تخريب «هويت» ملي، به نفع غربزدگي

مشخصات كتاب

برگرفته از:
بهائيت آن گونه كه هست / مؤسسه جام جم / چاپ اول / 1387

تخريب «هويت» ملي، به نفع غربزدگي

تفصيل بحث را از مقاله اينجانب: «موضع بابيان، ازليان و بهائيان درباره مليت»، مندرج در كتاب مؤلفه‌هاي هويت ملي در ايران، چاپ پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي، بجوييد. از جمله تمهيدات استعمارگران در قرن 19 و 20 ميلادي، اقداماتي بود كه جهت همگون سازي فرهنگي جوامع غيراروپايي، خصوصا اسلامي با جامعه اروپا انجام دادند. اين اقدامات بويژه روي دو كانون خطرناك متمركز شده بود: 1. ترويج اباحه‌گري و سكولاريسم و دنيوي (غيرديني) كردن عامه مردم، كه در هر جامعه، با توجه به فرهنگ و دين خاص آن، به شكل خاصي انجام مي‌شد. 2. پديد آورن طبقه‌اي از خواص روشنفكر سكولار كه اصول فكري و مباني ارزشي و نگرشهاي آنها همساز با فرهنگ غربي باشد، كه در اين صورت در مرحله تصميم و رفتار نيز به گونه‌اي عمل مي‌كردند كه خواسته يا نخواسته در جهت حفظ و گسترش نفوذ و منافع قدرتهاي استعمارگر اروپايي تاثير مي‌گذاشت. در ايران، اين تمهيدات از اواخر سلطنت فتحعلي شاه (پس از جنگ دوم ايران و روس 1828 ـ 1862) آشكارا شروع شد. نقطه آغاز، شيخيه (فرقه‌اي انحرافي از شيعه اثني عشري به رهبري شيخ احمد احسايي و سيد كاظم رشتي) بود كه احتمالا خود مسبوق به گرايشهاي صوفيانه و اخباري‌گري و خلاف عقل‌گرايي و اصول‌گرايي است. موهومات و لاطائلات مبهم سران شيخيه بستر مناسبي را براي پيدايش فرقه‌اي بدعت‌آميز، كه مبتني بر نسخ شريعت اسلام و اباحه‌گري مطلق باشد، فراهم مي‌كرد. اين فرقه، بابيت بود. اما ديدگاه آنها درباره موضوع مورد بحث (يعني موضع بابيان در قبال مسئله «ملت محوري») تفاوتهايي داشت. اين تفاوتها... احتمالا ريشه در «مأموريت» آنها دارد. به اين معني كه استعمارگران براي نيل به مقصود خود (هضم كامل هويت يك جامعه در فرهنگ غربي، براي تأمين كامل منافع دولتهاي ذي نفع غربي) در جوامع اسلامي، بايد در سه مرحله عمل مي‌كردند: 1. نفي كامل هويت اسلامي 2. تأكيد بر هويت ملي و باستاني 3. گرايش به «جهان وطني» و قرباني كردن هويت ملي در برابر نقش و هويت جهاني وابسته. پيدا است كه در جهاني كه يك كاسه و به هم پيوسته شود، قدرتمندان (كه هم اكنون نيز دول غربي هستند) حرف اول و آخر را خواهند زد و ايدئولوژي آنها (دمكراسي ليبرال) حاكم خواهد بود و اديان و فرهنگهاي بزرگ جهان، در جوامع خود، به دينها و فرهنگهاي و تابع مبدل خواهند شد (اين تعبير، جوابي است كه امروزه امثال مارشال مك‌لوهان، الوين تافلر، فرانسيس فوكوياما و ديگران بيان مي‌كنند كه، در واقع، بيان مافي‌الضمير سياستمداران برجسته انگليس و آمريكا در قرن 19 و 20 م. است). در ايران نخستين گام را نخستين بابيان برداشتند كه خصوصا در جريان دشت بدشت، رسما نسخ شريعت اسلام و مباح شدن محرمات را اعلام كردند. گام دوم، كه تاكيد فراوان و شك‌انگيزي بر ملت و احياي هويت ملي و باستاني داشت، توسط «ازليان» (نظير آقاخان كرماني) به همراه روشنفكران سكولار بي‌دين برداشته شد. گام سوم را نيز بهائيان (خود حسينعلي بهاء و پسرش عبدالبهاء و بهائيان پس از آنها) برداشتند كه بر همزيستي با همه اديان و كثرت‌گرايي ديني و «جهان وطني» تاًكيد داشتند و اين مدرن‌ترين روش در جذب و هضم كامل فرهنگي و سياسي و اقتصادي ايرانيان و ساير ملل در فرهنگ و سياست و اقتصاد «جهاني شده» غرب و خصوصا آمريكا تلقي مي‌شود. به همين جهت، بهائيان در همه جوامع و كشورها نورچشمي دولت آمريكا هستند...

درباره مركز تحقيقات رايانه‌اي قائميه اصفهان

بسم الله الرحمن الرحیم
جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ في سَبيلِ اللَّهِ ذلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ (سوره توبه آیه 41)
با اموال و جانهاى خود، در راه خدا جهاد نماييد؛ اين براى شما بهتر است اگر بدانيد حضرت رضا (عليه السّلام): خدا رحم نماید بنده‌اى كه امر ما را زنده (و برپا) دارد ... علوم و دانشهاى ما را ياد گيرد و به مردم ياد دهد، زيرا مردم اگر سخنان نيكوى ما را (بى آنكه چيزى از آن كاسته و يا بر آن بيافزايند) بدانند هر آينه از ما پيروى (و طبق آن عمل) مى كنند
بنادر البحار-ترجمه و شرح خلاصه دو جلد بحار الانوار ص 159
بنیانگذار مجتمع فرهنگی مذهبی قائمیه اصفهان شهید آیت الله شمس آبادی (ره) یکی از علمای برجسته شهر اصفهان بودند که در دلدادگی به اهلبیت (علیهم السلام) بخصوص حضرت علی بن موسی الرضا (علیه السلام) و امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) شهره بوده و لذا با نظر و درایت خود در سال 1340 هجری شمسی بنیانگذار مرکز و راهی شد که هیچ وقت چراغ آن خاموش نشد و هر روز قوی تر و بهتر راهش را ادامه می دهند.
مرکز تحقیقات قائمیه اصفهان از سال 1385 هجری شمسی تحت اشراف حضرت آیت الله حاج سید حسن امامی (قدس سره الشریف ) و با فعالیت خالصانه و شبانه روزی تیمی مرکب از فرهیختگان حوزه و دانشگاه، فعالیت خود را در زمینه های مختلف مذهبی، فرهنگی و علمی آغاز نموده است.
اهداف :دفاع از حریم شیعه و بسط فرهنگ و معارف ناب ثقلین (کتاب الله و اهل البیت علیهم السلام) تقویت انگیزه جوانان و عامه مردم نسبت به بررسی دقیق تر مسائل دینی، جایگزین کردن مطالب سودمند به جای بلوتوث های بی محتوا در تلفن های همراه و رایانه ها ایجاد بستر جامع مطالعاتی بر اساس معارف قرآن کریم و اهل بیت علیهم السّلام با انگیزه نشر معارف، سرویس دهی به محققین و طلاب، گسترش فرهنگ مطالعه و غنی کردن اوقات فراغت علاقمندان به نرم افزار های علوم اسلامی، در دسترس بودن منابع لازم جهت سهولت رفع ابهام و شبهات منتشره در جامعه عدالت اجتماعی: با استفاده از ابزار نو می توان بصورت تصاعدی در نشر و پخش آن همت گمارد و از طرفی عدالت اجتماعی در تزریق امکانات را در سطح کشور و باز از جهتی نشر فرهنگ اسلامی ایرانی را در سطح جهان سرعت بخشید.
از جمله فعالیتهای گسترده مرکز :
الف)چاپ و نشر ده ها عنوان کتاب، جزوه و ماهنامه همراه با برگزاری مسابقه کتابخوانی
ب)تولید صدها نرم افزار تحقیقاتی و کتابخانه ای قابل اجرا در رایانه و گوشی تلفن سهمراه
ج)تولید نمایشگاه های سه بعدی، پانوراما ، انیمیشن ، بازيهاي رايانه اي و ... اماکن مذهبی، گردشگری و...
د)ایجاد سایت اینترنتی قائمیه www.ghaemiyeh.com جهت دانلود رايگان نرم افزار هاي تلفن همراه و چندین سایت مذهبی دیگر
ه)تولید محصولات نمایشی، سخنرانی و ... جهت نمایش در شبکه های ماهواره ای
و)راه اندازی و پشتیبانی علمی سامانه پاسخ گویی به سوالات شرعی، اخلاقی و اعتقادی (خط 2350524)
ز)طراحی سيستم هاي حسابداري ، رسانه ساز ، موبايل ساز ، سامانه خودکار و دستی بلوتوث، وب کیوسک ، SMS و...
ح)همکاری افتخاری با دهها مرکز حقیقی و حقوقی از جمله بیوت آیات عظام، حوزه های علمیه، دانشگاهها، اماکن مذهبی مانند مسجد جمکران و ...
ط)برگزاری همایش ها، و اجرای طرح مهد، ویژه کودکان و نوجوانان شرکت کننده در جلسه
ی)برگزاری دوره های آموزشی ویژه عموم و دوره های تربیت مربی (حضوری و مجازی) در طول سال
دفتر مرکزی: اصفهان/خ مسجد سید/ حد فاصل خیابان پنج رمضان و چهارراه وفائی / مجتمع فرهنگي مذهبي قائميه اصفهان
تاریخ تأسیس: 1385 شماره ثبت : 2373 شناسه ملی : 10860152026
وب سایت: www.ghaemiyeh.com ایمیل: Info@ghaemiyeh.com فروشگاه اینترنتی: www.eslamshop.com
تلفن 25-2357023- (0311) فکس 2357022 (0311) دفتر تهران 88318722 (021) بازرگانی و فروش 09132000109 امور کاربران 2333045(0311)
نکته قابل توجه اینکه بودجه این مرکز؛ مردمی ، غیر دولتی و غیر انتفاعی با همت عده ای خیر اندیش اداره و تامین گردیده و لی جوابگوی حجم رو به رشد و وسیع فعالیت مذهبی و علمی حاضر و طرح های توسعه ای فرهنگی نیست، از اینرو این مرکز به فضل و کرم صاحب اصلی این خانه (قائمیه) امید داشته و امیدواریم حضرت بقیه الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف توفیق روزافزونی را شامل همگان بنماید تا در صورت امکان در این امر مهم ما را یاری نمایندانشاالله.
شماره حساب 621060953 ، شماره کارت :6273-5331-3045-1973و شماره حساب شبا : IR90-0180-0000-0000-0621-0609-53به نام مرکز تحقیقات رایانه ای قائمیه اصفهان نزد بانک تجارت شعبه اصفهان – خيابان مسجد سید
ارزش کار فکری و عقیدتی
الاحتجاج - به سندش، از امام حسین علیه السلام -: هر کس عهده دار یتیمی از ما شود که محنتِ غیبت ما، او را از ما جدا کرده است و از علوم ما که به دستش رسیده، به او سهمی دهد تا ارشاد و هدایتش کند، خداوند به او می‌فرماید: «ای بنده بزرگوار شریک کننده برادرش! من در کَرَم کردن، از تو سزاوارترم. فرشتگان من! برای او در بهشت، به عدد هر حرفی که یاد داده است، هزار هزار، کاخ قرار دهید و از دیگر نعمت‌ها، آنچه را که لایق اوست، به آنها ضمیمه کنید».
التفسیر المنسوب إلی الإمام العسکری علیه السلام: امام حسین علیه السلام به مردی فرمود: «کدام یک را دوست‌تر می‌داری: مردی اراده کشتن بینوایی ضعیف را دارد و تو او را از دستش می‌رَهانی، یا مردی ناصبی اراده گمراه کردن مؤمنی بینوا و ضعیف از پیروان ما را دارد، امّا تو دریچه‌ای [از علم] را بر او می‌گشایی که آن بینوا، خود را بِدان، نگاه می‌دارد و با حجّت‌های خدای متعال، خصم خویش را ساکت می‌سازد و او را می‌شکند؟».
[سپس] فرمود: «حتماً رهاندن این مؤمن بینوا از دست آن ناصبی. بی‌گمان، خدای متعال می‌فرماید: «و هر که او را زنده کند، گویی همه مردم را زنده کرده است»؛ یعنی هر که او را زنده کند و از کفر به ایمان، ارشاد کند، گویی همه مردم را زنده کرده است، پیش از آن که آنان را با شمشیرهای تیز بکشد».
مسند زید: امام حسین علیه السلام فرمود: «هر کس انسانی را از گمراهی به معرفت حق، فرا بخواند و او اجابت کند، اجری مانند آزاد کردن بنده دارد».