امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در روایات اهل سنت

مشخصات کتاب

سرشناسه:موسوی، عبدالرحیم، 1342 -

عنوان قراردادی:الامام المهدی (عج) فی روایات اهل السنه . فارسی

عنوان و نام پدیدآور:امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در روایات اهل سنت [کتاب]/ گروه پژوهش و پاسخ به شبهات، عبدالرحیم موسوی؛ مترجم حسین علی عربی؛ تهیه کننده اداره ترجمه معاونت فرهنگی [مجمع جهانی اهل بیت (ع)]؛ ویراستاری امرا... نصیری.

مشخصات نشر:قم: مجمع جهانی اهل بیت (ع)، 1435 ق.= 1393.

مشخصات ظاهری:74 ص.؛ 5/14 × 5/21 س م.

فروست:در مکتب اهل بیت علیهم السلام؛ 29.

شابک:دوره 978-964-529-270-4 : ؛ 978-964-529-299-5

یادداشت:کتابنامه به صورت زیرنویس.

موضوع:محمدبن حسن (عج)، امام دوازدهم، 255ق -

موضوع:محمدبن حسن (عج)، امام دوازدهم، 255ق. - -- احادیث اهل سنت

موضوع:احادیث اهل سنت -- قرن 14

شناسه افزوده:عربی، حسینعلی، 1349 - ، مترجم

شناسه افزوده:نصیری، امرالله ، ویراستار

شناسه افزوده:مجمع جهانی اهل بیت (ع). اداره ترجمه

شناسه افزوده:مجمع جهانی اهل بیت (ع)

رده بندی کنگره:BP51/م785الف8041 1393

رده بندی دیویی:297/959

شماره کتابشناسی ملی:3675899

ص :1

اشاره

ص :2

بسم الله الرحمن الرحیم

ص :3

امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در روایات اهل سنت

گروه پژوهش و پاسخ به شبهات، عبدالرحیم موسوی

مترجم حسین علی عربی

ص :4

ص :5

ص :6

ص :7

ص :8

سخن مجمع

«کار اساسی شما [مجمع جهانی اهل بیت ]... معرفی مکتب اهل بیت است به دنیای اسلام. بلکه به سراسر عالم، چون امروز همه دنیا تشنه معنویت اند و این معنویت در اسلام هست و در اسلامی که در مکتب اهل بیت معرفی می کند به نحو جامع و کاملی وجود دارد».

(از بیانات مقام معظم رهبری «مد ظله العالی»، 1386/5/28)

مکتب اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) که تبلور اسلام ناب محمّدی(صلی الله علیه و آله) و متّکی بر منبع وحیانی است، معارف ژرف و عمیقی دارد که از اتقان، استحکام و برهان برخوردار می باشد و مطابق با فطرت سلیم انسان هاست؛ بر همین اساس است که حضرت امام رضا(علیه السلام) فرمودند:

«فإنّ الناس لو علموا محاسن کلامنا لاتّبعونا» [شیخ صدوق(رحمه الله)، عیون اخبار الرضا(علیه السلام)، ج275:2]. این مکتب غنی و نورانی در پرتو عنایات الهی و هدایت ائمه ی اطهار(علیهم السلام) و نیز مجاهدت هزاران جهادگر عرصه های علم و فرهنگ در طول قرون گذشته و حال، بسط و گسترش یافته است.

پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(قدس سره) و تأسیس نظام اسلامی با تکیه بر قوانین اسلامی و با

ص:9

محوریت ولایت فقیه، افق های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جدیدی را برای انسان های آزاده به ویژه مسلمانان و پیروان و محبّان اهل بیت(علیهم السلام) گشود و توجه بسیاری از نخبگان و مستضعفان جهان را به خود معطوف کرد.

مجمع جهانی اهل بیت(علیهم السلام)، مولود این دگرگونی مبارک است که به ابتکار مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مد ظلّه العالی) در سال 1369 شمسی/ 1990میلادی تأسیس شد و تاکنون خدمات شایانی را در تبلیغ معارف قرآن و اهل بیت(علیهم السلام) و حمایت از پیروان اهل بیت(علیهم السلام) در سراسر جهان انجام داده است.

معاونت امور فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(علیهم السلام) در راستای رسالت خود جهت ارتقای شناخت و آگاهی پیروان اهل بیت(علیهم السلام) در موضوعات، سطوح، مخاطبان و عرصه های مختلف، در حوزه های تولید کتاب و مجلات به زبان های متعدد و سائر محصولات فرهنگی به فعالیت پرداخته است .

این اثر با هدف معرفی معارف اهل بیت(علیهم السلام) و پاسخ به شبهات مخالفین به ویژه وهابیان و سلفی ها تهیه شده و حاصل تلاش علمی و پژوهشی گروهی از پژوهشگران و نویسندگان فرهیخته و صاحب نظر و ارجمند می باشد.

ص:10

در اینجا بر خود لازم می دانم از دبیرکل محترم مجمع، حضرات اعضای محترم شورای کتاب، مدیران محترم اداره کل پژوهش و ترجمه، رئیس محترم گروه مطالعات بنیادی، دبیر محترم شورای کتاب و گروه مطالعات بنیادی، مترجمین عزیز و همکاران اداره ی ترجمه تقدیر و تشکر نمایم. همچنین از برادرانی که در ویرایش، تایپ، مقابله، تصحیح، آماده سازی، نشر و چاپ این کتاب تلاش کردند، تشکر می کنم و توفیق همگان را از خداوند متعال مسئلت دارم.

معاونت امور فرهنگی مجمع در راستای تعمیق و پویایی آثار منتشره در حوزه ی معارف اهل بیت(علیهم السلام) در سراسر جهان، از دیدگاه ها و پیشنهادهای اساتید، فرهیخته گان، صاحب نظران و پژوهش گران ارجمند استقبال می کند تا زمینه های بسط و گسترش هرچه بیشتر معارف اهل بیت (علیهم السلام)فراهم گردد.

به امید تعجیل در ظهور و فرج منجی عالم بشریت حضرت مهدی(عج).

نجف لک زایی

معاون امور فرهنگی

ص:11

ص:12

مقدّمه

اشاره

وحدت، همبستگی، اتّحاد و انسجام، از اصول عقلانی و برخاسته از اعماق سرشت انسانی است؛ هم چنان که یک اصل ثابت، مسلّم و همیشگی دین مقدّس اسلام نیز بوده و هست و تحقّق آرمان های آفرینش و نیل به اهداف عالی آن در این راستا قابل دسترسی است و قطعاً هیچ قوم و آحاد جامعه ای، در جنگ و فتنه، نزاع و تفرقه، به خیر و سعادت و کمال انسانی، نخواهد رسید.

امام امیر المؤمنین علی بن ابی طالب(علیه السلام) می فرماید:

إنّ الله سبحانه لم یُعط أحداً بفُرقةٍ خیراً ممّن مضی ولاممّن بقی. (1)

«خداوند سبحان، نه به گذشتگان و نه به آیندگان ، با تفرقه و جدایی خیری را عطا نکرده و نمی کند».

در سای وحدت و یک دلی است که جامعه به آرمان ها و پلّه های ترقّی، گام نهاده و زیباترین استحکامات را بر سرتاسر جامعه حاکم می کند و محبّت و صمیمیت و صلح و صفا را می گستراند.

از این رو، می بینیم قرآن کریم با لحن محکم و با هدف هدایت، چنین می فرماید:

وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّهِ جَمِیعاً وَلاَتَفَرَّقُوا وَاذْکُرُوا نِعْمَةَ اللّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ کُنْتُمْ أَعْدَاءً فَأَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِکُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَاناً وَکُنْتُمْ عَلَی شَفَاحُفْرَة مِنَ النَّارِ فَأَنْقَذَکُم مِنْهَا کَذلِکَ یُبَیِّنُ اللّهُ لَکُمْ آیَاتِهِ لَعَلَّکُمْ تَهْتَدُونَ . (2)

ص:13


1- (1) - نهج البلاغه: خطب 176.
2- (2) - آل عمران: 103.

«همه با هم، به حبل الله چنگ زنید و پراکنده نشوید و یاد بیاورید آن زمانی را که با هم دشمنی می کردید. پس خداوند دل های شما را به هم نزدیک کرد و الفت و برادری بر شما حاکم نمود و (نیز) یاد بیاورید آن زمانی را که شما، در لب پرتگاه آتش قرار داشتید، پس خداوند شما را از آن نجات داد و خداوند این چنین آیات خود را تبیین می کند، شاید به هدایت دست یابید».

و نیز پیامبر اکرم؛ حضرت محمّد بن عبدالله(صلی الله علیه و آله) می فرماید:

«المؤمن للمؤمن کالبنیان یشدّ بعضه بعضاً». (1)

«نسبت فردِ با ایمان با مؤمن دیگر، همانند اجزای یک ساختمانند که هر جزئی از ساختمان، جزء دیگر را نگه داشته و محکم می نماید».

و نیز حضرت امام جعفر صادق(علیه السلام) می فرماید:

«المؤمن أخو المؤمن، کالجسد الواحد، إن اشتکی شیئاً منه وجد ألَم ذلک فی سائر جسده». (2)

«مؤمن برادر مؤمن است ، مانند آنکه یک جسد می باشند؛ اگر عضوی از آن به درد آید، درد و رنج آن به دیگر اعضاء خواهد رسید».

بنابر این تفرقه، کینه توزی، نزاع و خون ریزی، هرگز مشروعیت و مصونیت نداشته و از کبائر و زشتی هاست که وجدان و عقل سلیم، آن را بی اساس و بی فرهنگی معرّفی کرده و در دین اسلام هم شدیداً مورد نکوهش و توبیخ قرارگرفته و مرتکب آن را به عذاب الهی، وعده داده است.

جهالت جاهلان و دسیس دسیسه گران و فتنه انگیزان، در طول تاریخ مسلمین، کوشیده است که وحدتِ صفوف و یک پارچگی مسلمین، به جنگ و

ص:14


1- (1) - اصول کافی 166/2؛ نهج الفصاحه: 779؛ کنز العمّال: 141/1.
2- (2) - بحار الأنوار: 148/61.

خون ریزی تبدیل شده و کینه و بغض و بد بینی و اتّهام به خروج از دین و ورود در شرک را گسترش دهد. بنابر این بر مسؤلان و رهبران امّت و برآحاد جامع اسلامی، فرض و حتم است که اجازه ندهند چنین فضائی بر جامعه اسلامی حاکم گردد و در نتیجه ذخائر و ثروت های امت اسلام، توسّط مستکبران روزگار و کافران خوش رنگ و نگار و صاحبان تراست ها و کارتل ها به راحتی و سهولت، غارت شود.

ما پیروان اهل بیت(علیهم السلام)، برخود لازم می دانیم جهت وحدت بیشتر مسلمین و زدودن موانع این اتّفاق و انسجام، نسبت های ناروائی که در طول تاریخ، به ویژه در این سال های اخیر، به مکتب اهل بیت(علیهم السلام) و به صورت ناجوانمردانه نسبت داده شده، از خود دورکنیم و با تمام وجود، از این تهمت ها و نسبت ها توسّط تکفیری ها و جریاناتی که آلت دست انگلیسی ها، صهونیست ها، و غارتگران امریکا و ... هستند، اعلان انزجار و تبرّی بجوییم.

از باب نمونه:

1 - ما که کتاب آسمانی مصون از تحریف، یعنی قرآن کریم را تنها کتاب هم مسلمین و بدون آن که کم و زیاد شده باشد و عیناً، همان قرآن کریم حضرت خاتم الأنبیاء محمّد مصطفی(صلی الله علیه و آله) و ثقل اکبر و سرتاسر آن را داعی توحید و یکتاپرستی می دانیم؛

- ما که بزرگ ترین موفّقیت پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) را نفی بتها (اصنام) و نفی عبادت لات و عزّی و اعلان و تحقّق کلم توحید «لا إله إلا الله» می دانیم؛

- ما که خطبه های غرّای توحیدی مولی الموحدین امیر المؤمنین(علیه السلام) را - شبانه روز - در مراکز آموزشی و پژوهشی، دانشگاه ها و حوزه ها و محافل علمی و تربیتی مان به تلاوت و تدریس و استضائه می نشینیم؛

ص:15

- ما که در مساجد و مراکز عبادتی مان ، متون سراسر توحید اهل بیت پیامبر(صلی الله علیه و آله) را همانند دعای کمیل از امام علی(علیه السلام)، دعای عرفه از امام حسین(علیه السلام) و دعای ابو حمزه ثمالی از امام سجاد(علیه السلام) و ده ها دعای توحیدی دیگر تلاوت می شود و طنین انداز است:

«... متی غِبْتَ حتّی تَحْتاجَ إلی دلیلٍ یَدلُّ علیکَ... عَمِیَتْ عینٌ لا تراکَ... ماذا وَجَدَ مَنْ فَقَدَک وَما الّذی فَقَدَ مَنْ وَجَدَک...». (1)

- ما که هزاران اثر معرفتی و توحیدی همچون کتاب توحید شیخ اقدم «صدوق» را داریم، ما که ...

با هم این اوصاف، به صورت جاهلانه و مزوّرانه و مزدورانه به هدف بدبین کردن سایر مسلمین ناجوانمردانه به شرک متّهم شده و می شویم!!! (فما لهم کیف یحکمون)؟؟!!.

2 - اعتقاد به امام مهدی(علیه السلام) و مهدویت، ریشه قرآنی دارد و مذاهب و فرق اسلامی - روی هم رفته - به آن اعتراف دارند تا جائی که انکار آن را موجب قتل منکر آن دانسته اند. (2)

و نیز جایگاه رفیعی از سنّت و معرفت اسلامی را برای آن حضرت ذکر کرده اند و قاطب علمای اهل بیت(علیهم السلام) و بسیاری از علمای مذاهب اسلامی، روایات و احادیث و اخباری که در شأن و ولادت آن حضرت است، مورد تصریح و تصحیح و اعتراف قرارداده اند؛ مانند صاحب سنن ترمذی، قرطبی مالکی، ابوجعفر عقیلی، سیوطی، ابن حجر عسقلانی، حاکم نیشابوری، بیهقی، ابن اثیر، بغوی، ابن قیم، ذهبی، تفتازانی، ابن کثیر دمشقی، جزری شافعی، عبدالوهّاب شعرانی، متّقی هندی، عبدالباقی زرقانی، سفارینی حنبلی، محمّد امین

ص:16


1- (1) - بحار الأنوار: 95/ 226 (بخشی از دعای عرفه).
2- (2) - همانند ابن حجر هیتمی شافعی، شیخ صبای حنفی، خطابی مالکی، یحیی حنبلی و...

سویدی، شوکانی، مؤمن شبلنجی، قنوجی بخاری، کتانی مالکی، خضر مصری، غماری شافعی، ناصر الدین البانی، ابواعلی مودودی، کمال الدین ابن طلحه شافعی، یاقوت حموی، ابو نعیم اصفهانی، ابن جوزی حنبلی، گنجی شافعی، جوینی شافعی، ابن علی شافعی همدانی، حمد الله مستوفی، ابن شحن حلبی حنفی، خواجه پارسا حنفی، ابن صبّاغ مالکی، سراج رفاعی، ابن طولون دمشقی، ابو عبّاس قرمانی حنفی، ابن عامر شبراوی، ساباط قاضی حنفی، قندوزی حنفی، حمزاوی شافعی مصری، زرکلی سلفی، یونس سامرایی، احمد طوسی بلاذری، ابن شاکر بدری شافعی، عبدالکریم یمانی، صبان شافعی، ابن عماد دمشقی حنبلی و غیر اینان... .

حال نگاه بیندازید و ببینید:

امام مهدی(علیه السلام) و مهدویت - که در کتاب و سنّت، محکم ترین ریشه و اساس و برهان و این همه معترف به تواتر و صحت و ولادت و حیات از جمیع فرق اسلامی دارد- چگونه با زشت ترین تعبیرها مورد استهزاء و تمسخر و افتراء و نسبت های ناروا قرار گرفته است؟!.

از این عصار انبیاء و خلف اوصیا، گاهی به «امام مزعوم» و گاهی به «معدوم» و ... تعبیر می شود !! و گاهی می نویسند که شیعیان کنار سرداب حلّه یا سرداب بغداد، یا سرداب سامرّا (1) و یا ... مرکبی را آماده می کنند تا آن که او وقتی که از آن سرداب خارج شد، سوار آن مرکب شود!. اینان هنگام نماز هم، هم چنان در کنار مرکب باقی می مانند، زیرا ممکن است که در همان وقت از سرداب خارج شود و کسی کنار مرکب نباشد تا او را سوار کنند!!.

ص:17


1- (1) - بالآخره، معلوم نشد این سرداب کجاست!

وارونه نشان دادن حقایق، تحریف و سیاه نمایی در زمین اعتقادات و معارف حقّه اهل بیت(علیهم السلام) توسّط دشمنان و بقاء بر میت های آکلة الاکباد و آنان که گوینده «لااله الاّ الله و محمّدٌ رسول الله» و معتقدان معاد و محشر و اهل قبله و قرآن را همانند گوسفند سر می برند و جهت جلب رضایت سردمداران کفر و غاصبان قدس، همه گونه خوش خدمتی دارند و در تمام دوران ننگین رژیم جعلی و سفّاک صهیونیستی، در حمایت از مظلومین فلسطین، و مقدسات مسلمین حتی یک فشنگ و یا تیری رها نکرده اند، امّا هر روز شاهد آنیم که دسته دسته اهل قبله و توحید و بعثت و معاد را با کمال شقاوت و بی رحمی، قطعه قطعه و به آتش می کشند و فتنه و تفرقه را بین امّت اسلام می گسترانند.

لازم به تذکر است: این دو مورد به عنوان نمونه بود و گرنه مسلمانان هر روزه شاهد نشر و بسط صدها مورد دیگر با هزاران سایت و کتاب و مقالات و نرم افزار، توسّط این مجموع فاقد عاطفه و رحم و متحجّر و تکفیری با هدف شوم تفرقه افکنی و جنگ و جدال در امّت اسلامی می باشند، فإلی الله المشتکی.

در هر صورت، ما به عنوان این که به حفظ وحدت مسلمین و قطع ید اجانب از بلاد اسلامی و زدودن اتّهامات و افتراءات از مکتب اسلام و معارف اهل بیت(علیهم السلام) مکلّفیم، بر خود واجب می دانیم جهت زایل کردن بدبینی از ذهنیتی که اینان در بین عموم مسلمین با دروغ، نفاق، افتراء و بهتان ساخته اند، اقدام نماییم و انزجار و بی زاری خود را از این تفرقه افکنان و جنگ افروزان وابسته به استکبار و کفر جهانی، اعلان نماییم.

ص:18

مجموع «فی رحاب اهل البیت(علیهم السلام)» (1)حدود چهارده سال پیش، جهت زدودن این ذهنیت و زدودن برخی از موانع وحدت، در معاونت امور فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام و با کمک، مساعدت و همکاری گروهی از فضلا و محققین (2)، طرّاحی و سپس مورد تنظیم و تدوین قرار گرفت.

بحمدالله به سرعت و به طور گسترده و چشمگیر، مورد استقبال محافل علمی و پژوهشی و علاقه مندان و دوستداران وحدت مسلمین، قرار گرفت.

شخصیت های علمی و دست اندرکاران نشر و قلم و گروه های محاوره و مناظره، در همان زمان تدوین و نشر، پیشنهاد ترجمه ی این مجموعه را به زبان های زنده دنیا دادند که بحمدالله ترجم فارسی آن توسّط ادار ترجم

ص:19


1- (1) - این مجموعه بیش از چهل جلد است که هر یک از آنها به یک موضوع و یک شبهه اختصاص دارد و به زبان عربی و با سبک مقارنه و ارائه دلائل تنظیم یافته است.
2- (2) - جهت تقدیر از زحمات عزیزانی که در این مجموعه به نوعی تلاش داشته و نقشی که در تحقّق این کار علمی و فرهنگی داشته اند. متذکّر می شویم: 1 - ابوالفضل اسلامی (علی)؛ مسؤول گروه و مشرف علمی پروژه. 2 - سید منذر حکیم؛ پیگیر امور مجموعه. 5 - 3 - سید عبدالرحیم موسوی(رحمه الله)، شیخ عبدالکریم بهبهانی و صباح بیاتی؛ تهیه کنندگان بعضی از متون مجموعه. 9 - 6 - شیخ عبدالأمیر سلطانی، شیخ محمّد هاشم عاملی، شیخ محمّد امینی و شیخ علی بهرامی؛ تصدّی مسائل استخراج و مقابله. 13 - 10 - سید محمدرضا آل ایوب، عباس جعفری، حسین صالحی و عزیز عقابی؛ در مسائل تصحیح و تطبیق و روند امور. ضمن آن که از نظرات ارزشمند آقایان: شیخ جعفر الهادی (خوشنویس)، شیخ محمّدهادی یوسفی غروی، استاد صائب عبدالحمید وغیر اینان در برخی از این متون استفاده کرده ایم. جزاهم الله خیر الجزاء. (ناشر)

معاونت امور فرهنگی، آماده گردید و اینک مورد بررسی مجدّد و ویراستاری قرار گرفت و تقدیم علاقه مندان می شود.

امید است که این تلاش و جهاد فرهنگی، مورد قبول پروردگار متعال و عنایت حضرت بقیة الله الأعظم(عج) قرار گرفته باشد.

گروه مطالعات بنیادی

ابوالفضل اسلامی (علی)

1392/8/28

ص:20

پیشگفتار

عقیده به ظهور مصلح جهانی و برپایی حکومت عدل فراگیر، به ادیان آسمانی اختصاصی ندارد بلکه مکاتب فکری و فلسفی نیز بدان عقیده دارند. برای مثال «مکتب کمونیسم»، تاریخ را براساس تناقضات (تز و آنتی تز) تفسیر می کند و می گوید:

«روز موعودی فراخواهد رسید که تناقضات به پایان می رسد و صلح و آرامش، جهان را فرا می گیرد». (1)

تعدادی از اندیشمندان که دارای اعتقادات مذهبی و دینی نیستند نیز این عقیده را پذیرفته اند. برای مثال اندیشمند مشهور بریتانیایی، برتراندراسل می گوید:

«جهان، در انتظار مصلحی است که آن را زیر پرچم واحد و شعار واحد، متّحد کند». (2)

فیزیکدان مشهور جهان، آلبرت اینشتاین نیز می گوید:

ص:21


1- (1) - بحثٌ حول المهدی، محمّدباقر صدر: 87.
2- (2) - المهدی الموعود و دفع الشبهات عنه، عبدالرضا شهرستانی: 6.

«روزی که در تمام جهان صلح و آرامش برقرار شود و مردم با صفا و محبّت در کنار هم زندگی کنند، چندان دور نیست». (1)

امّا متفکّر ایرلندی، برناردشاو با دقّت و صراحت بیشتری به لزوم ظهور مصلح جهانی اشاره کرده می گوید:

«او در قید حیات است و دارای بنیۀ جسمانی قوی و سالم می باشد و عقل خارق العاده ای دارد. او انسان کاملی است که انسانهای دیگر، با تلاش و کوشش فراوان می توانند به سوی کمالات او حرکت کنند. عمرش طولانی می شود و به حدود سیصد سال می رسد و می تواند از تجربیاتی که در طول زندگی اش به دست آورده است، استفاده کند». (2)

چنان که گفته شد، ادیان آسمانی، به حتمی بودن ظهور مصلح جهانی اشاره کرده اند و کسی که کتابهای مقدّس را مطالعه و بررسی کند، در می یابد که بشارتهای آسمانی، اشاره می کند که این مصلح جهانی، همان «مهدی صاحب الزمان» است که مذهب شیعه بدان معتقد است. (3)

ص:22


1- (1) - المهدی الموعود و دفع الشبهات عنه: 6.
2- (2) - برنارد شاو، عباس محمود العقّاد: 125 - 124.
3- (3) - ر.ک: بشارات عهدین، محمّد صادقی.

قاضی ساباطی، یکی از بشارتهای موجود در کتاب اشعیا، از عهد عتیق کتاب مقدّس، در شأن مصلح جهانی را بررسی و تحقیق کرده و گفته است:

«این نص، به صراحت می گوید که وی مهدی(عج) می باشد».

آنگاه در ادامه می نویسد:

«امامیه می گویند که وی محمّد بن حسن عسکری است که در سال 255 در عصر معتمد عبّاسی، در سامرّا متولّد شده است. مادرش کنیز امام حسن عسکری به نام نرجس بوده است. او یک سال غایب شد، (1) سپس ظاهر شد و دوباره غایب شد که این غیبت کبری است و بعد آن تا زمانی که خدا بخواهد، بر نمی گردد.

از آن جا که عقیدۀ شیعه با این نص، مطابقت بیشتری داشته است، آن را نقل کرده ام و هدف من، دفاع از امّت محمّد(صلی الله علیه و آله) با قطع نظر از تعصّب نسبت به مذهب خاصّی می باشد، برای همین گفتم که آنچه مذهب شیعه می گوید، با نصّ کتاب مقدّس، مطابقت بیشتری دارد». (2)

همچنین محمّدرضا فخرالاسلام - که مسیحی بوده و سپس به اسلام گرویده و از میان مذاهب مختلف، شیعه را انتخاب کرده - به همین نتیجه رسیده است.

ص:23


1- (1) - صحیح آن است که غیبت حضرت مهدی(عج) بعد از پدرش به مدّت 69 سال طول کشید.
2- (2) - البراهین الساباطیه، به نقل از کشف الأستار، تألیف میرزای نوری: 84 .

او کتاب انیس الاعلام را در ردّ یهود و نصارا نوشته است. در این کتاب که شبیه دایرة المعارف می باشد، بشارتهای وارد شده در کتاب مقدّس را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده که منطبق بر «مهدی بن حسن عسکری» است. (1)

کسی که با دقّت، بشارتهای کتاب مقدّس را بررسی کند، در

می یابد که اوصاف مربوط به مصلح جهانی، بر غیر مهدی منتظر - که اهل بیت(علیهم السلام) بدان عقیده دارند - مطابقت نمی کند، برای همین اگر کسی عقیدۀ اهل بیت را نشناسد، نمی تواند به مصداق بشارتهای کتاب مقدّس دسترسی پیدا کند؛ چنان که مفسّران کتاب مقدّس چنین حرفهایی را زده اند. برای مثال مفسّران انجیل، در مورد بندهای 1 و 17 از سفر رؤیا و فصل دوازدهم در مورد مکاشفات یوحنّا لاهوتی گفته اند:

«شخصی که این بشارتها به ظهور او مژده می دهد، هنوز متولّد نشده است؛ از این رو، تفسیر واضح و روشن این فقرات، در آینده ای معلوم می شود که مصلح جهانی، ظهور کرده باشد». (2)

همچنین عدّه ای از علمای اهل سنّت به همین نتیجه ای رسیده اند که ذکر شد. برای مثال استاد سعید ایوب به این نتیجه رسیده است

ص:24


1- (1) - بشارات عهدین، محمّد صادقی: 232.
2- (2) - بشارات عهدین: 264.

که مصداق بشارتهای سفر رؤیا از کتاب مقدّس، همان مصداقی است که امامیه بدان معتقد هستند.

وی می گوید:

«در اسفار انبیا نوشته شده است که هیچ عیبی در عمل مهدی نیست».

سپس در توضیح این فقره گفته است:

«من گواهی می دهم که مهدی را با این صفات در کتابهای اهل کتاب یافته ام و هر آینه اهل کتاب دربارۀ اخبار مربوط به مهدی، بررسی و تتبّع کرده اند؛ چنان که در مورد اخبار جدّش(صلی الله علیه و آله) تتبّع و جستجو کرده بودند. اخبار سفر رؤیا به زنی اشاره دارد که از او دوازده مرد متولّد می شوند».

سپس به زن دیگر اشاره می کند؛ یعنی همان زنی که آخرین مرد را که از صلب زن اوّل می باشد، می زاید و در سفر آمده است:

«مشکلات و خطرات زیادی این زن را فرامی گیرد و سمبل این خطرات تنین (اژدها) است. و می گوید: تنین جلو این زن در حال زاییدن، ایستاده و منتظر است که او فرزندش را بزاید تا آن را ببلعد». (1)

یعنی سلطۀ حاکم در صدد به قتل رساندن این فرزند تازه به دنیا آمده است.

ص:25


1- (1) - سفر رؤیا: 12/ 3.

بارکلی در تفسیر خود در بارۀ تولّد کودک این فقره می نویسد:

«هنگامی که خطرها این زن را احاطه کرد، خداوند فرزندش را از نظرها غایب کرد تا او را حفظ کند». (1)

سفر ذکر می کند که:

«غیبت این فرزند به مدّت 1260 روز خواهد بود (2) و این مدّتی است که نزد اهل کتاب، رمز و رازهایی دارد».

سپس بارکلی دربارۀ نسلِ زن اوّل به صورت عام می گوید:

«تنین، جنگ و ستیز وحشیانه ای را با نسل این زن ایجاد می کند؛ چنان که در سفر آمده است: تنین بر این زن، خشمناک می گردد و در صدد است تا جنگ وحشیانه ای را با نسل او که به دنبال حفظ دستورات الهی هستند، آغاز کند». (3)

استاد سعید ایوب در توضیح این فقرات می نویسد:

«اینها اوصاف مهدی است و مطابق با اوصافی است که شیعۀ اثنی عشریه برای مهدی قایل است». (4)

ص:26


1- (1) - سفر رؤیا: 12/ 5.
2- (2) - این مدّت، به صورت سمبلیک و رمزگونه است. در اصل زبان عبری آمده است: او به زودی از تنین، یک زمان و دو زمان و نصف زمان غایب می شود. (ر.ک: بشارات العهدین: 263).
3- (3) - سفر رؤیا: 12/ 13.
4- (4) - المسیح الدجّال، سعید ایوب: 380 - 379، به نقل از المهدی المنتظر فی الفکر الاسلامی، انتشار مرکز الرساله: 14 - 13.

و برای تأیید گفتار خویش، مطالبی را در حاشیۀ کتاب آورده است که این اوصاف را با مهدی امامیه انطباق می دهد. (1)

بنابر این، بسیاری از تحقیق و بررسیها نشان داده است که بشارتهای کتاب مقدّس به «مهدی منتظر» اشاره دارد و مطابق با همان اوصافی است که مذهب اهل بیت(علیهم السلام) برای مهدی، قایل است.

با روشن بودن موضوع و عقیدۀ شیعه دربارۀ حضرت مهدی(عج) که دربارۀ آن، کتابهای متعدّد و مفصّلی نوشته شده و روایات اهل بیت(علیهم السلام) در آنها جمع آوری گشته، در این جا به بررسی روایات اهل سنّت می پردازیم که دربارۀ حضرت مهدی(عج) وارد شده است.

در این بررسی می خواهیم بدانیم که آیا روایات اهل سنّت نیز به عنوان و شخصیت و اوصاف امام(علیه السلام) تصریح کرده، یا فقط ظهور را به صورت متواتر روایت کرده است؟

بدیهی است که اعتقاد و یقین به ظهور مصلح جهان، بدون اطّلاع از شخصیت و اوصاف او، نمی تواند یک اعتقاد مفید و مطابق با خواستۀ رسالت اسلامی باشد؛ زیرا اعتقاد به ظهور، بدون ایمان و عقیده به حضرت مهدی(عج) اعتقاد به آن حضرت را فاسد و

ص:27


1- (1) - ر.ک: الامام المهدی، در ضمن سلسله کتابهای اعلام الهدایه، چاپ مجمع جهانی اهل بیت(علیهم السلام): 24 - 9.

بی خاصیت می کند؛ چنان که اگر شخصی، اعتقاد به وجوب نماز داشته باشد، امّا اطّلاعی از ارکان و فروعات آن نداشته باشد، در این صورت، اعتقاد به وجوب نماز هم بی خاصیت و بیهوده خواهد بود.

در این کتاب، شناخت حضرت مهدی(عج) از منظر روایات اهل سنّت را در ضمن چند مبحث مورد بررسی قرار می دهیم.

ص:28

مبحث اوّل: اعتراف علمای اهل سنّت به ولادت امام مهدی(عج)

اشاره

بسیاری از علمای اهل سنّت به ولادت حضرت مهدی(عج) اعتراف کرده اند و بعضی به جمع آوری این اعترافات در مجموعه های مخصوصی اقدام کرده اند. این اعترافات از ابتدای عصر غیبت صغری (329- 260ه-.ق.) تا کنون به صورت مستمر ادامه داشته و به حدّ تظافر رسیده است.

ما در این جا به بعضی از اعترافات این علما اشاره می کنیم و برای مطالعۀ بیشتر، باید به کتابهای مفصّل تر مراجعه کرد. (1)

ص:29


1- (1) - ر.ک: کتاب الایمان الصحیح، سید قزوینی؛ الامام المهدی فی نهج البلاغه، شیخ مهدی فقیه ایمانی؛ من هو المهدی؟، تبریزی؛ الزام الناصب، یزدی حائری؛ الامام المهدی، استاد محمّد علی دخیل؛ دفاع عن الکافی، سید ثامر العمیدی. در کتاب اخیر، اعترافات128 نفر از اهل سنّت در مورد ولادت حضرت مهدی(عج) جمع آوری شده است که بر حسب قرنی که در آن می زیسته اند، مرتّب شده اند. اوّلین آنان ابوبکر محمّدبن هارون رویانی (متوفّای 307 ه-.ق.) می باشد که در کتاب خطّی خود المسند، بدان اشاره کرده است و آخرین آنان، استاد معاصر یونس احمد سامرایی می باشد که در کتابش سامرّاء فی ادب القرن الثالث الهجری، بدان اشاره نموده و دانشگاه بغداد در سال 1968م. آن را منتشر کرده است. ر.ک: دفاع عن الکافی: 1/ 592 - 568، تحت عنوان: الدلیل السادس، اعترافات اهل السّنة.

1- ابن اثیر جزری عزّالدین (متوفّای 630 ه -.ق.).

او در کتاب الکامل فی التاریخ، در ضمن حوادث سال 260 هجری می نویسد:

«در این سال، ابومحمّد علوی عسکری از دنیا رفت. او بنابر مذهب امامیه، یکی از ائمّۀ دوازده گانه است و پدر محمّد می باشد که او را امام منتظر می دانند». (1)

2- ابن خلکان (متوفّای 681 ه -.ق.).

او در وفات الأعیان می نویسد:

«ابوالقاسم محمّد بن حسن عسکری بن علی الهادی بن محمّد الجواد - که قبلاً او را نام بردیم - دوازدهمین امام شیعیان و معروف به حجّت می باشد. او در روز جمعه، نیمه شعبان سال 255 به دنیا آمده است».

سپس از مورّخ جهانگرد، ابن ازرق فارقی (متوفّای 577 ه-. ق.) نقل کرده است که در تاریخ میافارقین گفته:

«این حجّت مذکور، در نهم ماه ربیع الأوّل سال 255 به دنیا آمده و گفته شده است که میلاد او در هشتم شعبان سال 256 بوده است و همین صحیح تر است». (2)

ص:30


1- (1) - الکامل فی التاریخ: 7/ 274 (در آخر حوادث سال 260 ه- . ق.).
2- (2) - وفیات الاعیان: 4/ 562 و 176.

باید گفت که قول صحیح در مورد ولادت آن حضرت(عج) همان قول اوّل ابن خلکان؛ یعنی روز جمعه، نیمه شعبان سال 255 می باشد و تمام شیعیان بر همین قول اتّفاق نظر دارند. در این زمینه روایات صحیحی نقل شده و علمای متقدّم بر آن تأکید کرده اند.

شیخ کلینی - که تقریباً تمام عصر غیبت صغری را درک کرده - این تاریخ را از مسلّمات دانسته و روایات مربوط به این تاریخ را بر روایات دیگر مقدّم داشته است. او دربارۀ میلاد آن حضرت نوشته:

«آن حضرت در نیمۀ شعبان سال 255 قمری متولّد شده است». (1)

شیخ صدوق (متوفّای 381 ه- .ق.) از استاد خود، محمّد بن محمّد بن عصام کلینی، از محمّد بن یعقوب کلینی، از علی بن محمّد بن بندار روایت کرده است:

«صاحب الزمان(عج)، در نیمۀ شعبان سال 255 هجری متولّد شده است». (2)

لازم به ذکر است که کلینی، قول خود را به علی بن محمّد نسبت نداده است؛ زیرا این قول، مشهور و مورد قبول همه است.

ص:31


1- (1) - اصول کافی: 1/ 514، باب 125.
2- (2) - کمال الدین: 2/ 430، باب 42.

3- الذهبی (متوفّای 748 ه - .ق.).

او در سه کتاب خود به ولادت حضرت مهدی(عج) اعتراف کرده است و کتابهای دیگر او را مورد بررسی قرار نداده ایم.

در کتاب العبر می نویسد:

«در سال 256 هجری، محمّد بن حسن بن علی الهادی بن محمّد الجواد بن علی الرضا بن موسی الکاظم بن جعفر الصادق العلوی الحسینی متولّد شده است. او همان ابوالقاسمی است که رافضی ها او را حجّت می نامند و لقبش را مهدی، منتظر و صاحب الزمان می دانند و او آخرین امام از ائمّۀ دوازده گانه است». (1)

همچنین در تاریخ دول الاسلام، در شرح حال امام حسن عسکری(علیه السلام) می نویسد:

«حسن بن علی بن محمّد بن علی الرضا بن موسی بن جعفر الصادق، ابو محمّد الهاشمی حسینی، یکی از امامان شیعه است که قایل به عصمت آنان هستند و به او حسن عسکری گفته می شود؛ زیرا در سامرّا سکونت داشته است و به این شهر، عسکر گفته می شد. او پدر امام منتظر رافضی هاست که در هشتم ربیع الأوّل سال 260 هجری، در 29 سالگی از دنیا رفت و در کنار پدرش به خاک

ص:32


1- (1) - العِبَر فی خبر مَنْ غَبَر: 3/ 31.

سپرده شد، امّا پسرش، محمّد بن حسن که رافضی ها او را قائم و حجّت می نامند، در سال 258 متولّد شده است». (1)

و در کتاب سیر اعلام النبلاء می نویسد:

«منتظر شریف، ابوالقاسم محمّد بن حسن العسکری بن علی الهادی بن محمّد الجواد بن علی الرضا بن موسی الکاظم بن جعفر الصادق بن محمّد الباقر بن زین العابدین بن الحسین الشهید بن الامام علی ابن ابی طالب العلوی الحسینی، آخرین امام، از ائمّۀ دوازده گانه می باشد». (2)

لازم به ذکر است که آنچه مورد نظر ما دربارۀ ولادت حضرت مهدی(عج) بود، نقل کردیم، امّا دربارۀ عقیدۀ ذهبی در مورد مهدی(عج) باید گفت که وی تنها در انتظار سراب بوده است.

4- ابن الوردی (متوفّای 749 ه -.ق.).

در ذیلِ تتمّۀ مختصر که معروف به «تاریخ ابن الوردی» می باشد، آمده است:

«محمّد بن حسن الخالص در سال 255 هجری به دنیا آمد». (3)

ص:33


1- (1) - تاریخ الاسلام: 19/ 113 (در حوادث مربوط به سالهای 260 - 251ه- . ق.).
2- (2) - سیر اعلام النبلاء: 13/ 119 (شرح حال شمارۀ )60.
3- (3) - نور الأبصار: 186.

5- احمد بن حجر هیتمی شافعی (متوفّای 974 ه -.ق.).

او در کتاب الصواعق المحرقه، فصل آخر باب یازدهم می نویسد:

«ابو محمّد الحسن الخالص که ابن خلکان او را عسکری نامیده است، در سال 232 هجری متولّد شد... و در 28 سالگی در سامرّا از دنیا رفت و در کنار پدر و عمّه اش به خاک سپرده شد. گفته می شود که او مسموم شد. او غیر از ابوالقاسم، محمّد الحجّه فرزندی نداشت که هنگام وفات پدرش، پنج ساله بود، امّا در همین سن، خداوند به او حکمت را عنایت کرده بود. او قائم و منتظر نامیده می شود؛ زیرا گفته شده است که در مدینه از نظرها غایب شد و معلوم نشد که کجا رفته است». (1)

6- شبراوی شافعی (متوفّای 1171 ه -.ق.).

او در کتاب الاتحاف تصریح می کند که حضرت مهدی(عج) محمّد بن حسن عسکری در شب نیمۀ شعبان سال 255 هجری متولّد شده است. (2)

ص:34


1- (1) - الصواعق المحرقه، ابن حجر هیتمی، چاپ اوّل، صفحه 207، چاپ دوّم، صفحه 124 و چاپ سوّم، صفحه 314 - 313.
2- (2) - الاتحاف بحبّ الاشراف: 68.

7- مؤمن بن حسن شبلنجی (متوفّای 1308 ه - .ق.).

او در کتاب نور الأبصار به اسم امام مهدی(عج) و نسب شریف و کنیه و القاب وی به طور مفصّل اشاره می کند تا این که می گوید:

«او آخرین امام از ائمه دوازده گان امامیه می باشد». (1)

8- خیرالدین زرکلی (متوفّای 1396 ه - .ق.).

او در الأعلام، در شرح حال امام مهدی منتظر می نویسد:

«محمّد بن حسن عسکری الخالص بن علی الهادی ابوالقاسم، آخرین امام دوازده گانۀ امامیه می باشد... در سامرّا به دنیا آمد و هنگامی که پنج ساله بود، پدرش از دنیا رفت و گفته شده است که در شب نیمۀ شعبان سال 255 متولّد شده و در سال 265 به غیبت صغری رفته است». (2)

باید گفت که شروع تاریخ غیبت به اتّفاق نظر شیعه، از سال 260 هجری بوده است و شاید آنچه در الأعلام آمده است، غلط چاپی باشد؛ زیرا زرکلی سال غیبت را به صورت عددی نوشته و احتمال اشتباه در آن بسیار زیاد است. برای اطّلاع بیشتر می توانید به کتاب المهدی المنتظر فی الفکر الاسلامی، چاپ مرکز الرساله، صفحۀ 127 - 123 مراجعه کنید.

ص:35


1- (1) - نور الأبصار: 186.
2- (2) - الأعلام: 6/ 80.

ص:36

مبحث دوّم: نام و نسب امام مهدی(عج)

اشاره

کسی که به بررسی روایات صحیحه ای که در کتابهای اهل سنّت دربارۀ نام و نسب مهدی(عج) وارد شده است، بپردازد، در می یابد که این روایات بر این نکته تأکید می ورزند که نسب مهدی(عج) به رسول الله(صلی الله علیه و آله) بر می گردد و او از اهل بیت(علیهم السلام) و آخرین امام از ائمّۀ دوازده گانۀ معصوم است که ملقّب به «مهدی منتظر» می باشد.

این مطالب، مطابق با اعتقاد شیعۀ امامیه می باشد و در این جا به برخی از روایاتی که از نام و نسب او بحث می کند، اشاره می شود:

1- حضرت مهدی(عج)، کنانی، قریشی و هاشمی

از قتاده روایت شده است که:

«از سعید بن مسیب پرسیدم: آیا مهدی حق است؟ گفت: بله حق است. پرسیدم: از چه طایفه ای است؟ گفت: کنانه. پرسیدم: از چه تیره ای؟ گفت: از قریش. پرسیدم: از چه بطنی؟ گفت: از بنی هاشم». (1)

ص:37


1- (1) - عِقد الدرر: 44 - 42، باب اوّل؛ مستدرک حاکم: 4/ 553؛ مجمع الزوائد: 7/ 115.

2- مهدی(عج) از فرزندان عبدالمطّلب

ابن ماجه از انس بن مالک روایت کرده است:

«رسول الله(صلی الله علیه و آله) فرمود: ما فرزندان عبدالمطّلب؛ یعنی من و حمزه و علی و جعفر و حسن و حسین و مهدی، از سادات اهل بهشت هستیم». (1)

3- مهدی(عج) از فرزندان ابوطالب

از سیف بن عمیر روایت شده است:

«نزد منصور عبّاسی بودم که ناگهان به من گفت: ای سیف بن عمیر! بدان که حتماً منادی از آسمان، به اسم مردی از فرزندان ابوطالب، ندا خواهد داد.

عرض کردم: فدایت شوم ای امیرالمؤمنین! آیا این را روایت می کنی؟

گفت: آری، قسم به آن که جانم به دست اوست! این را با گوشهایم شنیدم.

عرض کردم: ای امیرالمؤمنین! من این حدیث را تاکنون نشنیده ام!

ص:38


1- (1) - سنن ابن ماجه: 2/ 1368، ح 4087، باب خروج مهدی(عج)؛ مستدرک حاکم: 3/ 211؛ جمع الجوامعلإ سیوطی: 1/ 851.

گفت: ای سیف! این ندا حق است و اگر بیاید، ما اوّلین کسانی هستیم که آن را اجابت می کنیم، امّا این ندا به سوی یکی از پسر عموهای ماست.

عرض کردم: مردی از فرزندان فاطمه؟

گفت: آری، ای سیف! اگر من این حدیث را از ابوجعفر، محمّد بن علی (امام باقر(علیه السلام) نشنیده بودم و تمام اهل زمین آن را روایت می کردند، آن را قبول نمی کردم، امّا من آن را از محمّد بن علی شنیده ام». (1)

4- مهدی(عج) از اهل بیت

از ابوسعید خدری روایت شده است:

«رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمود: قیامت برپا نمی شود تا زمین پر از ظلم و جور شود، آنگاه مردی از عترت، یا اهل بیت من ظهور می کند که زمین را پر از قسط و عدل می کند، پس از آن که پر از ظلم و جور شده باشد». (2)

ص:39


1- (1) - عقد الدرر، مقدّسی شافعی: 150 - 149/ باب چهارم.
2- (2) - مسند احمد: 3/ 424، ح 10920؛ مسند ابی یعلی: 2/ 274، ح 987؛ مستدرک: 4/ 577؛ عقد الدرر: 36، باب اوّل؛ موارد الظمآن: 464، ح 1880 و 1879؛ مقدّمه ابن خلدون: 250، فصل 53؛ جمع الجوامع: 1/ 902؛ کنز العمّال: 14/ 271، ح 38691؛ ینابیع المودّه: 433، باب 73.

مثل همین روایت را عبدالله بن عمر از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) چنین روایت می کند:

«قیامت برپا نمی شود تا مردی از اهل بیت من ظهورکند که همنام من است». (1)

و از علی(علیه السلام) روایت شده است که رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمود:

«مهدی، از ما اهل بیت است که خداوند در یک شب، کار او را اصلاح می کند». (2)

ص:40


1- (1) - مسند البزاز: 1/ 281؛ مسند احمد: 3761؛ سنن ترمذی: 4/ 55، باب 52، ح 2230؛ المعجم الکبیر: 10/ 135/ ح 10221؛ تاریخ بغداد: 4/ 388؛ عقد الدرر: 38، باب 3؛ مطالب السؤول: 2/ 81؛ البیان فی اخبار صاحب الزمان، محمّد نوفلی قریشی گنجی شافعی: 91؛ فرائد السمطین: 2/ 327، ح 576؛ الدرّ المنثور: 6/ 58؛ جمع الجوامع: 1/ 903؛ کنزالعمّال: 14/ 271، ح 38962؛ برهان المتقی: 90، باب 2، ح 4.
2- (2) - کتاب ابن ابی شیبه: 8/ 678، ح 190؛ فتن ابن حماد و مسند احمد: 1/ 84؛ تاریخ بخاری: 1/ 371/ ح 994؛ سنن ابن ماجه: 2/ 1367، باب 34/ ح 4085؛ مسند ابویعلی: 1/ 359/ ح 465؛ حلیة الاولیاء: 3/ 177؛ الکامل، ابن عدی: 7/ 2643؛ الفردوس: 4/ 222، ح 6619؛ البیان فی اخبار صاحب الزمان، گنجی شافعی: 100؛ عقد الدرر: 183، باب 6؛ العلل المتناهیه: 2/ 2856، ح1432؛ فرائد السمطین: 2/ 331، ح 583; میزان الاعتدال: 4/ 294؛ الحاوی، سیوطی: 2/ 213؛ الدرّ المنثور: 6/ 58؛ جمع الجوامع: 1/ 449؛ الجامع الصغیر: 2/ 672، ح 9243؛ صواعق، ابن حجر: 163، باب 511، فصل 1؛ کنزالعمّال: 14/ 264، ح 38664؛ برهان المتقی: 87، باب 1/ ح 43؛ مرقاة المفاتیح: 9/ 349؛ فیض القدیر: 6/ 278، ح 9243.

5- مهدی(عج) از فرزندان رسول خدا(صلی الله علیه و آله)

از عبدالله بن عمر روایت شده است که رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمود:

«در آخر الزمان، مردی از فرزندان من ظهور می کند که همنام و هم کنیه من است. او زمین را از عدل پر می کند، پس از آن که از ظلم پرشده است. او مهدی است». (1)

6- مهدی(عج) از فرزندان فاطمه

از امّ سلمه، همسر پیامبر(صلی الله علیه و آله) روایت شده است که آن حضرت فرمود:

«مهدی حق است و از فرزندان فاطمه می باشد». (2)

همچنین امّ سلمه روایت کرده است:

«از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) شنیدم که می فرماید: مهدی از عترت من، از فرزندان فاطمه می باشد». (3)

ص:41


1- (1) - تذکرة الخواص: 33; عقد الدرر: 43/ باب اوّل؛ منهاج السنه، ابن تیمیه: 4/ 87 - 86.
2- (2) - تاریخ طبری: 3/ 364؛ المعجم الکبیر: 23/ 267، ح 566; مستدرک حاکم: 4/ 557.
3- (3) - سنن ابی داوود: 4/ 104، ح 4284؛ سنن ابن ماجه: 2/ 1368، باب 34، ح 4086؛ الفردوس: 4/ 497، ح 6943؛ مصابیح البغوی: 3/ 492، باب 3، ح 4211؛ جامع الاصول: 5/ 343؛ مطالب السؤول: 8؛ عقد الدرر: 36، باب اوّل؛ میزان الاعتدال: 2/ 87؛ مشکاة المصابیح: 3/ 24، فصل 2، ح 5453؛ تحفة الاشراف: 13/ 7، ح 18153؛ الجامع الصغیر: 2/ 672، ح 9241؛ الدرّ المنثور: 6/ 58؛ جمع الجوامع: 1/ 449؛ الصواعق المحرقه، ابن حجر: 141، باب 11/ فصل 1؛ کنزالعمّال: 14/ 262، ح 38662؛ مرقاة المفاتیح: 9/ 350؛ اسعاف الراغبین: 145؛ فیض القدیر: 6/ 277، ح 9241؛ التاج الجامع للاصول: 5/ 343.

7- مهدی(عج) از فرزندان حسین(علیه السلام)

از حذیفة بن یمان روایت شده است:

«روزی رسول خدا(صلی الله علیه و آله) برای ما خطبه خواند و ضمن صحبتهایش فرمود: اگر از دنیا تنها یک روز مانده باشد، خدای متعال آن را طولانی خواهد کرد تا مردی از فرزندانم که همنام من است، ظهورکند. سلمان فارسی پرسید: از کدام فرزندتان ای رسول خدا؟! فرمود: از این فرزندم و دستش را به پشت حسین(علیه السلام) زد». (1)

از ابو سعید خدری روایت شده است:

«رسول خدا(صلی الله علیه و آله) یک بار مریض شد که از آن بهبودی یافت. در همین حال دخترش فاطمه(علیهاالسلام) به عیادتش آمد و من در سمت راست

ص:42


1- (1) - المنار المنیف، ابن قیم: 329 و 148، فصل 50، به نقل از طبرانی در الأوسط؛ عقد الدرر: 45/ باب اوّل؛ ذخائر العقبی، محب طبری: 136؛ فرائد السمطین: 2/ 575 و 325، باب 61؛ القول المختصر، ابن حجر: 7/ 37، باب 1؛ فرائد فوائد الفکر: ص 2، باب اوّل؛ السیرة الحلبیه: 1/ 193؛ ینابیع المودّة: 3/ 63، باب 94.

رسول خدا(صلی الله علیه و آله) نشسته بودم. وقتی که فاطمه ضعف و بی حالی پدرش را دید، بغض گلویش را گرفت و اشکش جاری شد.

رسول خدا(صلی الله علیه و آله) به وی فرمود: چرا گریه می کنی ای فاطمه؟! آیا نمی دانی که خداوند نظری به زمین افکند و از میان خلایق، پدرت را به عنوان پیامبر برگزید، سپس نظر دیگری به زمین افکند و شوهر تو را برگزید و به من وحی کرد تا او را به همسری تو برگزینم و او را وصی خودم قرار دهم؟ آیا نمی دانی که مورد لطف و کرم خداوند واقع شده ای که پدرت تو را به عالمترین و صبورترین و اوّلین مسلمان، تزویج کرده است؟

فاطمه(علیهاالسلام) خوشحال شد و خندید. رسول خدا(صلی الله علیه و آله) می خواست که بیشتر به عنایتهایی که خداوند به محمّد و آل محمّد ارزانی داشته بود اشاره کند، برای همین فرمود:

ای فاطمه! علی(علیه السلام) هشت منقبت ویژه دارد: ایمان به خدا و رسولش، داشتن حکمت، همسری با تو، پدر حسن و حسین و آمر به معروف و ناهی از منکر بودن.

ای فاطمه! به ما اهل بیت، شش خصلت داده شده است که به هیچ کس دیگری داده نشده است و هیچ کس غیر از ما اهل بیت آن را درک نمی کند: پیغمبر ما برترین پیامبران است که پدر تو می باشد؛ وصی ما، برترین اوصیاست که شوهر تو می باشد؛ شهید ما، برترین

ص:43

شهدا ست که عموی تو حمزه می باشد؛ سبطهای این امّت از ما هستند که فرزندان تو حسن و حسین می باشند و مهدی این امّت از ما می باشد که عیسی پشت سر او نماز می خواند. سپس بر شانۀ حسین(علیه السلام) زد و فرمود: مهدی این امّت، از فرزندان این امام می باشد». (1)

8- اسم مادر امام مهدی(عج) و مهدی از فرزندان امام صادق(علیه السلام)

مفسّر معروف، ابن خشاب نقل کرده است:

«ابوالقاسم طاهر بن موسی الکاظم، از پدرش، از جدّش روایت کرده است که جعفر بن محمّد(صلی الله علیه و آله) فرمود:

خلف صالح از فرزندان من است که مهدی این امّت می باشد. اسم او محمّد و کنیه اش ابوالقاسم است که در آخرالزمان، ظهور می کند. نام مادرش نرجس است و همیشه ابری بالای سرش است که او را از خورشید سایه می کند. این ابر همیشه با او حرکت می کند و با صدای رسا اعلام می کند: این مهدی است، از او پیروی کنید». (2)

ص:44


1- (1) - البیان: 120، باب 9؛ الفصول المهمّه: 286، چاپ دارالاضواء، فصل 12؛ ینابیع المودّه: 493 و 490، باب 94.
2- (2) - ینابیع المودّه: 491، به نقل از اربعین، حافظ ابونعیم اصفهانی.

9- مهدی(عج) از فرزندان امام رضا(علیه السلام)

از حسن بن خالد روایت شده است:

«علی بن موسی الرضا(صلی الله علیه و آله) فرمود: کسی که ورع و پرهیزگاری نداشته باشد، دین ندارد و گرامی ترین فرد در پیشگاه خداوند، باتقواترین آنان است».

سپس فرمود:

«چهارمین فرزند از نسل من، مادرش برترین کنیزان است. خدا به وسیلۀ او زمین را از هر ظلم و جوری، پاک می گرداند». (1)

10- اسم پدر امام مهدی(عج)

رویانی و طبرانی و غیره روایت کرده اند:

«مهدی از فرزندان رسول خداست که صورتش همانند ستاره می درخشد. رنگ چهره اش عربی و جسم او جسم بنی اسرائیلی (قدبلند) است. او زمین را پر از عدل می کند، پس از آن که از ظلم پر شده است. اهل زمین و آسمان به حکومت او راضی می شوند. همچنین در اوصاف او آمده است: او جوان است و چشمهای

ص:45


1- (1) - ینابیع المودّه: 489 و 448، از کتاب فرائد السمطین.

مشکی و ابروانی پرپشت و بینی کشیده و محاسن انبوهی دارد و در گونۀ راستش، خالی وجود دارد.

و شیخ محی الدین ابن عربی در فتوحات می گوید: بدانید که حتماً مهدی ظهور خواهد کرد، امّا خروج او به وقوع نمی پیوندد تا هنگامی که زمین پر از ظلم و جور شده باشد و او آن را پر از عدل و داد می کند. او از عترت رسول خدا(صلی الله علیه و آله) و از فرزندان فاطمه(علیهاالسلام) می باشد. جدّ او حسین بن علی ابن ابی طالب(علیه السلام) و پدرش امام حسن عسکری بن علی النقی بن محمّد التقی بن علی الرضا... بن علی ابن ابی طالب(علیه السلام) می باشد. او همنام رسول خدا(صلی الله علیه و آله) می باشد و مسلمانان بین رکن و مقام با او بیعت می کنند. در شکل و شمایل و اخلاق و رفتارش، شبیه پیامبر(صلی الله علیه و آله) است و بیشترین بهره را اهل کوفه از او می برند. او اموال را به عدالت تقسیم می کند و حضرت خضر همراه وی است». (1)

ص:46


1- (1) - مشارق الانوار فی فوز أهل الاعتبار، شیخ حسن عدوی حمزاوی مصری: 477 - 476، فصلٌ فی المهدی(عج)؛ یواقیت الجواهر: 562، باب أشراط الساعة، به نقل از الفتوحات المکیه، باب 366.

مبحث سوّم: صفات امام مهدی(عج)

پس از بیان اسم و نسب حضرت مهدی(عج) به روایاتی که در مورد صفات آن حضرت در کتابهای اهل سنّت وارد شده می پردازیم:

1- ابوسعید خدری از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) روایت کرده است:

«مهدی، از من است که دارای پیشانی نورانی و بینی کشیده است. او زمین را پس از آن که از ظلم و جور پر شده است، پر از قسط و عدل می کند». (1)

2- از حذیفه روایت شده است که رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمود:

«مهدی، یکی از فرزندان من است که صورتش همانند ماه شب چهارده می درخشد. رنگ چهره اش، عربی و جسم او بنی اسرائیلی

ص:47


1- (1) - سنن ابی داوود: 4/ 107، ح 428؛ مستدرک حاکم: 4/ 557 (با کمی اختلاف)؛ معالم السنن: 4/ 344؛ مصابیح البغوی: 3/ 492، ح 4212؛ العلل المتناهیه: 2/ 859، ح 1443؛ جامع الاصول: 5/ 343، باب 7؛ مطالب السؤول: 2/ 80، باب 12؛ البیان: 117؛ عقدالدرر: 59، باب 3؛ مشکاة المصابیح: 3/ 171، باب 2، فصل 2، ح 5454؛ الجامع الصغیر: 2/ 672، ح 9244؛ جمع الجوامع: 1/ 449؛ کنزالعمّال: 14/ 264، ح 38665؛ مرقاة المفاتیح: 9/ 351، ح 5454؛ فیض القدیر: 6/ 278، ح 9244؛ التاج الجامع للاصول: 5/ 343، باب 7.

(قد بلند) است. زمین را پس از آن که پر از ظلم و جور شده است، پر از عدل و داد می کند. اهل آسمان و زمین و حتّی پرندگان هوا به حکومت او راضی می شوند...». (1)

3- از ابو سعید خدری روایت شده است که رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمود:

«مهدی، از ما اهل بیت می باشد که قامتی بلند و کشیده دارد و صاحب پیشانی نورانی است. او زمین را پس از آن که از ظلم و جور پرشده است، از عدل و داد پر می کند». (2)

4- از قتاده از عبدالله بن حرث روایت شده است:

«مهدی، در حالی که چهل ساله است، ظهور می کند و گویی که یکی از بنی اسرائیل است». (3)

5- از محمّد بن جبیر روایت شده است:

ص:48


1- (1) - الفردوس: 4/ 496، ح 6940؛ العلل المتناهیه: 2/ 858، ح 1439; البیان: 118، باب 8؛ ذخائر العقبی: 136؛ عقد الدرر: 60، باب 3؛ میزان الاعتدال: 3/ 449؛ البیان المیزان: 5/ 24؛ الفصول المهمّه: 284؛ الجامع الصغیر: 2/ 672، ح 9245؛ الصواعق المحرقه، ابن حجر: 164، باب 11/ فصل 1؛ کنزالعمّال: 14/ 264، ح 38666؛ مرقاة المفاتیح: 9/ 350؛ لوائح السفاوینی: 2/ 4؛ اسعاف الراغبین: 146؛ نورالابصار: 187؛ فیض القدیر: 6/ 279، ح 9245.
2- (2) - مستدرک حاکم: 4/ 557؛ عقد الدرر: 60، باب 3؛ فرائد السمطین: 2/ 330، ح 580؛ برهان المتقی: 98، باب 2، ح 28 و ص 99، باب 3/ ح 3؛ ینابیع المودّه: 448، باب 94.
3- (3) - فتن ابن حماد: 258، ح 1008؛ الحاوی: 2/ 232؛ برهان المتقی: 99، باب 3، ح 2؛ کنز العمّال: 14/ 586، ح 39660.

«مهدی، ابروانی پرپشت و جدا از هم و چشمانی سیاه دارد. از حجاز ظهور می کند تا بر منبر دمشق مستقر می شود و در این حال،

هجده ساله است». (1)

6- از عبدالله بن بشیر، از کعب روایت شده است:

«مهدی در مقابل خداوند، چنان خاشع است که گویی همانند عقاب بالهای خویش را بر زمین گشوده است». (2)

7- از ابن عبّاس روایت شده است:

«مهدی جوانی است که از ما اهل بیت می باشد». (3)

8- عبدالرحمن بن عوف، از پدرش روایت کرده است که رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمود:

«خداوند از عترت من مردی را مبعوث می کند که بین دندانهای پیشین او فاصله وجود دارد و دارای پیشانی نورانی است. او زمین را پر از عدل و داد می کند و اموال فروانی را می بخشد». (4)

ص:49


1- (1) - برهان المتقی: 100/ باب 3، ح 5، عقد الدرر: 64 -63، باب 3؛ الحاوی: 2/ 232؛ فرائد فوائد الفکر: 4، باب 2.
2- (2) - فتن ابن حماد: 258؛ عقد الدرر: 65، باب 3؛ الحاوی: 2/ 232؛ القول المختصر: 98، باب 3، ح 29؛ برهان المتقی: 101، باب 3، ح 10.
3- (3) - فتن ابن حماد: 102؛ الحاوی: 2/ 232؛ برهان المتقی: 98، باب 2، ح 27 و 21؛ کنز العمّال: 14/ 585، ح 39658 (با اندکی اختلاف)؛ فرائد فوائد الفکر: 2، باب 1.
4- (4) - البیان: 139/ باب 19؛ عقد الدرر: 37، باب 1؛ فرائد المسطین: 2/ 331، ح 582؛ الحاوی: 2/ 220؛ الصواعق المحرقه، ابن حجر: 164، باب 11/ فصل2؛ القول المختصر: 43/ باب1/ ح 33؛ برهان المتقی: 84/ باب 1، ح 32; اسعاف الراغبین: 146؛ ینابیع المودّه: 436 و 433، باب 73/ فصل 2؛ فرائد فوائد الفکر: 4، باب2.

9- محمّد بن جعفر از علی ابن ابی طالب(علیه السلام) روایت می کند:

«این پسرم حسین(علیه السلام) سید و سرور است؛ چنان که رسول خدا(صلی الله علیه و آله) او را سید نامیده است. به زودی خداوند از صلب او کسی را خلق می کند که همنام پیامبر شما و از جهت خُلق و خوی و شکل و شمایل شبیه او است. او در حالی که مردم در غفلت به سر می برند و حقّ او را ضایع کرده اند و ظلم و جور را رواج داده اند، ظهور می کند. به خدا قسم! اگر خروج نکند، هر آینه گردن او را می زدم. با ظهورش اهل آسمانها و ساکنان آن را خوشحال می کند. او دارای پیشانی نورانی، بینی کشیده، شکم برآمده و گونه های صاف است که بر گونۀ راستش خال سیاهی دیده می شود. بین دندانهای پیشین او فاصله وجود دارد و او زمین را پس از آن که از ظلم و جور پر شده است، از عدل و داد پر می کند». (1)

ص:50


1- (1) - سنن ابی داوود: 4/ 108، ح 429؛ جامع الاصول: 5/ 343؛ مختصر ابی داوود: 6/ 162، ح4121؛ عقد الدرر: 45، باب 1؛ فتن ابن کثیر: 1/ 38؛ مقدّمه ابن خلدون: 391، فصل 53؛ الحاوی: 2/ 214؛ الدرّالمنثور: 6/ 39، ذیل آیه 18؛ جمع الجوامع: 2/ 35؛ کنزالعمّال: 13/ 647، ح 27636؛ مرقاة المفاتیح: 9/ 363، ح 5462؛ ینابیع المودّه: 432، باب 72؛ التاج الجامع للاصول: 5/ 343، ح 10.

10- از سلیمان بن حبیب روایت شده است:

«از ابوامامۀ باهلی شنیدم که رسول الله(صلی الله علیه و آله) فرمود: بین شما و روم، چهار بار صلح و آرامش برقرار می شود که چهارمین صلح به دست مردی از خاندان هرقل شکسته می شود که هفت سال طول می کشد.

مردی از عبدالقیس به نام مستورد بن غیلان پرسید: ای رسول خدا! در آن روز، چه کسی رهبری مردم را بر عهده دارد؟ فرمود: فرزند من مهدی که چهل ساله است. گویی صورتش همانند ستاره می درخشد و در گونۀ راستش، خال سیاهی دیده می شود...». (1)

11- از هیثم بن عبدالرحمن، از علی ابن ابی طالب(علیه السلام) روایت شده است:

«محلّ تولّد مهدی در مدینه است. او از اهل بیت پیامبر(صلی الله علیه و آله) است و همنام آن حضرت(صلی الله علیه و آله) می باشد. محلّ هجرت وی بیت المقدّس است. محاسن انبوه و چشمهای مشکی و دندانهای برّاق دارد. در صورتش خال سیاهی دیده می شود. پرچم او از جنس مخمل سیاه و به شکل مربع می باشد. خداوند به وسیلۀ سه هزار فرشته او را یاری می کند که آنان بر صورت و پشت مخالفین او می زنند». (2)

ص:51


1- (1) - البیان: 138 - 137، باب 18، به نقل از المعجم الکبیر و مناقب المهدی از ابونعیم.
2- (2) - البیان: 140، به نقل از المعجم طبرانی و مناقب المهدی، تألیف ابی نعیم.

ص:52

مبحث چهارم:مقام مهدی(عج) در پیشگاه خداوند

در این قسمت، به مقاماتی که حضرت مهدی(علیه السلام) آن را کسب می کند و جایگاهی که در پیشگاه الهی دارد، اشاره می شود:

1- از انس بن مالک روایت شده است که رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمود:

«ما فرزندان عبدالمطّلب؛ یعنی من، حمزه، علی، جعفر، حسن، حسین و مهدی، از سروران بهشت هستیم». (1)

2- از ابن عبّاس روایت شده است که پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمود:

«مهدی، طاووس اهل بهشت است». (2)

ص:53


1- (1) - سنن ابن ماجه: 2/ 1368، باب 34، ح4087؛ مستدرک حاکم: 3/ 211؛ تاریخ بغداد: 9/ 434، ح 5050؛ مطالب السؤول: 2/ 81، باب 13؛ البیان: 101، باب 3؛ ذخائر العقبی: 15، 89؛ الریاض النضره: 3/ 4 و 182، فصل 8؛ عقد الدرر: 194، باب 7؛ فرائد السمطین: 2/ 32، باب 7، ح 370؛ مقدّمه ابن خلدون: 398، باب 53؛ الفصول المهمّه: 284، چاپ دارالأضوا، فصل 12؛ جمع الجوامع: 1/ 851؛ الصواعق المحرقه، ابن حجر: 160،باب11، فصل1، ودر صفحه 187، باب 11، فصل 2، ح 2، برهان المتقی: 89، باب 2، ح 3؛ اسعاف الراغبین: 124؛ الحاوی: 2/ 214.
2- (2) - الفردوس: 4/ 222، ح 6668؛ البیان: 118، باب 8؛ عقد الدرر: 199، باب 7؛ الفصول المهمّه: 284، فصل 12؛ برهان المتقی: 171، باب 12، ح 2؛ کنوز الدقائق: 152؛ نور الابصار: 187؛ ینابیع المودّه: 181، باب 56.

3- ابوهریره روایت کرده است که رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمود:

«در این امّت، خلیفه ای ظهور خواهد کرد که نه ابوبکر و نه عمر بر او برتری ندارند». (1)

4- عبدالله بن عمر از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) نقل کرده است:

«مهدی در حالی که در بالای سرش ابری سایه افکنده است، ظهور می کند و از این ابر ندا بر می خیزد: این خلیفۀ خدا مهدی است، از او پیروی کنید». (2)

5- همچنین از عبدالله بن عمر روایت شده است که رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمود:

«مهدی، ظهور می کند در حالی که بالای سرش فرشته ای است که ندا می دهد: این مهدی است، از او پیروی کنید». (3)

ص:54


1- (1) - المصنّف ابن ابی شیبه: 15/ 198، ح 19496؛ الکامل، ابن عدی: 6/ 2433؛ عقد الدرر: 199/ باب 7؛ برهان المتقی: 172، باب 2، ح 6.
2- (2) - البیان: 132، باب 515؛ عقد الدرر: 183/ باب 6؛ فرائد السمطین: 2/ 316، باب 61، ح 569 و 566؛ الفصول المهمّه: 289، فصل 12؛ الحاوی: 2/ 217؛ تاریخ الخمیس: 2/ 288؛ نورالابصار: 189 - 188.
3- (3) - تلخیص المتشابه: 1/ 417؛ البیان: 133، باب 16؛ فرائد السمطین: 2/ 316، باب 61، ح 569؛ الحاوی: 2/ 217؛ القول المختصر: 39، باب 1، ح 24؛ برهان المتقی: 72، باب 1، ح 2؛ ینابیع المودّة: 447، باب 78.

مبحث پنجم: مهدی(عج) خلیفه الهی و آخرین امام

در این جا سؤال می شود که آیا امام دیگری، بعد از او می آید، یا این که او آخرین امام است؛ چنان که شیعه بدان معتقد است و ظهور او را انتظار می کشد؟

روایت وارد شده در کتابهای اهل سنّت، به آخرین امام بودن حضرت مهدی اشاره دارد:

1- از ثوبان روایت شده است که رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمود:

«سه نفر نزد شما جنگ می کنند که هر سه، پسر خلیفه هستند، امّا امر هیچ کدام به سامان نمی رسد. سپس پرچمهای سیاه رنگی از طرف مشرق به پیش می آید که جنگی سخت رخ می دهد... . در این قسمت چیزی را فرمود که آن را به یاد ندارم و بعد از آن فرمود: هنگامی که او را دیدید، برای بیعت به سوی او بشتابید، اگر چه بر چهار دست وپا بر روی برف باشد. به درستی که او خلیفۀ خدا مهدی(عج) است». (1)

ص:55


1- (1) - البیان: 104، باب 3؛ سنن ابن ماجه: 2/ 1367، ح 4084؛ مستدرک حاکم: 4 / 463؛ تلخیص المستدرک: 4/ 464 - 463؛ مسند احمد بن حنبل: 5/ 277 (با اندکی اختلاف).

2- از علی ابن ابی طالب(علیه السلام) روایت شده است:

«به رسول خدا(صلی الله علیه و آله) عرض کردم: آیا مهدی از ما اهل بیت است یا از غیر ما؟ فرمود: بلکه از ماست. به وسیلۀ ما دین ختم می شود؛ چنان که به وسیلۀ ما آغاز شد. به وسیلۀ ما مردم از گمراهی نجات می یابند؛ چنان که در آغاز به وسیلۀ ما از گمراهی شرک، رهایی یافتند. به وسیلۀ ما خداوند در دلهای مردم الفت در دین ایجاد می کند، بعد از آن که به دشمنی به واسطۀ فتنه دچار شده بودند؛ چنان که خداوند بعد از دشمنی به واسطۀ شرک، بین آنان الفت و دوستی در دین ایجاد کرد». (1)

3- ابن حجر هیتمی (متوفّای سال 974 ه-.ق.) می نویسد:

«ابوحسین آبری گفته است: اخبار مربوط به مهدی و ظهور او از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) به تواتر رسیده است و راویان بسیاری نقل کرده اند که مهدی از اهل بیت آن حضرت می باشد و زمین را پر از عدل می کند و حضرت عیسی(علیه السلام) همراه او ظهور می کند و او را در کشتن دجّال در باب لد، در سرزمین فلسطین یاری می کند. آن

ص:56


1- (1) - المعجم الاوسط: 1/ 136، ح 157؛ البیان: 125/ باب 11؛ عقد الدرر: 192، باب 7؛ مجمع الزوائد: 7/ 317 و 316؛ مقدّمه ابن خلدون: 397 - 396، باب 53؛ الفصول المهمّه: 288؛ الحاوی: 2/ 217؛ جمع الجوامع: 2/ 67؛ الصواعق المحرقه: 163، باب 11، فصل 1؛ کنزالعمّال: 14/ 598، ح 39682؛ برهان المتقی: 91، باب 2، ح 8 و 7؛ فرائد فوائد الفکر: 3، باب 1؛ نور الابصار: 188.

حضرت رهبری امّت را در دست می گیرد و حضرت عیسی(علیه السلام) پشت سر او نماز می خواند». (1)

4- و شیخ صبان (متوفّای 1206 ه-.ق.) گفته است:

«اخبار متواتری از رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) روایت شده است که مهدی(عج) ظهور خواهد کرد و او از اهل بیت آن حضرت می باشد و زمین را از عدل و داد پر می کند و عیسی(علیه السلام) او را در کشتن دجّال در باب لد، در سرزمین فلسطین کمک می کند و او رهبری این امّت را بر عهده می گیرد و حضرت عیسی(علیه السلام) پشت سر او نماز می خواند». (2)

5- ابو سعید روایت کرده است:

«زمین پر از ظلم و جور می شود و آنگاه مردی از اهل بیت من ظهور می کند...». (3)

ص:57


1- (1) - الصواعق المحرقه، ابن حجر: 165، چاپ مصر.
2- (2) - إسعاف الراغبین، الصبّان: 140.
3- (3) - مستدرک حاکم: 4/ 558.

ص:58

مبحث ششم: عیسی(علیه السلام) به مهدی(عج) اقتدا می کند

روایات موجود در کتابهای اهل سنّت، شخصیت و اسم و نسب و صفات حضرت مهدی(عج) را بیان می کند. در این جا این سؤال مطرح می شود که آیا در عصر ظهور، نشانۀ دیگری وجود دارد که ایمان و یقین افراد را افزایش دهد و آنان را از انحراف و فریفته شدن توسّط دیگران باز دارد؟

روایاتی که نقل می گردد، بر این نکته تأکید می ورزد که حضرت عیسی(علیه السلام) از آسمان هبوط می کند و به مهدی(عج) اقتدا می کند:

1- ابن ابی شیبه در المصنّف، از ابن سیرین روایت می کند:

«مهدی(عج) از همین امّت است که حضرت عیسی(علیه السلام) به او اقتدا می کند». (1)

2- ابو نعیم از عبدالله بن عمر روایت کرده است:

ص:59


1- (1) - المصنّف، ابن ابی شیبه: 15/ 198.

«عیسی بن مریم(علیه السلام) از آسمان بر مهدی نازل می شود و پشت سر او نماز می خواند». (1)

3- مناوی در شرح حدیث:

ص:60


1- (1) - الحاوی للفتاوی، سیوطی: 2/ 78.

می فرماید: شما امامت کنید ای روح الله! امّا حضرت عیسی(علیه السلام) می فرماید: شما امامت کنید که خدا برای شما مقرّر کرده است».

سپس در ادامه می نویسد:

«هنگام ظهور مهدی(عج) عیسی(علیه السلام) هبوط می کند و او را در کشتن دجّال یاری می دهد و در احادیث آمده است که: مهدی از عترت پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) از فرزندان فاطمه می باشد». (1)

5- در فتح الباری آمده است:

«ابوالحسن خسعی آبدی، (2) در مناقب شافعی می گوید: اخبار به حدّ تواتر رسیده است که مهدی از این امّت می باشد و عیسی(علیه السلام) پشت سر او نماز می خواند. او این را در ردّ حدیثی که ابن ماجه از انس نقل کرده مبنی بر این که: هیچ مهدی ای، غیر از عیسی نیست، آورده است. سپس آن حضرت(عج) از عیسی(علیه السلام) درخواست می کند که امامت را بر عهده بگیرد، امّا عیسی(علیه السلام) قبول نمی کند».

سپس می نویسد:

ص:61


1- (1) - سیرۀ حلبیه، ابن برهان شافعی: 1/ 227 - 226.
2- (2) - صحیح «آبری» است و بعضی کنیه او را «ابوالحسین» دانسته اند، در حالی که صحیح آن «ابوالحسن» است. او در سال 363 از دنیا رفت؛ چنان که در شرح حال او آمده است.

«اقتدای عیسی(علیه السلام) به مردی از این امّت در آخرالزمان و در نزدیکی بر پا شدن قیامت، دلالت بر صحیح بودن این قول دارد که: زمین از حجّت خدا خالی نمی ماند و خداوند به همه چیز عالمتر است». (1)

6- ابن ابی شیبه از ابن سیرین نقل می کند که گفت:

«مهدی، از این امّت است و او همان کسی است که بر عیسی بن مریم امامت می کند». (2)

ص:62


1- (1) - فتح الباری در شرح صحیح بخاری، ابن حجر عسقلانی: 6/ 385 - 383.
2- (2) - المصنَّف، ابن ابی شیبه: 15/ 198، ح 19495.

مبحث هفتم: پرچم امام مهدی(عج)

از جمله نشانه هایی که باعث اعتقاد و اطمینان بیشتر به حضرت مهدی(عج) و جلوگیری از انحراف می باشد، پرچم آن حضرت می باشد.

پرچم آن حضرت به مثابۀ علامتی است که افراد را به سوی آن حضرت دعوت می کند و در این جا به دو روایت اشاره می شود:

1- از عبدالله بن شریک روایت شده است:

«پرچم رسول خدا(صلی الله علیه و آله) همراه مهدی(عج) می باشد. ای کاش! او را درک می کردم در حالی که (از خوشحالی) فریاد بر می آوردم». (1)

2- از ابی اسحاق، از نوف بکایی روایت شده است:

«در پرچم مهدی(عج) نوشته شده است:

البیعة لِلّه». (2)

ص:63


1- (1) - فتن ابن حماد: 249/ ح 972؛ القول المختصر: 100، باب 3، ح 35؛ برهان المتقی: 152، باب 7، ح 24.
2- (2) - فتن ابن حماد: 249، ح 973؛ عقد الدرر: 274، باب 9؛ القول المختصر: 101، باب 3، ح 36؛ برهان المتقی: 152، باب 7، ح 25؛ فرائد فوائد الفکر: 8/ باب 4؛ ینابیع المودّه: 435، باب 73.

ص:64

مبحث هشتم: بذل و بخشش امام مهدی(عج)

شکّی نیست که در حکومت مهدی(عج) عدالت با تمام فروع آن برقرار می شود و زمین و آسمان، خیر و برکت خود را ارائه می دهند و در این حکومت، نمونۀ جهانی است که ظلم و فسادی در کار نیست و انسان به سعادت می رسد. روایاتی به این مطلب اشاره دارند که به برخی از آنها اشاره می شود:

1- ابوسعید خدری از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) روایت کرده است:

«امّت من در زمان حضرت مهدی(عج) چنان غرق در نعمت می شوند که هیچ گاه مثل آن را ندیده اند. آسمان دائماً بر آنان می بارد و هیچ گیاهی در زمینی نیست، مگر این که می روید. و مال، آن قدر فراوان است که هر فردی از آن حضرت چیزی بخواهد، آن را به او عطا می کند». (1)

2- همچنین ابوسعید خدری از رسول الله(صلی الله علیه و آله) روایت کرده است:

ص:65


1- (1) - فتن ابن حماد: 253، ح 992؛ البیان: 145، باب 23؛ عقد الدرر: 225، باب 8 ؛ الفصول المهمّه: 289 - 288، فصل 12؛ نورالابصار: 189، باب 2.

«در امّت من، مهدی ظهور خواهد کرد که حدّاقل هفت، یا نُه سال حکومت خواهد کرد. در زمان او امّت من چنان در نعمت غوطه ور می شوند که هیچ گاه مثل آن را ندیده اند؛ در آن زمان، زمین نعمتهایش را ارائه می کند و چیزی را پنهان نمی کند. در آن هنگام، ثروت آن قدر فراوان است که هر کس چیزی از مهدی بخواهد، به او عطامی کند». (1)

3- در روایت دیگری ابو سعید خدری از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) روایت می کند:

«همانا در امّت من مهدی، ظهور می کند که پنج، یا هفت، یا نُه سال حکومت می کند - تردید در مقدار سنین از طرف راوی می باشد - در آن دوران، هر کسی پیش آن حضرت بیاید و درخواست کمک کند، وی به قدری که بتواند آن را حمل کند، به وی می دهد». (2)

ص:66


1- (1) - سنن ابن ماجه: 2/ 1367 - 1366، ح 4083؛ مستدرک حاکم: 4/ 558؛ برهان المتقی: 81/ باب 1، ح 25 و ص 82، باب 1، ح 26.
2- (2) - سنن ترمذی: 4/ 439، باب 53، ح 2232؛ البیان: 107، باب 6؛ العلل المتناهیه: 2/ 858، ح1440؛ مشکاة المصابیح: 3/ 24، فصل 2، ح 5455؛ مقدّمه ابن خلدون: 393، فصل 53؛ الحاوی: 2/ 215؛ الصواعق المحرقه: 164، باب 11، فصل 1؛ کنزالعمّال: 14/ 262، ح 38654؛ مرقاة المفاتیح: 9/ 352؛ مشارق الأنوار: 114، فصل 2؛ تحفة الأحوذی: 6/ 404، ح 2333؛ التاج الجامع للاصول: 5/ 343 - 342.

4- جابر بن عبدالله انصاری روایت کرده است که پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمود:

«در آخرالزمان خلیفه ای می آید که اموال زیادی را می بخشد که به شمارش نمی آید». (1)

5- همچنین مسلم در صحیح خود روایت دیگری را از جابر نقل کرده است که رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمود:

«در آخر الزمان، خلیفه ای می آید که مال را بدون شمارش تقسیم می کند». (2)

ص:67


1- (1) - مصابیح السنة: 3/ 488/ ح 4199. همچنین حدیث مهم دیگری در المصنّف عبدالرزاق: 11/ 371/ ح 20770/ باب المهدی وجود دارد که صاحب دفاع عن الکافی: 1/ 266 آن را نقل کرده است.
2- (2) - صحیح مسلم به شرح نووی: 18/ 39.

ص:68

مبحث نهم:معجزات امام مهدی(عج)

اگر حضرت مهدی(عج) چنان که شیعه معتقد است، یکی از ائمّۀ معصومین(علیهم السلام) باشد، در این صورت باید که از الطاف الهی از قبیل: علم وسیع، قدرت بر ارائۀ معجزه برای اثبات امامت خود و جانشینی رسول خدا(صلی الله علیه و آله) برخوردار باشد. آبا و اجداد یازده گانه اش از این مواهب الهی برخوردار بودند و روایات زیر به بهره مندی وی از موهبتهای الهی اشاره دارد:

1- از امیرالمؤمنین(علیه السلام) روایت شده است:

«مهدی به پرندۀ آسمان اشاره می کند که او در دستش می افتد و چوب خشک را در زمین فرو می برد که به سرعت، سبز می شود و شاخ و برگ می دهد». (1)

2- همچنین از امیرالمؤمنین علی ابن ابی طالب(علیه السلام) روایت شده است:

ص:69


1- (1) - برهان المتقی: 76، باب 1، ح 14.

«سه پرچم برافراشته می شود؛ پرچمی در مغرب و پرچمی در جزیره و پرچمی در شام. به مدّت یک سال فتنه و جنگ میان آنان ادامه می یابد».

سپس دربارۀ خروج سفیانی و ظلم و ستمهایی که مرتکب می شود، صحبت کرد و آنگاه دربارۀ ظهور مهدی(عج) و بیعت مردم با او بین رکن و مقام فرمود:

«او با لشکر خود به آرامی حرکت می کند تا به وادی القری می رسد. در آن جا پسر عموی حسنی اش با دوازده هزار سواره به وی برمی خورد و می گوید: ای پسر عمو! من از تو نسبت به فرماندهی این لشکر سزاوارترم، من پسر حسن و من مهدی هستم، مهدی(عج) به وی می فرماید: بلکه من مهدی هستم.

پسر عموی حسنی می گوید: آیا نشانه ای داری تا به واسطۀ آن با تو بیعت کنم؟ مهدی به پرندۀ آسمان اشاره می کند که پرنده در دست وی سقوط می کند. سپس چوب خشکی را در زمین فرو می کند که به سرعت، سبز شده و شاخ و برگ می کند. حسنی به وی عرض می کند: ای پسر عمو! این لشکر در اختیار تو است». (1)

ص:70


1- (1) - برهان المتقی: 76، باب 1، ح 15.

چکیدۀ بحث

در خلال این بحث، معلوم شد که ایمان به ظهور مصلح جهانی، مختصّ ادیان آسمانی نیست بلکه شامل مکاتب فکری و فلسفی غیر دینی هم می شود.

در کنار اعترافات ادیان آسمانی به ظهور این مصلح جهانی، بررسیهای علمی در مطالبی که در کتابهای عهدین در این باره آمده است، مشخّص می کند که این مصلح جهانی، همان «مهدی(عج)» است.

علمای مذاهب مختلف اسلامی از سال 260 هجری تا زمان حاضر، اعترافات خویش دربارۀ ولادت حضرت مهدی(عج) را در کتابهای خود نوشته اند.

نگاهی به مجموع احادیث حضرت مهدی(عج) که در کتابهای مسلمانان وارد شده است، کافی است تا بدون هیچ شک و تردیدی، به تواتر این احادیث، یقین حاصل شود. (1) و تواتر اجمالی آن در کتابهای اهل سنّت به اثبات رسیده است که علما و محدّثان، آن را در کتابهای خود روایت کرده اند. (2)

ص:71


1- (1) - ر.ک: ابراز الوهم المکنون: 437.
2- (2) - استاد محمّد علی دخیل، در کتاب امام مهدی، صفحه 365 - 259، به سی کتاب اهل سنّت اشاره کرده است.

بزرگان بسیاری از اهل سنّت از قبیل: ترمذی (1) (متوفّای 297ه-.ق.)؛ حافظ ابو جعفر عقیلی (2) (متوفّای 322 ه-.ق.)؛ حاکم نیشابوری (3) (متوفّای 405 ه- .ق.)؛ امام بیهقی (4) (متوفّای 458 ه- .ق.)؛ امام بغوی (5) (متوفّای 510 ه- .ق.)؛ ابن اثیر (6) (متوفّای 606 ه- .ق.)؛ قرطبی مالکی (7) (متوفّای 671 ه- .ق.)؛ ابن تیمیه (8) (متوفّای 728 ه- .ق.)؛ حافظ ذهبی (9) (متوفّای 748 ه- .ق.)؛ گنجی شافعی (10) (متوفّای 658 ه- .ق.)؛ حافظ ابن قیم (11) (متوفّای 751 ه- .ق.) و غیره به صحّت احادیث مهدی(عج) تصریح کرده اند؛ چنان که در تألیفاتشان آمده است.

ص:72


1- (1) - سنن ترمذی: 4/ 2231 و 505 :2230 و ج 4/ 56 و 2233.
2- (2) - الضعفاء الکبیر، عقیلی: 3/ 1257 و 253.
3- (3) - مستدرک حاکم: 4/ 558 و 553، 465، 429.
4- (4) - الاعتقاد و الهدایة الی سبیل الرشاد، بیقهی: 127.
5- (5) - مصابیح السُّنه: 4215 و 4213، 4210، 493 و 492.
6- (6) - النهایه فی غریب الحدیث و الأثر، ابن اثیر: 5/ 254.
7- (7) - التذکره، قرطبی: 704/ باب ما جاء فی المهدی.
8- (8) - منهاج السّنه، ابن تیمیه: 4/ 211.
9- (9) - تلخیص المستدرک، ذهبی: 4/ 558 و 553.
10- (10) - البیان فی أخبار صاحب الزمان: 500.
11- (11) - المنار المنیف، ابن قیم: 135 - 130 و 331 - 326.

همچنین عدّه ای از علمای اهل سنّت به تواتر احادیث مهدی(عج) تصریح کرده اند که برخی از آنها عبارتند از: بر بهاری (1) (متوفّای 329 ه-.ق.)؛ محمّد بن حسن آبری شافعی (متوفّای 363 ه-.ق.)؛ این را قرطبی مالکی (2) از او نقل کرده است. و همچنین قرطبی مالکی (3) (متوفّای 671 ه- .ق.)؛ حافظ جمال الدین مزنی (4) (متوفّای 742 ه- .ق.)؛ ابن قیم (5) (متوفّای 751 ه- .ق.)؛ و ابن حجر عسقلانی (متوفّای 852 ه- .ق.) و غیره نقل کرده اند.

علاوه بر این، اخباری وجود دارد که حدیث متواتر را تأیید می کند، از قبیل احادیثی که به توصیف شخصیت، شمایل و افعال وی پرداخته و اخباری که به بحث دربارۀ اسم و نسب و نام مادر و پدرش می پردازد.

در این صورت، اخبار مطلق را به وسیلۀ اخباری که به توصیف وی می پردازد، مقید می کنیم، از قبیل اخباری که می گوید:

«وی از اولاد عبدالمطّلب و ابوطالب است و از اهل بیت(علیه السلام) می باشد و از فرزندان رسول خدا(صلی الله علیه و آله) و از فرزندان حسین(علیه السلام) و از فرزندان امام صادق(علیه السلام) و از فرزندان امام رضا(علیه السلام) می باشد».

ص:73


1- (1) - الاحتجاج بالأثر علی من أنکر المهدی المنتظر: 27.
2- (2) - التذکره: 1/ 7.
3- (3) - التذکره: 1/ 701.
4- (4) - تهذیب الکمال: 25/ 146.
5- (5) - المنار المنیف: 135.

و نصوصی که می گوید امام مهدی(عج) خلیفۀ خدا و آخرین امام است و حضرت عیسی(علیه السلام) به او اقتدا می کند، آن حضرت را مشخّص و معین نموده و به ما ثابت می کند که او همان کسی است که پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) به ظهور او بشارت داده است و او محمّد بن حسن العسکری بن علی الهادی... بن علی ابن ابی طالب می باشد.

بدین ترتیب، روشن می شود که مهدی موعود در نیمۀ دوّم قرن سوّم هجری متولّد شده است و الآن زنده است و به حیاتش ادامه می دهد.

توجّه نصوص به خصوصیات جسمانی و شخصیتی وی، نشان می دهد که شریعت اسلامی چه مقدار به رهبری موعود جهانی حضرت مهدی(عج) اهمّیت می دهد و در صدد تعیین مصداق واقعی این موعود می باشد تا این موضوع از سوی شیادان، مورد سوء استفاده قرار نگیرد. اضافه بر این که بیان چنین خصوصیاتی، اطمینان و یقین شخص را نسبت به مهدی(عج) بیشتر می کند.

ص:74

درباره مركز

بسمه تعالی
جَاهِدُواْ بِأَمْوَالِكُمْ وَأَنفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللّهِ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ
با اموال و جان های خود، در راه خدا جهاد نمایید، این برای شما بهتر است اگر بدانید.
(توبه : 41)
چند سالی است كه مركز تحقيقات رايانه‌ای قائمیه موفق به توليد نرم‌افزارهای تلفن همراه، كتاب‌خانه‌های ديجيتالی و عرضه آن به صورت رایگان شده است. اين مركز كاملا مردمی بوده و با هدايا و نذورات و موقوفات و تخصيص سهم مبارك امام عليه السلام پشتيباني مي‌شود. براي خدمت رسانی بيشتر شما هم می توانيد در هر كجا كه هستيد به جمع افراد خیرانديش مركز بپيونديد.
آیا می‌دانید هر پولی لایق خرج شدن در راه اهلبیت علیهم السلام نیست؟
و هر شخصی این توفیق را نخواهد داشت؟
به شما تبریک میگوییم.
شماره کارت :
6104-3388-0008-7732
شماره حساب بانک ملت :
9586839652
شماره حساب شبا :
IR390120020000009586839652
به نام : ( موسسه تحقیقات رایانه ای قائمیه)
مبالغ هدیه خود را واریز نمایید.
آدرس دفتر مرکزی:
اصفهان -خیابان عبدالرزاق - بازارچه حاج محمد جعفر آباده ای - کوچه شهید محمد حسن توکلی -پلاک 129/34- طبقه اول
وب سایت: www.ghbook.ir
ایمیل: Info@ghbook.ir
تلفن دفتر مرکزی: 03134490125
دفتر تهران: 88318722 ـ 021
بازرگانی و فروش: 09132000109
امور کاربران: 09132000109