در پرتو قرآن به انتظار مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف

مشخصات كتاب

نويسنده:پديد آورنده : سيد عليرضا جعفري

ناشر:کوثر - آذر 1378

در پرتو قرآن به انتظار مهدي (ع)

اشاره

بيش از 120 آيه قرآن براساس روايات معتبر به وجود نازنين حضرت امام مهدي (عجل الله تعالي) و ويژگيهاي آن شخصي (ع)باعظمت وهمچنين قيام و انقلاب جهاني آن حضرت، اشاره كرده است; و ما دراين مختصر برآنيم تا نمونه اي از آن آيات نوراني را همراه باديدگاههاي معصومين(عليهم السلام) به عاشقان حضرتش تقديم داريم:2حكومت مهدي، خواسته الهي 2 در قرآن مي خوانيم: اراده و مشيت ما بر اين قرار گرفته كه بر مستضعفان زمين كه بر اثر ستم ستمكاران به ضعف كشيده شده اند منت نهيم (و ايشان را مشمول مواهب خويش نماييم.) و آنها را پيشوايان و وارثان زمين قرارداده و نيرومند و صاحب قدرت و حكومت گردانيم... (و نريد ان نمن علي الذين استضعفوا في الارض و نجعلهم ائمه و نجعلهم الوارثين و نمكن لهم في الارض...) آيات فوق بشارتي است در موردپيروزي حق بر باطل و برچيده شدن بساط ظلم و تباهي. كه نمونه هاي آن را مي توان در پيروزي حضرت موسي(ع) و بني اسرائيل بر فرعونيان و همچنين پيروزي و حكومت حضرت محمد(ص) جستجو كرداما نمونه كامل آن با ظهور حضرت امام مهدي(ع) تحقق مي يابد. حضرت اميرالمومنين(ع) در اين زمينه فرموده اند: دنيا پس ازسركشي، به ما (اهل بيت(عليهم السلام » روي مي آورد. همچون شتري كه از دادن شير به دوشنده اش خودداري مي كند و براي بچه خود آن را نگه مي دارد. سپس آيه ونريد ان نمن ... را تلاوت فرمود. در روايت ديگري نيز درباره همين آيه مي فرمايد: اين گروه آل محمد(ص) هستند، خداوند

مهدي آنها را بعد از زحمتهايي كه برايشان تحميل مي گردد، مبعوث مي كند و به ايشان عزت مي دهد ودشمنان آنها را ذليل مي گرداند. از امام سجاد(ع) نيز اين چنين نقل شده كه:

سوگند به كسي كه محمد(ص) را به حق، بشارت دهنده و بيم دهنده قرار داد، نيكان از ما اهل بيت و پيروان آنها به منزله موسي(ع)و پيروان او مي باشند و دشمنان ما و پيروان آنها به منزله فرعون و پيروان او هستند. (سرانجام، پيروزي از آن ماست. )امام مهدي(ع) نيز هنگام تولد، لب به سخن مي گشايد و پس ازشهادت به وحدانيت الهي و نثار درود و سلام بر پيامبر اكرم وپدران پاك و معصوم خويش چنين مي فرمايد:

(بسم الله الرحمن الرحيم و نريد ان نمن علي الذين استضعفوافي الارض و نجعلهم ائمه و نجعلهم الوارثين و...) ديو چو بيرون رود فرشته در آيد در قرآن كريم مي خوانيم: (و قل جاء الحق و زهق الباطل ان الباطل كان زهوقا)

«بگو: حق فرا رسيد و باطل نابود گشت، (چرا كه) باطل نابودشدني است.» آرزوي بشر از ديرباز اجراي عدالت و برچيده شدن بساط ظلم وبي عدالتي بوده است، قرآن كريم نيز نويد بخش تحقق اين آرزوي ديرين بوده و فرا رسيدن روزي را مژده داده است كه در سرتاسرجهان حق حكومت كند و باطل نابود گردد. بر اساس روايات معتبر و فراوان، اين پيروزي نهايي و حكمفرماي عدالت در سرتاسر گيتي مربوط به قيام حضرت امام مهدي(ع) مي شود. حضرت امام باقر(ع) در توضيح و تفسير «جاء الحق و زهق الباطل » فرمودند: اين سخن الهي مربوط به

قيام قائم (آل محمد(ص » مي شود كه دولت باطل برچيده خواهد شد. و بي جهت نيست كه هنگام تولد حضرت مهدي(ع) بر بازوي نازنينش اين آيه نقش بسته بود كه (جاء الحق و زهق الباطل ان الباطل كان زهوقا) اين وعده الهي كه پيروزي نهايي حق در زمان حضرت مهدي(ع) به طور كامل محقق خواهد شد،بدان معنا نيست كه در زمانهاي قبل از حضرت مهدي(ع) هيچ نوع پيروزي نصيب حق نمي گردد; به عنوان نمونه حضرت رسول خدا(ص) درهنگام فتح مكه پس از ورود به مسجدالحرام در حالي كه بتها رايكي پس از ديگري سرنگون مي ساخت، آيه (جاء الحق و زهق الباطل ان الباطل كان زهوقا) را تلاوت مي فرمود. آري اين يك سنت الهي است كه اگر اهل حق بر خدا توكل كنند و دربرابر باطل و ظلم ايستادگي نمايند خداوند آنها را پشتيباني مي كند و به پيروزي و رستگاري نايل مي گرداند. همچنان كه ملت شهيد پرور ايران توانستند با رهبري حضرت امام خميني(ره) حكومت ستمشاهي را سرنگون و حكومت الله را برپا نمايند.

ذخيره خدا

در قران كريم مي خوانيم:

(بقيه الله خيرلكم ان كنتم مومنين...) ذخيره الهي براي شمابهتر است اگر مومن باشيد... چون آيه فوق اطلاق دارد، چنين معنايي از آن بدون اشكال است كه بگوييم: بقيه الله از همه چيزهايي كه شما حساب كنيد، برايتان بهتر است و هيچ نعمتي به پاي آن نمي رسد. هرچند كه اين آيه مربوط به داستان حضرت شعيب نبي(ع) مي باشد، اما بر اساس روايات معتبر،اين آيه با وجود نازنين حضرت ولي عصر(ع) تطبيق گشته است. امام باقر(ع) فرمودند: «قائم (آل

محمد(ص » نخستين سخني كه پس ازقيام خويش بر زبان مي آورند همين آيه است. (بقيه الله خيرلكم ان كنتم مومنين) سپس مي فرمايد: من «بقيه الله » هستم و حجت خدا و خليفه او بر شما مي باشم. آنگاه هيچ كس بر او سلام نمي كند مگر اينكه مي گويد: «السلام عليك يابقيه الله في ارضه.» درباره تعبير «بقيه الله » (ذخيره خدا)بايد گفت: اين عنوان به شخصي اطلاق مي گردد كه خدا به منظورخاصي او را نگهداري كرده است. احمد بن اسحاق قمي (كه از اصحاب و ياران امام عسكري(ع) بود.)به حضور حضرت امام عسكري(ع) مي رسد، حضرت امام مهدي(ع) كه حدوديكسال دارد، وارد مي شود و با زبان عربي فصيح مي گويد: «انا بقيه الله في ارضه و المنتقم من اعدائه.» من ذخيره الهي در سرزمين او و انتقام گيرنده از دشمنان اويم.

پيروزي نهايي

در قرآن كريم مي خوانيم: آنها (مخالفان اسلام) مي خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش نمايند اما خداوند اراده كرده كه اين نور الهي را همچنان برگستره و كمالش بيفزايد (تا تمامي جهان را در برگيرد.) هرچندكافران را خوش نيايد. و سپس چنين ادامه مي دهد: خدا كسي است كه رسول خويش را باهدايت و دين حق فرستاد تا وي را بر تمامي اديان پيروز گرداند،هرچند مشركان را خوش نيايد. آيا اين پيروزي اسلام كه در آيه فوق بدان اشاره شده منطقه اي و محدود است ياخير؟ از آن جايي كه هيچ قيدي در آيه وجود ندارد تا دليل برمحدوديت اين پيروزي باشد پس بدون شك روزي فرا خواهد رسيد كه اين وعده الهي محقق گردد

و در روي زمين دين اسلام، تنها دين پيروز باشد. براساس روايات متعدد با ظهور حضرت امام مهدي(ع) اسلام فراگير وجهاني خواهد شد، در تفسير مجمع البيان از پيامبر اسلام(ص) چنين نقل شده است كه: (در زمان ظهور حضرت امام مهدي(ع » بر روي زمين هيچ خانه اي باقي نمي ماند نه خانه هايي كه از سنگ و گل ساخته شده و نه خيمه هايي كه از كرك و مو بافته شده مگر آنكه خداوند نام اسلام را در آن وارد مي كند. در «كمال الدين »، تاليف شيخ صدوق نيز روايتي از امام صادق(ع) در مورد تفسير آيه فوق، مي خوانيم كه ايشان فرمودند: به خدا سوگند اين آيه تحقق نيافته است و تنها زماني محقق مي گردد كه «قائم » خروج كند و در آن هنگام است كه كافري پيدانخواهد شد. در تفسير مجمع البيان، همچنين از امام باقر(ع) چنين آورده است كه:

وعده اي كه در اين آيه است به هنگام ظهور مهدي (ع) محقق مي گردد، پس در آن روز هيچ كس روي زمين باقي نخواهد ماند مگرآنكه به (حقانيت) محمد(ص) اقرار مي كند. استاد شهيد آيه الله مطهري مي نويسد: «از مجموع آيات و روايات استنباط مي شود كه قيام مهدي موعود(ع) آخرين حلقه از مجموع حلقات مبارزات حق و باطل است كه از آغاز جهان بر پا بوده است. مهدي موعود تحقق بخش ايده آل همه انبيا و اوليا و مردان مبارز راه حق است.»

درباره مركز

بسمه تعالی
جَاهِدُواْ بِأَمْوَالِكُمْ وَأَنفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللّهِ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ
با اموال و جان های خود، در راه خدا جهاد نمایید، این برای شما بهتر است اگر بدانید.
(توبه : 41)
چند سالی است كه مركز تحقيقات رايانه‌ای قائمیه موفق به توليد نرم‌افزارهای تلفن همراه، كتاب‌خانه‌های ديجيتالی و عرضه آن به صورت رایگان شده است. اين مركز كاملا مردمی بوده و با هدايا و نذورات و موقوفات و تخصيص سهم مبارك امام عليه السلام پشتيباني مي‌شود. براي خدمت رسانی بيشتر شما هم می توانيد در هر كجا كه هستيد به جمع افراد خیرانديش مركز بپيونديد.
آیا می‌دانید هر پولی لایق خرج شدن در راه اهلبیت علیهم السلام نیست؟
و هر شخصی این توفیق را نخواهد داشت؟
به شما تبریک میگوییم.
شماره کارت :
6104-3388-0008-7732
شماره حساب بانک ملت :
9586839652
شماره حساب شبا :
IR390120020000009586839652
به نام : ( موسسه تحقیقات رایانه ای قائمیه)
مبالغ هدیه خود را واریز نمایید.
آدرس دفتر مرکزی:
اصفهان -خیابان عبدالرزاق - بازارچه حاج محمد جعفر آباده ای - کوچه شهید محمد حسن توکلی -پلاک 129/34- طبقه اول
وب سایت: www.ghbook.ir
ایمیل: Info@ghbook.ir
تلفن دفتر مرکزی: 03134490125
دفتر تهران: 88318722 ـ 021
بازرگانی و فروش: 09132000109
امور کاربران: 09132000109