چهل حديث غدير

مشخصات كتاب

سرشناسه: شريفي ، محمود، 1331 - ، گردآورنده

عنوان و نام پديدآور: چهل حديث غدير/ نويسنده محمود شريفي؛ تهيه و تدوين معاونت تبليغات و ارتباطات اسلامي (قدس رضوي).

مشخصات نشر: مشهد: انتشارات قدس رضوي ، 1391.

مشخصات ظاهري: 68 ص.؛ 12 × 17 س م.

شابك: 978-600-299-038-9

وضعيت فهرست نويسي: فيپا

يادداشت: فارسي - عربي.

يادداشت: كتاب حاضر در سالهاي مختلف توسط ناشران متفاوت منتشر شده است.

موضوع: اربعينات -- قرن 14

موضوع: غدير خم -- احاديث

موضوع: احاديث شيعه -- قرن 14

شناسه افزوده: موسسه انتشاراتي قدس رضوي

شناسه افزوده: موسسه انتشاراتي قدس رضوي. معاونت تبليغات و ارتباطات اسلامي

رده بندي كنگره: BP143/9 /ش4چ967 1391

رده بندي ديويي: 297/218

شماره كتابشناسي ملي: 2902106

مقدمه

سال دهم هجرت كه مسلمانان همراه پيامبر اكرم (ص) مراسم حج را به پايان رساندند و آن سال، بعدا «حجة الوداع» نام گرفت، پيامبر اكرم (ص) عازم مدينه گرديد. فرمان حركت صادر شد. هنگامي كه كاروان به سرزمين «رابغ» در سه ميلي جحفه كه ميقات حجاج است، رسيد امين وحي در مكاني به نام «غديرخم» فرود آمد. آيه:

«يا ايها الرسول بلغ ما انزل اليك من ربك و ان لم تفعل فما بلغت رسالته والله يعصمك من الناس».

نازل شد كه اي پيامبر، آنچه از طرف خدا فرستاده شده، به مردم ابلاغ كن. اگر اين كار را نكني، رسالت خود را تكميل نكرده اي و خداوند تو را از گزند مردم حفظ خواهد كرد. سوره مائده، آيه دستور توقف در آن مكان صادر شد. همه مردم ايستادند. وقت ظهر هوا، بشدت گرم بود. پيامبر اكرم (ص) نماز ظهر را با جماعت خواند سپس در حالي كه مردم دور او را گرفته بودند، بر روي نقطه بلندي كه از جهاز شتران برپا شد، قرار

گرفت و با صداي رسا خطبه خواند و سپس فرمود: «مردم نزديك است من دعوت حق را لبيك گويم و از ميان شما بروم من مسؤولم و شما هم مسؤوليد».

سپس مطالبي گرانبها بيان كرد و فرمود: «من دو چيز نفيس در ميان شما به امانت گذاردم، يكي كتاب خدا و ديگري عترت و اهل بيت من، اين دو هرگز از هم جدا نشوند. مردم بر قرآن و عترت من پيشي نگيريد و در عمل به آنها كوتاهي نورزيد كه هلاك مي شويد». در اين هنگام دست علي (ع) را گرفت و او را بلند كرد و به همه مردم معرفي نمود، سپس فرمود: «سزاوارتر بر مؤمنان از خود آنان كيست؟ همگي گفتند: خدا و پيامبر او داناترند». پيامبر اكرم (ص) فرمود: «خدا، مولاي من و من، مولاي مؤمنانم و من بر آنها از خودشان اولي و سزاوارترم». بعد فرمود: «من كنت مولاه فهذا علي مولاه اللهم وال من والاه و عاد من عاداه و … » «اي مردم هركس من مولاي اويم، علي مولاي اوست، خداوندا كساني را كه علي را دوست دارند، دوست بدار و كساني كه او را دشمن دارند، دشمن دار و … » سپس فرشته وحي نازل شد و آيه «اليوم اكملت لكم دينكم … » را نازل فرمود و آن روز در تاريخ اسلام جاودانه و حماسه ساز شد. آري غدير، روز حماسه جاويد، روز ولايت، روز امامت، روز وصايت، روز اخوت، روز رشادت و شجاعت و شهامت و حفاظت و رضايت و صراحت شناخته شد. روز نعمت، روز شكرگزاري، روز پيام رساني، روز تبريك و تهنيت، روز سرور و شادي و

هديه فرستادن، روز عهد و پيمان و تجديد ميثاق، روز تكميل دين و بيان حق، روز راندن شيطان، روز معرفي راه و رهبر، روز آزمون، روز ياس دشمن و اميدواري دوست و خلاصه روز اسلام و قرآن و عترت، روزي كه پيروان واقعي مكتب حيات بخش اسلام آن را گرامي مي دارند و به همديگر تبريك مي گويند. از احاديث بر مي آيد كه ائمه: آن روز را جشن مي گرفتند و در آن روز مراسم ويژه اي داشتند، شبيه مراسمي كه ما ايرانيان امروز در عيد نوروز داريم. از فياض بن محمد طوسي نقل شده: روز غدير به حضور امام هشتم (ع) رسيد. ديد گروهي از افراد ويژه در خدمت حضرت هستند كه امام آنان را براي افطار در خانه اش نگهداشت و به منزل آنان غذا و لباس و كفش و انگشتر و هداياي ديگر فرستاد و آن روز وضع او و اطرافيان او كاملا عوض شده بود و فضائل آن روز را براي آنان يادآوري مي كرد. (بحار الانوار، 112: 97، ح 8.(در حديث ديگري است: روزي از روزهاي خلافت علي (ع) جمعه و عيد غدير به يك روز افتاد. امام (ع) خطبه مفصلي خواند و فرمود: «اين مجمع اكنون به پايان مي رسد و شما همگي به خانه هايتان بر مي گرديد، برويد- خداي بر شما رحمت فرستد- و بر خانواده خود فراخ گيريد و به برادران خود نيكي كنيد. خداوند را بر اين نعمت كه شما را بخشيده است، سپاس گزاريد. متحد شويد تا خدا كمكتان كند. نيكويي كنيد تا خدا دوستيتان را پايدار كند. از نعمتهاي خداداد، يكديگر را هديه فرستيد. خداوند در اين روز چندين برابر ديگر عيدها پاداش

دهد. اين گونه پاداش جز در اين روز (غدير) ديگر نخواهيد يافت. نيكويي كردن در اين روز مال را بسيار كند و عمر را زياد. مهرباني كردن باعث رحمت خدا شود و مهرباني او. در اين روز به برادران و خاندان از مال خدا داده ببخشيد، هر اندازه كه بتوانيد. همواره چهره خندان داريد. چون به يكديگر رسيديد،

شادماني كنيد، و خدا را بر نعمتهايش سپاس گوئيد. برويد و به آنان كه اميدشان به شماست، نيكي بسيار كنيد در خورد و خوراك، خود و زيردستانتان يكسان باشيد. اين يكساني و مساوات را تا جايي كه توانايي داريد عملي سازيد، كه پاداش يك درهم در اين روز، صد هزار درهم است و بركت به دست خداست. روزه اين روز را نيز خداوند مستحب قرار داده است و در برابر آن پاداشي بس بزرگ نهاده. اگر كسي در اين روز، نياز برادران خود را برآورد- پيش از تمنا و درخواست- و با ميل و غبت خوبي كند، پاداش او چنان باشد كه اين روز را روزه داشته است و شب آن را با عبادت به بامداد رسانيده. و هركس در اين روز به روزه داري افطاري دهد، چنان است كه گويي دسته دسته مردم را افطاري داده است … همين كه به يكديگر رسيديد همراه سلام، مصافحه كنيد و نعمتي را كه در اين روز نصيبتان شده است به يكديگر تبريك گوييد. بايد اين سخنان را آن كه بود و شنيد به آن كه نبود و نشنيد، برساند. بايد توانگران به سراغ مستمندان روند و قدرتمندان به دنبال ضعيفان، پيامبر (ص) مرا به اين چيزها امر كرده است».

(ترجمه اين روايت

تا اينجا از استاد محمدرضا حكيمي است كه از حماسه غدير، ص 71 گرفته شده است.) بعد امام (ع) خطبه جمعه را خواند و نماز جمعه را نماز عيدش قرار داد، بعد با فرزند و شيعيانش به منزل امام حسين (ع) برگشت كه غذا آماده كرده بودند و آن شيعيان نيازمند و بي نياز با هداياي او به طرف خانواده خود برگشتند. (بحار الانوار 117: 97.(به اميد روزي كه همه مسلمانان بويژه مردم مسلمان ايران روز عيد غدير را بزرگترين عيد خود قرار داده و اين روزه آنطور كه بايسته و شايسته آن است، گرامي بدارند.

غدير در قرآن

اليوم اكملت لكم دينكم و اتممت عليكم نعمتي و رضيت لكم الاسلام دينا.

مائده: 3.

امروز (روز غدير خم) دين شما را به حد كمال رساندم و نعمتم را بر شما تمام كردم و اسلام را بعنوان دين براي شما پسنديدم.

جايگاه عيد غدير در مكتب

عيد خلافت و ولايت

روي زياد بن محمد قال: دخلت علي ابي عبدالله (ع) فقلت: للمسلمين عيد غير يوم الجمعة والفطر والاضحي؟ قال: نعم، اليوم الذي نصب فيه رسول الله (ص) اميرالمؤمنين (ع). مصباح المتهجد: 736. زياد بن محمد گويد: بر امام صادق (ع) وارد شدم و گفتم: آيا مسلمانان عيدي غير از عيد قربان و عيد فطر و جمعه دارند؟ امام (ع) فرمود: آري، روزي كه رسول خدا (ص) اميرمؤمنان (ع) را (به خلافت و ولايت) منصوب كرد.

برترين عيد امت

قال رسول الله (ص): يوم غدير خم افضل اعياد امتي و هو اليوم الذي امرني الله تعالي ذكره فيه بنصب اخي علي بن ابي طالب علما لامتي، يهتدون به من بعدي و هو اليوم الذي اكمل الله فيه الدين و اتم علي امتي فيه النعمة و رضي لهم الاسلام دينا. امالي صدوق: 125، ح 8. رسول خدا (ص) فرمود: روز غدير خم برترين عيدهاي امت من است و آن روزي است كه خداوند بزرگ دستور داد؛ آن روز برادرم علي بن ابي طالب را به عنوان پرچمدار (و فرمانده) امتم منصوب كنم، تا بعد از من مردم توسط او هدايت شوند، و آن روزي است كه خداوند در آن روز دين را تكميل و نعمت را بر امت من تمام كرد و اسلام را به عنوان دين براي آنان پسنديد.

عيد بزرگ خدا

عن الصادق (ع) قال: هو عيد الله الاكبر،و ما بعث الله نبيا الا و تعيد في هذا اليوم و عرف حرمته و اسمه في السماء يوم العهد المعهود و في الارض يوم الميثاق الماخوذ و الجمع المشهود. وسائل الشيعه، 224: 5، ح 1. امام صادق (ع) فرمود: روز غدير خم عيد بزرگ خداست، خدا پيامبري مبعوث نكرده، مگر اينكه اين روز را عيد گرفته و عظمت آن را شناخته و نام اين روز در آسمان، روز عهد و پيمان و در زمين، روز پيمان محكم و حضور همگاني است.

عيد ولايت

قيل لابي عبدالله (ع): للمؤمنين من الاعياد غير العيدين و الجمعة؟ قال: نعم لهم ما هو اعظم من هذا، يوم اقيم اميرالمؤمنين (ع) فعقد له رسول الله الولاية في اعناق الرجال والنساء بغدير خم. وسائل الشيعه، 325: 7، ح 5. به امام صادق (ع) گفته شد: آيا مؤمنان غير از عيد فطر و قربان و جمعه عيد ديگري دارند؟ فرمود: آري، آنان عيد بزرگتر از اينها هم دارند و آن روزي است كه اميرالمؤمنين (ع) در غدير خم بالا برده شد و رسول خدا مساله ولايت را بر گردن زنان و مردان قرار داد.

روز تجديد بيعت

عن عمار بن حريز قال دخلت علي ابي عبدالله (ع) في يوم الثامن عشر من ذي الحجة فوجدته صائما فقال لي: هذا يوم عظيم عظم الله حرمته علي المؤمنين و اكمل لهم فيه الدين و تمم عليهم النعمة و جدد لهم ما اخذ عليهم من العهد والميثاق. مصباح المتهجد: 737. عمار بن حريز گويد: روز هجدهم ماه ذيحجه خدمت امام صادق (ع) رسيدم و آن حضرت را روزه يافتم. امام به من فرمود: امروز، روز بزرگي است، خداوند به آن عظمت داده و آن روز دين مؤمنان را كامل ساخت و نعمت را بر آنان تمام نمود و عهد و پيمان قبلي را تجديد كرد.

عيد آسماني

قال الرضا (ع): حدثني ابي، عن ابيه (ع) قال: ان يوم الغدير في السماء اشهر منه في الارض. مصباح المتهجد: 737. امام رضا (ع) فرمود: پدرم به نقل از پدرش (امام صادق) (ع) نقل كرد كه فرمود: روز غدير در آسمان مشهورتر از زمين است.

عيد بي نظير

قال علي (ع): ان هذا يوم عظيم الشان، فيه وقع الفرج، و رفعت الدرج و وضحت الحجج و هو يوم الايضاح و الافصاح من المقام الصراح، ويوم كمال الدين و يوم العهد المعهود … بحارالانوار، 97: 116. علي (ع) فرمود: امروز (عيد غدير) روز بس بزرگي است. در اين روز گشايش رسيده و منزلت (كساني كه شايسته آن بودند) بلندي گرفت و برهان هاي خدا روشن شد و از مقام پاك با صراحت سخن گفته شد و امروز روز كامل شدن دين و روز عهد و پيمان است.

عيد پربركت

عن الصادق (ع): والله لو عرف الناس فضل هذا اليوم بحقيقته لصافحتهم الملائكة في كل يوم عشر مرات … وما اعطي الله لمن عرفه ما لايحصي بعدد. مصباح المتهجد: 738. امام صادق (ع) فرمود: به خدا قسم اگر مردم فضيلت واقعي «روز غدير» را مي شناختند، فرشتگان روزي ده بار با آنان مصافحه مي كردند و بخششهاي خدا به كسي كه آن روز را شناخته، قابل شمارش نيست.

عيد فروزان

قال ابوعبدالله (ع): … و يوم غدير بين الفطر والاضحي و يوم الجمعة كالقمر بين الكواكب. اقبال سيد بن طاووس: 466. امام صادق (ع) فرمود: … روز غدير خم در ميان روزهاي عيد فطر و قربان و جمعه همانند ماه در ميان ستارگان است.

يكي از چهار عيد الهي

قال ابوعبدالله (ع): اذا كان يوم القيامة زفت اربعة ايام الي الله عز وجل كما تزف العروس الي خدرها: يوم الفطر و يوم الاضحي و يوم الجمعة و يوم غدير خم. اقبال سيد بن طاووس: 466. امام صادق (ع) فرمود: هنگامي كه روز قيامت برپا شود چهار روز بسرعت بسوي خدا مي شتابند همانطور كه عروس به حجله اش بسرعت مي رود. آن روزها عبارتند از: روز عيد فطر و قربان و جمعه و روز غدير خم.

شايسته ها و بايسته هاي غدير

روز پيام و ولايت

قال رسول الله (ص): يا معشر المسلمين ليبلغ الشاهد الغائب، اوصي من آمن بي و صدقني بولاية علي، الا ان ولاية علي ولايتي و ولايتي ولاية ربي، عهدا عهده الي ربي و امرني ان ابلغكموه. بحارالانوار 141: 37، ح 35. رسول خدا (ص) (در روز غدير) فرمود: اي مسلمانان! حاضران به غايبان برسانند: كسي را كه به من ايمان آورده و مرا تصديق كرده است، به ولايت علي سفارش مي كنم، آگاه باشيد ولايت علي، ولايت من است و ولايت من، ولايت خداي من است. اين عهد و پيماني بود از طرف پروردگارم كه فرمانم داد تا به شما برسانم.

روز اطعام

قال ابوعبدالله (ع): … و انه اليوم الذي اقام رسول الله (ص) عليا (ع) للناس علما و ابان فيه فضله و وصيه فصام شكرا لله عز وجل ذلك اليوم و انه ليوم صيام و اطعام و صلة الاخوان و فيه مرضاة الرحمن، و مرغمة الشيطان. وسائل الشيعه 328: 7، ضمن حديث 12. امام صادق (ع) فرمود: عيد غدير، روزي است كه رسول خدا (ص) علي (ع) را بعنوان پرچمدار براي مردم برافراشت و فضيلت او را در اين روز آشكار كرد و جانشين خود را معرفي كرد، بعد بعنوان سپاسگزاري از خداي بزرگ آن روزه را روزه گرفت و آن روز، روز روزه داري و عبادت و طعام دادن و به ديدار برادران ديني رفتن است. آنروز روز كسب خشنودي خداي مهربان و به خاك ماليدن بيني شيطان است.

روز هديه

عن اميرالمؤمنين (ع) قال: … اذا تلاقيتم فتصافحوا بالتسليم و تهابوا النعمة في هذا اليوم، و ليبلغ الحاضر الغائب، والشاهد الباين، وليعد الغني الفقير والقوي علي الضعيف امرني رسول الله (ص) بذلك. وسائل الشيعه 327: 7. اميرالمؤمنين (ع) (در خطبه روز عيد غدير) فرمود: وقتي كه به همديگر رسيديد همراه سلام، مصافحه كنيد، و در اين روز به يكديگر هديه بدهيد، اين سخنان را هر كه بود و شنيد، به آن كه نبود برساند، توانگر به سراغ مستمند برود،و قدرتمند به ياري ضعيف، پيامبر مرا به اين چيزها امر كرده است.

روز كفالت

عن اميرالمؤمنين (ع) قال: … فكيف بمن تكفل عددا من المؤمنين و المؤمنات وانا ضمينه علي الله تعالي الامان من الكفر و الفقر وسائل الشيعه 327: 7. اميرمؤمنان (ع) فرمود: … چگونه خواهد بود حال كسي كه عهده دار هزينه زندگي تعدادي از مردان و زنان مؤمن (در روز غدير) باشد، در صورتي كه من پيش خدا ضامنم كه از كفر و تنگدستي در امان باشد.

روز سپاس و شادي

قال ابوعبدالله (ع): … هو يوم عبادة و صلوة و شكر لله و حمد له،

و سرور لما من الله به عليكم من ولايتنا،و اني احب لكم ان تصوموه. وسائل الشيعه 328: 7، ح 13. امام صادق (ع) فرمود: عيد غدير، روز عبادت و نماز و سپاس و ستايش خداست و روز سرور و شادي است به خاطر ولايت ما خاندان كه خدابر شما منت گذارد و من دوست دارم كه شما آن روز را روزه بگيريد.

روز نيكوكاري

عن الصادق (ع): … و لدرهم فيه بالف درهم لاخوانك العارفين،

فافضل علي اخوانك في هذا اليوم و سر فيه كل مؤمن و مؤمنة. مصباح المتهجد: 737. از امام صادق (ع) نقل شده كه فرمود: يك درهم به برادران با ايمان و معرفت، دادن در روز عيد غدير برابر هزار درهم است، بنابراين در اين روز به برادرانت انفاق كن و هر مرد و زن مؤمن را شاد گردان.

روز سرور و شادي

قال ابوعبدالله (ع): انه يوم عيد و فرح و سرورو يوم صوم شكرا لله تعالي. وسائل الشيعه 326: 7، ح 10. امام صادق (ع) فرمود: عيد غدير، روز عيد و خوشي و شادي است و روز روزه داري به عنوان سپاس نعمت الهي است.

روز تبريك و تهنيت

قال علي (ع): عودوا رحمكم الله بعد انقضاء مجمعكم بالتوسعة علي عيالكم، والبر باخوانكم و الشكر لله عز وجل علي ما منحكم، واجتمعوا يجمع الله شملكم، و تباروا يصل الله الفتكم، و تهانؤا نعمة الله كما هنا كم الله بالثواب فيه علي اضعاف الاعياد قبله و بعده الا في مثله … بحارالانوار 117: 97. علي(ع) فرمود: بعد از پايان گردهم آيي خود (در روز غدير) به خانه برگرديد، خدا بر شما رحمت فرستد. به خانواده خود گشايش و توسعه دهيد، به برادران خود نيكي كنيد، خداوند را بر اين نعمت كه شما را بخشيده است، سپاس گزاريد، متحد شويد تا خدا به شما وحدت بخشد، نيكويي كنيد تا خدا دوستيتان را پايدار كند، به همديگر نعمت خدا را تبريك بگوئيد، همانطور كه خداوند در اين روز با چندين برابر عيدهاي ديگر پاداش دادن به شما تبريك گفته، اين گونه پاداشها جز در روز عيد غدير نخواهد بود.

روز درود و برائت

روي الحسن بن راشد عن ابي عبدالله (ع) قال: قلت: جعلت فداك، للمسلمين عيد غيرالعيدين؟ قال: نعم، يا حسن! اعظمهما و اشرفهما، قال: قلت له: و اي يوم هو؟ قال: يوم نصب اميرالمؤمنين (ع) فيه علما للناس. قلت له: جعلت فداك وما ينبغي لنا ان نصنع فيه؟ قال: تصومه يا حسن و تكثر الصلوة علي محمد و آله فيه و تتبرا الي الله، ممن ظلمهم،

فان الانبياء كانت تامر الاوصياء باليوم الذي كان يقام فيه الوصي ان يتخذ عيدا. مصباح المتهجد: 680. حسن بن راشد گويد: به امام صادق (ع) گفتم: آيا مسلمانان بجز آن دو عيد، عيد ديگري هم دارند؟ فرمود: بله، بزرگترين و بهترين عيد. گفتم: كدام روز

است؟ فرمود: روزي كه اميرمؤمنان بعنوان پرچمدار مردم منصوب شد. گفتم: فدايت شوم در آن روز سزاوار است، چه كنيم؟ فرمود: روزه بگير و درود برمحمد و آل او بفرست و از ستمگران به آنان برائت بجوي، زيرا پيامبران به جانشينان دستور مي دادند كه روزي را كه جانشين انتخاب مي شود، عيد بگيرند.

عيد اوصياء

عن ابي عبدالله (ع) قال: … تذكرون الله عز ذكره فيه بالصيام و العبادة و الذكر لمحمد و آل محمد، فان رسول الله (ص) اوصي اميرالمؤمنين ان يتخذ ذلك اليوم عيدا، و كذلك كانت الانبياء تفعل، كانوا يوصون اوصيائهم بذلك فيتخذونه عيدا. وسائل الشيعه 327: 7، ح 1. امام صادق (ع) فرمود: در روز عيد غدير، خدا را با روزه و عبادت و ياد پيامبر و خاندان او يادآوري كنيد، زيرا رسول خدا به اميرالمؤمنين سفارش كرد كه آن روز را عيد بگيرد، همينطور پيامبران هم به جانشينان خود سفارش مي كردند كه آن روز را عيد بگيرند، آنان هم چنين مي كردند.

روز گشايش و درود

عن ابي عبدالله (ع) قال: والعمل فيه يعدل ثمانين شهرا، و ينبغي ان يكثر فيه ذكر الله عز وجل، والصلوة علي النبي (ص)، ويوسع الرجل فيه علي عياله. وسائل الشيعه 325: 7، ح 6. امام صادق (ع) فرمود: ارزش عمل در آن روز (عيد غدير) برابر با هشتاد ماه است، و شايسته است آن روز ذكر خدا و درود بر پيامبر (ص) زياد شود، و مرد، بر خانواده خود توسعه دهد.

روز ديدار رهبري

عن مولانا ابي الحسن علي بن محمد (ع) قال لابي اسحاق: و يوم الغدير فيه اقام النبي (ص) اخاه عليا علما للناس و اماما من بعده،

[قال] قلت: صدقت جعلت فداك، لذلك قصدت، اشهد انك حجة الله علي خلقه. وسائل الشيعه 324: 7، ح 3. امام هادي (ع) به ابواسحاق فرمود: در روز غدير پيامبر اكرم (ص) برادرش علي (ع) را بلند كرد و به عنوان پرچمدار (و فرمانده) مردم و پيشواي بعد از خودش معرفي كرد. ابواسحاق گفت: عرض كردم، فدايت شوم راست فرمودي. به خاطر همين به زيارت و ديدار شما آمدم، گواهي مي دهم كه تو حجت خدا بر مردم هستي.

روز تكبير

عن علي بن موسي الرضا (ع): من زار فيه مؤمنا ادخل الله قبره سبعين نورا و وسع في قبره و يزور قبره كل يوم سبعون الف ملك و يبشرونه بالجنة. اقبال الاعمال: 778. امام رضا (ع) فرمود: كسي كه در روز (غدير) مؤمني را ديدار كند، خداوند هفتاد نور بر قبر او وارد مي كند و قبرش را توسعه مي دهد و هر روز هفتاد هزار فرشته قبر او را زيارت مي كنند و او را به بهشت بشارت مي دهند.

روز ديدار و نيكي

قال الصادق (ع): ينبغي لكم ان تتقربوا الي الله تعالي بالبر و الصوم و الصلوة و صلة الرحم و صلة الاخوان، فان الانبياء عليهم السلام كانوا اذا اقاموا اوصياءهم فعلوا ذلك و امروا به. مصباح المتهجد: 736. امام صادق (ع) فرمود: شايسته است با نيكي كردن به ديگران و روزه و نماز و بجا آوردن صله رحم و ديدار برادران ايماني به خدا نزديك شويد، زيرا پيامبران زماني كه جانشينان خود را نصب مي كردند، چنين مي كردند و به آن توصيه مي فرمودند.

نماز در مسجد غدير

عن ابي عبدالله (ع) قال: انه تستحب الصلوة في مسجد الغدير لان النبي (ص) اقام فيه اميرالمؤمنين (ع) و هو موضع اظهرالله عز وجل فيه الحق. وسائل الشيعه 549: 3. امام صادق (ع) فرمود: نماز خواندن در مسجد غدير مستحب است، چون پيامبر اكرم (ص) در آنجا اميرمؤمنان (ع) را معرفي و منصوب كرد. و آنجايي است كه خداي بزرگ، حق را آشكار كرد.

نماز روز غدير

عن ابي عبدالله (ع) قال: و من صلي فيه ركعتين اي وقت شاء و افضله قرب الزوال و هي الساعة التي اقيم فيها اميرالمؤمنين (ع) بغدير خم علما للناس و … كان كمن حضر ذلك اليوم … وسائل الشيعه 225: 5، ح 2. امام صادق (ع) فرمود: كسي كه در روز عيد غدير هر ساعتي كه خواست، دو ركعت نماز بخواند و بهتر اينست كه نزديك ظهر باشد كه آن ساعتي است كه اميرالمؤمنين (ع) در آن ساعت در غدير خم به امامت منصوب شد، (هر كه چنين كند) همانند كسي است كه در آن روز حضور پيدا كرده است …

روزه غدير

قال الصادق (ع): صيام يوم غدير خم يعدل صيام عمر الدنيا لو عاش انسان ثم صام ما عمرت الدنيا لكان له ثواب ذلك. وسائل الشيعه 324: 7، ح 4. امام صادق (ع) فرمود: روزه روز غدير خم با روزه تمام عمر جهان برابر است. يعني اگر انساني هميشه زنده باشد و همه عمر را روزه بگيرد، ثواب او به اندازه ثواب روزه عيد غدير است.

روز تبريك و تبسم

عن الرضا (ع) قال: … و هو يوم التهنئة يهنئ بعضكم بعضا،فاذا لقي المؤمن اخاه يقول: «الحمد لله الذي جعلنا من المتمسكين بولاية امير المؤمنين و الائمة (ع)» و هو يوم التبسم في وجوه الناس من اهل الايمان … اقبال: 464. امام رضا (ع) فرمود: عيد غدير روز تبريك و تهنيت است. هر يك به ديگري تبريك بگويد، هر وقت مؤمني برادرش را ملاقات كرد، چنين بگويد: «حمد و ستايش خدايي را كه به ما توفيق چنگ زدن به ولايت اميرمؤمنان و پيشوايان عطا كرد» آري عيد غدير روز لبخند زدن به چهره مردم با ايمان است …

ولايت در غدير

پيامبر و ولايت علي

عن ابي سعيد قال: لما كان يوم غدير خم امر رسول الله (ص) مناديا فنادي: الصلوة جامعة، فاخذ بيد علي (ع) و قال: اللهم من كنت مولاه فعلي مولاه، اللهم وال من والاه، و عاد من عاداه. بحارالانوار 112: 37، ح 4. ابوسعيد گويد: در روز غدير خم رسول خدا (ص) دستور داد: منادي ندا دهد كه: براي نماز جمع شويد. بعد دست علي (ع) را گرفت و بلند كرد و فرمود: خدايا كسي كه من مولاي اويم پس علي هم مولاي اوست، خدايا دوست بدار كسي را كه علي را دوست بدارد و دشمن بدار كسي را كه با علي دشمني كند.

زندگي پيامبرگونه

قال رسول الله (ص): من يريد ان يحيي حياتي، و يموت مماتي،ويسكن جنة الخلد التي وعدني ربي فليتول علي ابن ابي طالب، (ع) فانه لن يخرجكم من هدي، و لن يدخلكم في ضلالة. الغدير 278: 10. رسول خدا (ص) فرمود: كسي كه مي خواهد زندگي و مرگش همانند من باشد و در بهشت جاودانه اي كه پروردگارم به من وعده كرده، ساكن شود، ولايت علي بن ابي طالب (ع) را انتخاب كند، زيرا او هرگز شما را از راه هدايت بيرون نبرده، به گمراهي نمي كشاند.

پيامبر و امامت علي

عن جابر بن عبدالله الانصاري قال: سمعت رسول الله (ص) يقول لعلي بن ابي طالب (ع): يا علي! انت اخي و وصيي و وارثي وخليفتي علي امتي في حيوتي و بعد وفاتي محبك محبي و مبغضك مبغضي و عدوك عدوي. امالي صدوق: 124، ح 5. جابربن عبدالله انصاري مي گويد: از رسول خدا (ص) شنيدم كه به علي بن ابي طالب (ع) فرمود: اي علي، تو برادر و وصي و وارث و جانشين من در ميان امت من در زمان حيات و بعد از مرگ مني. دوستدار تو دوستدار من و دشمن و كينه توز تو دشمن من است.

پايه هاي اسلام

عن ابي جعفر (ع) قال: بني الاسلام علي خمس: الصلوة و الزكوة و الصوم و الحج و الولاية و لم يناد بشي ء ما نودي بالولاية يوم الغدير. كافي 21 و 2، ح 8. امام باقر (ع) فرمود: اسلام بر پنج پايه استوار شده است: نماز، زكات، روزه، حج و ولايت و به هيچ چيز به اندازه آنچه در روز غدير به ولايت تاكيد شده، ندا نشده است.

ولايت جاودانه

عن ابي الحسن (ع) قال: ولاية علي (ع) مكتوبة في صحف جميع الانبياء و لن يبعث الله رسولا الا بنبوة محمد ووصية علي (ع). سفينة البحار 691: 2. امام كاظم (ع) فرمود: ولايت علي (ع) در كتابهاي همه پيامبران ثبت شده است و هيچ پيامبري مبعوث نشد، مگر با ميثاق نبوت محمد (ص) و امامت علي (ع).

ولايت و توحيد

قال رسول الله (ص): ولاية علي بن ابي طالب ولاية الله و حبه عبادة الله و اتباعه فريضة الله و اولياؤه اولياء الله و اعداؤه اعداء الله و حربه حرب الله و سلمه سلم الله عز وجل. امالي صدوق: 32. رسول خدا (ص) فرمود: ولايت علي بن ابيطالب (ع) ولايت خداست، دوست داشتن او عبادت خداست، پيروي كردن او واجب الهي است و دوستان او دوستان خدا و دشمنان او دشمنان خدايند، جنگ با او، جنگ با خدا و صلح با او، صلح با خداي متعال است.

روز ناله نوميدي شيطان

عن جعفر، عن ابيه (ص) قال: ان ابليس عدوالله رن اربع رنات: يوم لعن، و يوم اهبط الي الارض، و يوم بعث النبي (ص) و يوم الغدير. قرب الاسناد: 10. امام باقر (ع) از پدر بزرگوارش امام صادق (ع) نقل كرد كه فرمود: شيطان دشمن خدا چهار بار ناله كرد: روزي كه مورد لعن خدا واقع شد و روزي كه به زمين هبوط كرد و روزي كه پيامبر اكرم (ص) مبعوث شد و روز عيد غدير.

ولايت علوي دژ توحيد

عن النبي (ص): يقول الله تبارك و تعالي: ولاية علي بن ابي طالب حصني،فمن دخل حصني امن من ناري. جامع الاخبار: 52، ح 7. پيامبر اكرم (ص) فرمود: خداوند مي فرمايد: ولايت علي بن ابيطالب دژ محكم من است، پس هر كس داخل قلعه من گردد، از آتش دوزخم محفوظ خواهد بود.

جانشين پيامبر

قال رسول الله (ص): يا علي انا مدينة العلم و انت بابها و لن تؤتي المدينة الا من قبل الباب … انت امام امتي و خليفتي عليها بعدي، سعد من اطاعك و شقي من عصاك، و ربح من تولاك و خسر من عاداك.

جامع الاخبار: 52، ح 9. رسول خدا (ص) فرمود: اي علي من شهر علمم و تو درب آن هستي، به شهر جز از راه درب آن وارد نشوند … تو پيشواي امت من و جانشين من در اين شهري، كسي كه اطاعت تو كند سعادتمند است، و كسي كه تو را نافرماني كند، بدبخت است، و دوستدار تو سود برده و دشمن تو زيان كرده است.

اسلام در سايه ولايت

قال الصادق (ع): اثافي الاسلام ثلاثة: الصلوة و الزكوة و الولاية،

لا تصح واحدة منهن الا بصاحبتيها. كافي: 2، ص 18. امام صادق (ع) فرمود: سنگهاي زيربناي اسلام سه چيز است: نماز، زكات و ولايت كه هيچ يك از آنهابدون ديگري درست نمي شود.

ده هزار شاهد

قال ابوعبدالله (ع): العجب يا حفص لما لقي علي بن ابي طالب!! انه كان له عشرة الاف شاهد لم يقدر علي اخذ حقه و الرجل ياخذ حقه بشاهدين. بحارالانوار: 140 و 37. امام صادق (ع) فرمود: اي حفص! شگفتا از آنچه علي بن ابي طالب (ع) با آن مواجه شد! او با ده هزار شاهد و گواه (در روز غدير) نتوانست حق خود را بگيرد، در حالي كه شخص با دو شاهد حق خود را مي گيرد.

علي، مفسر قرآن

عن النبي (ص) في احتجاجه يوم الغدير: علي تفسير كتاب الله، و الداعي اليه، الا و ان الحلال و الحرام اكثر من ان احصيهما و اعرفهما، فآمر بالحلال و انهي عن الحرام في مقام واحد، فامرت ان آخذ البيعة عليكم و الصفقة منكم، بقبول ما جئت به عن الله عز و جل في علي اميرالمؤمنين و الائمة من بعده، معاشر الناس تدبروا و افهموا آياته، و انظروا في محكماته و لا تتبعوا متشابهه، فو الله لن يبين لكم زواجره، و لا يوضع لكم عن تفسيره الا الذي انا آخذ بيده. وسايل الشيعه: 18 و 142، ح 43. پيامبر اكرم (ص) روز عيد غدير فرمود: علي (ع) تفسير كتاب خدا، و دعوت كننده به سوي خداست، آگاه باشيد كه حلال و حرام بيش از آنست كه من معرفي و به آنها امر و نهي كنم و بشمارم. پس دستور داشتم كه از شما عهد و پيمان بگيرم كه آنچه را در مورد علي اميرمؤمنان، و پيشوايان بعد او از طرف خداوند بزرگ آوردم، بپذيريد. اي مردم! انديشه كنيد و آيات الهي را بفهميد، در محكمات آن دقت كنيد و متشابهات آن

را دنبال نكنيد. به خدا قسم هرگز كسي نداهاي قرآن را نمي تواند بيان كند و تفسير آن را روشن كند، جز آن كسي كه من دست او را گرفته ام (و او را معرفي كردم).

درباره مركز

بسمه تعالی
جَاهِدُواْ بِأَمْوَالِكُمْ وَأَنفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللّهِ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ
با اموال و جان های خود، در راه خدا جهاد نمایید، این برای شما بهتر است اگر بدانید.
(توبه : 41)
چند سالی است كه مركز تحقيقات رايانه‌ای قائمیه موفق به توليد نرم‌افزارهای تلفن همراه، كتاب‌خانه‌های ديجيتالی و عرضه آن به صورت رایگان شده است. اين مركز كاملا مردمی بوده و با هدايا و نذورات و موقوفات و تخصيص سهم مبارك امام عليه السلام پشتيباني مي‌شود. براي خدمت رسانی بيشتر شما هم می توانيد در هر كجا كه هستيد به جمع افراد خیرانديش مركز بپيونديد.
آیا می‌دانید هر پولی لایق خرج شدن در راه اهلبیت علیهم السلام نیست؟
و هر شخصی این توفیق را نخواهد داشت؟
به شما تبریک میگوییم.
شماره کارت :
6104-3388-0008-7732
شماره حساب بانک ملت :
9586839652
شماره حساب شبا :
IR390120020000009586839652
به نام : ( موسسه تحقیقات رایانه ای قائمیه)
مبالغ هدیه خود را واریز نمایید.
آدرس دفتر مرکزی:
اصفهان -خیابان عبدالرزاق - بازارچه حاج محمد جعفر آباده ای - کوچه شهید محمد حسن توکلی -پلاک 129/34- طبقه اول
وب سایت: www.ghbook.ir
ایمیل: Info@ghbook.ir
تلفن دفتر مرکزی: 03134490125
دفتر تهران: 88318722 ـ 021
بازرگانی و فروش: 09132000109
امور کاربران: 09132000109