خیانت علمی محقق برجسته «بشار عواد معروف» به حدیث غدیر

مشخصات مقاله

خیانت علمی محقق برجسته «بشار عواد معروف» به حدیث غدیر

حجت الاسلام کاشانی

خیراندیش دیجیتالی : جناب آقای سید علی بحرینی به نیابت از مرحومه حاجیه خانم کسایی _گروه هم پیمانان موعود غدیر.

اشاره

تصویر

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم»

صوت

بحثی که امروز می خواهم خدمت شما تقدیم کنم خیانت علمی و نادیده گرفتن عجیب حقّ امیر المؤمنین (علیه السّلام) است. یکی از روایاتی که در عالم اسلام کم نظیر است، از جهت میزان سند، تعداد طرق، افراد زیادی که آن را قبول کرده اند، تأیید کرده اند، قطعی دانسته اند، حدیث غدیر است. یعنی منظور من این عبارت است که «مَنْ کُنْتُ مَوْلَاهُ فَعَلِیٌّ مَوْلَاهُ»،(1) هر کسی من مولای او هستم علی مولای او است.

حتّی این روایت نبوی را بسیاری از بزرگان غیر شیعه از پیغمبر قطعی می دانند. مثلاً ذَهَبی که از برجستگان غیر شیعه است، صدها کتاب دارد، رساله ای در طرق حدیث غدیر دارد. آن جا می گوید: «اَتَیَقَّنُ أَنَّ رَسولُ اللهَ قَالَهُ»، من یقین دارم پیغمبر اکرم (صلوات الله و سلامه علیه) این عبارت را گفته است. چه عبارتی را؟ «مَنْ کُنْتُ مَوْلَاهُ فَعَلِیٌّ مَوْلَاهُ». در منابع متعدّدی از او نقل شده، در جاهای متعدّدی گفته، از جمله ابن کثیر در «البدایه و النّهایه» می گوید: استاد من، شیخ من، ابو عبد الله ذهبی می گفت یقین دارم «مَنْ کُنْتُ مَوْلَاهُ» جمله ی پیغمبر است.

یا یکی از معاصرین که بسیار هم نسبت به شیعیان متشدّد است، محمّد ناصر الدّین البانی که آلبانیایی تبار بود، به حق حقّ حیات گردن سلفی های تقلیدی دارد، به او بخاری ثانی می گویند، محدّث دوران شمرده می شود. این فرد برجسته که خیلی برای پیشبرد سلفی های تقلیدی زحمت کشیده و آثار زیادی هم دارد، شخصیت مهمّی است، در کتاب «سلسه الاحادیث الصّحیحه» که روایات صحیح را با منهج خود جمع آوری کرده، جلد 4، حدیث 1750 می گوید: این روایت نه تنها صحیح است، ده نفر

ص: 1


1- کافی، ج 1، ص 287٫

از صحابه را نقل می کند که این ها روایت غدیر را آورده اند. طرق متعدّدی ذکر می کند، بسیاری از این ها را صحیح اعلام می کند. بعد از آن می گوید: من این جا جا ندارم. تقریباً بعد از این که 20 صفحه مطلب می نویسد، با این که عادت البانی نیست، معمولاً مختصری راجع به روایت و طرق آن توضیح می دهد، این جا بیش از 20 صفحه راجع به حدیث غدیر مطلب می نویسد. بعد می گوید: این جا گنجایش ندارد من همه ی طرق آن را بیان کنم، فقط همین قدر بگویم که قطعاً این حدیث از پیغمبر صحیح است. پس عدّه ی زیادی قطعی بودن حدیث غدیر را پذیرفته اند، در واقع طرق آن متعدّد است، جای انکار ندارد.

امّا شخصیّت برجسته ای در عالم اسلام از معاصرین است که خیلی زحمت کشیده، کتب متعدّدی تحقیق کرده، به جامعه ی علمی خدمت کرده، ظاهر او روشن فکر دینی است. شخصی به نام بشار عوّاد معروف است، عراقی الاصل، ساکن اردن، عالم برجسته، محقّق، آثار زیاد، صدها جلد کتاب تحقیق کرده است. یکی از اخلاقیّات او این است که بسیار پرطمطراق است، پرادّعا است، کتب و مقالات زیادی در ردّ و نقد محقّقین دیگر می نویسد که چرا کم دقّت هستید؟ چرا بی دقّت هستید؟ مثلاً کتابی از او به نام «تحقیق النّصوص» پیش من است، آن جا چند نفر را می کوبد که شما بی سواد هستید، اصلاً حیا نکردید، بی حیا بودید، بی دین بودید، چرا اصلاً سراغ تحقیق نسخ خطّی، تحقیق کتب آمدید؟ شما سواد ندارید، چرا همه جا را دقّت نکردید؟

همین فردی که از دیگران گله می کند و به حقایق امور در این قسمت ها عالم است، یعنی به مباحث حدیثی و رجالی و تاریخی،

ص: 2

متأسّفانه، نمی دانم چرا این ظلم، این کم لطفی از بسیاری از علمای مهمّ غیر شیعه نسبت به امیر المؤمنین (علیه السّلام) وجود دارد. در جلد 20، صفحه ی 484، از کتاب «تهذیب الکمال» که این کتاب از مهم ترین کتاب های رجالی برادران اهل سنّت است و محقّق این کتاب هم همان بشّار معروف است. در جلد 20، صفحه ی 484، وقتی مِزّی نویسنده ی کتاب تهذیب الکمال این حدیث غدیر را ذکر می کند و صفحه ی بعد آن می گوید: این روایت از پیغمبر ثابت و قطعی است، بشّار معروف متأسّفانه نمی تواند تحمّل کند. پا روی حقیقت می گذارد، چشم خود را بر حقیقت می بندد، در پاورقی صفحه ی 484 که دارد تحقیق می کند می نویسد: هیچ طریق صحیحی برای این روایت پیدا نشده و اصلاً این روایت شهرتی ندارد که بخواهد راجع به آن بحث شود.

واقعاً عجیب است، از این فرد مطّلع این طور بی احترامی، نادیده گرفتن حق نسبت به امیر المؤمنین خیلی دردناک است.

ص: 3

درباره مركز

بسمه تعالی
جَاهِدُواْ بِأَمْوَالِكُمْ وَأَنفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللّهِ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ
با اموال و جان های خود، در راه خدا جهاد نمایید، این برای شما بهتر است اگر بدانید.
(توبه : 41)
چند سالی است كه مركز تحقيقات رايانه‌ای قائمیه موفق به توليد نرم‌افزارهای تلفن همراه، كتاب‌خانه‌های ديجيتالی و عرضه آن به صورت رایگان شده است. اين مركز كاملا مردمی بوده و با هدايا و نذورات و موقوفات و تخصيص سهم مبارك امام عليه السلام پشتيباني مي‌شود. براي خدمت رسانی بيشتر شما هم می توانيد در هر كجا كه هستيد به جمع افراد خیرانديش مركز بپيونديد.
آیا می‌دانید هر پولی لایق خرج شدن در راه اهلبیت علیهم السلام نیست؟
و هر شخصی این توفیق را نخواهد داشت؟
به شما تبریک میگوییم.
شماره کارت :
6104-3388-0008-7732
شماره حساب بانک ملت :
9586839652
شماره حساب شبا :
IR390120020000009586839652
به نام : ( موسسه تحقیقات رایانه ای قائمیه)
مبالغ هدیه خود را واریز نمایید.
آدرس دفتر مرکزی:
اصفهان -خیابان عبدالرزاق - بازارچه حاج محمد جعفر آباده ای - کوچه شهید محمد حسن توکلی -پلاک 129/34- طبقه اول
وب سایت: www.ghbook.ir
ایمیل: Info@ghbook.ir
تلفن دفتر مرکزی: 03134490125
دفتر تهران: 88318722 ـ 021
بازرگانی و فروش: 09132000109
امور کاربران: 09132000109