درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام( پيام آور رحمت) جلد 1

مشخصات كتاب

سرشناسه : ميرشريفي، علي، 1337-

عنوان و نام پديدآور : درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام( پيام آور رحمت) / علي ميرشريفي؛ تدوين و آماده سازي معاونت آموزش و پژوهش [ بعثه مقام معظم رهبري]؛ [براي] حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج و زيارت، معاونت آموزش و پژوهش.

مشخصات نشر : تهران: مشعر، 1389.

مشخصات ظاهري : 2 ج.

شابك : 22000 ريال: ج.1 : 978-964-540-230-1 ؛ 25000 ريال: ج.2 : 978-964-540-231-8

وضعيت فهرست نويسي : فاپا

يادداشت : ج.1(چاپ اول).

يادداشت : ج.2 ( چاپ اول: 1389).

يادداشت : كتاب حاضر قبلا تحت عنوان« پيام آور رحمت» توسط انتشارات سازمان مطالعات و تدوين كتب علوم انساني دانشگا هها (سمت)، مركز تحقيق و توسعه علوم انساني در سال 1385 به صورت مجزا منتشر شده است.

يادداشت : كتابنامه.

عنوان ديگر : پيام آور رحمت.

موضوع : محمد (ص)، پيامبر اسلام، 53 قبل از هجرت - 11ق. -- سرگذشتنامه

شناسه افزوده : بعثه مقام معظم رهبري در امور حج و زيارت. معاونت آموزش و پژوهش

شناسه افزوده : حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج و زيارت. معاونت آموزش و پژوهش

رده بندي كنگره : BP22/9/م917پ9 1389

رده بندي ديويي : 297/93

شماره كتابشناسي ملي : 2033222

ص:1

جلد اول

ديباچه ناشر

ص:2

ص:3

ص:4

ص:5

ص:6

ص:7

ص:8

ص:9

ص:10

ص:11

مراتب معنوي حج، كه سرمايه جاودانه است و انسان را به افق توحيد و تنزيه نزديك مي نمايد، حاصل نخواهد شد مگر آنكه دستورات عبادي حج به طور صحيح و شايسته و مو به مو عمل شود. (امام خميني، صحيفه نور، ج 19، ص 25)

حج نمايشي باشكوه از اوج رهايي انسان موحد از همه چيز جز او و عرصه پيكاري فرا راه توسن نفس و جلوه بي مانندي از عشق، ايثار، آگاهي و مسئوليت در گستره حيات فردي و اجتماعي است. پس حج تبلور تمام عيار حقايق و ارزش هاي مكتب اسلام است.

مؤمنان زنگار دل را با زمزم زلال توحيد مي زدايند و با حضرت دوست تجديد ميثاق مي كنند و گرچه ميراث ادب و فرهنگ ما، مشحون از آموزه هاي حيات بخش حج است، اما هنوز ابعاد بي شماري از اين فريضه مهم، ناشناخته و مهجور مانده است.

پيروزي انقلاب اسلامي ايران، در پرتو انديشه هاي تابناك امام خميني (قدس سره) حج را نيز همچون ديگر معارف و احكام اسلامي، در جايگاه واقعي خويش نشاند و سيماي راستين و محتواي غني آن را نماياند. اما هنوز راهي دراز در پيش است تا فلسفه، ابعاد، آثار و بركات آن شناخته و

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 12

شناسانده شود.

در راستاي تحقق اين هدف بزرگ، با الهام از انديشه هاي والا و ماندگار امام راحل- احياگر حج ابراهيمي- و با بهره گيري از رهنمودهاي ارزشمند رهبر عزيز انقلاب اسلامي، حضرت آيت الله خامنه اي- مدظله- معاونت آموزش و پژوهش بعثه مقام معظم رهبري، تلاش مي كند با كاربردي كردن متون آموزشي، فصل جديدي فرا راه كارگزاران حج و زائران حرمين شريفين بگشايد.

از اين رو، پس از كارشناسي هاي متعدد و بهره گيري از اساتيد و متخصصان فن، تلاش گرديده تا براي تهيه درسنامه ها و محتواي مورد نياز در سفر حج و عمره، عناوين، موضوعات، سرفصل ها و منابع هر درس را مشخص و جلسات آموزشي آنها زمان بندي گردد تا به نحو بهينه مورد استفاده قرار گيرد.

عناوين اين درسنامه ها عبارتند از:

1. مناسك حج

2. آداب سفر حج

3. اسرار و معارف حج

4. آشنايي با تاريخ اسلام (1 و 2)

5. آشنايي با تاريخ و اماكن مقدس مكه و مدينه

6. اخلاق معاشرت

7. احكام مبتلابه حج

8. آشنايي با كشورهاي اسلامي

9. گزيده سيماي عقايد شيعه

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 13

10. شناخت عربستان

11. محاوره عربي

بي ترديد آغاز هر كاري با كاستي ها و نواقص احتمالي همراه است. لذا انتظار مي رود با بهره گيري از نظرات خوانندگان ارجمند، نقاط قوت و ضعف اين مجموعه شناسايي و به تقويت داشته ها و زدودن كاستي هاي آن اقدام شود.

در پايان ضمن تشكر از همه كساني كه ما را در تهيه و تنظيم اين مجموعه ياري كرده اند، توفيق همگان را از خداوند منان خواهانيم.

معاونت آموزش و پژوهش بعثه

اداره كل آموزش

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 14

درآمد

ستايش بي پايان ويژه پروردگار بي همتاست كه انسان را از گِل مانده آفريد و سپس از روح خود در كالبد بي جان او دميد و براي هدايت وي به سوي سعادت دنيا و آخرت پيامبران را فرستاد كه نخستين آنان حضرت آدم (ع) و آخرينشان حضرت محمد بن عبدالله خاتم انبياء (ص) است.

كتاب پيام آور رحمت كه به پيشنهاد و دستور سرور ارجمند جناب حجة الاسلام و المسلمين دكتر احمد احمدي سرپرست سازمان سمت و با پيگيري مستمر و خردمندانه دوست گرانمهر حجة الاسلام دكتر سيد طه مرقاتي قائم مقام سازمان سمت براي تدريس در دانشگاه هاي كشور سامان يافت، پس از چاپ و انتشار با استقبال بعضي از دانشمندان و برخي از مجامع علمي و فرهنگي روبه رو گرديد.

در اين جا لازم است از توجه و لطف همه عزيزان تشكر و قدرداني نمايم و از مرحمت و عنايت كريمانه دو دوست بزرگوار به خصوص ياد كنم. نخست اويس زمان و سقراط خراسان، متفكر عدالتخواه استاد محمدرضا حكيمي كه خداوند رحمان بر درازاي عمر مباركش بيفزايد.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 15

معظم له چندين بار در جلسات عمومي و خصوصي ذرّه پروري كرده و از كتاب تجليل و به نيكي ياد نمودند. ديگري استاد عظيم الشأن، دانشمند فرهيخته و اديب توانمند جناب دكتر احمد مهدوي دامغاني استاد برجسته دانشگاه هاروارد ايالات متحده آمريكا كه پروردگار مهربان همواره وجود نازنيش را در ديار غربت به سلامت دارد. استاد نامه اي بس ارزشمند و پرمحتوا در تجليل و نقد كتاب همراه با پيشنهادات و ملاحظات اصلاحي براي اينجانب ارسال كردند.

همچنين كتاب پيام آور رحمت به قلم مترجم شهير و برجسته ايران سركار خانم دكتر فريده مهدوي دامغاني به زبان فرانسه و به قلم دو نفر از نويسندگان فاضل پاكستان آقايان محمد كاظم سَليم و سيد عمار ياسر همداني به زبان اردو ترجمه شد. قرار است به زبان هاي عربي، انگليسي، روسي، تركي آذري و اسپانيولي نيز ترجمه گردد.

اخيراً نيز از سوي معاونت آموزش و پژوهش بعثه مقام معظم رهبري در سازمان حج و زيارت براي آموزش در بين روحانيون اعزامي به حج و عمره، كتاب به صورت زيبايي در قالب پانزده درس، به نام درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام در دو جلد تنظيم گشته است. ويژگي و ارزش كار مذكور در اين است كه هيچ گونه دخل و تصرفي در متن كتاب صورت نگرفته و اصالت آن صد در صد حفظ شده است. اينجانب متن آماده شده را به دقت ملاحظه و مطالعه كردم و طي آن مواردي را نيز اصلاح و اضافه نمودم.

اميدوارم كتاب پيام آور رحمت در شكل و لباس جديدش نيز مورد

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 16

عنايت حضرت حق جلّ و علا و آخرين سفيرش محمد مصطفي كه بر او و خاندان پاكش هزاران درود و سلام خدا باد واقع شود و نيز مورد استفاده دوستداران و علاقه مندان سيره نبوي قرار گيرد.

قم- سيد علي ميرشريفي

17 دي 1388

21 محرم 1431

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 17

پيش گفتار

درود و رحمت بي پايان خداوند بر روان پاك و تابناك يگانه منجي عالم انسانيت، پيام آور رحمت، رسول خدا، محمد مصطفي (ص) كه آفرينش نظام هستي ظل و طفيلي وجود مقدس آن بزرگوار بود و همان بزرگ قافله سالار قافله بشري و رسول مهر و محبت بود كه جهان تاريك و فرورفته در ظلمت و خشونت و فساد و تباهي را با نور و رحمت و مهر و عطوفت خود روشنايي بخشيد و نجات داد.

مدت هفت سال بود سرور ارجمند و دوست دانشمند حجةالاسلام والمسلمين آقاي دكتر احمد احمدي ملايري مسؤول محترم سازمان سمت و عضو برجسته شوراي عالي انقلاب فرهنگي مي فرمود كتابي مختصر در باره سيره رسول خدا (ص) در حد دو واحد براي تدريس در دانشگاه هاي كشور بنويسم. اينجانب به لحاظ اشتغالات زياد از جمله نگارش سيره جعفر طيار (ع) نمي توانستم بپذيرم. وانگهي نگارش و ترسيم زندگاني و بعثت خاتم پيامبران و برترين فرد انسان به دست كوچك ترين فرد بشر كاري است بس دشوار. تا آن كه در تابستان هزارو سيصد و هشتاد جناب آقاي دكتر احمدي به اتفاق معاون خود برادر

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 18

گرانقدر حجةالاسلام دكتر سيد طه مرقاتي به روستاي ييلاقي ما واقع در ضلع غربي شهرستان قم تشريف آوردند و امر فرمودند بايد اين كار را شروع كنيد و تشخيص اولويت كارها را بر عهده ما بگذاريد.

اينجانب به ناچار پذيرفتم و از خداوند حكيم و رسول اكرم (ص) استمداد طلبيدم. آن گاه با اساتيد و بزرگان اين فن در داخل و خارج كشور مشورت و رايزني نمودم و از تجربيات و راهنمايي هاي ارزشمند آنان بهره بردم. استاد مسلّم و متخصص سيره نبوي دوست گرانمهر و استاد بزرگوار ما مورخ محقق حجةالاسلام والمسلمين استاد سيد جعفر مرتضي عاملي در حال حاضر در جنوب لبنان به سر مي برد، در زمستاني سرد به روستاي استاد واقع در نزديكي مرز فلسطين اشغالي رفتم. ايشان با آغوش باز مرا پذيرفت و خونگرمي استاد از شدت سرما كاست. پاره اي از مشكلات و معضلات كار را با معظم له در ميان گذاشتم و او راهنمايي هاي لازم را مبذول داشت و لوح فشرده مجلدات چاپ نشده كتاب ارزشمند الصحيح من سيرة النبي الأعظم را در اختيار اينجانب قرار داد كه در اين جا فرصت را مغتنم شمرده و از ايشان تشكر مي كنم.

براي تحقيق ميداني در باره جنگ موته به كشور اردن سفر نمودم و از شهرهاي موته، مَزار، مَعان، منطقه بَلْقا و بندر عَقَبَه در نزديكي مرز عربستان ديدن كردم. اين سفر به دعوت مدير مؤسسه آل البيت اردن، دوست ارجمند جناب استاد دكتر ابراهيم شَبُّوح انجام شد كه واجب است از زحمات و هم چنين رهنمودهاي ايشان در باره نحوه نگارش كتاب تشكر كنم. بسيار مشتاق بودم و لازم مي دانستم به عربستان نيز سفر كنم و تحقيقات ميداني خود را ادامه داده و تكميل نمايم ولي برخلاف

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 19

تلاش زياد موفق به اخذ ويزا نشدم.

در شيوه كار از اصل معمول و مورد قبول مورخان و محققان عرصه تاريخ كه كشف حقيقت مبتني بر نصوص تاريخي در پرتو قراين و شواهد است، پيروي شد و از استحسان و حدسيات بي پايه و اساس خودداري گرديد. بيشتر عنايت اينجانب بر اين بود كه ناگفته ها و كم گفته ها و مشكلات و معضلات سيره را در حد وسع و توان خود بيان كنم. در نقل مطالب نيز متن مباحث و گفتگوها درج گرديد تا اساتيد و دانشجويان با ذوق و سليقه خود از آن برداشت نموده و تفسير و تحليل نمايند. در روش ترجمه و انتخاب الفاظ و اصطلاحات هم اهتمام بر اين بود كه حال و هواي روزگار صدر اسلام ترسيم گردد.

در انتخاب مطالب و گزينش مصادر صرفاً به منابع سيره و تاريخ اسلام بسنده نشد بلكه از صدها كتاب گوناگون از جمله تفسير، حديث، رجال، فضايل، ادبيات و غير آن استفاده گرديد. تأليفات ارزشمند معاصران نيز از نظر دور نبود.

با توجه به آموزشي بودن كتاب اصل ايجاز و گزيده نويسي مد نظر بود، با اين وصف كوشش شد تا از جامعيت آن كاسته نشود. براي رعايت اختصار و يكنواختي مطالب از نوشتن پابرگ و ارجاع به مصادر در پاورقي خودداري گرديد و گزيده منابع در همان متن كتاب ذكر شد كه توضيح آن در فهرست منابع آمده است. اگر توفيق يار گرديد و كتابي به عنوان منبع و مرجع اين درس تدوين گشت، تفصيل مطالب همراه ارجاع به مصادر به طور گسترده در آن جا ذكر خواهد شد.

تعداد زيادي از دوستان فاضل و اساتيد بزرگوار اوراق اين متن را

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 20

پيش از چاپ مطالعه كردند و برخي در بعضي از دانشگاه ها تدريس نمودند و سپس توضيحات و پيشنهادهاي سودمندي را متذكر شدند كه از تمامي آن عزيزان سپاسگزارم. در صدر اين بزرگواران دو فرزانه هستند كه بر خود فرض مي دانم از آنان با عظمت و نيكي ياد نمايم؛ يكي دانشمند نادرالمثال جناب حجةالاسلام والمسلمين شيخ محمدرضا حكيمي كه خداوند عمر پربركتش را بلند گرداند، استاد پاره اي از اين اوراق را كريمانه و با دقت اعجاب انگيز از نظر گذراند و تذكرات بسيار ارزشمندي را ارائه داد. ديگري سرور مكرم جناب آقاي دكتر احمد احمدي كه توفيقش در خدمت به فرهنگ اين مرز و بوم افزون باد، با دقت خاص خويش كتاب را ملاحظه و اصلاحات مفيدي را اعمال كرد. اجر و پاداش همه اين دانشوران با صاحب كتاب باد.

بي شك همه اين نعمت ها لطف و مرحمت پروردگار بود كه بر حقير ارزاني داشت، پس در هر حال سپاس و تشكر از آن اوست.

قم- عيسي آباد

سيد علي ميرشريفي

شهريور 1385/ شعبان 1427

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 21

مقدمه

مقدمه

آشنايي اجمالي با جزيرةالعرب

اوضاع جغرافيايي و اقتصادي

جزيرة العرب به صورت شبه جزيره اي است بزرگ كه به گفته اطلس السيرة النبويه/ 18 با مساحتي بيش از سه ميليون كيلومتر مربع در انتهاي جنوب غربي آسيا قرار دارد. از غرب به خليج عَقَبَه و درياي سرخ و از شرق به درياي عُمان و خليج فارس و از جنوب به خليج عدن و از شمال به سرزمين عراق و اردن (بادية الشام) محدود است. جزيرة العرب داراي سه بخش اصلي است؛ بخش مركزي كه وسيع ترين قسمت جزيرة العرب را تشكيل مي دهد و به صحراي عرب معروف است، بخش شمالي به نام حجاز است كه شهرهاي مهم مكه و مدينه در آن قرار دارد و بخش جنوبي كه شامل منطقه يمن است. جزيرة العرب داراي بيابان هاي خشك و بي آب است و به جز در برخي مناطق مانند يمن، طائف و مدينه كشاورزي رونق چنداني ندارد.

كار عمده ساكنان جزيرة العرب در صدر اسلام دامداري، بازرگاني و داد و ستد بود. چون اين منطقه بين كشورهاي آسيا و اروپا قرار داشت از

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 22

نظر تجارت حائز اهميت بود. در روزگاران قديم چيني ها و هندي ها كالاهاي خود را از اين طريق به اروپا و مصر حمل مي كردند. وجود كعبه كه مطاف و مورد احترام مردم جاهليت بود اهميت آن را دو چندان مي كرد. با اين وصف جزيرة العرب منابع اقتصادي و درآمد قابل اعتنايي نداشت، به همين سبب هيچ يك از كشورگشايان آن روزگار مانند امپراتوري هاي روم و ايران، جز در برخي موارد، چشم طمع بدان ندوخته بودند.

وضعيت سياسي و اجتماعي

دو طايفه بزرگ در جزيرة العرب زندگي مي كردند، قحطانيان در جنوب و عدنانيان در شمال. قحطانيان عرب اصيل بودند كه به آنان عرب عاربه مي گفتند و عدنانيان عرب مستعربه يعني عرب غير اصيل بودند، هر چند برخي از نويسندگان عرب مانند مؤلف اطلس السيرةالنبويه/ 24 در وجود عرب مستعربه تشكيك كرده و منكر آن شده اند و عصر حضرت ابراهيم (ع) را عصر عربي مي دانند. مردم اين سرزمين خصوصاً شمال آن خشن، متكبر، خونخوار و چپاولگر بودند و گاهي براي مسأله اي بسيار جزئي جنگي بس طولاني برپا مي داشتند. در جزيرة العرب به جز يمن، يمامه، عمان و بحرين نظام پادشاهي و حاكميت دولت مركزي وجود نداشت. حاكمان قسمتي از اين سرزمين همان رؤساي قبايل بودند كه تدبير امور به دست آنان انجام مي شد. در شهر مكه نيز سران طوايف در مسجدالحرام يا دارالنَّدْوَه انجمني تشكيل مي دادند و مشكلات بازرگاني، اختلافات قبيله اي و ديگر مسائل و معضلات را حل مي كردند. در هر

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 23

طايفه اي از قريش رئيسي بود و به نوشته محمد بن حبيب بغدادي در كتاب المُنَمَّق/ 331 رياست قريش با عبد مناف بود و سپس به فرزندانش هاشم و عبدالمطلب رسيد. عبدالمطلب در فضل و بزرگواري و شرافت از همه بالاتر و برتر بود. يعقوبي 2/ 11 مي نويسد: قريش مي گفتند عبدالمطلب ابراهيم دوم است.

در حجاز جز همان پيمان هايي كه بين قبايل منعقد مي گشت و به موجب آن حقوق هر قبيله و وابستگان آن محترم شمرده مي شد قانون ديگري وجود نداشت و اگر فردي جزء قبيله اي نبود و يا پيوندي با ديگر قبايل نداشت كسي از او دفاع و حمايت نمي كرد. به طور طبيعي قبايل بزرگ تر از حقوق بيشتري برخوردار بودند و مي توان گفت زور و شمشير يگانه قانون آن ديار به شمار مي آمد.

دين و فرهنگ

گويند عرب هاي حجاز در قديم تابع دين حنيف يعني پيرو آيين حضرت ابراهيم (ع) بودند ولي بعدها به بت پرستي گرايش پيدا كردند. دين مسيح در نجران و آيين يهود در مدينه پيرواني داشت با اين وصف اين دو دين هم چندان رونقي نداشت. بنابه بعضي اقوال آيين صابئي، مانوي و زرتشتي در برخي قبايل عرب رواج داشته كه از نظر تاريخي چندان قابل اثبات نيست. به هر حال مقارن ظهور اسلام بيشتر مردم جزيرة العرب بت پرست بودند.

مردم حجاز به طور عموم از نظر سطح معلومات و فرهنگ تقريبا در حد صفر بودند و به طور نيمه وحشي زندگي مي كردند. توده اي از

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 24

خرافات و افسانه سراپاي آنان را پوشانده بود تا آن جا كه دختران خود را زنده به گور مي كردند! قرآن در سورة تكوير آيه هشت و نه مي فرمايد: (وَإِذَا الْمَوْؤُدَةُ سُئِلَتْ* بِأَيِّ ذَنْبٍ قُتِلَتْ) و آن گاه كه از دختر زنده به گور شده پرسيده شود كه به كدام گناه كشته شده است؟

اميرالمؤمنين علي (ع) در نهج البلاغه/ 68 مي فرمايد: «شما اي گروه عرب بدترين آيين را داشتيد و در بدترين سرزمين بوديد، در بين سنگ هاي سخت و مارهاي گزنده مي خوابيديد، آب تيره مي نوشيديد و غذاي ناگوار مي خورديد، خون يكديگر را مي ريختيد و پيوند خويشاوندي را قطع مي كرديد، بت ها در ميان شما برپا و گناهان سراپاي شما را فرا گرفته بود».

تمامي اين مشكلات، نابساماني ها و بي فرهنگي ها را قرآن در يك جمله كوتاه در آيه صدوسه آل عمران چنين بيان كرده است: (وَكُنْتُمْ عَلَي شَفَا حُفْرَةٍ مِنَ النَّارِ فَأَنْقَذَكُمْ مِنْهَا) بر لب پرتگاهي از آتش بوديد كه خدا شما را از آن رهانيد. و از اين روست كه در آيه صد و شصت و چهار همين سوره نيز مي فرمايد:

(لَقَدْ مَنَّ اللهُ عَلَي الْمُؤمِنِينَ إِذْ بَعَثَ فِيهِمْ رَسُولًا مِنْ أَنْفُسِهِمْ يَتْلُوا عَلَيْهِمْ آيَاتِهِ وَ يُزَكِّيهِمْ وَ يُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَ الْحِكْمَةَ وَ إِنْ كَانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِي ضَلَالٍ مُبِينٍ).

هر آينه خداوند بر مؤمنان منّت نهاد آن گاه كه از خودشان فرستاده اي در ميانشان برانگيخت كه آيات او را براي شان مي خواند و پاكشان مي سازد و به آنان كتاب و حكمت مي آموزد، هر چند پيش از اين در گمراهي آشكار بودند.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 25

بخش اول: دوران قبل از بعثت

اشاره

ص:26

اشاره

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 27

درس اول: ولادت رسول خدا … و آيين پيامبر قبل از بعثت

هدف هاي آموزشي

انتظار مي رود با مطالعه اين درس:

- تاريخ ولادت پيامبر (ص) را بدانيم.

- به وقايع همزمان با ولادت پيامبر (ص) پي ببريم.

- با دوران شيرخوارگي پيامبر (ص) آشنا شويم.

- ماجراي پيمان جوانمردان را بدانيم.

- با سفر تجاري پيامبر (ص) به شام آشنا شويم.

- به چگونگي ازدواج پيامبر (ص) با حضرت خديجه (س) پي ببريم.

- تاريخ ولادت حضرت علي (ع) را بدانيم.

- چگونگي تأمين معاش پيامبر (ص) را بدانيم.

- از آيين پيامبر (ص) قبل از بعثت مطلع شويم.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 28

در اين درس دوران قبل از بعثت پيامبر را بررسي خواهيم كرد، به طوري كه از ولادت رسول خدا، دوران شيرخوارگي، كودكي، جواني، شغل و معيشت، آيين حضرت قبل از بعثت، ولادت اميرالمؤمنين علي (ع) و پرورش ايشان در كنار پيامبر مطلع شويم.

ولادت رسول خدا

در اين كه رسول خدا محمد مصطفي (ص) در ماه ربيع الاول عام الفيل به دنيا آمده اختلافي نيست فقط اختلاف در روز آن است، اكثر قريب به اتفاق علماي شيعه روز جمعه هفدهم ربيع الاول را و عموم مورخان اهل سنت دوشنبه دوازدهم ربيع الاول را نوشته اند. البته از شيعيان كليني در كافي 1/ 439 و فَتّال نيشابوري در روضة الواعظين/ 52 دوازدهم ربيع الاول و به نقل المَواهِبُ اللَّدُنِّيه 1/ 75 و تاريخ الخميس 1/ 196 برخي از محدثان سني مذهب نيز هفدهم ربيع الاول را گفته اند.

ولادت رسول خدا مانند ديگر پيامبران هم چون حضرت موسي و عيسي (عليهما السلام) همراه با پاره اي از امور خارق العاده بود. به روايت يعقوبي 2/ 8 و طبرسي در اعلام الوري/ 11 شياطين از آسمان ها رانده شدند، طاق كسري شكاف برداشت و چند كنگره آن فرو ريخت، آتشكده فارس خاموش شد، بت ها همگي سرنگون شدند و نوري از وجود مقدس آن حضرت به سوي آسمان ساطع گشت و شعاع وسيعي را در فضا روشن كرد. حلبي 1/ 57 گويد نخستين جمله اي كه هنگام ولادت بر زبان آن حضرت جاري شد اين بود:

«اللهُ أَكْبَرُ، الْحَمْدُ للهِ كَثِيراً وَ سُبْحانَ اللهِ بُكْرَةً و أَصِيلًا».

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 29

خدا بزرگ است، سپاس فراوان براي خداست و خداوند منزه است صبحگاهان و شبانگاهان.

اين امور زنگ خطري بود براي ستمگران، مژده اي براي ستمديدگان و بشارتي بر ظهور خاتم پيامبران و برچيده شدن بساط بت پرستي و شرك مشركان. مشهور مورخان مي گويند هنگامي كه آمنه بنت وَهْب به او باردار بود، شوهرش جناب عبدالله در راه بازگشت از سفر تجاري شام در مدينه پس از يك ماه بيماري درگذشت ولي يعقوبي 2/ 10 مي نويسد هنگام تولد پدرش زنده بود. گويند روز هفتم ولادت پيامبر جد وي عبدالمطلب گوسفندي سر بريد و طي مراسمي نام او را «محمد» گذاشت. وقتي پرسيدند چرا اين نام را براي او انتخاب كردي؟ پاسخ داد خواستم در آسمان و زمين ستوده باشد.

دوران شيرخوارگي

رسول خدا هفت روز نخست را از مادرش آمنه شير خورد، سپس او را به ثُوَيبَه كنيز ابولهب سپردند، او نيز مدت كمي به آن حضرت شير داد. آن گاه به روايت ديار بكري در تاريخ الخميس 1/ 223 بنابر رسم ديرين عرب كه خانواده هاي اعيان و اشراف و بانوان شرافتمند و بزرگوار براي فرزندان خود دايه مي گرفتند، يتيم عبدالمطلب را به حليمه سعديه سپردند و او كودك را همراه خود به صحرا برد. در اين كه چرا بزرگان مكه در آن روزگار فرزندان خود را به باديه مي فرستادند وجوهي گفته شده است:

الف. معمولًا دايه ها از زنان عشاير، بيابانگرد و باديه نشين بودند.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 30

ب. فرزندان در صحرا شجاع، دلير و آزادفكر تربيت مي شدند.

ج. از آن جا كه عشاير بيابانگرد با بيگانه همنشيني نداشتند، زبانشان فصيح تر بود، از اين رو كودكان را به بيابان مي فرستادند تا زبان فصيح بياموزند. به روايت ابن اسحاق 1/ 176 خود حضرت نيز به اين امر اشاره كرده و فرموده است:

«أَنَا أَعْرَبُكُم، أَنَا قَرَشِيٌّ وَاسْتُرْضِعْتُ فِي بَنِي سَعْدِ بْنِ بَكْرٍ».

من فصيح ترين شما هستم، چون هم قريشي هستم و هم در قبيله بني سعد شير خورده ام.

د. چون در شهر مكه وبا و ديگر بيماري هاي واگير شيوع داشت، نوزادان را براي حفظ سلامت به صحرا مي فرستادند.

ابن اسحاق 1/ 171 در خبري ضعيف نقل مي كند كه حليمه سعديه گفت: در سالي كه ما دچار خشكسالي شده بوديم با زنان بني سعد راهي مكه شديم تا نوزاد شيرخواره بگيريم. رسول خدا را به هر زني از زنان بني سعد كه عرضه مي كردند تا گفته مي شد يتيم است نمي پذيرفت، زيرا ما مي خواستيم از ناحيه پدر نوزاد به نوايي برسيم. هر يك از زنان بني سعد كودكي براي شير دادن گرفتند جز من، چون خوش نداشتم بدون نوزاد برگردم رفتم همان كودك يتيم را گرفتم و تنها چيزي كه مرا به گرفتن او واداشت همان بود كه جز وي كودكي نيافتم.

اين گزارش از جهت سند و متن داراي اشكال است. اما از نظر سند راوي آن جَهْم بن ابي جَهْم است. ذَهَبي در ميزان الاعتدال 1/ 426 گويد: جَهْم بن ابي جَهْم كه در سند ابن اسحاق واقع شده مجهول است و شناخته شده نيست. ضعف ديگر در سند مرسل بودن آن است كه مي گويد: «أَوْ

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 31

عَمَّنْ حَدّثَهُ عَنْهُ» كه معلوم نيست اين راوي چه كسي است. از نظر متن نيز داراي ايراد است، زيرا چگونه مي شود كه عبدالمطلب با آن شوكت و عظمت كه بزرگ مكه و قريش به شمار مي آمد و صدها نفر فقير و درمانده سر سفره او غذا مي خوردند و به اصطلاح درِ خانه اش بر روي مستمندان و بينوايان باز بود، نتواند اندك هزينه شيرخوارگي نوه خود را بپردازد. و انگهي از نظر معنوي زنان باديه نشين بايد افتخار مي كردند كه دايه نوزاد بزرگ ترين شخصيت قريش باشند. از اين روست كه برخي از بزرگان اهل سنت به توجيه آن پرداخته اند.

حلبي 1/ 92 مي نويسد: «من به روايتي برنخوردم كه در آن ذكر شده باشد حليمه و ديگر دايه ها به سبب فقر پيامبر، او را نپذيرفته باشند. از ابن حَجَر عَسْقَلاني استفتاء كردند و گفتند: برخي واعظان در منبر مطالبي را پيرامون ولادت رسول خدا نقل مي كنند كه موجب وهن آن حضرت است و با عظمت او سازگار نيست. نمونه اي از آن اين كه مي گويند هنگامي كه آن حضرت را به دايگان عرضه كردند آنان به لحاظ نداشتن مال از پذيرفتن او سرباز زدند. ابن حجر پاسخ داد: براي فرد هوشيار شايسته است كه آن بخش از خبر را كه موجب وهن و نقص اشخاص مي شود نقل نكند». مقصود ابن حجر اين است كه صدق آن قسمت خبر احراز نشده است.

نيز اين كه در بعضي نقل ها از قول حليمه آمده است: «نِساءُ بَني سَعْدٍ سَبَقْنَ إِلي مَراضِعِهِنَ» زنان بني سعد جلوتر از ما نزد شيرخوارهاي شان رفتند، مي رساند كه معمولًا دايه ها از خانواده هايي كه با آنان آشنايي و

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 32

نوعي پيمان داشتند شيرخواره مي گرفتند. از اين روست كه به نقل استيعاب 4/ 84 ابوسفيان بن حارث بن عبدالمطلب نيز نزد حليمه شير خورده و حمزه (ع) نيز به گفته امتاع الاسماع 4/ 6 در بين طايفه بني سعد شير نوشيده بود. وانگهي اعيان و اشراف مكه چنين نبودند كه نوزادان عزيز خود را به دايه هاي ناشناخته بسپارند. پس اين كه حليمه مي گويد زنان طايفه بني سعد سراغ شيرخوارگان خود رفتند، يعني از همان ابتدا نزد طوايف و خانواده هاي آشناي خود رفتند نه اين كه نوزاد عبدالمطلب را به آنان عرضه كرده و آنان نپذيرفته باشند.

گزارش اين واقعه بدون پيرايه در مناقب ابن شهر آشوب 1/ 32 از زبان حليمه چنين آمده است: «خشكسالي در صحرا روي آورد و مشكلات ما را روانه شهر ساخت. من وارد مكه شدم، زنان قبيله سعد جلوتر از ما نزد شيرخوارهاي شان رفتند. من سراغ شيرخواره اي را گرفتم مرا راهنمايي كردند نزد عبدالمطلب و گفتند او را نوزادي است كه نياز به دايه دارد. نزد او رفتم. گفت من كودك يتيمي دارم نامش محمد است. آن گاه وي را همراه خود به بيابان بردم».

ميرخواند در روضه الصفا 3/ 1055 از قول حليمه گويد كه هفت روز در مكه توقف كرديم و در اين ايام حضرت آمنه از غرايب و شگفتي هاي دوران حمل و هنگام ولادت فرزند خود سخن مي گفت.

خاطرات صحرا

گويند قبيله بني سعد در منطقه حُنَين مي زيستند، فرزند عبدالله (ع) چندين سال در اين ديار به سر برد. از همان لحظه كه حليمه او را تحويل

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 33

گرفت آثار خير و بركت از آن حضرت نمايان شد و خشكسالي از سرزمين بني سعد رخت بربست.

به روايت تاريخ الخميس 1/ 225 حليمه درمورد خصوصيات كودك قريش مي گويد: هيچ چيز نزد او مبغوض تر از اين نبود كه بدنش نمايان شود، وقتي لباسش را از بدنش درمي آوردم فرياد مي زد تا آن كه او را مي پوشاندم. هرگز گريه نكرد و هيچ گاه بداخلاقي ننمود. روزي از من خواست اجازه دهم همراه برادرانش به صحرا برود. من او را تميز و آماده رفتن نمودم و گردنبندي از مهره هاي يمن براي محافظت بر گردنش آويختم. او خشمگين شد و گردنبند را پاره كرد و كنار انداخت و گفت: «مادر جان دست نگهدار! با من كسي است كه مرا محافظت مي كند».

بازگشت به آغوش مادر

به روايت ابن اسحاق 1/ 173 پس از دو سال كه دوران شيرخوارگي پيامبر تمام شد حليمه او را به مكه نزد مادرش آمنه آورد ولي تمايل نداشت وي را به خانواده اش بسپارد، چون باعث خير و بركت در زندگيشان بود. آمنه به حليمه گفت من از وبا بر فرزندم بيمناكم او را ديگر بار به صحرا بازگردان. حضرت مدت پنج سال در باديه به سر برد. سپس حليمه او را به مكه آورد و به مادرش سپرد.

به روايت ابن اسحاق 1/ 177 رسول خدا (ص) شش ساله بود كه همراه مادرش آمنه براي ديدار اقوام و دايي هاي خود به يثرب رفت. آمنه در بازگشت از مدينه در ابْواء درگذشت و پيامبر همراه امُ ايمَن كنيز پدرش به مكه آمد و از اين به بعد نزد جد خود عبدالمطلب زندگي كرد.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 34

براي عبدالمطلب فرشي كنار خانه كعبه مي گستراندند و فرزندانش اطراف آن مي نشستند. به سبب جلالت و عظمت عبدالمطلب هيچ يك از فرزندان او حق نداشت روي آن بنشيند. نوزاد عبدالله وقتي مي خواست روي آن فرش بنشيند، عموهايش مانع مي شدند. عبدالمطلب مي فرمود: پسرم را رها كنيد به خدا سوگند كه آينده درخشاني دارد.

فرزند عبدالله هشت ساله بود كه عبدالمطلب نيز درگذشت، او سرپرستي نوه خود را به فرزندش ابوطالب كه با عبدالله از يك مادر بودند سپرد. از اين پس ابوطالب با فداكاري و از جان گذشتگي و ايثار از آن حضرت سرپرستي و حضانت نمود.

سفر شام

ابوطالب تصميم گرفت براي تجارت به شام برود. به روايت ابن اسحاق 1/ 191 و شيخ صدوق در كمال الدين/ 187 هنگام حركت كاروان، پيامبر نگاه حسرت آميزي به عمو كرد. نگاه هاي آن حضرت چنين حكايت داشت كه جدايي براي او مشكل است. ابوطالب فرمود: به خدا سوگند تو را همراه خود مي برم، هيچ گاه نه تو از من جدا خواهي شد و نه من از تو. كاروان قريش به شهر بُصْري در پانزده فرسخي شام رسيد. بَحيراي راهب به نام سَرْجِس از قبيله عَبْدُالْقَيس كه نصراني و در آن جا ديرنشين بود وقتي ديد لكه ابري بر سر كاروان قريش سايه افكنده است غذايي تهيه نمود و آنان را دعوت كرد. قريشيان گفتند اي بَحيرا ما بارها از اين جا عبور كرديم ولي تو چنين كاري نكردي! او گفت راست مي گوييد ولي اين بار شما ميهمان من هستيد و من مي خواهم از شما

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 35

پذيرايي كنم. همه آمدند جز رسول خدا (ص) كه نزد كالاي كاروان ماند. بحيرا پرسيد كس ديگري نيست؟ گفتند: فقط يك نوجوان نزد اسباب و اثاث كاروان مانده است. گفت او را نيز با خود بياوريد تا همراه شما غذا بخورد. حضرت را آوردند، بحيرا او را به دقت مشاهده كرد. پس از صرف غذا خطاب به وي گفت: تورا به حق لات و عُزّي سوگند مي دهم آن چه را مي پرسم پاسخ گويي. رسول خدا (ص) فرمود:

«لا تَسْأَلْنِي بِاللّاتِ وَالْعُزّي فَوَ اللهِ ما أَبْغَضْتُ شَيْئاً قَطُّ بُغْضَهُما».

مرا به لات و عزّي سوگند مده كه به خدا سوگند هيچ چيز نزد من مانند آن دو مبغوض نيست.

آن گاه سؤالاتي كرد و پيامبر پاسخ گفت، سپس رو كرد به ابوطالب و گفت اين جوان چه نسبتي با تو دارد؟ گفت: فرزند من است. بَحيرا گفت پدر او نبايد زنده باشد. ابوطالب گفت برادرزاده من است. آن گاه بَحيرا گفت او را به سرزمين خودش بازگردان و از يهود بر او برحذر باش كه اگر او را بشناسند آزار مي دهند، اين برادرزاده ات آينده بس درخشاني دارد. ابوطالب كار تجارت خود را شتابان انجام داد و به مكه بازگشت. تِرْمِذي 5/ 551 گويد: ابوطالب پس از سفارش بَحيرا برادرزاده خود را همراه ابوبكر و بِلال به مكه بازگرداند و به نقل طبرسي/ 19 از ابن اسحاق قصيده اي نيز در اين باره سرود.

برخي از مورخان مانند ذهبي در تاريخ الاسلام 1/ 57، ابن كثير در السيرة النبويه 1/ 247، ابن حجر در اصابه 1/ 177 و ديگران در صحت اين

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 36

گزارش تشكيك كرده اند. بيشتر ايراد آنان درباره بازگشت حضرت همراه ابوبكر و بِلال است. آنان مي گويند در آن تاريخ ابوبكر نه ساله بوده و بلال از او كوچك تر و يا به قول ذهبي هنوز به دنيا نيامده بود، پس چگونه مي شود كه ابوطالب پيامبر را همراه آنان به مكه بازگردانده باشد. اين اشكال بر متن روايت تِرْمِذي وارد است اما به روايت ابن اسحاق و صدوق كه قسمت ابوبكر و بلال را ندارند وارد نيست.

مرحوم هاشم معروف حسني لبناني در سيرة المصطفي 1/ 55 به نقد اين گزارش پرداخته است. بعضي از محققان نيز گويا به لحاظ اين كه برخي از مستشرقان گفته اند حضرت محمد (ص) تعاليم خود را در همين مسافرت از بحيرا فرا گرفت در اصل وجود بحيرا تشكيك كرده اند. نكته قابل توجه اين كه اگر برخي پيرايه هاي گزارش قابل پذيرش نباشد دليل نمي شود كه اصل روايت جعلي باشد.

جنگ هاي فجار

عرب هاي جاهلي چهار ماه از سال؛ رجب، ذي القعده، ذي الحجه و محرم را محترم مي شمردند و جنگ در آن را حرام مي دانستند. به نقل زَمَخْشَرِي در كشّاف 2/ 269 اين حكم از بقاياي دين حنيف ابراهيم (ع) بوده است. گويند در طول تاريخ عرب چهار بار اين قانون شكسته شد و چهار جنگ بزرگ در ماه هاي حرام رخ داد. چون اين كار قانون شكني و هتك حرمت ماه هاي حرام بود «فِجار» نام گرفت كه به معناي فجور و حرمت شكني است. آخرين جنگ هاي فِجار بين قريش و هَوازِن درگرفت

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 37

كه چهار سال طول كشيد. به نقل ابن اسحاق 1/ 198 پيامبر در اين جنگ شركت كرد و چون كودك بود تير به دست عموهاي خود مي داد.

اين مضمون از طريق اهل سنت نقل شده ولي گويا در منابع شيعي نيامده است. وانگهي بر اساس قرايني اين حضور بعيد به نظر مي رسد، زيرا اولًا از نظر كلامي پيامبر قبل از بعثت نيز معصوم بوده و شركت او در جنگي كه فسق و فجور شمرده مي شده بسيار بعيد است. ثانياً يعقوبي 2/ 15 در يك نقل مي نويسد: ابوطالب كه در آن دوران سرور بني هاشم بود نگذاشت احدي از بني هاشم در آن شركت كند و گفت: اين ستم و تجاوز و قطع پيوند خويشاوندي و حلال شمردن ماه حرام است، نه من در آن شركت مي كنم و نه احدي از خاندانم.

پيمان جوانمردان

به روايت ابن اسحاق 1/ 140 حدود بيست سال قبل از بعثت شخصي از قبيله زُبَيد متاعي براي فروش به مكه آورد، عاص بن وائل، پدر عمرو عاص متاع او را خريد ولي پول آن را نپرداخت. مرد زُبيدي از قريش ياري طلبيد اما كسي به فرياد او نرسيد. آن گاه بر فراز كوه ابوقُبيس رفت و با خواندن اشعار جانسوز و فريادهاي جانكاه مردم را به ياري فرا خواند. عده اي از طايفه بني هاشم و بني زُهْرَه و بني تَيم در خانه عبدالله بن جُدْعان كه از سالمندان و بزرگان مكه بود جمع شده و عهد و پيمان بستند كه با هم متحد شوند و هميشه ياور مظلوم و دشمن ظالم باشند و حق ستمديده را از ستمگر بستانند. سپس نزد عاص بن وائل رفتند و حق مرد زُبيدي را گرفته و به وي پرداختند. رسول خدا (ص) نيز در اين پيمان شركت جست

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 38

و بعدها مي فرمود:

«لَقَدْ شَهِدتُ فِي دارِ عَبْدِاللهِ بْنِ جُدْعانَ حِلْفاً ما أُحِبُّ أَنَّ لِي بِهِ حُمْرَ النَّعَمِ وَلَوْ أُدْعِيَ بِهِ فِي الإِسْلامِ لأَجَبْتُ».

در خانه عبدالله بن جُدْعان در پيماني شركت كردم كه دوست نداشتم به جاي آن شتران سرخ موي داشته باشم. اگر هم اينك در دوران اسلام نيز مرا بدان فرا خوانند هر آينه اجابت مي كنم.

اين پيمان كه به نام «حِلْفُ الْفُضُول» معروف است چنان عميق و مستحكم و مطابق فطرت پاك بشر بود كه ضمانت اجرايي آن در نسل هاي بعد نيز برقرار بود.

سفر تجاري به شام

محمدبن عبدالله (ص) به جواني رسيد، با گذر ايام صداقت و امانتداري او بر همگان آشكارتر گرديد و چنان به راستي و درستي مشهور شد كه «صادق» و «امين» قريش لقب گرفت و به نقل ابن سعد در طبقات 1/ 157 مردم در حل اختلافات خويش به او رجوع مي كردند.

ابن سعد 1/ 129 گويد: ابوطالب به برادرزاده خود پيشنهاد كرد تا با مال التجاره حضرت خديجه همراه كاروان بازرگاني قريش به شام برود و از اين راه كمك هزينه اي براي زندگيشان فراهم گردد. گفتگوي ابوطالب و برادرزاده اش به اطلاع خديجه رسيد. او فردي را نزد پيامبر (ص) فرستاد و گفت اگر سرپرستي تجارت مرا بر عهده گيري حاضرم دو برابر آن چه ديگران مي دهند بپردازم، پيامبر پذيرفت. آن گاه خديجه مَيسَرَه غلام خود را فرستاد و سفارش كرد تا گوش به فرمان پيامبر (ص) باشد و

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 39

احترام حضرت را در هر حال مراعات كند. عموهاي پيامبر نيز سفارش وي را به اهل كاروان نمودند. كاروانيان به شام رسيدند و كالاي خود را مبادله كردند. هنگام معامله بين حضرت و فردي اختلاف پيش آمد، مرد شامي گفت به لات و عزّي سوگند ياد كن. پيامبر فرمود:

«ما حَلَفْتُ بِهِما قَطُّ وَ إِنّي لأَمُرُّ فَأُعْرِضُ عَنْهُما».

من هرگز به آن دو سوگند ياد نكرده ام، هرگاه بر آن ها عبور كنم روي خود را برمي گردانم.

آن گاه هنگام بازگشت به مكه در نزديكي شهر بُصْري زير سايه درختي نشست نَسْطُوراي راهب كه به گفته آثار احمدي/ 68 جانشين بَحيرا بود با وي ملاقات و از مَيسَرَه غلام خديجه درباره او سؤالاتي كرد. آن گاه در پايان به رسالت خاتم پيامبران بشارت داد و گفت زير سايه اين درخت جز پيامبر نمي نشيند. البته برخي از نويسندگان در صحت اين مطلب تشكيك كرده اند.

پيامبر در سفر تجاري خود سود مناسبي به دست آورد. مَيسَرَه با كسب اجازه از حضرت زودتر نزد خديجه آمد و درايت و امانتداري وي را بازگو كرد. از همين رهگذر بود كه حضرت خديجه (س) به ازدواج با آن حضرت تمايل پيدا كرد.

در پايان اين بحث تذكر اين نكته مناسب است. اين كه در برخي نقل ها آمده است رسول خدا اجير خديجه بود، صحيح به نظر نمي رسد، زيرا اولًا ابن اسحاق 1/ 199 تصريح كرده است كه خديجه اشخاص را به كار مي گرفت و مال التجاره خود را به مضاربه مي داد. ابوطالب هم فرمود: مردم با اموال خديجه (س) تجارت مي كنند، شما هم بيا چنين كن.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 40

ثانياً يعقوبي 2/ 20 از قول عمار ياسر نقل مي كند كه گفت: من از همه مردم از ازدواج رسول خدا با خديجه آگاه ترم، من با آن حضرت دوست بودم، اين كه مردم مي گويند خديجه وي را به اجيري گرفت صحيح نيست، او هرگز اجير احدي نشد. آري، موقعيت خانوادگي و شرافت و بزرگي خاندان بني هاشم نيز گزارش يعقوبي را تأييد مي كند.

ازدواج با حضرت خديجه

حضرت خديجه دختر خُويلد بن اسد بن عبدالعزّي از اشراف مكه و زني خردمند، هوشمند، بادرايت، پارسا و پاكدامن بود و بهترين زن قريش به شمار مي آمد تا آن جا كه در دوران جاهليت به «طاهره» و «سيده قريش» مشهور گرديد. خديجه گويا از طريق ارث پدر و تجارت ثروت زيادي به دست آورده بود. گويند او قبلًا دو شوهر كرده بود و هر دو زندگي را بدرود گفته بودند. با اين وصف خديجه هم چنان شاداب و جوان بود و خواستگاران بسيار داشت ليكن به تمامي آنان پاسخ منفي داده بود. طاهره قريش فقط به يك نقطه نظر داشت و او امين قريش بود، چون كسي جز سيد قريش كفو و همتاي سيده قريش نبود. آري، خديجه به روايت طبرسي/ 36 از اخباري كه از يهود و بَحيرا به او رسيده و مطالبي كه از آمنه مادر حضرت شنيده بود و با درايت و پرهيزكاري كه داشت دريافته بود كه محمد (ص) آينده اي بس درخشان و با معنويت دارد.

ابن سعد 1/ 131 گويد: هنگامي كه پيامبر از تجارت شام بازگشت خديجه دوست خود، نفيسه دختر مُنْيه را نزد او فرستاد تا مسائلي را

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 41

بپرسد. نفيسه نزد پيامبر آمد و پرسيد چرا ازدواج نمي كني؟ پاسخ داد: «چيزي ندارم كه با آن ازدواج كنم.» نفيسه گفت: اگر اين مانع برطرف گردد و از تو دعوت شود با كسي كه داراي زيبايي و مال و شرف و هم شأن توست ازدواج كني مي پذيري؟ پرسيد: «او كيست؟» گفت: خديجه. حضرت پذيرفت. نفيسه موافقت پيامبر را به اطلاع خديجه رساند. به روايت ابن اسحاق 1/ 200 خديجه به حضرت پيام فرستاد و گفت: پسرعمو من خواهان ازدواج با تو هستم، چون خويشاوند مني و در بين خاندانت بزرگوار، امانتدار، خوش خلق و راستگويي. رسول خدا (ص) موضوع را با عموي خود ابوطالب در ميان گذاشت و از او نظرخواهي كرد. او نيز اين كار را پسنديد. آن گاه همراه وي و ديگر عموها راهي خانه خديجه شد. مجلس عقد در منزل خديجه تشكيل شد. وكيل داماد عمويش ابوطالب و نماينده عروس پسرعمويش وَرَقَة بن نَوْفَل بود.

خطبة عقد

به روايت يعقوبي 2/ 20 و كليني 5/ 374 جناب ابوطالب خطبه عقد را چنين خواند: «سپاس مخصوص پروردگار اين خانه است، آن كه ما را از نسل ابراهيم و فرزندان اسماعيل قرار داد و در حرم امن سكونت بخشيد و ما را داوران مردم قرار داد و شهري را كه در آن هستيم براي ما مبارك گرداند. به راستي كه اين برادرزاده من با هيچ يك از مردان قريش سنجيده نشود جز آن كه از آنان برتر است و با هيچ مردي مقايسه نگردد جز آن كه از او عظيم تر است، در بين خلق همانندي ندارد. گرچه مال كم دارد ولي مال رزقي است بي دوام و سايه اي است ناپايدار. او و خديجه

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 42

خواستار يكديگر هستند. ما نزد تو آمديم تا او را با رضا و به دستور خودش نزد شما خواستگاري كنيم. مهر هر مقدار بخواهيد، نقد و نسيه آن برعهده من است. به پروردگار اين خانه سوگند او آينده اي درخشان و آييني فراگير و ديدگاهي عميق دارد».

كليني 5/ 375 گويد: سپس ورقه لب به سخن گشود، ولي هيبت مجلس او را گرفت، لكنت زبان پيدا كرد و نتوانست پاسخ ابوطالب را بدهد. خديجه گفت: اي عمو گرچه شما در امر شهود از خودم به من سزاوارتري ليكن (در تمام امور) از من به خودم سزاوارتر نيستي. اي محمد! من خودم را همسر تو قرار دادم و مهر را نيز خودم از مالم مي پردازم. بگو عمويت شتري نحر كند و وليمه اي تهيه كند و تو در كنار همسرت قرار بگير. در اين هنگام شخصي گفت شگفتا مهر بر دوش زنان است! ابوطالب به شدت خشمناك شد و از جاي برخاست و گفت: اگر مردان همانند اين برادرزاده من باشند آنان به گران ترين قيمت و بزرگ ترين مهر خواستگاري خواهند شد اما اگر مثل شما باشند جز با مهري گران همسر آنان نشوند.

با اين حال ابن اسحاق 1/ 201 مي گويد: رسول خدا (ص) بيست شتر جوان از اموال خود به مهر خديجه درآورد. قَسْطَلاني نيز در المواهب اللدنيه 1/ 403 گويد: پيامبر دوازده اوقيه طلا به خديجه مهر داد. باري، ابوطالب شتري نحر كرد و رسول خدا بر همسر خويش وارد شد. پس از ازدواج ثروت خديجه در اختيار رسول خدا قرار گرفت ولي آن حضرت ديگر هيچ گاه تجارت نكرد، چرا كه در پي جمع آوري و ازدياد ثروت نبود.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 43

بنابر قول مشهور رسول خدا هنگام ازدواج بيست و پنج و خديجه چهل ساله بود. پيامبر با خديجه بيست و پنج سال زندگي كرد و تا او زنده بود با هيچ زني ازدواج نكرد. از زنان خود فقط از خديجه فرزند داشت دو پسر قاسم و عبدالله و چهار دختر زينب، رقيه، كلثوم و حضرت فاطمه. فرزند ديگر او ابراهيم از كنيز خود ماريه قبطيه بود. هنگام رحلت تمامي فرزندان او جز فاطمه زهرا (س) از دنيا رفته بودند.

در پايان اين بحث يادآوري دو مطلب ضروري است:

الف. در پاره اي از منابع آمده است رسول خدا (ص) به سبب يتيمي و تهيدستي كفو و همتاي خديجه (س) به حساب نمي آمد، به طوري كه وقتي خديجه به ابوطالب ازدواج با برادرزاده اش را پيشنهاد كرد ابوطالب در مقام تعجب گفت مرا مسخره نكن! اين سخن دروغي بيش نيست، زيرا موقعيت خانوادگي رسول خدا و شأن و شخصيت اجتماعي آن حضرت به مراتب بالاتر از حضرت خديجه و اموال او بود.

ب. همان گونه كه گذشت بنابر قول مشهور مورخان و محدثان حضرت خديجه قبلًا دو بار شوهر كرده بود. اما در مقابل اين قول در بين پيشينيان، علي بن احمد كوفي در الاستغاثه 1/ 70 مخالف اين نظر است و مي گويد خديجه قبلًا شوهر نكرده بود. دليل او يك استحسان عرفي و برداشت شخصي است، او مي گويد مورخان اجماع دارند بر اين كه اشراف و بزرگان قريش همه از خديجه خواستگاري كردند، ولي او هيچ يك را نپذيرفت. پس چگونه ممكن است ازدواج با اعرابي را پذيرفته باشد. اگرچه اين ادعا يك استحسان و استنباط نسبتاً خوب و نكته قابل تأمّلي است ليكن هيچ گونه نصّي دال بر آن در دست نيست. وانگهي بعيد

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 44

است زني در آن روزگار تا چهل سالگي شوهر نكند. علي بن احمد كوفي در ادامه افزوده است: زينب و رقيه نيز دختران هاله خواهر خديجه بودند، چون در خانه خديجه پرورش يافتند به رسول خدا (ص) نسبت داده شدند. اين نكته نيز برخلاف نصوصي است كه تصريح دارد بر اين كه آنان دختران پيامبر بودند. باري، تا دليل قاطع و نصّي صريح بر اين مدعا نباشد، نمي توان از ظاهر نصوص و روايات مشهور دست برداشت.

نصب حجرالاسود

ابن اسحاق 1/ 204 مي گويد: يك سال قريش براي آن كه ديوارهاي كعبه را مرتفع تر كنند و بر آن سقف بزنند كعبه را خراب كردند. به روايت يعقوبي 2/ 19 بر اثر سيل كعبه ويران شد و قريش تصميم گرفتند آن را تعمير كنند. ابوطالب (ع) گفت: از كسب پاك و حلال انفاق كنيد، مالي را كه از راه ستم و تعدي به دست آمده نياوريد، اموالي بياوريد كه در حلال و پاك بودن آن شك نداشته باشيد. قريش نيز چنين كردند. كار تعمير كعبه كه به پايان رسيد و ديوار آن بالا رفت و نوبت به نصب حجرالاسود رسيد، هر يك از سران قبايل خواهان نصب آن بودند تا از اين راه افتخاري نصيبشان گردد. اختلاف شديد شد و كار به جاي حساس و خطرناك رسيد، بني عبدالدار تشتي پر از خون آوردند و با بني عدي دست در آن فرو بردند و پيمان بستند تا پاي جان ايستادگي كنند! چهار روز كار به همين منوال گذشت تا آن كه پيرمرد قريش ابواميه حذيفة بن مغيره مخزومي چاره انديشي كرد و گفت: اي گروه قريش نخستين كسي كه از اين در مسجد وارد شد او در اين كار داور باشد.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 45

همه پذيرفتند و منتظر نشستند. چشم ها به سوي در دوخته شد و دلهره همه را فرا گرفت. ناگهان پيامبر وارد شد و همه با شادي فرياد زدند: اين محمد، امين قريش است و ما به داوري او راضي هستيم.

آنگاه از حضرتش خواستند تا در اين باره داوري كند. رسول خدا عباي شامي خود و بنابر قول ديگر پارچه اي پهن كرد و حجرالاسود را روي آن گذاشت سپس به چهار نفر از سران طوايف قريش فرمود هر يك گوشه اي از آن را بگيرند و به پاي ديوار بياورند. وقتي نزديك ديوار آوردند با دست خود سنگ را در جايگاهش نصب كرد و به اين گونه سنگ مقدس را دستي مقدس و پاك بر جاي خود نهاد، چون به نقل تفسير صافي 1/ 358 حجرالاسود را بايد معصوم نصب كند. اين خواست خداوند حكيم بود كه خاتم انبيا محمد مصطفي (ص) آن را در جاي خود قرار دهد.

ولادت برادر و جانشين

كليني 1/ 452 از امام جعفر صادق (ع) روايت كرده است: «هنگام تولد پيامبر فاطمه بنت اسد نزد شوهرش ابوطالب (ع) آمد تا او را به ولادت پيامبر (ص) بشارت دهد. ابوطالب گفت: روزگاري صبر كن تو را به فرزندي مانند وي بشارت مي دهم، جز آن كه او پيامبر نيست» و در روايتي ديگر گفت: «تو نيز وصي و ياور وي را به دنيا خواهي آورد».

اميرالمؤمنين (ع) در سيزدهم رجب سال سي ام فيل، ده سال قبل از بعثت در خانه كعبه به دنيا آمد. دوران شيرخوارگي كه گذشت و كودكي سه چهار ساله شد او را براي تربيت به رسول خدا سپردند. قاضي نعمان مصري

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 46

در شرح الاخبار 1/ 188 گويد: رسم ديرين عرب بر اين بود كه اشراف و بزرگان هنگامي كه فرزندشان كمي رشد مي كرد براي تربيت و تأديب به شخصيت بزرگي از اشراف دودمان خود مي سپردند تا او را نيك ادب كند.

محمد بن ظَفَر نيز در كتاب انباء نُجباءِ الابناء/ 49 داستاني نقل مي كند كه علي (ع) در دوران كودكي هميشه در خانه پيامبر به سر مي برد، روزي ابوطالب ناراحت شد و گفت سر سفره اي كه علي نباشد غذا نمي خورم. فاطمه بنت اسد جعفر را فرستاد خانه پيامبر علي را آورد ولي كودك ناراحت بود و غذا نمي خورد و بهانه خانه رسول خدا را مي گرفت. در اين هنگام ابوطالب گفت: «به خدا سوگند او محمد را بر ما ترجيح مي دهد. وي را نزد محمد بفرست و از اين پس مانع او مشو، اميد است در آينده محمد به كمك او سران قريش را در هم كوبد».

اين كه ابن اسحاق 1/ 262 نوشته است اين كار رسول خدا براي كمك كردن به هزينه زندگي ابوطالب بود صحيح به نظر نمي رسد، زيرا اولًا ابوطالب شش فرزند داشت و در عرف آن زمان شش فرزند زياد نبود. ثانياً ابوطالب با آن كه توانگر نبود ولي از عهده مخارج فرزندان خود برمي آمد. درِ خانه او بر روي تمامي درماندگان و بينوايان و مساكين باز بود تا آن جا كه به نوشته يعقوبي 2/ 14 اميرالمؤمنين (ع) فرمود:

«أَبي سادَ فَقِيراً وَ ما سادَ فَقِيرٌ قَبْلَهُ»

پدرم در حالي كه تنگدست بود سروري كرد و پيش از او هيچ تنگدستي سروري نيافت.

ثالثاً اين گونه كمك كردن به شخص محترمي چون ابوطالب چندان خوشايند نيست. رابعاً بين پسران ابوطالب ده سال فاصله سني بود. لذا در

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 47

دوران كودكي علي (ع) فرزندان ديگر ابوطالب بزرگ بودند و نيازي به سرپرستي نداشتند.

از سخنان اميرالمؤمنين در خطبه قاصعه نهج البلاغه/ 300 استفاده مي شود كه قرار گرفتن ايشان در كنار رسول خدا امري عادي نبوده بلكه حكمتي الهي داشته است تا آن كه امامت در كنار رسالت قرار گيرد، زيرا امامت متمم رسالت است. به فرض كه موضوع خشكسالي و قحطي و كمك به ابوطالب صحيح باشد، اين يك روي سكه بوده ولي در آن روي سكه نكته عميق ديگري بوده است. شايد علت ظاهري رفتن علي به خانه حضرت محمد (ص) مسأله مادي بوده اما علت حقيقي آن يك نكته معنوي و فراتر از امور عادي بوده است.

شغل و معيشت پيامبر

رسول خدا (ص) دوران نوجواني را در منزل عموي خويش ابوطالب (ع) گذراند و ضمن كمك به ايشان به كار تجارت و كسب مي پرداخت. ابن جوزي در الوفا باحوال المصطفي 1/ 142 گويد: سائب بن ابي سائب از دوستان قديم و شريك تجاري پيامبر بود كه در دوران نوجواني باهم به طور شراكت تجارت مي كردند. هنگامي كه مكه فتح شد سائب به ملاقات حضرت آمد. پيامبر از ديدار دوست ديرين و شريك تجاري خود بسيار شادمان شد و فرمود:

«مَرْحَباً بِأَخِي و شَرِيِكي، كانَ لا يُدارِي و لا يُمارِي».

خير مقدم به برادرم و شريكم كه در معامله درستكار و خوشرفتار بود.

طبق نقل ابن سعد در طبقات 1/ 125 پيامبر چوپاني نيز مي كرده است.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 48

نويسندگان سيرة المصطفي/ 61 و الصحيح من سيرة النبي الاعظم 2/ 98 در اين گزارش تشكيك كرده اند. با اين وصف شباني حضرت قابل انكار نيست. گويا چوپاني ايشان همان گونه كه به روايت ابن سعد 1/ 126 خود حضرت فرموده است: «أَنَا أَرْعَي غَنَمَ أَهْلِي» گوسفندان بستگانم را مي چراندم، محدود و براي خاندان خود بوده است.

اما بعد از ازدواج با حضرت خديجه و پس از بعثت، در دوراني كه در مكه بود از اموال همسرش استفاده مي كرد و بيشتر در حال عبادت و تفكر و در انديشه اصلاح امت بود. هر چند از روايتي كه ابن سعد 1/ 126 نقل مي كند چنين استفاده مي شود كه آن حضرت تا زمان بعثت شباني را رها نكرده است. به گفته سهيلي در الرَّوْضُ الانُف 7/ 103 هزينه زندگي پيامبر در مدينه از سه راه تأمين مي شد؛ خالصه يعني سهمي كه به عنوان فرمانده سپاه از غنايم براي خود برمي داشت، هدايايي كه به آن حضرت اهدا مي شد و يك پنجم از خمس غنايم جنگي.

به نقل ابن اسحاق 2/ 165 صدقات و مخارج عمومي حضرت نيز از اموال مُخَيريق عالم يهودي بود كه ثروت كلان و نخلستان هاي زيادي داشت، او مسلمان شد و در جنگ احد به شهادت رسيد، قبل از شهادت وصيت كرد اموال او در خدمت پيامبر قرار گيرد تا در هر راهي كه مي خواهد و صلاح مي داند به مصرف برساند.

آيين پيامبر قبل از بعثت

ترديدي نيست كه محمد بن عبدالله (ص) از لحظه اي كه چشم به جهان گشود تا آن لحظه كه چشم از جهان فرو بست جز خداوند يكتا

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 49

را نپرستيد. پدران و اجداد او نيز همه موحد و خداپرست بودند. اما درباره اين كه آيين آن حضرت پيش از بعثت چه بوده، آراي مختلفي ارائه شده است. برخي گويند متعبد به ديني نبوده است، گروهي گويند پيرو آييني بوده ولي در اين كه آن آيين دين حضرت نوح، ابراهيم، موسي يا عيسي (عليهم السلام) بوده اختلاف دارند. برخي نيز در اين مطلب توقف كرده و گفته اند هر دو امر ممكن است و ترجيحي نيز در بين نيست. بزرگان اهل سنت و دانشمندان شيعه در اين باره به تفصيل سخن گفته اند.

از مجموع مباحثي كه در اين زمينه مطرح شده است اين نكته به دست مي آيد كه رسول خدا (ص) قبل از بعثت نيز زمينه و درجاتي از مقام نبوت را دارا بوده و با تعبّد به دين خود كليات احكام آن را انجام مي داده ولي مأمور به تبليغ نبوده است، به اصطلاح به نوعي نبي بوده است نه رسول، دلايل و شواهد زيادي بر اين مدعا موجود است. ابن سعد در طبقات 1/ 148 نقل مي كند شخصي از رسول خدا (ص) پرسيد:

«مَتي كُنْتَ نَبِيّاً؟».

چه زماني پيامبر بودي؟

اصحاب گفتند: ساكت! ساكت! پيامبر فرمود: «دَعُوهُ» رهايش كنيد. آن گاه خطاب به آن شخص فرمود:

«كُنْتُ نَبِيّاً و آدَمُ بَيْنَ الرُّوحِ وَالْجَسَدِ».

من پيامبر بودم درحالي كه آدم بين روح و جسد به سر مي برد.

كنايه از اين كه هنوز خلقت آدم كامل نشده بود. هم چنين به روايت

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 50

دلائل النبوة ابونعيم اصفهاني/ 42 فرمود:

«كُنْتُ أَوَّلَ النَّبِيِّينَ فِي الْخَلْقِ وآخِرَهُمْ في الْبَعْثِ».

من نخستين پيامبران در خلقت و آخرينِ آنان در بعثت بودم.

اميرالمؤمنين در نهج البلاغه/ 200 مي فرمايد:

«وَ لَقَدْ قَرَنَ اللهُ بِهِ (ص) مِنْ لَدُنْ أَنْ كانَ فَطِيماً أَعْظَمَ مَلَكٍ مِنْ مَلائِكَتِهِ يَسْلُكُ بِهِ طَرِيقَ الْمَكارِمِ وَ مَحاسِنَ أَخْلاقِ الْعالَمِ لَيْلَهُ ونَهارَهُ».

هنگامي كه پيامبر (ص) از شير گرفته شد خداوند بزرگ ترين فرشته از فرشتگانش را همنشين او گردانيد تا شبانه روز وي را به راه هاي بزرگواري و اخلاق نيك جهان رهنمون سازد.

اين مضمون در منابع اهل سنت نيز از جمله در بهجة المحافل 1/ 58 آمده است.

به روايت احتجاج طبرسي 1/ 133 حضرت فاطمه نيز در خطبه تاريخي و مشهور خود در اين باره فرموده است:

«أَشْهَدُ أَنَّ أَبي مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ، اخْتارَهُ قَبْلَ أَنْ أَرْسَلَهُ وَ سَمّاهُ قَبْلَ أَنِ اجْتَباهُ وَ اصْطَفاهُ قَبْلَ أَنِ ابْتَعَثَهُ».

گواهي مي دهم كه پدرم محمد بنده و فرستاده خداست. پيش از آن كه او را بفرستد انتخاب كرد و پيش از آن كه برگزيند ناميد و پيش از آن كه مبعوث گرداند برگزيد.

فَتّال نيشابوري در روضة الواعظين/ 52 گويد: «طايفه شيعه اجماع دارند بر اين كه رسول خدا (ص) در نهان رسول و نبي بود و از زماني كه خداوند تعالي او را مكلف كرد، برخلاف آن چه قريش انجام مي دادند

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 51

روزه مي گرفت و نماز مي خواند. چون چهل ساله شد خداوند عزّوجلّ به جبرئيل فرمان داد نزد او برود و فرمان آشكار كردن رسالت را به او ابلاغ كند». علامه مجلسي در بحار الانوار 18/ 277 پس از نقل اقوال علما مي گويد: «آن چه از اخبار معتبر و آثار مستفيض براي من روشن شده اين است كه آن حضرت قبل از بعثتش از زماني كه خداوند در ابتداي سنش عقلش را كامل كرد نبي و مؤيد به روح القدس بود، فرشته با وي سخن مي گفت، سخن فرشته را مي شنيد و در خواب او را مي ديد. سپس بعد از چهل سالگي رسول گرديد، با فرشته روبه رو سخن مي گفت و قرآن بر وي نازل شد و مأمور به تبليغ گرديد». اجماع شيعه بر عصمت پيامبر قبل از بعثت نيز مؤيد همين نظريه است.

اينكه در برخي منابع درباره دين پيامبر آمده است: «كانَ عَلي دِينِ قومِهِ» بر دين طايفه خويش بوده، مقصود بت پرستي نيست بلكه مراد دين حضرت ابراهيم است كه در صدر اسلام هنوز پيرواني در بين قريش و به ويژه در طايفه بني هاشم داشته و به فرموده امام صادق (ع) برخي از سنن و آداب رايج نزد عرب ها بقاياي دين حنيف ابراهيم (ع) بوده است. بيهقي در دلائل النبوه 2/ 37 و ابن اثير در نهايه 2/ 148 تصريح كرده اند كه مراد از «دين قومه» دين حضرت ابراهيم بوده است.

در باره اين كه خداوند در آيه پنجاه و دو سوره شوري خطاب به پيامبر مي فرمايد:

«مَا كُنْتَ تَدْرِي مَا الْكِتَابُ وَ لَا الإِيمَانُ».

تو نمي دانستي كتاب و ايمان چيست.

علامه طباطبايي در الميزان 8/ 77 مي فرمايد: مقصود اين است كه دين

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 52

اسلام را به تفصيل نمي دانستي. پس منافات ندارد كه حضرت به طور اجمال از دين اسلام آگاه بوده است و اين كه در آيه صد و بيست و سه نحل اشاره دارد به اين كه رسول خدا بايد از برخي پيامبران پيشين پيروي كند مقصود پيروي در اصل توحيد و يكتاپرستي و تداوم آن است نه پيروي از شريعت آنان.

خلاصه درس

رسول خدا (ص) در ماه ربيع الاول عام الفيل به دنيا آمد.

هفت روز نخست را از مادرش آمنه شير خورد، سپس او را به ثُوَيبَه كنيز ابولهب دادند. آنگاه به حليمه بانويي از قبيله بني سعد سپرده شد. حضرت مدت پنج سال در باديه به سر برد. سپس حليمه او را به مكه آورد و به مادرش سپرد.

رسول خدا شش ساله بود كه مادرش را از دست داد و از اين به بعد نزد جدّ خود حضرت عبدالمطلب زندگي كرد. فرزند عبدالله هشت ساله بود كه عبدالمطلب نيز درگذشت، او سرپرستي نوه خود را به فرزندش جناب ابوطالب كه با عبدالله از يك مادر بودند سپرد.

ابوطالب تصميم گرفت براي تجارت به شام برود. او در اين سفر حضرت محمد (ص) را همراه خود برد. حضرت در پيمان حلف الفضول كه پيمان مبارزه با ظلم و ستم بوده شركت كرد.

محمدبن عبدالله (ص) به جواني رسيد، با گذر ايام صداقت و امانتداري او بر همگان آشكارتر گرديد و چنان به راستي و درستي مشهور شد كه «صادق» و «امين» قريش لقب گرفت.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 53

او در سفر تجاري به شام با مال التجاره حضرت خديجه از خود درايت و امانت به خرج داد كه مورد توجه خديجه قرار گرفت.

پيامبر با خديجه ازدواج كرد. بنابر قول مشهور رسول خدا هنگام ازدواج بيست و پنج و خديجه چهل ساله بود.

پيامبر با خديجه بيست و پنج سال زندگي كرد و تا او زنده بود با هيچ زني ازدواج نكرد. از زنان خود فقط از خديجه فرزند داشت دو پسر قاسم و عبدالله و چهار دختر زينب، رقيه، كلثوم و حضرت فاطمه. فرزند ديگر او ابراهيم از كنيز خود ماريه قبطيه بود. هنگام رحلت تمامي فرزندان او جز فاطمه زهرا (س) از دنيا رفته بودند.

رسول خدا (ص) دوران نوجواني را در منزل عموي خويش ابوطالب (ع) گذراند و ضمن كمك به ايشان به كار تجارت و كسب مي پرداخت. اما بعد از ازدواج با حضرت خديجه و پس از بعثت، در دوراني كه در مكه بود از اموال همسرش استفاده مي كرد و بيشتر در حال عبادت و تفكر و در انديشه اصلاح امت بود.

اميرالمؤمنين (ع) در سيزدهم رجب سال سي ام فيل، ده سال قبل از بعثت در خانه كعبه به دنيا آمد. دوران شيرخوارگي كه گذشت و كودكي سه چهار ساله شد او را براي تربيت به رسول خدا سپردند.

هزينه زندگي پيامبر در مدينه از سه راه تأمين مي شد؛ خالصه يعني سهمي كه به عنوان فرمانده سپاه از غنايم براي خود برمي داشت، هدايايي كه به آن حضرت اهدا مي شد و يك پنجم از خمس غنايم جنگي.

ترديدي نيست كه محمد بن عبدالله (ص) از لحظه اي كه چشم به جهان گشود تا آن لحظه كه چشم از جهان فرو بست جز خداوند يكتا را

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 54

نپرستيد. بزرگان اهل سنت و دانشمندان شيعه در اين باره به تفصيل سخن گفته اند. از مجموع مباحثي كه در اين زمينه مطرح شده است اين نكته به دست مي آيد كه رسول خدا قبل از بعثت نيز زمينه و درجاتي از مقام نبوت را دارا بوده و با تعبّد به دين خود كليات احكام آن را انجام مي داده ولي مأمور به تبليغ نبوده است، به اصطلاح به نوعي نبي بوده است نه رسول، دلايل و شواهد زيادي بر اين مدعا موجود است.

خود آزمايي

1. تاريخ ولادت پيامبر را بيان كنيد.

2. وقايع خارق العاده همزمان با ميلاد پيامبر را توضييح دهيد.

3. به چه دليل پيامبر را محمد نام گذاشتند؟

4. دايه پيامبر كه بود؟

5. پيامبر در چه سني به ترتيب مادر و نيز پدر بزرگ خود را ازدست داد؟

6. منظور از ماه هاي حرام چيست؟

7. پيمان جوانمردان را توضيح دهيد.

8. فرزندان پيامبرچه نام داشتند.

9. حضرت علي (ع) در كجا و در چه تاريخي متولد شد؟

10. راز و رمز هم زيستي حضرت علي از دوران كودكي با پيامبر چه بوده است؟

11. هزينه زندگي پيامبر از كجا تأمين مي شد؟

12. حضرت فاطمه (س) درباره رسالت و پيامبري پدرشان چه

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 55

فرموده اند؟

13. نظر علامه طباطبايي را درباره آيه پنجاه و دو سوره شوري بيان كنيد.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 56

بخش دوم: دوران بعد از بعثت

اشاره

ص:57

ص:58

اشاره

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 59

درس دوم: بعثت … و بهانه جويي سران شرك

هدف هاي آموزشي

انتظار مي رود با مطالعه اين درس:

- چگونگي بعثت پيامبر (ص) را بدانيم.

- به دلايل عقلي و نقلي ابطال حديث عايشه در باب بعثت پي ببريم.

- تاريخ بعثت و دلايل تأييدكننده آن را بدانيم.

- اميرالمؤمنين (ع) را به عنوان نخستين مسلمان بشناسيم و از ادعاي خود دفاع كنيم.

- پيشگامان را در پذيرش اسلام بشناسيم.

- ماجراي نخستين مرحله دعوت پيامبر (ص) را بدانيم.

- با محتواي حديث دار (انذار) آشنا شويم.

- به چگونگي دعوت عمومي پيامبر و واكنش قريش در مقابل آن پي ببريم.

- حضرت حمزة بن عبدالمطلب را بشناسيم.

- راه هاي مختلف مقابله سران شرك را با پيامبر بدانيم.

- مخاطب سوره كوبنده مدثر را بشناسيم.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 60

در اين درس از بعثت پيامبر (ص)، تاريخ و چگونگي آن، نخستين مسلمانان، دعوت خصوصي، حديث دار (انذار)، دعوت عمومي پيامبر و واكنش ها و بهانه جويي هاي سران شرك سخن خواهيم گفت.

بعثت

حضرت محمد (ص) قبل از بعثت در ماه هاي رمضان به غار حرا مي رفت و در آن جا به عبادت مي پرداخت. ابن حَزْم در جوامع السيره/ 36 نوشته است: «رسول خدا براي تقرب جستن نزد خداوند به تنهايي به غار حِرا مي رفت، خودش اين را دوست داشت و احدي از مردم او را بدين كار فرمان نداده و كسي را پيش از خودش نديده بود تا در اين مورد از او پيروي كند. همانا خداوند اين را براي او اراده كرده بود، شب ها و روزها در آن جا به سر مي برد و در همان جا وحي بر وي نازل شد».

اما ابن اثير 2/ 9 گويد: «نخستين كسي كه در ماه هاي رمضان در غار حِرا به عبادت مي پرداخت، حضرت عبدالمطلب بود».

به روايت علامه مجلسي در بحارالانوار 18/ 205 امام هادي (ع) بعثت رسول خدا را اين گونه بيان مي كند: «رسول خدا پس از آن كه از سفر تجارت شام بازگشت و سود آن را صدقه داد هر روز به غار حِرا مي رفت و از فراز قله هاي آن به آثار رحمت خدا و انواع شگفتي ها و بدايع حكمت الهي مي نگريست و عبرت مي گرفت و خداي را آن گونه كه سزاوار اوست پرستش مي كرد. هنگامي كه چهل سالش كامل گشت و

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 61

خداوند به قلب او نظر كرد و آن را برترين، بهترين، مطيع ترين، خاشع ترين و خاضع ترين قلب ها يافت، فرمان داد درهاي آسمان گشوده شد و محمد (ص) به آن ها مي نگريست. در آن لحظه محمد به جبرئيل كه هاله اي از نور او را فرا گرفته بود نگاه كرد. جبرئيل به سوي وي آمد، بازوي او را گرفت تكان داد و گفت: يا محمد! بخوان. گفت: چه بخوانم؟ گفت: بخوان به نام پروردگارت كه آفريد، انسان را از خون بسته آفريد، بخوان كه پروردگارت بزرگوارترين است، همو كه با قلم دانش آموخت و به انسان آن چه را نمي دانست آموخت. آن گاه جبرئيل به آسمان صعود كرد و محمد (ص) از كوه پايين آمد و از آن جهت كه مبادا قريش نبوتش را تكذيب كنند و او را به جنون و وسوسه شيطان نسبت دهند دچار تب و لرز شد».

اين روايت از طريق شيعه است اما اهل سنت از جمله بخاري 1/ 3 اخبار بعثت را از عايشه چنين نقل كرده اند: «پيامبر (ص) در غار حِرا به سر مي برد كه ناگهان فرشته آمد و به او گفت بخوان. رسول خدا گويد: گفتم نمي توانم بخوانم. پس مرا گرفت محكم بفشرد تا آن كه بي طاقت شدم، سپس رهايم كرد و گفت بخوان. گفتم نمي توانم بخوانم. بار دوم مرا گرفت و بفشرد تا آن كه بي طاقت شدم، سپس رهايم كرد و گفت بخوان. گفتم نمي توانم بخوانم. براي بار سوم مرا گرفت و محكم بفشرد تا آن كه بي طاقت شدم، سپس مرا رها كرد و گفت: بخوان به نام پروردگاري كه آفريد، انسان را از خون بسته آفريد، بخوان كه پروردگارت بزرگوار است. آن گاه در حالي كه سخت مضطرب بود نزد خديجه آمد و فرمود: مرا بپوشانيد، مرا بپوشانيد. او را پوشاندند تا آن كه

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 62

ترس وي برطرف گرديد.

آن گاه خديجه او را نزد پسرعموي خود وَرَقَة بن نَوْفَل كه در جاهليت نصراني شده بود آورد. ورقه گفت: برادرزاده چه ديدي؟ رسول خدا آن چه را ديده بود بيان كرد. ورقه گفت: اين ناموسي است كه بر موسي (ع) نازل شده است. آن گاه فترتي در وحي رخ داد تا آن كه پيامبر از آن به شدت غمگين شد، به طوري كه بارها بر قله هاي كوه رفت تا خود را بيندازد جبرئيل آشكار مي شد و مي گفت: اي محمد تو به حق فرستاده خدايي. آن گاه با اين سخن دل او محكم مي شد و خويشتن داري مي كرد سپس به منزل برمي گشت. وقتي فترت وحي طولاني مي شد دوباره همين كار را تكرار مي كرد، تا از كوه بالا مي رفت جبرئيل آشكار مي شد و همان سخن را مي گفت».

نقد و بررسي حديث عايشه

چون موضوع اين بحث بسيار مهم و سرنوشت ساز است و سنگ زيربناي دين مقدس اسلام به شمار مي آيد بهتر است در نقد و بررسي آن توضيح بيشتري بدهيم. اين روايت از نظر عقل و نقل باطل و مردود است. اما از نظر عقل، اگر مقصود از امر به خواندن قرائت از روي نوشته باشد كه در اين روايت و امثال آن گويا اين گونه ادعا شده است از دو حال خارج نيست، يا امر تكويني است و يا تشريعي. اگر تكويني باشد كه تخلف معني ندارد، به اصطلاح «اقرأ» همان و خواندن پيامبر همان، اگر تشريعي باشد تكليف به ما لايطاق است. يعني تكليف به موضوع غيرمقدور بوده و صدور آن از خداوند حكيم محال است، زيرا پيامبر امّي

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 63

و درس نخوانده بود و طبق قول صحيح توانايي خواندن نداشت.

پس به طور قطع و يقين مقصود از «اقرأ» خواندن الفاظ مكتوب نبوده است. بنابراين مقصود از امر به خواندن فراگيري آيات قرآن به طور معجزه و خواندن و ابلاغ آن براي مردم بوده است. گويا مراد مرحوم محمد عَبْدُه نيز همين بوده كه در الاعمال الكامله 5/ 442 گفته است مقصود از «اقرأ» امر تكويني است، مانند «كُنْ فَيَكُون» نه امر تكليفي مثل «أَقِيمُوا الصَّلاةَ». بدين لحاظ است كه برخي از محققان معاصر اهل سنت نيز به اين نكته پي برده اند. مؤلف منارالقاري 1/ 36 در توضيح اين مطلب نوشته است: «اين امر به خواندن از باب تلقين و تلقّي است، مانند آن كه معلّم به شاگردش مي گويد بخوان. معنايش اين است آن چه از خواندن بر تو القا مي كنم از من فرا بگير». علامه طباطبايي نيز در الميزان 2/ 323 گفته مراد از «اقرأ» امر است به تلقّي آن چه فرشته وحي از قرآن آورده است.

هم چنين در اين روايت آمده است كه پيامبر وحشت زده و مضطرب بود و در نبوت خود شك داشت و حتي گفت مي ترسم جن زده شده باشم. لذا قاضي عياض در الشفا 1/ 702 به توجيه اين بند پرداخته و گفته است: معناي آن اين نيست كه پيامبر پس از مشاهده فرشته در آن چه از جانب خدا نازل شده بود، شك داشت بلكه مي ترسيد مبادا توانايي رويارويي و سخن گفتن با فرشته و تحمل دشواري وحي را نداشته باشد.

اما از نظر نقل، در سند اين روايت اشكال است، زيرا راويان آن يحيي بن بُكير، عبدالله بن بُكير، لَيث بن سعد و عُقيل بن خالد ثقه و قابل

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 64

اعتماد نيستند. بعضي از علماي بزرگ رجال يحيي بن عبدالله را تضعيف و تصريح كرده اند كه ثقه نيست. نسايي در الضعفاء/ 248 گفته: ضعيف است. ابن ابي حاتم رازي در الجرح و التعديل 9/ 165 نوشته است: به روايات او احتجاج نمي شود. به گفته ذهبي در ميزان الاعتدال 3/ 423 ليث بن سعد نيز در شيوخ و سماع اخبار تساهل مي ورزيد. عُقيل بن خالد نيز در ميزان الاعتدال 3/ 89 به نوعي تضعيف شده و درباره وي گفته شده، او اموي تبار و از كارگزاران بني اميه به حساب مي آمده است.

برخي از محدثان و متفكران شيعه و سني نيز اين روايت را تضعيف و رد كرده اند. عالم بزرگ اهل سنت ابوزكريا محيي الدين نَوَوِي در شرح صحيح مسلم 1/ 30 مي گويد: «و اما روايت مرسل صحابه مانند قول عايشه كه گفته است: اولين چيزي كه از وحي بر رسول خدا آشكار شد رؤياي صادقه بود، استاد امام ابواسحاق اسفرايني شافعي گفته است: نمي توان به آن احتجاج نمود». قاضي عياض نيز در شفا 2/ 707 گفته است: «برخي از اين كلمات سندشان صحيح نيست». علامه سيد عبدالحسين شرف الدين نيز در النص و الاجتهاد/ 421 در نقد اين روايت نوشته است: «اين حديث صريح در اين است كه رسول خدا (ص) العياذ بالله در نبوت خود شك دارد و از ترسي كه گريبانگير آن حضرت شده نياز به همسرش پيدا كرده تا او را دلداري دهد و به ورقه پيرمرد نابيناي جاهل نصراني احتياج دارد تاگام هاي او را استوار كند و به او قوّت قلب بخشد! پس اين حديث از جهت متن و از جهت سند باطل است و در بطلان آن همين كافي است كه از احاديث مرسل است».

در تفسير عياشي 2/ 201 آمده است: «زُراره گفت از امام صادق (ع)

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 65

پرسيدم چگونه هنگامي كه از جانب خدا به پيامبر (ص) وحي شد نترسيد كه از وسوسه هاي شيطان باشد؟ فرمود: زماني كه خداوند بنده اي را به رسالت برگزيند آرامش و اطمينان بر قلب او نازل مي كند، آن گاه آن چه از سوي خدا بر او نازل مي شود چنان است كه با چشم خود مي بيند».

باري، با توجه به مطالبي كه درباره آيين پيامبر قبل از بعثت گذشت و اين كه آن حضرت پيش از بعثت نيز معصوم و داراي درجاتي از مقام نبوت بوده است، ديگر زمينه اي براي اين نوع مباحث نمي ماند.

تاريخ بعثت

عموم شيعيان بيست و هفتم رجب را روز بعثت دانسته اند و بيشتر اهل سنت هفدهم ماه رمضان را. گروهي از ايشان نيز دوازدهم ربيع الاول و برخي نيز بيست و هفتم رجب را ذكر كرده اند. در باره تاريخ بعثت يك معضل و اشكال اساسي وجود دارد و آن اين كه در آيه صد و هشتاد و پنج بقره تصريح دارد كه نزول قرآن در ماه رمضان بوده است: (شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِي أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْآنُ) اشكال ياد شده بيشتر متوجه شيعيان است. چون نزول قرآن در ماه رمضان و وقوع بعثت در ماه رجب با هم سازگار نيست، زيرا مشهور است كه بعثت همراه با نزول آياتي از قرآن بوده است. به اين اشكال چند پاسخ داده شده است.

الف. قرآن يك نزول جمعي و دفعي دارد كه از لوح محفوظ به بيت المعمور و آسمان دنيا نازل شده و آن در ماه رمضان بوده است و يك نزول تدريجي دارد كه از بيت المعمور و آسمان دنيا به زمين و قلب پيامبر بوده و آن به مدت بيست و سه سال انجام شده است و شروع اين نزول

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 66

تدريجي در ماه رجب هنگام بعثت بوده است. ايراد اين قول اين است كه اگر نزول دفعي قرآن در ماه رمضان سال اول بعثت بوده است لازمه اش اين است كه نزول تدريجي آن اندكي قبل از نزول دفعي آن آغاز شده باشد.

ب. حقيقت و باطن قرآن در شب قدر در ماه رمضان بر قلب مقدس رسول خدا (ص) نازل شده است ولي نزول تدريجي آن از ماه رجب همراه بعثت آغاز شده است. ايراد پاسخ اول بر اين قول نيز وارد است.

ج. قرآن نزول دفعي نداشته و آيات ياد شده نيز ناظر بر همان نزول تدريجي است، مقصود از قرآن جنس آن است كه اطلاق لفظ «قرآن» بر يك آيه آن هم صحيح است و مراد از انزال شروع آن در ماه رمضان است. ولي بعثت همراه با نزول قرآن نبوده است. به اين بيان كه پيامبر در ماه رجب به پيامبري مبعوث شده است ليكن نزول تدريجي قرآن از ماه رمضان آغاز شده است.

به فرموده استاد ما مرحوم آيةالله حاج سيد مهدي روحاني كه از مفسران و متكلمان برجسته حوزه علميه قم بود، هيچ دليل عقلي و نقلي نداريم بر اين كه بعثت بايد همراه با نزول قرآن باشد، به خصوص كه بين بيست و هفتم رجب و ماه رمضان حدود يك ماه بيشتر فاصله نيست. اشكال اين قول اين است كه آن دسته از رواياتي كه مي گويد بعثت همراه با نزول سوره علق بوده مخالف اين نظريه است. با اين وصف برخي از محققان معتقدند اين بهترين پاسخي است كه تا كنون به اين اشكال داده شده، خصوصاً كه به نقل زَرْكَشي در البرهان 1/ 148 و سيوطي در الاتقان 1/ 24 برخي مي گويند نخستين سوره اي كه نازل شد مدّثر و عده اي نيز گويند فاتحة الكتاب بود.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 67

اميرالمؤمنين پيشگام در اسلام

در ابتداي بعثت دعوت رسول خدا (ص) به مدت سه سال پنهاني بود. علي بن ابراهيم قمي در تفسير 1/ 378 گويد: در اين مدت فقط چند نفري از خاندان خود حضرت به دين اسلام گرويدند كه درصدر آنان اميرالمؤمنين و خديجه قرار دارند. اين مطلب بين محدثان و مورخان از مسلّمات و متواترات تاريخ است. تنها اختلاف در اين است نخستين كسي كه ايمان آورد چه كسي بود؟ علي (ع) يا حضرت خديجه؟ در اين كه حضرت خديجه اولين زني بود كه اسلام را پذيرفت اختلافي نيست، سخن در اين است كه آيا اولين شخص مسلمان هم بود؟ برخي گويند اولين مسلمان خديجه بود، بسياري از نصوص نيز اين معني را مي گويد ولي محققان برآنند كه نخستين مسلمان علي (ع) است. شاهد اين مدعا رواياتي است كه در اين زمينه نقل شده است. به نقل طبراني در المعجم الكبير 6/ 269 رسول خدا (ص) دست علي (ع) را گرفت و فرمود:

«إِنّ هذا أَوَّلُ مَنْ آمَنَ بِي».

اين نخستين كسي است كه به من ايمان آورد.

نيز به نقل ابن عبدالبَرّ در استيعاب 3/ 36 فرمود:

«إِنَّهُ لأَوَّلُ أَصْحَابِي إِسْلاماً».

همانا علي اولين نفر از اصحاب من است كه اسلام آورد.

به نقل مناقب ابن مغازلي/ 15 خود اميرالمؤمنين هم در اين مورد فرمود:

«أَنَا أَوَّلُ مَنْ أَسْلَمَ».

من نخستين كسي بودم كه اسلام آوردم.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 68

در نهج البلاغه/ 196 نيز فرمود:

«لَنْ يُسْرِعَ أَحَدٌ قَبْلي إِلي دَعْوَةِ حَقٍّ».

هيچ كس پيش از من به پذيرش دعوت حق نشتافت.

اين ظاهر امر است وگرنه ايمان اميرالمؤمنين فراتر از اين مسائل عادي است. از اين رو شيخ مفيد در امالي/ 6 از اميرالمؤمنين نقل مي كند كه حضرت فرمود:

«آمَنْتُ بِرَسُولِ اللهِ وَ آدَمُ بَيْنَ الرُّوحِ وَ الْجَسَد».

هنگامي به رسول خدا ايمان آوردم كه آدم بين روح و جسد بود.

به اين لحاظ است كه محققان مي گويند علي ايمان خود را اظهار و آشكار كرد نه اين كه ايمان آورد، زيرا او يك آن بت نپرستيد بلكه از لحظه تولد مؤمن و خداپرست بود. مسعودي در مُرُوج الذَّهَب 2/ 283 گويد: «بسياري از مردم بر اين عقيده اند كه علي بن ابي طالب هرگز به خدا شرك نورزيد تا از نو اسلام بياورد بلكه در همه كارهايش پيرو پيامبر بود و به او اقتدا مي كرد، به همين حال بود تا بالغ شد و خداوند او را همچون پيامبرش هدايت كرد و از لغزش ها معصوم نگهداشت». پس گويا اميرالمؤمنين نخستين مسلمان و حضرت خديجه (س) اولين زن مسلمان است.

اين كه عده اي مي گويند ابوبكر نخستين كسي بود كه اسلام آورد صحيح نيست بلكه او همان گونه كه گروهي از اهل سنت مانند طبري، 2/ 316 و ديگران در برخي از روايات خود نقل كرده اند پنجاهمين نفر بود كه اسلام آورد. وانگهي در سه سال نخست بعثت دعوت پنهاني بود و گويا جز چند نفر از اعضاي خانواده پيامبر (ص) كس ديگري به اسلام نگرويد.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 69

اسلام جعفربن ابي طالب

پس از اميرالمؤمنين برادرش جعفر بن ابي طالب اسلام آورد. كراجكي در كنز الفوائد 1/ 270 گويد: «بعد از اميرالمؤمنين (ع) جعفر نخستين كسي بود كه اسلام آورد». ابن شهر آشوب در مناقب 2/ 4 گويد: «روايات گوياي اين است دومين مردي كه اسلام آورد جعفر بن ابي طالب بود». ابن اثير در اسْدُ الغابه 1/ 287 مي نويسد: «جعفر اندكي پس از برادرش علي ايمان آورد». علامه مجلسي در بحار الانوار 66/ 102 گويد: «نخست علي (ع) ايمان آورد، سپس خديجه (س) و بعد جعفر (رضي الله عليه)».

به روايت طبرسي در اعلام الوري/ 37 و ابن اثير در اسد الغابه 1/ 287 چند روزي كه از بعثت گذشت روزي ابوطالب همراه فرزندش جعفر به خانه رسول خدا رفت، ديد آن حضرت با علي در حال اقامه نماز هستند و علي در سمت راست پيامبر ايستاده است. ابوطالب به جعفر گفت:

«صِلْ جَناحَ ابْنِ عَمِّكَ وَ صَلِّ عَنْ يَسارِهِ».

به پهلوي پسرعمويت بپيوند و در سمت چپ وي نماز گزار.

جعفر بدون درنگ در سمت چپ پيامبر به نماز ايستاد. ابوطالب از مشاهده اين صحنه بسيار مسرور شد و در حالي كه از خانه رسول خدا خارج مي شد اشعاري در تحريض فرزندانش به حمايت از پيامبر سرود.

از اين روايت استفاده مي شود كه گويا ابوطالب و جعفر (عليهما السلام) نماز را مي شناختند و مي دانستند چيست. لذا از ديدن آن صحنه تعجب نكردند و نپرسيدند اين چه كاري است، جعفر نيز بي درنگ به نماز ايستاد بدون آن كه بپرسد چگونه نماز بخوانم. شايان ذكر است ابن عساكر در

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 70

تاريخ دمشق 72/ 126 و صدوق در امالي/ 70 از رسول خدا (ص) نقل كرده اند كه جعفر پيش از اسلام نيز موحد بوده و هيچ گاه بت نپرستيده است.

پس از جعفر زيد بن حارثه سومين مردي بود كه ايمان آورد. فاطمه بنت اسد مادر اميرالمؤمنين نيز دومين زني بود كه اسلام را پذيرفت. در دوران سه ساله اي كه دعوت سرّي بود همين چند نفر به اسلام گرويدند. ابن اسحاق 1/ 267 هشت نفر را به عنوان مسلمانان نخستين ذكر كرده كه درباره تعدادي از آنان اختلاف است و لذا گروهي از مورخان و محققان با او مخالفت كرده و گزارش وي را نپذيرفته اند. ابن شهر آشوب در مناقب 2/ 4 فهرستي از سابقين در اسلام ارائه داده كه اسامي ده نفر نخست چنين آمده است. علي (ع)، خديجه، جعفر، زيد، ابوذر، عمرو بن عَنْبَسَه، خالد بن سعيد، سميه، عُبيدة بن حارث و حمزه.

دعوت خويشاوندان

سه سال كه از بعثت گذشت رسول خدا با نزول آيه دويست و چهارده سوره شعراء (وَ أَنْذِرْ عَشِيرَتَكَ الأَقْرَبِينَ) مأمور اعلان و تبليغ دين خود شد ولي در مرحله اول از اقوام نزديك بايد آغاز مي كرد. البته اين كار بسيار دشوار و مشكل بود، چون سران بني عبدالمطلب به آساني حاضر نمي شدند دست از بت پرستي برداشته و نبوت حضرت را بپذيرند. به روايت طبري 2/ 319 و قاضي نعمان در شرح الاخبار 1/ 106 رسول خدا به اميرالمؤمنين دستور داد غذايي فراهم و بزرگان بني هاشم را دعوت كند. حدود چهل تن از بستگان پيامبر جمع شدند، پس از صرف

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 71

غذا قبل از آن كه حضرت مطلبي بفرمايد ابولهب نظم جلسه را به هم زد. رسول خدا مجدّدا فرداي آن روز ميهماني را تكرار كرد. پس از صرف غذا برخاست و رسالت خود را چنين اعلان كرد: «اي پسران عبدالمطلب! به خدا سوگند جواني را در بين عرب نمي شناسم كه براي خويشانش چيزي برتر از آن چه من آورده ام آورده باشد. من خير دنيا و آخرت را براي شما آورده ام. خداوند مرا فرمان داده شما را به سوي او فرا خوانم. اكنون كداميك از شما مرا بر اين امر ياري مي كند تا اين كه برادر من و وصي و جانشينم در بين شما باشد؟».

در اين لحظه سكوت مجلس را فرا گرفت هيچ كس جز علي (ع) پاسخ پيامبر را نداد. او برخاست و گفت: «اي پيامبر خدا من شما را بر اين امر ياري مي كنم». رسول خدا سه بار سخن خود را تكرار كرد و جز اميرالمؤمنين كسي پاسخ نداد. آن گاه پيامبر خطاب به حاضران فرمود:

«إِنَّ هذا أَخِي و وَصِيِّي وَ خَلِيفَتِي فِيكُمْ، فَاسْمَعُوا لَهُ وأَطِيعُوهُ».

همانا اين برادر من و وصي و جانشينم در بين شماست، پس سخن او را بشنويد و از او اطاعت كنيد.

در اين هنگام حاضران خنديدند و به تمسخر به ابوطالب گفتند: همانا محمد به تو دستور داد سخن پسرت را بشنوي و از او اطاعت كني!

اين حديث كه به حديث دار و حديث انذار مشهور است دلالت دارد كه از همان روز نخست امامت همراه رسالت و متمّم و تداوم بخش آن بوده است.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 72

دعوت عمومي

مدت كمي از دعوت خويشاوندان نزديك گذشت و اخبار آن در مكه پخش شد و برخي از مشركان به استهزا و آزار پيامبر و مسلمانان پرداختند. به روايت قمي 1/ 379 آن گاه رسول خدا با نزول آيه نود و سه حجر: (فَاصْدَعْ بِمَا تُؤْمَرُ وَأَعْرِضْ عَنِ الْمُشْرِكِينَ) مأموريت خود را در سطحي گسترده آشكار ساخت و از مردم خواست بت پرستي را رها كرده و به يگانگي خداوند ايمان بياورند. اين مرحله از دعوت بسيار سخت و سنگين و خيلي مشكل تر از مرحله قبل بود، زيرا خداپرست كردن مردمي كه قرن ها با بت پرستي خو گرفته بودند بس دشوار و تا حدي غير ممكن مي نمود!

به روايت انساب الاشراف/ 121 روزي پيامبر بالاي كوه صفا رفت و با شهامت تمام فرياد زد: «يا صباحاه!» عرب ها اين كلمه را هنگام وقوع حادثه مهم به زبان مي آوردند. مردم اطراف حضرت جمع شدند و پرسيدند چه شده است؟ رسول خدا (ص) فرمود: «اگر من به شما خبر دهم كه دشمن از دامنه اين كوه مي خواهد به شما حمله كند آيا مرا تصديق مي كنيد؟». گفتند: آري، ما هرگز از تو دروغ نشنيده ايم. حضرت فرمود: «من شما را از عذابي شديد كه در پيش روي داريد بيم مي دهم!». در اين هنگام ابولهب گفت: واي بر تو، ما را براي همين در اين جا جمع كردي! آن گاه مردم متفرق شدند.

همان گونه كه گذشت اظهار دعوت دو مرحله داشته است؛ يكي دعوت خويشاوندان نزديك و مرحله خصوصي، دوم كه با فاصله كمي رخ داده است دعوت همگاني و مرحله عمومي. اما چون حديث انذار

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 73

مسأله سرنوشت ساز امامت و وصايت و رهبري پس از پيامبر را دربردارد خلط و تحريف شده و حتي به منابع شيعه نيز راه يافته است.

يك اشتباه آن كه اين دو مرحله را يكي قلمداد كرده و گفته اند هر دو روايت، يعني دعوت در منزل و دعوت در كوه صفا در ذيل آيه انذار آمده و نيز گفته اند دعوت رسول خدا از خويشاوندانش در همان كوه صفا بوده است و حال آن كه به تصريح قرآن (وَ أَنْذِرْ عَشِيرَتَكَ الأَقْرَبِينَ) مرحله خصوصي بوده و اختصاص به نزديك ترين خويشاوندان داشته و در خانه پيامبر انجام شده است و مرحله دوم كه عمومي و همگاني بوده بر سر كوه صفا اعلام گرديده است. نكته جالب اين كه آيه «انذار» در سوره شعرا است و آيه «فاصدع» در سوره حجر و حال آن كه نخست سوره شعرا نازل شده بعد به ترتيب سوره هاي نمل، قصص، اسرا، يونس، هود، يوسف و سپس سوره حجر نازل شده است.

نكته ظريف ديگر اين كه در خطبه اي كه سيوطي در الدُّرُ الْمَنْثُور 5/ 96 از رسول خدا بر سر كوه صفا نقل كرده آمده است كه حضرت فرمود: «اي عايشه دختر ابوبكر، اي حفصه دختر عمر، اي ام سلمه، مواظب اعمال خود باشيد كه من نمي توانم براي شما كاري انجام دهم».

در حالي كه آيه مكي است نه مدني و در آن زمان عايشه به دنيا نيامده بود و حفصه و ام سلمه همسر رسول خدا نبودند. در خطبه ديگر آمده است كه تمامي قبايل عرب را يك به يك صدا زد و فرا خواند و حال آن كه آيه دستور مي دهد فقط نزديك ترين خويشاوندان خود را به پذيرش اسلام دعوت كن. بدين لحاظ است كه علامه طباطبايي در الميزان 5/ 334 مي گويد: اين روايات با آيه انذار منطبق نيست، زيرا اين ها

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 74

انذار را به تمامي قريش تعميم مي دهند در صورتي كه آيه تصريح دارد كه مخصوص اقوام نزديك تر است كه آنان يا فرزندان عبدالمطلب هستند و يا فرزندان هاشم.

به سبب همين تناقض و اشكال است كه آلوسي نيز در روح المعاني 19/ 122 گفته اگر اين روايات صحيح باشد راه جمع ميان آن ها اين است كه قائل به تعدد انذار شويم!

خلط و تحريف ديگر آن كه جمله سرنوشت ساز و مهم «هذا أَخِي وَ وَصِيِّي وَ خَلِيفَتِي فِيكُمْ» را حذف كرده اند و برخي همانند طبري در جامع البيان 19/ 141 و ابن كثير در سيره 1/ 459 به جاي آن «كذا و كذا» گذاشته اند!

واكنش قريش

در آغاز سال چهارم بعثت كه رسول خدا (ص) دعوت خود را آشكار كرد و كم كم به بدگويي از بت ها و سرزنش قريش پرداخت، به روايت ابن اسحاق 1/ 283 سران قريش در نخستين واكنش خود دسته جمعي به خانه ابوطالب (ع) آمدند و از او خواستند تا از رسول خدا بخواهد دست از تبليغ دين خود بردارد و به او گفتند: برادرزاده ات به خدايان ما ناسزا مي گويد و آيين ما را نكوهش مي كند و خردهاي ما را سبك شمرده و پدرانمان را گمراه مي خواند، يا از او بخواه ما را رها كند و يا دست از حمايت او بردار و همانند ما با او به مخالفت برخيز تا ما خودمان او را از اين راه بازداريم. ابوطالب با آنان به نرمي سخن گفت و به نيكويي آنان را بازگرداند.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 75

رسول خدا دعوت به توحيد و بدگويي از بتان و سرزنش قريش را ادامه داد و آوازه آن سراسر مكه را فرا گرفت. سران قريش مجددا نزد ابوطالب آمدند و گفتند: اي ابوطالب تو در بين ما داراي شرافت و منزلت هستي، ما از تو خواستيم تا برادرزاده ات را باز داري ولي او را بازنداشتي. به خدا ما ديگر تحمل نمي كنيم، يا او را از اين كار بازدار يا با تو مبارزه خواهيم كرد تا يكي از دو گروه نابود شود. ابوطالب رسول خدا را خواست و سخنان قريش را به او رساند و گفت براي حفظ جان خود و من دست بردار و كاري را كه در طاقت من نيست بر من تحميل مكن.

در اين جا بود كه رسول خدا احساس كرد عمويش در حمايت از وي سست شده است. از اين رو سخن تاريخي خود را بيان كرد و فرمود: «اي عمو به خدا سوگند اگر خورشيد را در دست راستم و ماه را در دست چپم بگذارند تا من اين كار را رها كنم چنين نخواهم كرد تا آن كه خدا مرا پيروز گرداند يا در اين راه جان دهم».

آن گاه گريست و برخاست برود. ابوطالب او را صدا زد و گفت نزديك من بيا، پيامبر نزديك او رفت. ابوطالب به او گفت: برو هر چه مي خواهي بگو، به خدا تو را در مقابل چيزي تسليم نخواهم كرد. سپس به نقل ابن ابي الحديد 14/ 55 و ابن كثير 1/ 464 در اين مورد قصيده تند و غرّاي ذيل را سرود:

وَاللهِ لَنْ يَصِلُوا إِلَيْكَ بِجَمْعِهِمْ حَتّي أُوَسَّدَ فِي التُّرابِ دَفِينا

فَاصْدَعْ لأَمْرِكَ ما عَلَيْكَ غَضاضَةٌ فَكَفي بِنادُنْياً لَدَيْكَ وَ دِينا

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 76

وَ دَعَوْتَنِي وَ زَعَمْتُ أَنَّكَ ناصِحٌ وَ لَقَدْ صَدَقْتَ وَ كُنْتَ قَبْلُ أَمِينا

وَ عَرَضْتَ دِيناً قَدْ عَلِمْتُ بِأَنَّهُ مِنْ خَيْرِ أَدْيانِ الْبَرِيَّةِ دِينا

لَوْلَا الْمَلامَةُ أَوْ حَذارِي سُبَّةً لَوَجَدْتَنِي سَمْحاً بِذاكَ مُبِينا

به خدا سوگند اينان با تمامي افرادشان به تو دست نخواهند يافت، مگر كه من در خاك مدفون گردم.

كار خود را پيش ببر كه بر تو هيچ گونه ملامتي نيست، دنيا و آخرت ما نيز نزد تو تضمين است.

مرا به دين اسلام فرا خواندي و مي دانستم كه خير خواهي، راست گفتي و قبل از اين نيز درستكار بودي.

ديني را عرضه كردي كه مي دانم از بهترين دين هاي روي زمين است.

اگر نبود سرزنش قريش و بيم من از ملامت آنان مرا در پيوستن به اسلام پذيرا و آشكاركننده مي يافتي.

قريش وقتي صلابت و شجاعت ابوطالب را در راه حمايت از دين جديد و برادرزاده اش ديدند چاره جديدي انديشيدند. به روايت ابن اسحاق 1/ 285 بار ديگر نزد ابوطالب آمدند و گفتند اين عُمارة بن وليد است كه نيرومندترين و زيباترين جوان قريش به شمار مي آيد او را بگير و به عنوان فرزند خود از وي نگهداري و ياري نما. در مقابل او برادرزاده ات كه با دين ما و دين پدرانت مخالفت مي ورزد و جمع اقوامت را پراكنده ساخته تسليم ما كن تا او را بكشيم، همانا اين يك مرد در مقابل يك مرد است. ابوطالب از پيشنهاد نامعقول و ظالمانه آنان برآشفت و گفت: چه پيشنهاد زشتي مي كنيد، پسرتان را بگيرم غذا بدهم و فرزند خود را به شما بسپارم تا او را بكشيد، به خدا سوگند اين كار هرگز شدني نيست.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 77

خانه ارقم

گويا مسلمانان در فاصله چند ماهه بين دعوت خويشاوندان و دعوت عمومي براي اقامه نماز به دره هاي نزديك مكه مي رفتند و دور از چشم قريش نمازشان را اقامه مي كردند. ابن اثير در كامل 2/ 40 گويد: روزي سعد بن ابي وقاص، عمار بن ياسر، عبدالله بن مسعود و چند نفر ديگر در دره اي نماز مي خواندند، عده اي از مشركان از جمله ابوسفيان و اخْنَس بن شَريق با آنان به ستيزه برخاستند. سعد يكي از مشركان را با استخوان شتر زخمي كرد. گويا از اين پس بود كه رسول خدا (ص) و يارانش در خانه ارْقَم پنهان شدند و روز و شب خود را در آن جا مي گذراندند تا هنگامي كه پيامبر دعوت خويش را آشكار كرد.

در باره خانه ارقم و اين كه پيامبر و مسلمانان در چه تاريخي در آن جا پناه گرفتند و چه مدت در آن ماندند اختلاف زياد است به طوري كه تبديل به يك معضل تاريخي شده است، زيرا به احتمال بسيار زياد پناه گرفتن در خانه ارقم در اوايل سال چهارم بعثت بوده است. شاهد اين مطلب اين است كه در سيره مُغُلْطاي/ 40 آمده است درگيري سعد وقّاص با مشركان در سال چهارم بعثت بوده است. اين كه برخي مانند حلبي 1/ 283 گفته اند پناه گرفتن در خانه ارقم در دوران سه سال دعوت سرّي بوده صحيح به نظر نمي رسد، چون اولًا در آن دوران جز چند نفر از نزديكان پيامبر كس ديگري مسلمان نشده بود. ثانياً در آن دوران دعوت كاملًا سري بود و هنوز به هيچ وجه علني و آشكار نشده بود تا به دنبال آن استهزا و آزار شروع شود و نيازي به مخفي و پنهان شدن باشد. از قراين چنين استفاده مي شود كه رسول خدا و يارانش حدود يك ماه الي

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 78

چهل روز بيشتر در آن جا نبودند. از سوي ديگر درباره اسلام عمر به نقل ابن سعد 3/ 243 آمده است او زماني اسلام آورد كه پيامبر و مسلمانان در خانه ارقم به سر مي بردند، در حالي كه همه مورخان، تاريخ مسلمان شدن عمر را در سال ششم بعثت و حتي برخي نزديك هجرت به مدينه نوشته اند.

هم چنين درباره حضرت حمزه مي گويند هنگامي كه عمر به سوي خانه ارقم رفت تا اسلام بياورد حمزه در خانه ارقم به سر مي برد و مشغول نگهباني بود. از ديگر سوي عده اي مي گويند اسلام حمزه در سال ششم بعثت بود. مرحوم آية الله سيد مهدي روحاني معتقد بود كه رفتن به دار ارقم چندين بار بوده است، هرگاه كه مشكلي و خطري پيش مي آمده رسول خدا و مسلمانان به آن جا پناه مي برده اند. اين مطلب تا اندازه زيادي مشكل را حل مي كند ولي با اين وصف نصي كه بر آن دلالت كند در دست نيست.

اسلام حمزة بن عبدالمطلب

حضرت حمزه پسر عبدالمطلب و عموي رسول خدا از دليران عرب و شخصيت هاي بلندپايه قريش به شمار مي رفت. حمزه تيراندازي چيره دست و شجاع ترين و دلاورترين جوانمرد قريش بود. بيشتر اوقات به شكار مي رفت و هنگامي كه از شكار بازمي گشت نخست طواف كعبه مي كرد سپس به خانه مي رفت. ابن اسحاق 1/ 311 گويد: يك روز وقتي از شكار برگشت كنيز عبدالله بن جُدعان به او گفت: ابوعُماره كاش بودي و مي ديدي كه هم اينك ابوجهل با

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 79

برادرزاده ات محمد چه كرد! او را دشنام داد و آن چه توانست در آزار وي كوشيد. حمزه سخت خشمگين شد و بدون آن كه با احدي سخن بگويد حركت كرد و سريع نزد ابوجهل كه در جرگه مشركان نشسته بود آمد و با كمان خود محكم بر سرش كوبيد و به شدت وي را مجروح ساخت. آن گاه گفت: تو محمد را دشنام مي دهي و حال آن كه من به دين او هستم و همان را مي گويم كه او مي گويد. اگر قدرت داري با من نيز همان كن. بدين سان حمزه (ع) ايمان خود را آشكار كرد و با ايمان آوردن وي دين اسلام جان تازه اي گرفت و جبهه كفر تضعيف شد.

وقتي قريش اطلاع يافتند حمزه مسلمان شده و كار پيامبر بالا گرفته و از اين پس مدافعي چون حمزه دارد، به گفته مُغُلْطاي/ 142 مقداري از آزار و اذيت حضرت كاستند. به همان اندازه كه دشمنان اسلام از مسلمان شدن حمزه ناراحت شدند، مسلمانان و در صدر آنان حضرت ابوطالب خوشحال شدند. ابوطالب هنگامي كه شنيد جوانمرد دليرقريش وقهرمان عرب اسلام آورده است بسيار شادمان شد و به روايت طبرسي/ 48 و ابن ابي الحديد 14/ 76 قصيده غرّايي در تحسين و تجليل از برادر كوچك خود سرود و بدين سان مراتب سرور خود را اعلام كرد:

فَصَبْراً أَبايَعْلي عَلي دِينِ أَحْمَدٍ فَكُنْ مُظْهِراً لِلدِّينِ وُفِّقْتَ صابِرا

وَحُطْ مَنْ أَتَي بِالْحَقِّ مِنْ عِنْدَرَبِّهِ بِصِدْقٍ وَ عَزْمٍ لا تَكُنْ حَمْزُ كافِرا

فَقَدْ سَرَّنِي إِذْ قُلْتَ إِنَّكَ مُؤْمِن فَكُنْ لِرَسُولِ اللهِ فِي اللهِ ناصِرا

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 80

فَنادِ قُرَيْشاً بِالَّذِي قَدْ أَتَيْتَهُ جِهاراً وَ قُلْ ما كانَ أَحْمَدُ ساحِرا

اي ابويعلي بر دين احمد پايدار بمان و آن را آشكار كن، شكيبا و كامياب باشي.

از كسي كه دين خدا را به راستي و درستي از جانب پروردگارش آورده حمايت كن و هيچ گاه كافر مباش.

وقتي گفتي كه ايمان آورده اي چقدر شادمان شدم، پس در راه خدا ياور رسول خدا باش.

در ميان قريش با صداي بلند فرياد برآور و اعلام كن كه مسلمان شدي و بگو احمد هرگز ساحر نيست.

گروهي تاريخ اسلام آوردن حمزه را سال دوم و برخي سال ششم بعثت گفته اند، به هر دو قول اشكال وارد است. اگر سال دوم بعثت مسلمان شده باشد در آن وقت بين مسلمانان و قريش اصطكاك و درگيري آغاز نشده بود، چرا كه درگيري و برخورد پس از دعوت عمومي در اوايل سال چهارم بعثت بود، در حالي كه داستان اسلام آوردن حمزه حاكي از درگيري ابوجهل با رسول خداست. مگر اين گونه توجيه شود كه مقصود از سال دوم بعثت ابتداي سال دوم اظهار دعوت بوده است، زيرا برخي تاريخ بعثت را از سال اظهار و آشكار شدن آن حساب مي كردند. بر قول ديگر كه مي گويد اسلام حمزه سال ششم بعثت بوده است و او در دار ارقم به سر مي برده است نيز اشكال وارد است، زيرا واقعه دار ارقم در اوايل سال چهارم بعثت بوده است نه سال ششم. مگر آن كه توجيه تكرار رفتن به دار ارقم پذيرفته شود.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 81

تطميع عتبه

سران شرك وقتي از همراهي ابوطالب (ع) مأيوس شدند راه تطميع را پيش گرفتند. ابن اسحاق 1/ 313 گويد: يك روز كه سران كفار در انجمن خود بودند و رسول خدا نيز به تنهايي در مسجدالحرام نشسته بود، عُتْبَة بن ربيعه با صلاحديد سران شرك نزد حضرت آمد و گفت: اي برادرزاده اگر مقصودت از اين ديني كه آوردي ثروت است آن قدر به تو ثروت دهيم تا آن كه ثروتمندترين ما گردي. اگر سروري مي خواهي ما تو را سرور خود قرار مي دهيم به طوري كه هيچ كاري را بدون اجازه تو انجام نمي دهيم. اگر پادشاهي مي خواهي ما تو را پادشاه خود مي كنيم و اگر نمي تواني اين جنّي را كه نزد تو مي آيد از خود دور كني براي تو طبيب مي آوريم و مخارج آن را مي پردازيم تا بهبود يابي. رسول خدا (ص) در پاسخ او آيات نخستين سوره فصّلت را تلاوت كرد. تا آن كه به آيه سجده رسيد و با قرائت آن به سجده رفت. آن گاه سر از سجده برداشت و فرمود: «اي ابوالوليد آن چه را كه بايد مي شنيدي شنيدي، حال تو هستي و اين آيات». عتبه در حالي كه سخت تحت تأثير حقيقت كلام خدا قرار گرفته بود برخاست و به سوي انجمن قريش بازگشت. سران قريش گفتند: اي ابوالوليد چه خبر؟ عتبه گفت: خبر اين است كه سخني شنيدم كه به خدا قسم مانند آن را تا به حال نشنيده بودم. به خدا سوگند نه شعر است و نه سحر و نه كهانت. اي گروه قريش از من اطاعت كنيد و سخنم را بشنويد، بين اين مرد و آن چه را كه آورده مانع نشويد و او را رها كنيد. قريشيان گفتند: اي ابوالوليد به خدا سوگند او با زبان خود تو را سحر كرده است.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 82

ملاقات وليد

وليد بن مغيره مخزومي پدر خالد، از ثروتمندان بزرگ مكه و از دانايان و فصحاي نامور به شمار مي آمد. او پيري سالخورده و از قضات عرب بود و مردم در محاكمات خود به وي مراجعه مي كردند. به روايت طبرسي/ 41 روزي بزرگان قريش نزد او آمدند و پرسيدند سخنان محمد چيست؟ آيا سحر است يا كهانت و يا خطابه؟ وليد گفت: بگذاريد بروم نزد او سخنانش را بشنوم. نزد رسول خدا (ص) آمد، در حالي كه حضرت در حجر اسماعيل نشسته بود گفت: يا محمد از شعرت براي من بخوان. پيامبر فرمود: «شعر نيست كلام خداست كه با آن پيامبران و رسولانش را برانگيخته است». وليد گفت: پاره اي از آن را براي من بخوان. حضرت شروع كرد به خواندن سوره حم سجده. «بسم الله الرحمن الرحيم» را قرائت كرد. وليد تا «رحمان» را شنيد پرسيد: براي آن مردي كه در يمامه به نام رحمان است دعوت مي كني؟ حضرت فرمود: «نه، بلكه به سوي الله دعوت مي كنم كه او رحمان و رحيم است». سپس سوره را قرائت كرد تا رسيد به آيه:

(فَإِنْ أَعْرَضُوا فَقُلْ أَنذَرْتُكُمْ صَاعِقَةً مِثْلَ صَاعِقَةِ عَادٍ وَثَمُودَ).

پس اگر روي بگردانند بگو شما را از صاعقه اي همانند صاعقه عاد و ثمود بيم مي دهم.

وليد هنگامي كه اين آيه را شنيد اندامش به لرزه درآمد و موهاي بدنش سيخ شد! سپس برخاست و يكسره به خانه اش رفت.

سران قريش به ابوجهل گفتند: اي ابوالحكم وليد به دين محمد گرويد، نمي بيني به سوي ما بازنگشت. سران شرك از اين واقعه بسيار

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 83

غمگين شدند. روز بعد ابوجهل نزد عموي خود وليد رفت و گفت عمو ما را سرشكسته و رسوا ساختي. وليد پرسيد اي برادرزاده براي چه؟ گفت دين محمد را پذيرفته اي. وليد گفت من به دين محمد نگرويده ام. من بر دين قوم خود و پدرانم باقي هستم ولي سخن محكمي شنيدم كه بدن ها را به لرزه درمي آورد. ابوجهل گفت شعر بود؟ وليد گفت شعر نبود. پرسيد خطابه بود؟ گفت نه، خطابه سخن پيوسته است ولي اين سخن جداجدا بود و هيچ قسمت آن شبيه ديگري نبود، زيبايي خاصي داشت. ابوجهل گفت پس همان خطابه است. وليد گفت نه خطابه نيست. ابوجهل گفت پس چيست؟ گفت بگذار درباره آن فكر كنم. فرداي آن روز سران قريش وليد را ملاقات كردند و پرسيدند نظرت درباره سخنان محمد چيست؟ گفت بگوييد سحر است، زيرا دل هاي مردم را به خود جذب كرده است. به دنبال آن سوره كوبنده مدّثّر در مذمت و تخريب شخصيت او نازل شد. آيات هجده تا بيست و پنج آن چنين است:

(إِنَّهُ فَكَّرَ وَ قَدَّرَ* فَقُتِلَ كَيْفَ قَدَّرَ* ثُمَّ قُتِلَ كَيْفَ قَدَّرَ* ثُمَّ نَظَرَ* ثُمَّ عَبَسَ وَ بَسَرَ* ثُمَّ أَدْبَرَ وَ اسْتَكْبَرَ* فَقالَ إِنْ هذا إِلَّا سِحْرٌ يُؤْثَرُ* إِنْ هَذَا إِلَّا قَوْلُ الْبَشَرِ).

او انديشيد و سنجيد، مرگ بر او باد چگونه سنجيد؟ دگر بار مرگ بر او باد چگونه سنجيد؟ سپس نگريست، آن گاه روي در هم كشيد و ترشرويي كرد، سپس پشت كرد و تكبر ورزيد و گفت اين جز جادويي كه آموخته مي شود نيست، اين جز گفتار بشر نيست.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 84

بهانه جويي سران شرك

اسلام رو به گسترش بود و در بين قبايل قريش نفوذ مي كرد، سران قريش احساس خطر جدي كردند، جلسه اي تشكيل دادند كه اعضاي آن عبارت بودند از عُتبه، شيبه، ابوسفيان، نضر بن حارث، ابوالبَخْتَري، اسْوَد بن مُطَّلِب، زَمْعَة بن اسْوَد، وليد بن مغيره، ابوجهل، عبدالله بن اميه، عاص بن وائل، نُبيه و مُنبّه پسران حجّاج، امية بن خَلَف و عده اي ديگر. ابن اسحاق 1/ 315 مي نويسد: سران شرك گفتند محمد را بخوانيد با او گفتگو و اتمام حجت كنيد. فرستاده آنان نزد حضرت آمد و گفت: سران طايفه ات جمع شده اند و مي خواهند با تو سخن بگويند. رسول خدا (ص) به لحاظ شدت اهتمامي كه در هدايت آنان داشت شتابان نزد سران قريش آمد. گفتند ما مي خواهيم با تو سخن بگوييم. به خدا سوگند ما هيچ كس از عرب را نمي شناسيم مانند اين بلايي كه تو بر سر اقوامت آورده اي بر سر اقوام خود آورده باشد. پدران ما را بد مي گويي، دين ما را سرزنش مي كني، بت ها را ناسزا مي گويي، خردها را سبك شمردي، اجتماع را پراكنده كردي، كار ناخوشايند ديگري نمانده جز آن كه انجام داده اي.

آن گاه همان چهار پيشنهاد عتبه را مطرح كردند. حضرت در پاسخ آنان فرمود: «من آن گونه كه شما مي گوييد نيستم. من نيامدم تا اموال شما را به دست آورم و نه خواستار بزرگي بين شما هستم و نه پادشاهي بر شما را مي خواهم ليكن خدا مرا به پيامبري در بين شما فرستاده و كتابي بر من نازل كرده و دستور داده كه بر شما مژده دهنده و بيم دهنده باشم. من رسالت پروردگارم را رساندم و شما را نصيحت كردم. اكنون اگر آن چه را آورده ام بپذيريد بهره دنيا و آخرت را برده ايد و اگر نپذيريد منتظر

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 85

فرمان خدا مي مانم تا بين من و شما حكم كند».

گفتند اگر آن چه را بر تو عرضه كرديم نمي پذيري پس تو مي داني كه سرزمين هيچ كس از سرزمين ما تنگ تر و كم آب تر نيست، از پروردگارت بخواه تا اين كوه ها را كه منطقه ما را تنگ كرده دور كند و آن را هموار نمايد و نهرهايي مانند نهرهاي شام و عراق جاري سازد و پدران ما، از جمله قُصَي بن كلاب را كه پيرمردي راستگو بود زنده گرداند تا از آنان بپرسيم كه آن چه تو مي گويي حق است يا باطل. پس اگر تو را تصديق كردند به تو ايمان مي آوريم و منزلت تو را نزد خدا مي شناسيم. در پايان جلسه گفتند: اي محمد همانا ما حجت را بر تو تمام كرديم و به خدا سوگند تو را رها نخواهيم كرد تا اين كه يا ما تو را نابود سازيم و يا تو ما را نابود كني.

خلاصه درس

حضرت محمد (ص) در چهل سالگي به پيغمبري مبعوث شد. عموم شيعيان بيست و هفتم رجب را روز بعثت دانسته اند و بيشتر اهل سنت هفدهم ماه رمضان را. گروهي از ايشان نيز دوازدهم ربيع الاول و برخي نيز بيست و هفتم رجب را ذكر كرده اند. در ابتداي بعثت دعوت رسول خدا (ص) به مدت سه سال پنهاني بود.

در اين مدت فقط چند نفري از خاندان خود حضرت به دين اسلام گرويدند كه درصدر آنان اميرالمؤمنين و خديجه قرار دارند. پس از اميرالمؤمنين برادرش جعفر بن ابي طالب اسلام آورد. سه سال كه از بعثت گذشت رسول خدا مأمور اعلان تبليغ دين خود بين اقوام و خويشان

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 86

گشت و كمي بعد از آن به دعوت عموم مردم مكه پرداخت و به ويژه در آغاز سال چهارم بعثت رسول خدا (ص) دعوت خود را آشكار كرد و كم كم به بدگويي از بت ها و سرزنش قريش پرداخت. در اين بين سران قريش نيز بيكار ننشته و با تحت فشار قرار دادن ابوطالب و اذيت و آزار حضرت رسول و تازه مسلمانان به مقابله با اين دين نوپا پرداختند در اين دوران اسلام حمزة بن عبدالمطلب عموي پيغمبر بسيار كارساز بودو به مقدار زيادي از رنج و آزار مسلمانان كم كرد.

خود آزمايي

1. حضرت محمد (ص) در چه تاريخي، در كجا و چگونه به پيامبري مبعوث شد؟

2. دلايل عقلي و نقلي ابطال حديث عايشه را در باب بعثت توضيح دهيد.

3. از ديدگاه شيعيان پيامبر در چه تاريخي به پيامبري مبعوث شد؟

4. نخستين كسي كه به دين اسلام گرويد چه كسي بود؟ دلايل تأييدكننده نظر خود را بيان كنيد.

5. نخستين زنان و مردان مسلمان چه كساني بودند؟ به ترتيب نام ببريد.

6. حديث دار (انذار) را توضيح دهيد.

7. پيامبر با نزول كدام آيات و از كدام سوره ها نخست به دعوت خصوصي و سپس به دعوت عمومي مردم به اسلام پرداخت؟

8. واكنش قريش در برابر دعوت عمومي پيامبر چه بود؟

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 87

درس سوم: آخرين پيشنهاد … و سال اندوه

هدف هاي آموزشي

انتظار مي رود با مطالعه اين درس:

- دليل نزول سوره كافرون را بدانيم.

- مسلماناني را كه مورد شكنجه مشركان قرار گرفتند، بشناسيم.

- تاريخ هجرت به حبشه، سرپرست مهاجران، دلايل و چگونگي آن را بدانيم.

- نحوه حمايت نجاشي را از مسلمانان مهاجر بدانيم.

- به علت بازگشت عده اي از مهاجران به مكه پي ببريم.

- مضمون عهدنامه بيدادگري را بدانيم.

- با چگونگي حماسه بزرگ شعب ابوطالب، علت رفتن به شعب و استقامت حيرت انگيز بني هاشم در اين شعب آشنا شويم.

- چگونگي به پايان رسيدن حصر را بدانيم.

- از علت نام گذاري سال اندوه آگاه گرديم.

در اين درس از شكنجه و آزار سران شرك كه موجبات هجرت مسلمانان را فراهم كرد سخن خواهيم گفت و در ادامه به اقدامات قريش

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 88

براي باز گرداندن مهاجران از حبشه، تنظيم و امضاي عهدنامه بيدادگري، حماسه بزرگ شعب ابوطالب و رحلت حضرت ابوطالب و حضرت خديجه (س) نيز خواهيم پرداخت.

آخرين پيشنهاد

ابن اسحاق 1/ 388 گويد: روزي در حالي كه رسول خدا (ص) مشغول طواف خانه خدا بود وليد بن مغيره و اسود بن مطّلب و امية بن خَلَف و عاص بن وائل با حضرت برخورد كردند و گفتند: اي محمد بيا تا ما خدايي را كه تو مي پرستي پرستش كنيم و تو هم خداي ما را پرستش كن و بدين گونه ما و تو در عبادت شريك باشيم و نزاع و اختلافات خاتمه پيدا كند. اگر خدايي را كه تو مي پرستي بهتر از خداي ما باشد ما از او بهره مند مي شويم و اگر آن چه را ما مي پرستيم بهتر از خداي تو باشد تو بهره مند خواهي شد. پيامبر (ص) نپذيرفت و در پاسخ آنان سوره «كافرون» نازل شد.

مشركان قريش براي مقابله با اسلام و جلوگيري از انتشار آن از هر راهي كه ممكن بود وارد شده و هرگونه ابزاري كه در دست داشتند به كار گرفتند. ابولهب عموي رسول خدا (ص) كه از سران بزرگ شرك به شمار مي آمد هميشه دنبال آن حضرت راه مي رفت و از پشت سر به پاهاي مبارك وي سنگ مي زد و به نقل ابن سعد 1/ 216 هرگاه كه پيامبر مي فرمود: «قُولُوا لا إِلهَ إِلَّا اللهُ تُفْلِحُوا» بگوييد خدايي جز خداوند يكتا نيست تا رستگار شويد، او مي گفت اي مردم مبادا به سخنان اين مرد گوش دهيد، زيرا او از دين برگشته و دروغگوست.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 89

هنگامي كه رسول خدا (ص) در بين مردم قرآن مي خواند، مشركان براي جلوگيري از نفوذ آن در دل هاي مستعد، جنجال به پا مي كردند و با غوغا و ولوله نمي گذاشتند كسي سخن او را بشنود و نَضْر بن حارث در مقابله با نفوذ قرآن داستان رستم و اسفنديار را براي عرب ها بازگو مي كرد. كساني را كه از خارج مكه براي تحقيق در دين جديد و پذيرش اسلام به مكه مي آمدند از ملاقات با پيامبر و شنيدن سخنان او منع مي كردند و خلاصه آن حضرت را به شاعر، ساحر، كاهن و مجنون بودن متهم مي ساختند. اما هيچ يك از اين ترفندها نتوانست جلوي نور حق و حقيقت قرآن را بگيرد، زيرا خدا در آيه نه سوره صفّ فرموده است:

(هُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَي وَدِينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَي الدِّينِ كُلِّهِ وَلَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ).

اوست كه رسول خود را با هدايت و دين راستين فرستاد تا آن را بر همه دين ها غالب گرداند، هر چند مشركان ناپسند دارند.

شكنجه و آزار

تا زماني كه پيامبر (ص) از بت ها بدگويي نمي كرد قريش نيز مدارا مي كردند و چندان حساسيتي از خود نشان نمي دادند ولي پس از آن كه رسول خدا به تقبيح و سرزنش بت و بت پرستي پرداخت واكنش نشان دادند و چون از راه هاي گوناگون فكري و مسالمت آميز نتوانستند كاري انجام دهند، دست به اقدامات عملي زدند و به آزار و شكنجه مسلمانان پرداختند. آن عده از مسلمانان كه از قبايل سرشناس بودند كمتر شكنجه مي شدند، زيرا يا قبايل آن ها از ايشان دفاع مي كرد و يا خودشان به

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 90

تأديب آنان مي پرداختند. اما افراد ناتوان كه قبيله و عشيره اي نداشتند و كسي از آنان دفاع نمي كرد به شدت شكنجه مي شدند.

بلاذري در انساب الاشراف 1/ 198 گويد: اگر كسي از اشراف و بزرگان مسلمان مي شد ابوجهل به او مي گفت: آيا دين پدرت را رها كردي و حال آن كه او از تو بهتر است، اگر تاجر بود او را به كسادي تجارت و نابودي آن تهديد مي كرد و اگر از ضعيفان بود يعني پشتوانه قبيله اي نداشت، افرادي را وامي داشت تا او را شكنجه كنند. در رأس تازه مسلمانان كه خيلي شكنجه مي شدند بلال، ياسر، سميه، عمّار، صُهيب و عامر بن فُهيره قرار داشتند. قريش آنان را شكنجه و آزار مي دادند تا از دين خود بازگردند. اما مسلمانان در برابر شكنجه استقامت و دين خود را حفظ مي كردند.

هجرت به حبشه

در سال پنجم بعثت آزار و شكنجه قريش به حدي شدت يافت كه تحمل آن بسيار دشوار شد، به حدي كه عده اي از اسلام برگشتند، برخي به شهادت رسيدند و بعضي به تقيه پناه بردند. پيامبر ديد كه بايد هر چه زودتر چاره اي بينديشد و اين مشكل بزرگ را حل نمايد، زيرا با سرسختي و لجاجتي كه قريش از خود نشان مي داد اسلام رونق چنداني نداشت و اگر اوضاع بدين منوال سپري مي شد كسي به اسلام تمايل پيدا نمي كرد، افرادي هم كه تازه اسلام آورده بودند دلسرد و افسرده مي شدند. در اين صورت آينده اي مخاطره آميز و نگران كننده در پيش بود. حضرت تصميم گرفت عده اي از مسلمانان را به سرزمين ديگري

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 91

بفرستد تا در عين اين كه از شكنجه و آزار رهايي مي يابند و جانشان در امان مي ماند قدري هم دين اسلام بيرون از مرزهاي جزيرة العرب تبليغ و پايگاهي در خارج تأسيس شود و بدين سبب ضربه شكننده بر نخوت و تكبر قريش وارد گردد و قريشيان بدانند كه پيامبر و مسلمانان نمي نشينند دست روي دست بگذارند و تماشاگر شكنجه و آزار آنان باشند بلكه در خارج حجاز افشاگري مي كنند و نداي مظلوميت مسلمانان را به گوش آزادگان جهان مي رسانند.

به نقل ابن اسحاق 1/ 344 رسول خدا خطاب به مسلمانان فرمود:

«لَوْ خَرَجْتُمْ إِلَي الْحَبَشَةِ فَإِنَّ بِها مَلِكاً لا يُظْلَمُ عِنْدَهُ أَحَدٌ وَ هِيَ أَرْضُ صِدْقٍ، حَتّي يَجْعَلَ اللهُ لَكُمْ فَرَجاً مِمّا أَنْتُمْ فِيهِ».

اي كاش به سرزمين حبشه مي رفتيد، زيرا در آن جا پادشاهي است كه نزد او به كسي ستم نمي شود و آن جا سرزمين راستي و درستي است تا آن كه خداوند براي شما از اين گرفتاري گشايشي برساند.

سپس پسرعموي خويش جعفر بن ابي طالب (ع) را كه جواني مدير، مدبّر و سخنور بود به عنوان نماينده خود برگزيد و او را امير و سرپرست مهاجران قرار داد و دستور داد تا با عده اي از مسلمانان به كشور حبشه هجرت كنند. نامه اي نيز خطاب به نجاشي نوشت و به جعفر بن ابي طالب داد تا تسليم نجاشي كند. به روايت طبري 2/ 652 و طبرسي/ 46 در آن نامه آمده است:

«وَقَدْ بَعَثْتُ إِلَيْكَ ابْنَ عَمِّي جَعْفراً وَ مَعَهُ نَفَرٌ مِنَ الْمُسْلِمِينَ، فإِذا جاؤُوكَ فَاقْرِهِمْ وَ دَعِ التَجَبُّرَ، فَإِنِّي أَدْعُوكَ وَ جُنُودَكَ إِلَي اللهِ، فَقَدْ بَلَّغْتُ فَاقْبَلُوا نُصْحِي وَ السَّلامُ عَلي مَنِ اتَّبَعَ الْهُدي».

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 92

پسر عمويم جعفر و همراه او گروهي از مسلمانان را به سويت فرستادم، هنگامي كه نزد تو آمدند از آنان مهمان نوازي نما و تكبّر را كنار بگذار، من تو و سپاهيانت را به خدا فرا مي خوانم. همانا پيام خدا را رساندم پس خيرخواهي ام را بپذيريد. درود بر كسي كه از هدايت پيروي كند.

گرچه تمامي سيره نويسان تاريخ نگارش اين نامه را در سال هفتم هجرت، هنگامي كه پيامبر از نجاشي درخواست استرداد مهاجران را نمود دانسته اند ولي روشن است كه اين مطالب همان گونه كه عده اي از محققان از جمله نويسنده الوثائق السياسيه/ 42 و مكاتيب الرسول 2/ 440 گفته اند مربوط به همان اوايل بعثت و هنگام هجرت به حبشه است نه وقت بازگشت، به ويژه كه جمله شرطيه «فَإِذا جاؤُوكَ» در نامه آمده و بديهي است كه جزا مترتب بر تحقق شرط است.

جعفر بن ابي طالب و عده اي از مسلمانان در چگونگي هجرت با هم به تفاهم رسيدند و قرار شد شبانه و پنهاني مكه را به سوي حبشه ترك كنند. در ماه رجب سال پنجم بعثت شب موعود فرا رسيد. پيامبر براي توديع با جعفر و ياران وي نزد آنان رفت. آن گاه به روايت مكارم الاخلاق 1/ 249 و المَحَجَّة البَيضاء 4/ 66 پس از توصيه و خداحافظي نماينده خود را با اين كلمات مشايعت كرد:

«أَللّهُمَّ الْطُفْ بِهِ فِي تَيْسِيرِ كُلِّ عَسِيرٍ؛ فَإِنَّ تَيْسِيرَ الْعَسِيرِ عَلَيْكَ

يَسِيرٌ، إِنَّكَ عَلي كُلِّ شَيْ ءٍ قَدِيرٌ. أَسْأَلُكَ لَهُ الْيُسْرَ وَ الْمُعافاةَالدّائِمَةَ فِي الدُّنْيا وَ الآخِرَةِ».

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 93

بار خدايا در آسان ساختن هر سختي بر او احسان كن كه حل سختي ها بر تو آسان است، تو بر هر كاري توانايي. من از تو براي او آسايش و سلامتي هميشگي را در دنيا و آخرت خواهانم.

جعفر بن ابي طالب و ياران مهاجر او به سوي ساحل درياي سرخ حركت كردند. به بندر شُعَيبَه در سيزده فرسخي جُدّه كه رسيدند دو كشتي عازم حبشه بود. اينان نيز با آن دو كشتي به كشور حبشه رفتند. بامدادان كه قريش از اين هجرت مطّلع شدند به تعقيب آنان پرداختند ولي زماني به ساحل دريا رسيدند كه مهاجران سرزمين حجاز را ترك كرده بودند. پس از آن مسلمانان ستمديده دسته دسته به طور پنهاني خود را به كشور مسيحي مذهب حبشه مي رساندند تا آن كه تعداد آنان از صد نفر تجاوز كرد و حبشه پايگاه فعالي بر ضد مشركان قريش شد.

گفتني است كه گويا بعدها قريش وقتي ديدند نمي توانند جلوي اراده استوار مسلمانان مهاجر را گرفته و مانع هجرت آنان گردند ديگر چندان حساسيتي از خود نشان نمي دادند. از اين رو برخي از مسلمانان آشكار هجرت مي كردند، مانند ام عبدالله همسر عامر كه به نقل ابن اسحاق 1/ 367 آشكارا به عمر گفت در حال هجرت به حبشه هستيم.

هجرت به حبشه نخستين هجرت در اسلام است و مهاجران حبشه در تاريخ اسلام جايگاه و مقام خاصي داشتند. آيه چهل و يكم سوره نحل درباره اين هجرت مي گويد:

(وَ الَّذِينَ هَاجَرُوا فِي اللهِ مِنْ بَعْدِ مَا ظُلِمُوا لَنُبَوِّئَنَّهُمْ فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَ لأَجْرُ الآخِرَةِ أَكْبَرُ لَوْ كَانُوا يَعْلَمُونَ).

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 94

آنان كه پس از ستم ديدن در راه خدا هجرت كردند، در اين جهان جايگاه نيكي براي شان آماده مي كنيم و پاداش آخرت بزرگ تر است اگر مي دانستند.

تعداد مهاجرت به حبشه

گر چه واقدي هجرت به حبشه را دو مرتبه دانسته است ولي همان ظاهر قول ابن اسحاق كه از آن يك بار استنباط مي شود صحيح تر است، جز آن كه در طي چند مرحله انجام شده و جعفر (ع) در گروه نخستين بوده است. طبرسي در اعلام الوري/ 43 گويد: رسول خدا (ص) به اصحاب خود دستور داد تا به حبشه هجرت كنند و جعفر را فرمان داد تا همراه آنان برود، پس جعفر با هفتاد مرد به سوي حبشه هجرت كرد. به نقل انساب الاشراف 1/ 116، دلائل النبوة بيهقي 2/ 298 و ديگران عبدالله بن مسعود گويد: رسول خدا ما را به سوي نجاشي فرستاد، ما هشتاد نفر بوديم، جعفر بن ابي طالب هم با ما بود.

مؤلف المصباح المضيئ 2/ 19 گويد: نخستين كساني كه به حبشه هجرت كردند عثمان بن عَفّان، زبير بن عَوّام، عبدالرحمن بن عوف و جعفر بن ابي طالب بودند. مؤلف وسيلة الاسلام/ 96 نيز گويد: جماعتي از مسلمانان در ماه رجب سال پنجم بعثت به سوي حبشه رفتند، اينان عبارت بودند از عثمان بن عَفّان، عبدالرحمن بن عوف، زبيربن عَوّام، جعفربن ابي طالب و گروهي ديگر از مردان و زنان. پس گويا هجرت به حبشه يك بار بوده هر چند طي چند مرحله انجام شده است.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 95

لجاجت قريش

با اين كه به ظاهر قريش بايد از رفتن مسلمانان به حبشه خوشحال مي شدند، چون از دست آنان آسوده مي گشتند، اما گويا اين هجرت را نوعي تمرد و نافرماني تلقي كرده و نيز از تبليغ آنان در حبشه احساس خطر مي نمودند. لذا به نقل ابن اسحاق 1/ 356 هيئتي مركب از عمروعاص و عبدالله بن ابي ربيعه به دربار نجاشي فرستادند تا مهاجران مسلمان را به مكه بازگردانند. هداياي بسياري نيز فراهم كردند و قرار شد آن ها را به وزراي نجاشي بدهند تا نزد وي از هيئت قريش جانبداري كنند. ارمغان مخصوصي نيز از جمله تعداد زيادي پوست كه پادشاه حبشه به آن علاقه مند بود براي او تهيه كردند و به آنان گفتند اگر استرداد مهاجران از راه سياسي امكان نداشت جعفر را به قتل برسانند. ابن ابي الحديد 6/ 283 مي گويد: «انتخاب عمروعاص براي رفتن به حبشه به لحاظ شدت دشمني وي با رسول خدا (ص) بود. او را به حبشه اعزام كردند تا نجاشي را به دين اسلام بدبين كند و درنتيجه مهاجران را از كشورش اخراج نمايد و اگر نجاشي اجازه دهد جعفر بن ابي طالب را به قتل برساند».

عمروعاص خود در شعري كه هنگام عزيمت به حبشه خطاب به دخترش سروده تصريح كرده است كه مي روم آن جا تا در نزد نجاشي پوست جعفر را بسوزانم!

تيزهوشي ابوطالب

به روايت ابن اسحاق 1/ 357 ابوطالب بزرگ حامي رسول خدا پس از آن كه اطلاع پيدا كرد قريش هيئتي را به رياست عمروعاص براي استرداد

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 96

مهاجران به حبشه فرستاده اند، قصيده شيواي ذيل را در مدح و تمجيد شهريار حبشه سرود و او را به حمايت از مهاجران و عدم استرداد آنان ترغيب و تشويق كرد:

أَلا لَيْتَ شِعْرِي كَيْفَ فِي النَّأيِ جَعْفَرٌ وَ عَمْروٌ وَ أَعْداءُ الْعَدُوِّ الأَقارِبُ

وَ هَلْ نَالَتْ أَفْعالُ النَّجاشِيِ جَعْفَراً وَ أَصْحابَهُ أَوْ عَاقَ ذَلِكَ شَاغِبُ

تَعَلَّمْ أَبَيْتَ اللَّعْنَ أَنَّكَ مَاجِدٌ كَرِيمٌ فَلا يَشْقي لَدَيْكَ الْمُجانِبُ

تَعَلَّمْ بِأَنَّ اللهَ زادَكَ بَسْطَةً وَ أَسْبابَ خَيْرٍ كُلُّها بِكَ لازِبُ

وَ أَنَّكَ فَيْضٌ ذُو سِجالٍ غَزِيرَةٍ يَنالُ الأَعادِي نَفْعَها وَ الأَقارِبُ

هان! اي كاش مي دانستم جعفر در آن سرزمين دوردست با عمرو دشمن ترين دشمن خويشاوندان در چه حالي است؟!

آيا الطاف نجاشي به جعفر و يارانش رسيد يا آن كه افراد فتنه انگيز مانع شدند؟!

اي شهريار حبشه بدان كه همانا تو بزرگواري و از هر پيرايه زشت منزهي، پس كسي كه به تو پناه آورد نزد تو سختي نمي بيند.

بدانكه خداوند به تو مقام بلندي عنايت كرده و تمامي وسايل خير در تو جمع شده است.

تو سرچشمه سخاوت و درياي كرم و بخششي كه سود آن به دوست و دشمن مي رسد.

سخنان تاريخي جعفر

ابن اسحاق 1/ 358 گويد: فرستادگان قريش وارد حبشه شدند و ابتدا با وزيران نجاشي جلسه اي ترتيب دادند و توصيه هاي قريش را عملي

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 97

كردند. سپس نزد نجاشي شهريار حبشه رسيدند و پس از تقديم هدايا گفتند: پادشاها گروهي از جوانان بي خرد ما به كشور تو پناه آورده اند. اينان كيش خود را رها كرده و به كيش تو هم نگرويده اند، آييني آورده اند كه ساخته خود آنان است، نه ما آن را مي شناسيم و نه تو. بزرگان قومشان، پدران، عموها و اشراف طايفه شان ما را نزد تو فرستاده اند تا مهاجران را به سوي آنان بازگرداني. در اين هنگام وزيران نجاشي نيز سخنان آنان را تأييد كردند.

نجاشي كه گويا از توطئه ها و دسيسه هاي قبلي اطلاعي حاصل نموده و نامه رسول خدا و قصيده و توصيه هاي ابوطالب نيز در او تأثيرِ بسزايي گذاشته بود، وقتي داوري شتابزده و يك جانبه وزراي خود را ديد خشمناك شد و گفت: نه، به خدا سوگند آنان را به اينان تسليم نمي كنم. گروهي را كه به من پناه آورده اند فرا مي خوانم و از آنان در اين باره سؤال مي كنم، اگر اين گونه باشد كه اينان مي گويند تسليمشان مي كنم در غير اين صورت از آنان حمايت مي نمايم.

آن گاه مهاجران را احضار كرد و از جعفر پرسيد: اينان چه مي گويند؟ جعفر گفت: پادشاها حرفشان چيست؟ نجاشي گفت: مي گويند شما را به سوي ايشان بازگردانم. جعفر به نجاشي گفت: پادشاها از ايشان بپرس ما برده آنان هستيم، يا از ما طلبكارند و يا خوني بر گردن ما دارند. عمروعاص گفت: نه برده ما هستند و نه ما از آنان طلبكاريم و نه خوني بر گردنشان داريم.

نجاشي پرسيد: اين ديني كه به سبب آن از قوم خود جدا شديد چيست؟

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 98

در اين هنگام جعفر (ع) سخنان بسيار مهم و تاريخي خود را در دربار حبشه ايراد كرد و خطاب به نجاشي گفت: «شهريارا ما مردمي نادان بوديم، بت مي پرستيديم، مردار مي خورديم، كارهاي زشت مرتكب مي شديم، پيوند خويشاوندي را مي بريديم، پيمان شكني مي كرديم، نيرومندمان ناتوانمان را مي خورد. ما به اين حال بوديم تا آن كه خداوند پيامبري را از خودمان برايمان فرستاد. او ما را به سوي خدا فرا خواند تا وي را به يگانگي بشناسيم و پرستش كنيم و سنگ ها و بت هايي را كه پدرانمان مي پرستيدند رها كنيم و ما را به راستگويي، اداي امانت، صله رحم، نيكي به همسايه و خودداري از محارم و خونريزي فرمان داد و از كارهاي ناپسند و سخن باطل و خوردن مال يتيم و نسبت ناروا به زنان پاكدامن برحذر داشت و به نماز، زكات و روزه دستور داد. پس ما او را تصديق و از وي پيروي كرديم. آن گاه قوم ما بر ما ستم كردند و شكنجه مان دادند تا ما را از دين خارج كنند و از عبادت خداوند تعالي به پرستش بت ها باز گردانند. هنگامي كه بر ما چيره شدند و ستم كردند، ما به مملكت تو آمديم و از بين ديگران تو را برگزيديم و خواستيم در پناه تو باشيم. پادشاها اميدواريم كه نزد تو بر ما ستم نشود».

نجاشي كه شيفته و دلباخته بيانات شيرين و دلنشين جعفر شده بود به او گفت: از آن چه پيامبر شما آورده چيزي با خود داري؟ جعفر گفت: آري، آن گاه با انتخابي بسيار ظريف و مناسب آياتي از اوايل سوره مريم (س) را تلاوت كرد و وقتي به آيه (وَهُزِّي إِلَيْكِ بِجِذْعِ النَّخْلَةِ تُسَاقِطْ عَلَيْكِ رُطَباً جَنِيّاً) رسيد، نجاشي و كشيش ها به ياد مريم مقدس مادر مسيح گريه كردند. در اين هنگام نجاشي خطاب به هيئت قريش گفت:

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 99

اين و آن چه عيسي آورده هر دو از يك جا فرود آمده است، برويد كه به خدا سوگند هرگز آنان را به شما تسليم نخواهم كرد.

نيرنگ جديد عمروعاص

عمروعاص از اين كه در مأموريت خود شكست خورد بسيار خشمناك شد و به نقل ابن اسحاق 1/ 360 به عبدالله بن ابي ربيعه گفت: به خدا سوگند فردا نزد نجاشي مي روم و اينان را ريشه كن مي كنم. عبدالله او را از اين كار برحذر داشت ولي او نپذيرفت. صبح روز بعد نزد نجاشي رفت و گفت: پادشاها اينان درمورد عيسي بن مريم سخن عجيبي مي گويند، آنان را احضار كن و از آن چه درمورد عيسي مي گويند بپرس.

نجاشي دوباره مهاجران را احضار كرد و پرسيد: شما درباره عيسي بن مريم چه مي گوييد؟ جعفر بن ابي طالب گفت: همان را مي گوييم كه پيامبرمان درباره وي آورده است. او بنده و فرستاده خدا و روح و كلمه اوست كه وي را به مريم دوشيزه پاكدامن القا كرده است. نجاشي خم شد و از روي زمين پاره چوبي نازك برداشت سپس گفت: به خدا سوگند عيسي بن مريم از آن چه گفتي به اندازه اين پاره چوب هم بالاتر نيست. برويد كه شما در سرزمين من در امان هستيد و كسي كه به شما ناسزا بگويد جريمه مي شود. آن گاه به مأموران دستور داد تا هداياي هيئت قريش را بازگردانند.

عمروعاص وقتي از راه سياسي نتوانست كاري انجام دهد تصميم گرفت طرح قتل جعفر بن ابي طالب را عملي كند اما در اين كار هم موفق نشد. سرانجام هيئت قريش شكست خورده و رسوا به مكه بازگشت.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 100

حسن استفاده ابوطالب

عدم استرداد مهاجران شكست آشكاري براي قريش و پيروزي بزرگي براي پيامبر و مسلمانان محسوب مي شد. حضرت ابوطالب از اين موقعيت و فرصت طلايي حسن استفاده كرد و به نقل طبرسي/ 45 اشعار شيواي ذيل را سرود و نجاشي و مردم حبشه را به طور صريح و رسمي به پذيرش دين اسلام دعوت و تشويق و تحريص كرد:

تَعَلَّمْ مَلِيكَ الْحَبْشِ أَنَّ مُحَمَّداً نَبِيٌّ كَمُوسي وَ الْمَسِيحِ بْنِ مَرْيَمِ

أَتي بِالْهُدي مِثْلُ الَّذِي أَتَيا بِهِ فَكُلٌّ بِأَمْرِ اللهِ يَهْدِي وَ يَعْصِمِ

وَ أَنَّكُمْ تَتْلُونَهُ فِي كِتابِكُمْ بِصِدْقِ حَدِيثٍ لا حَدِيثِ المُرَجِّمِ

فَلا تَجْعَلُوا لِلّهِ نِدّاً وَ أَسْلِمُوا فَإِنَّ طَرِيقَ الْحَقِّ لَيْسَ بِمُظْلِمِ

اي شهريار حبشه بدان كه محمد همانند موسي و مسيح بن مريم پيامبر است.

او رستگاري را آورده همان گونه كه آن دو رستگاري را آوردند. پس هركدام به فرمان خدا مردم را هدايت و راهنمايي مي كنند و از گناه باز مي دارند.

همانا شما نام او را به روايت صحيح، نه به روايت دروغ، در كتاب خويش مي خوانيد.

پس براي خدا شريك قرار ندهيد و مسلمان شويد، چونكه راه حق تاريك نيست.

مشكلات مهاجران

چون حبشيان عرب نبودند مهاجران با آنان اختلاف زبان داشتند. در جلسه اي كه نجاشي تشكيل داد به حضور مترجم اشاره اي نشده است. از

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 101

اين كه نجاشي و اسقف ها با شنيدن آيات قرآن درباره حضرت مريم گريستند پيداست كه با زبان عربي آشنا بودند. گويا به جهت پيوند ديرينه تجاري كه بين مردم حبشه و عرب ها بوده است، آنان با زبان عربي آشنا بوده اند. با اين حال طبيعي است كه مهاجران در ابتداي ورود به حبشه تا اندازه اي مشكل اختلاف زبان داشته اند.

در مورد مسكن مهاجران از داستاني كه بيهقي در دلائل النبوة 2/ 298 از عبدالله بن مسعود نقل مي كند كه مي گويد «صاحب خانه ام به من گفت بازار كه مي روي براي كسب مواظب خود باش» استفاده مي شود كه در خانه يكي از حبشيان زندگي مي كرده است. حال اين منازل به رايگان در اختيار مهاجران قرار داشته و يا نجاشي اجاره آن ها را مي پرداخته، به خوبي روشن نيست.

به روايت قوام السنّه در دلائل النبوة 3/ 861 نجاشي به جعفر و يارانش گفت: مسكن و مخارجتان بر عهده من است. هزينه زندگي مهاجران نيز يكي از نيازهاي اساسي آنان بوده است. بلاذري در انساب الاشراف 1/ 198 گويد: ابوطالب تا زنده بود مخارج زندگي جعفر را به حبشه مي فرستاد. يعقوبي 2/ 29 گويد: نجاشي دنبال جعفر مي فرستاد و از آن چه نياز داشت جويا مي شد. از گزارشي كه از بيهقي در باره عبدالله بن مسعود نقل كرديم استفاده مي شود كه وي در بازار حبشه به كسب و داد و ستد مي پرداخته است. بديهي است كه چندين سال اقامت در كشور بيگانه بدون كسب و كار امري غير معمول است. با اين وصف يكي از مشكلات مهاجران، خصوصاً در روزهاي اول مسأله مخارج و هزينه زندگاني بوده است.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 102

بازگشت عده اي از مهاجران

كفار لجوج و ماجراجوي مكه وقتي نتوانستند از راه سياسي مهاجران را به حجاز بازگردانند و ماندن آنان هم در آن جا براي شان نگران كننده بود، گويا ترفند جديدي به كار گرفتند و آن اين كه شايعه اي مبني بر اسلام قريش ساختند تا با اين حيله مهاجران را به مكه بازگردانند. به روايت ابن اسحاق 2/ 3 خبر كذبي به مهاجران رسيد كه كفار مكه مسلمان شده و به رسول خدا ايمان آورده اند و مسلمانان در آسايشند و ديگر از شكنجه و آزار خبري نيست. در نتيجه عده زيادي از آنان به حجاز بازگشتند ولي نزديك مكه كه رسيدند معلوم شد اسلام قريش دروغ است. مهاجران درباره اين كه آيا به حبشه بازگردند و يا داخل شهر مكه شوند، به رايزني پرداختند. سرانجام بيشتر آنان گفتند: حال كه ما تا اين جا آمده ايم بهتر است برويم و با اقوام و خويشاوندان ديداري تازه كنيم. تعدادي با گرفتن پناه و عده اي نيز به طور پنهاني وارد شهر شدند، جز عبدالله بن مسعود كه دوباره به حبشه بازگشت.

آن گاه سران قريش چون از هيچ راهي نتوانستند تمامي مهاجران را بازگردانند و از ديگر سوي نيز شاهد گسترش اسلام در بين طوايف عرب بودند، اسلام حضرت حمزه نيز جان تازه اي به جبهه مسلمانان بخشيد. از اين رو تصميم قطعي گرفتند پيامبر را به قتل برسانند و بزرگ ترين مانع را از سر راه خويش بردارند. ابن عبدالبر در الدُّرَر/ 53 گويد: قريش از ابوطالب خواستند محمد را تحويل دهد و فردي غير از قريش او را بكشد تا قريش مشكلي با بني هاشم نداشته باشند و در مقابل ديه او را دو برابر بپردازند. ابوطالب به شدت با اين پيشنهاد مخالفت كرد.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 103

ي

عقوبي 2/ 31 مي نويسد: قريش مصمم بر كشتن رسول خدا (ص) شد، وقتي خبر به ابوطالب رسيد قصيده اي حماسي در حمايت از پيامبر و تسليم نكردن او سرود.

عهدنامه بيدادگري

يعقوبي 2/ 31 گويد: چون قريش دانستند كه نمي توانند رسول خدا (ص) را بكشند و يقين كردند كه ابوطالب او را تسليم نمي كند و اشعار او نيز در حمايت از رسول خدا (ص) به گوش آنان رسيد تصميم گرفتند ابوطالب را در انزواي سياسي، اجتماعي و اقتصادي قرار دهند و چنان روزگار را بر او تنگ بگيرند كه ناچار شود دست از ياري رسول خدا بردارد و او را براي كشتن تسليم كند. ابن سعد 1/ 208 گويد: وقتي خبر حسن رفتار نجاشي در باره جعفر و يارانش و گرامي داشتن آنان به قريش رسيد، تحمل اين واقعه بر آنان دشوار آمد و سخت برآشفتند و تصميم گرفتند رسول خدا را بكشند.

از اين رو عهدنامه اي را تنظيم نمودند مبني بر اين كه با بني هاشم هم غذا و هم صحبت نگردند و در اجتماع آنان حاضر نشوند و با آنان خريد و فروش ننمايند و از آنان دختر نگيرند و به آنان دختر ندهند تا آن كه پيامبر را براي كشتن تحويل دهند، تمامي قريش متحد و مصمم شدند تا حضرت را پنهاني و يا آشكارا به قتل برسانند! آن گاه چهل نفر از سران بزرگ قريش اين صحيفه را امضا و به روايت يعقوبي 2/ 31 هشتاد مُهر بر آن زدند و داخل خانه كعبه آويزان كردند يا بنابر قولي نزد ام جُلاس خاله ابوجهل گذاشتند. اين عهدنامه در اواخر سال ششم و يا

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 104

اوايل سال هفتم بعثت نوشته شد. نويسنده آن منصور بن عِكْرِمَه بود كه بعدها دستش فلج گرديد.

حماسه بزرگ شعب ابوطالب

ابن اسحاق 1/ 377 گويد: هنگامي كه خبر انعقاد عهدنامه بي مهري و ستمگرانه به ابوطالب رسيد مجدداً حمايت بدون قيد و شرط خود را از پيامبر اعلام كرد و در قصيده اي مفصل و كوبنده چنين گفت:

أَلَم تَعْلَمُوا أَنَّا وَجَدْنا مُحَمَّداً نَبِيّاً كَمُوسي خُطَّ فِي أَوَّلِ الْكُتْبِ

فَلَسْنا وَ رَبِّ الْبَيْتِ نُسْلِمُ أَحْمَداً لِعَزّاءَ مِنْ عَضِّ الزَّمانِ وَ لا كَرْبِ

آيا نمي دانيد كه ما محمد را مانند موسي پيامبري يافتيم كه نامش در كتاب هاي پيشين نوشته شده است.

به پروردگار كعبه سوگند ما هيچ گاه احمد را به سبب مشكلات و سختي هاي دوران تسليم شما نخواهيم كرد.

سپس به تمامي افراد قبيله بني هاشم و بني عبدالمطلب، مسلمان و كافر كه به جز ابولهب چهل مرد بودند دستور داد تا اسباب و اثاث خود را جمع كنند و به دره اي در نزديكي كعبه كه بعدها به شِعْب ابوطالب معروف شد پناه ببرند و شبانه روز مراقب حفظ جان رسول خدا (ص) باشند تا قريش به او دست نيابند و گفت اگر خاري به چشم محمد برود شما را مؤاخذه خواهم كرد، تمامي ما يكي پس از ديگري بايد بميريم تا آنان بتوانند به او دسترسي پيدا كنند.

ابوطالب رادمرد عرب و قهرمان بني هاشم حماسه بزرگي در شعب آفريد كه در طول تاريخ بشر نمونه ندارد. شيخ بطحا با

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 105

آن كه دوران كهولت را مي گذراند و جان خودش نيز هر لحظه در خطر بود و احتمال كشتن وي از جانب قريش مي رفت، شمشير به كمر بسته و شبانه روز از جان سفير الهي پاسداري مي كرد. نگهباناني نيز بر مدخل ورودي دره و هم چنين بر بالاي كوه ها گماشته بود تا از ورود دشمنان و آدمكشان جلوگيري كنند و شبانه روز در اطراف شعب نگهباني دهند.

شيخ مفيد در الفصول المختاره/ 59 و ابن ابي الحديد در شرح نهج البلاغه 14/ 64 گويند: چون مزدوران قريش روزها در كمين بودند تا بستر رسول خدا را شناسايي كنند و شبانگاه او را به قتل برسانند، از اين رو ابوطالب وقتي پاسي از شب مي گذشت پيامبر را از بسترش بلند مي كرد و فرزندش علي را به جاي او مي خوابانيد. يك شب علي (ع) پرسيد پدر جان پس من سرانجام كشته خواهم شد! ابوطالب او را دلداري داد و در ضمن اشعاري وي را به پايداري در دفاع از رسول خدا فرا خواند و خطاب به فرزندش فرمود:

اصْبِرَنْ يا بُنَيَّ فَالصَّبْرُ أَحْجَي كُلُّ حَيٍّ مَصِيرُهُ لِشَعُوبِ

قَدْ بَلَوْناكَ وَ الْبَلاءُ شَدِيدٌ لِفِداءِ الْحَبِيبِ و ابْنِ الْحَبِيبِ

پسرم شكيبا باش كه شكيبايي نيكوتر است و هر انسان زنده اي به ناچار سرانجامش سوي مرگ است.

همانا ما تو را در راه دوست و فرزند دوست امتحان كرديم و امتحان هم سخت دشوار است.

علي در پاسخ پدر فرمود:

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 106

أَتَأمُرُني بِالصَّبْرِ في نَصْرِ أَحْمَدٍ وَ وَاللهِ ما قُلْتُ الَّذِي قُلْتُ جازِعا

وَ لكِنَّني أَحْبَبْتُ انْ تَري نُصْرَتي وَ تَعْلَمَ أَنّي لَمْ أَزَلْ لَكَ طائِعا

سَأَسْعَي لِوَجْهِ اللهِ فِي نَصْرِ أَحْمَدٍ نَبِيِّ الْهُدَي الْمَحْمُودِ طِفْلًا وَ يافِعا

آيا مرا به شكيبايي در ياري احمد فرمان مي دهي و حال آن كه به خدا سوگند آن چه را كه من گفتم از روي بي صبري نبود.

ليكن دوست دارم كه ياري مرا ببيني و بداني كه همانا من همواره فرمانبردار تو هستم.

در ياري احمد، پيامبر هدايت كه در حال كودكي و نوجواني ستوده بود براي رضاي خدا مي كوشم.

استقامت حيرت انگيز بني هاشم

حلبي 1/ 337 گويد: بني هاشم در شعب از نظر غذا و احتياجات روزمره به شدت در تنگنا و سختي به سر مي بردند. كار به جايي رسيد كه برخي مواقع از گياهان و برگ درختچه ها تغذيه مي كردند و ناله جانكاه گرسنگي كودكان از بيرون شعب شنيده مي شد!

به نقل طبرسي/ 50 تجار و كسبه اي كه به مكه مي آمدند حق نداشتند با بني هاشم سودا كنند. ابوجهل و همفكرانش گلوگاه هاي منتهي به مكه را زير نظر داشتند، وقتي سوداگري را مي ديدند كه حامل كالاست او را از معامله با بني هاشم به شدت برحذر مي داشتند و اگر نافرماني مي كردند اموالشان به تاراج مي رفت. بني هاشم فقط سالي دو مرتبه مي توانستند از شعب خارج شوند و مقداري متاع خريداري كنند، يكي در ماه ذي الحجه موسم حج و ديگر ماه رجب موسم عمره. در اين وقت نيز مشركان كالاها را گران تر مي خريدند تا قدرت خريد را از بني هاشم سلب كنند.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 107

به روايت حلبي 1/ 337 ابولهب فرياد مي زد: قيمت ها را بالا ببريد تا پيروان محمد نتوانند خريد كنند. آري، بني هاشم با آن كه نمي دانستند دوران اين زندان بي سقف چه مدت طول خواهد كشيد، چون همراه رسول خدا بودند و اين رنج ها در راه خدا و حفظ جان پيامبر بود، تحمل كرده و خم به ابرو نمي آوردند.

رسول خدا فقط در موسم حج و عمره از شعب خارج مي شد و در مسجد الحرام با زائران خانه خدا و قبايل عرب ديدار مي نمود و آنان را به ترك بت پرستي و پرستش خداي يگانه دعوت مي كرد و از آنان مي خواست تا وي را در اين راه ياري نمايند. ابولهب پشت سر وي راه مي رفت و مي گفت فريب برادرزاده ام را نخوريد كه ساحر و دروغگوست.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام؛ ج 1؛

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 108

گشايش الهي

يعقوبي 2/ 31 مي نويسد: بني هاشم و بني مطلب سه سال در شعب ماندند تا آن كه رسول خدا (ص) و ابوطالب و خديجه (عليهم السلام) تمام هستي و دارايي خود را از دست دادند و به سختي و ناداري گرفتار آمدند. سپس جبرئيل فرود آمد و به پيامبر گفت: خدا موريانه را بر عهدنامه قريش گماشته تا هر چه بي مهري و ستمگري در آن بود، جز نام خدا همه را خورده است. حضرت عموي خود را از اين امر آگاه ساخت. ابوطالب همراه پيامبر نزد سران شرك آمد و گفت: محمد (ص) از طرف پروردگار خويش چنين مي گويد كه خدا موريانه را مأمور ساخته هر چه جز نام خدا در عهدنامه بوده همه را خورده است. اكنون اگر سخنش راست باشد چه كار مي كنيد؟ گفتند دست برمي داريم و كاري نداريم. ابوطالب گفت اگر سخنش دروغ باشد من نيز او را به شما تسليم مي كنم تا بكشيد. مُهر عهدنامه كه شكسته شد ديدند موريانه جز نام خدا هر چه در آن بوده خورده است. در اين هنگام گفتند اين چيزي جز سحر نيست و ما هرگز در تكذيب او مثل اين لحظه جدي نبوديم.

ابن اسحاق 2/ 14 گويد: در اين هنگام بود كه چند نفر از قريش وجدانشان بيدار شد و يكديگر را نكوهش كردند و تصميم گرفتند اين حصار را بشكنند. آنان با ابوجهل به مشاجره پرداختند و پس از آن كه او را محكوم كردند عده اي داخل شعب رفتند و به طور رسمي اعلام كردند كه حصار برداشته شد. آن گاه بني هاشم پس از سه سال حصر هر يك به خانه هاي خود رفتند.

اين گشايش و فرج الهي در نيمه رجب سال دهم بعثت بود. ابوطالب

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 109

اين پيروزي بسيار بزرگ را به نظم كشيد و خطاب به جعفر و ديگر مهاجران حبشه فرمود:

أَلا هَلْ أَتي بَحْرِيَّنا صُنْعُ رَبِّنا عَلي نَأيِهِم وَ اللهُ بِالنّاسِ أَرْوَدُ

فَيُخْبِرَهُمْ أَنَّ الصَّحِيفَةَ مُزِّقَتْ وَ أَنْ كُلُّ ما لَمْ يَرْضَهُ اللهُ مُفْسَدُ

تُراوِحُها إِفْكٌ وَ سِحْرٌ مُجَمَّعٌ وَ لَمْ يُلْفَ سِحْرٌ آخِرَ الدَّهْرِ يَصْعَدُ

هان! آيا خبر ياري پروردگارمان بدان مهاجران دريانوردمان كه در سرزميني بس دوردست هستند رسيده است؟! و خداوند به مردم بسيار مهربان است.

پس آنان را خبر كند كه صحيفه پاره پاره شد و هر چه را كه خدا نپسندد نابود است.

در آن صحيفه مشتي افترا و جادو در هم آميخته بود و هيچ گاه جادو تا پايان روزگار پايدار نمي ماند.

علت رفتن به شعب

ياقوت در معجم البلدان 3/ 347 گويد: شعب ابوطالب همان شعب ابويوسف بوده كه در نزديكي مسجدالحرام قرار داشته و محل سكونت بني هاشم بوده است. اين مطلب با ظاهر گزارش هايي كه مي گويد ابوطالب و بني هاشم اسباب و اثاث خود را جمع كردند و به شعب پناه بردند چندان سازگار نيست.

در اين كه آيا قريش بني هاشم را در شعب محصور كردند يا خود ابوطالب رفتن به شعب را انتخاب كرد توضيحي در تاريخ نيامده است. برخي گزارش ها ظهور در اين دارد كه اين تصميم را خود ابوطالب اتخاذ

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 110

كرده است. در عهدنامه قريش هم هيچ گونه اشاره اي به مسأله محاصره جغرافيايي نشده است. حلبي 1/ 337 مي گويد: در گزارشي آمده كه رفتن بني هاشم به شعب مستقيماً به وسيله قريش نبوده است، وقتي قريش تصميم گرفتند پيامبر را به قتل برسانند ابوطالب ناچار شد براي حفظ جان رسول خدا به شعب پناه ببرد. شيخ مفيد در الفصول المختاره/ 58 گويد: اين تصميم از جانب خود پيامبر براي حفظ جان حضرتش اتخاذ شد. آن گاه با ابوطالب مشورت كرد او نيز پذيرفت.

اما اين كه چرا ابوطالب چنين تصميمي گرفت؟ به نظر مي رسد چون قريش در كشتن پيامبر مصمم بودند هدف نخست از رفتن به شعب حفظ وي و صيانت و دفاع از شخص ايشان و تشكيل جبهه واحد در يك نقطه امن در مقابل دشمن كينه توز بوده است. اما هدف ديگر، چون طبق تصميم قريش روابط اجتماعي و تجاري با بني هاشم ممنوع شد، گويا ابوطالب براي حفظ وحدت و تقويت روحيه بني هاشم صلاح ديد آنان را از قريش جدا سازد و در يك جا جمع كند تا برخورد تحقيركننده و اهانت آميزي از قريش با آنان صورت نگيرد.

سيد رضي در نهج البلاغه/ 368 گويد: اميرالمؤمنين (ع) در نامه اي به معاويه علت رفتن به شعب را چنين بيان فرموده است:

فَأَرادَ قَوْمُنا قَتْلَ نَبِينا وَ اجْتِياحَ أَصْلِنا وَ هَمُّوا بِنَا الْهُمُومَ و فَعَلُوا بَنَا الأَفَاعِيلَ وَ مَنَعُونَا الْعَذْبَ وَ أَحْلَسُونَا الْخَوْفَ وَ اضْطَرُّونَا إِلي جَبَلٍ وَعْرٍ وَ أَوْقَدُوا لَنَا نارَ الْحَرْبِ.

اقوام ما خواستند پيامبرمان را بكشند و ريشه ما را بكنند و اندوه ها براي ما پيش آوردند. كارها درباره ما كردند و آسايش را

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 111

از ما سلب نمودند و ما را در ترس نگهداشتند و به پناه بردن به كوهي دشوار واداشتند و آتش جنگ را بر ضد ما برافروختند.

حماسه جاويد ابوطالب و دوران سه ساله حصر شعب و تحريم اجتماعي و اقتصادي از بحراني ترين و سخت ترين دوران مبارزات رسول خدا (ص) بر ضد بت و بت پرستي و كفار قريش به شمار مي آيد. هيچ يك از مقاطع حساس مبارزات پيامبر به اين اندازه دشوار و جانفرسا نبود. با اين وصف به لحاظ آن كه اين دوران فضيلت بسيار بزرگ و افتخار عظيمي براي ابوطالب و فرزندان او به شمار مي رود، آن گونه كه شايسته و سزاوار است در تاريخ مطرح نشده ولي خورشيد حق براي هميشه در پس ابر تيره پنهان نمي ماند.

منشور جاويد ابوطالب

سرانجام پس از گذشت سه سال روزهاي سخت و طاقت فرسا، تحريم اجتماعي و اقتصادي شكسته شد، محاصره به پايان رسيد و زندگي بني هاشم تا اندازه اي سر و سامان گرفت. ابوطالب و رسول خدا (ص) در اين امر پيروز شدند و به گفته قاضي عبدالجبار در تثبيت دلائل النبوة 1/ 363 اين بزرگ ترين پيروزي براي آنان به شمار مي آمد. آري، داشت اندكي از رنج ها و دردهاي پيامبر كاسته مي شد كه كتاب زندگي او به گونه ديگري ورق خورد و به مصيبتي بس بزرگ دچار گرديد.

به گفته حلبي 1/ 346 بيست و هشت روز و به نقل ديگران پس از چند ماه از رفع محاصره، ابوطالب (ع) به سبب كهولت و فشار روحي و جسمي كه در شعب بر او گذشت، در هشتاد و هفت، يا نود و يا نود و

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 112

چهار سالگي در سال دهم بعثت دنيا را وداع گفت. با رحلت ابوطالب مانع بزرگ قتل رسول خدا برطرف گرديد و كفار قريش خود را به آرزوي پليدشان نزديك تر مي ديدند.

آن چه در زندگاني اين مرد بزرگ و قهرمان توحيد جلوه گر بوده و مي درخشد فداكاري و ايثار و از خودگذشتگي و حماسه اسطوره اي وي در ياري دين خدا و حفظ جان رسول الله است. اگر نبود جانفشاني ها و تلاش خستگي ناپذير شيخ بطحا معلوم نبود كه مشركان خونخوار قريش چه بر سر پيامبر مي آوردند. به راستي كه وجود ابوطالب از مصاديق بارز تأييد الهي در حق پيامبرش بود.

قسطلاني در المواهب اللدنيه 1/ 135 از هشام كلبي روايت مي كند كه سرور عرب در آخرين لحظات زندگيش به هيچ چيز جز دين خدا و فرستاده او نمي انديشيد. او درباره رسول خدا خطاب به قريش و بني هاشم چنين فرمود: «من شما را سفارش مي كنم كه به محمد نيكي كنيد، زيرا او امين قريش و راستگوي عرب است. او داراي تمام كمالاتي است كه من آن را به شما سفارش مي كنم. همانا او ديني آورده است كه دل ها آن را مي پذيرد ولي زبان ها از ترس سرزنش انكار مي كند. به خدا سوگند روزگاري را مي بينم كه ناتوانان عرب و افتادگان و مستضعفان دعوتش را پذيرفته و سخنش را تصديق و كارش را مهم تلقي كرده اند و او به كمك آنان مشكلات را حل كرده است. آن گاه سران قريش خوار، خانه هاي شان ويران و ناتوانانشان قدرتمند مي شوند. عرب دوستيش را با او خالص كرده، دل هايش به فرمان او بوده و رهبري خود را به او سپرده است. اي گروه قريش همگان در اطاعتش باشيد و حزب او را حمايت كنيد، به خدا

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 113

سوگند هر كس كه راه او را برود رستگار و كسي كه راهنمايي او را بپذيرد سعادتمند مي گردد. اگر اجل مرا مهلت مي داد و زنده مي ماندم خطرهاي سهمگين را از او دور و حوادث بزرگ را از او دفع مي كردم».

يعقوبي 2/ 35 گويد: هنگامي كه خبر مرگ ابوطالب به رسول خدا رسيد غم او بر قلب حضرتش سنگيني كرد و سخت بي تاب گشت. سپس وارد اتاق شد و سمت راست پيشاني او را چهار بار و سمت چپ پيشانيش را سه بار دست كشيد. آن گاه فرمود: «عمو جان! در كودكي تربيتم و در يتيمي كفالتم و در بزرگي ياريم كردي، پس خداوند تو را از ناحيه من پاداش خير دهد». ابن ابي الحديد در شرح نهج البلاغه 14/ 84 چه زيبا سروده است:

و لَوْ لا أَبُوطالِبٍ وَ ابْنُهُ لَما مُثِّلَ الدِّينُ شَخْصاً وَ قاما

فَذاكَ بِمَكَّةَ آوَي و حامَي وَ هذا بِيَثْرِبَ جَسَّ الْحَماما

اگر ابوطالب و پسرش نبودند هرگز دين اسلام پا نمي گرفت، او در مكه پناه داد و حمايت كرد و اين در يثرب در گرداب هاي مرگ فرو رفت.

سال اندوه

به روايت المواهب اللدنيه 1/ 135 با فاصله كمي حدود سه روز يا سي و پنج روز بعد از درگذشت ابوطالب حضرت خديجه (س) نيز در شصت و پنج سالگي زندگي را وداع گفت. با رحلت خديجه غم سنگين تري بر قلب پيغمبر نشست. ابوطالب ياور اجتماعي و خديجه همدم داخلي رسول خدا بود. خديجه در داخل منزل يكتا غمخوار او به شمار مي آمد و از دست دادن اين يار مخلص و باوفا بر آن حضرت بسيار سخت بود تا

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 114

آن جا كه به روايت امتاع الاسماع/ 27 اين سال را «سال اندوه» ناميد! خديجه تمامي ثروت خود را بدون هيچ گونه منت در اختيار پيامبر قرار داد و او همه آن را در راه تبليغ و گسترش دين اسلام صرف كرد. خديجه همسر مهربان و باوفا و ياور صميمي پيامبر بود.

تاريخ جهان زني همانند خديجه كه اين گونه در راه خدا و رسيدن به اهداف مقدّس شوهر خدمتگزار باشد به خود نديده است. رسول خدا با ردايي كه پيوسته دست و صورت خود را با آن پاك مي كرد و به هنگام نزول وحي بر سر مي كشيد، حضرت خديجه را كفن كرد و با دست خود درون قبر نهاد و به روايت يعقوبي 2/ 35 فرمود:

«اجتَمَعَتْ عَلي هذِهِ الأُمَّةِ فِي هذِهِ الأَيّامِ مُصِيبَتانِ، لا أَدْرِي بِأَيِّهِما أَنَا أَشَدُّ جَزَعاً».

در اين روزها بر اين امت دو مصيبت وارد شد كه نمي دانم به كدام يك از آن دو بي تاب ترم.

هم چنين يعقوبي 2/ 25 نوشته است: چون خديجه وفات كرد حضرت فاطمه خود را به رسول خدا مي آويخت و مي گريست و مي گفت: مادرم كجاست؟ مادرم كجاست؟ جبرئيل بر آن حضرت فرود آمد و گفت: به فاطمه بگو خداوند متعال براي مادرت در بهشت قصري از دُرّ و گوهر بنا كرده است كه رنج و سر و صدا در آن نيست.

خلاصه درس

كار تبليغ و ترويج اسلام و مخالفت و كارشكني سران قريش ادامه داشت و تا زماني كه پيامبر از بت ها بدگويي نمي كرد قريش نيز مدارا

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 115

مي كردند ولي پس از آن كه رسول خدا به تقبيح و سرزنش بت و بت پرستي پرداخت دست به اقدامات عملي زدند و به آزار و شكنجه مسلمانان پرداختند. در سال پنجم بعثت آزار و شكنجه قريش به حدي شدت يافت كه تحمل آن بسيار دشوار شد، تا آن جا كه عده اي از اسلام برگشتند، برخي به شهادت رسيدند و بعضي به تقيه پناه بردند.

در اين صورت آينده اي مخاطره آميز و نگران كننده در پيش بود. از اين رو، تصميم به مهاجرت عده اي از مسلمانان به سرپرستي جعفر بن ابي طالب به حبشه گرفته شد. در اين بين قريش هم بيكار ننشسته و هيئتي مركب از عمروعاص و عبدالله بن ابي ربيعه به دربار نجاشي فرستادند تا مهاجران مسلمان را به مكه بازگردانند. اما نجاشي كه گويا از توطئه ها و دسيسه هاي قبلي اطلاعي حاصل نموده و نامه پيامبر و قصيده و توصيه هاي ابوطالب نيز در او تأثير به سزايي گذاشته بود، به فرستادگان قريش پاسخ منفي داد. كفار لجوج و ماجراجوي مكه وقتي نتوانستند از راه سياسي مهاجران را به حجاز بازگردانند و ماندن آنان هم در آن جا براي شان نگران كننده بود، ترفند جديدي به كار گرفتند و آن اين كه شايعه اي مبني بر اسلام قريش ساختند تا با اين حيله مهاجران را به مكه بازگردانند درنتيجه عده زيادي از آنان به حجاز بازگشتند ولي نزديك مكه كه رسيدند معلوم شد اسلام قريش دروغ است.

اين ناكامي قريش از يك طرف و گسترش اسلام از سويي ديگر و عدم كارآيي ترفندهاي ديگر باعث شد كه سران قريش عهدنامه اي را تنظيم نمودند مبني بر اين كه با بني هاشم هم غذا و هم صحبت نگردند و

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 116

در اجتماع آنان حاضر نشوند و با آنان خريد و فروش ننمايند و از آنان دختر نگيرند و به آنان دختر ندهند تا آن كه پيامبر را براي كشتن تحويل دهند، تمامي قريش متحد و مصمم شدند تا حضرت را پنهاني و يا آشكارا به قتل برسانند!

هنگامي كه خبر انعقاد عهدنامه به ابوطالب رسيد به تمامي افراد قبيله بني هاشم و بني عبدالمطلب، مسلمان و كافر كه به جز ابولهب چهل مرد بودند دستور داد تا اسباب و اثاث خود را جمع كنند و به دره اي در نزديكي كعبه كه بعدها به شِعْب ابوطالب معروف شد پناه ببرند. بني هاشم و بني مطلب سه سال در شعب ماندند تا آن كه رسول خدا و ابوطالب و خديجه تمام هستي و دارايي خود را از دست دادند و به سختي و ناداري گرفتار آمدند. سپس جبرئيل فرود آمد و به پيامبر گفت: خدا موريانه را بر عهدنامه قريش گماشته تا هر چه بي مهري و ستمگري در آن بود، جز نام خدا همه را خورده است. حضرت عموي خود را از اين امر آگاه ساخت. اين گشايش و فرج الهي در نيمه رجب سال دهم بعثت بود.

بيست و هشت روز و به نقل ديگران پس از چند ماه از رفع محاصره، ابوطالب به سبب كهولت و فشار روحي و جسمي كه در شعب بر او گذشت، در هشتاد و هفت، يا نود و يا نود و چهار سالگي در سال دهم بعثت دنيا را وداع گفت. با فاصله كمي حدود سه روز يا سي و پنج روز بعد از درگذشت ابوطالب حضرت خديجه (س) نيز در شصت و پنج سالگي زندگي را وداع گفت. با رحلت خديجه غم سنگين تري بر قلب پيغمبر نشست تا آن جا كه اين سال را «سال اندوه» ناميد.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 117

ص:118

خود آزمايي

1. سوره كافرون در چه هنگامي و به چه علّت نازل شد؟

2. به چه علت بسياري از مسلمانان به حبشه مهاجرت كردند؟

3. اقدامات مشركان را براي بازگرداندن مهاجران به مكه شرح دهيد.

4. منظور از عهد نامه بيدادگري چيست؟

5. علت رفتن به شعب ابوطالب و استقامت حيرت انگيز بني هاشم را در اين شعب شرح دهيد.

6. چرا سال دهم بعثت به «سال اندوه» نام گذاري شده است؟

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 119

درس چهارم: به سوي طائف … و در راه يثرب

هدف هاي آموزشي

انتظار مي رود با مطالعه اين درس:

- دليل قصد عزيمت پيامبر (ص) را به طائف بدانيم.

- به چگونگي مسلمان شدن گروهي از جنيان پي ببريم.

- با دو حادثه اسراء و معراج آشنا شويم.

- چگونگي ورود اسلام را به يثرب بدانيم.

- به مضمون اولين پيمان عقبه پي ببريم.

- با داستان دومين پيمان عقبه آشنا شويم.

- علل گرايش يثربيان را به اسلام بدانيم.

- علت و چگونگي هجرت پيامبر (ص) و مسلمانان را به يثرب بدانيم.

- شب ليلة المبيت و توطئه قتل پيامبر (ص) را بشناسيم.

- مسير هجرت پيامبرص () را به يثرب بدانيم.

در اين درس از عزيمت پيامبر (ص) به سوي طائف و دو رخداد مهم اسرا و معراج كه در يك شب به وقوع پيوست، دعوت قبايل از جمله قبيله قدرتمند بني عامر به اسلام، اولين و دومين بيعت عقبه، اسلام آوردن

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 120

ي

ثربيان و دلايل آن، هجرت مسلمانان از مكه به يثرب، توطئه قتل پيامبر و جريان غار ثور سخن خواهيم گفت.

به سوي طائف

پس از درگذشت ابوطالب بزرگ پرچمدار توحيد و يگانه حامي رسول خدا گستاخي قريش در آزار و اذيت شدت يافت. به روايت ابن كثير 2/ 144 پيامبر فرمود:

«مَا زالَتْ قُرَيْشٌ كاعَّةً حَتّي تُوُفِّيَ أَبُوطالِبٍ».

قريش پيوسته در وحشت بودند تا آن كه ابوطالب درگذشت.

چون به گفته مَقْريزي در امتاع الاسماع/ 27 جز ابوطالب كسي در بين طايفه اش و عموهايش از او دفاع نمي كرد. ديگر نه ابوطالب بود تا در خارج از منزل از او حمايت كند و نه خديجه تا در منزل او را دلداري دهد و مرهمي بر زخم هايش بگذارد. از اين به بعد بود كه به نقل ابن اسحاق 2/ 57 زوائد شكمبه حيوان روي سر آن حضرت مي ريختند و فرومايگان قريش بارها مي خواستند او را به قتل برسانند. رسول خدا وقتي ديد نصايح او بر دل سنگ قريش هيچ گونه تأثيري ندارد و مكه هم براي او جاي امني نيست، تصميم گرفت به طائف برود به اميد آن كه قبيله ثقيف كه پس از قريش مهم ترين قبيله عرب بود، به دين اسلام بگرود.

به روايت ابن اسحاق 2/ 60 و طبرسي/ 54 در طائف نزد سه برادر از بزرگان ثقيف به نام عبديالَيل، مسعود و حبيب پسران عمرو بن عُمير رفت و آنان را به پذيرش توحيد و دين اسلام و ياري خود فرا خواند. يكي

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 121

گفت من پرده كعبه را دريده باشم اگر خدا تو را به رسالت فرستاده باشد. دومي گفت خدا غير از تو كسي را براي رسالت خود پيدا نكرد؟! سومي گفت به خدا سوگند من هرگز با تو سخن نخواهم گفت، چون اگر آن گونه كه مي گويي فرستاده خدا باشي تو بزرگ تر از آني كه من سخنت را رد كنم و اگر بر خدا دروغ مي بندي بر من سزاوار نيست كه با تو سخن بگويم.

رسول خدا (ص) از اسلام آوردن ثقيف نااميد شد و از ايشان خواست امر وي را كتمان كنند تا مبادا اين موضوع موجب گستاخي قريش شود. آنان نه تنها كتمان نكردند بلكه سفيهان و بردگان خود را واداشتند تا با ناسزا گفتن و فرياد زدن دنبال حضرت بروند و وي را سنگباران كنند، اراذل و اوباش ثقيف از دو سو بر سر راه پيامبر صف كشيدند و حضرت را سنگباران و پاهايش را مجروح و غرق در خون كردند! رسول خدا به سايه درخت انگوري پناه برد و لحظه اي آرميد، آن گاه چنين زبان به نيايش گشود:

«اللّهُمَّ إِلَيكَ أَشْكُو ضَعْفَ قُوَّتِي وَ قِلَّةَ حِيلَتِي وَ هوانِي عَلَي النّاسِ يا أَرْحَمَ الرّاحِمِينَ. أَنْتَ رَبُّ الْمُسْتَضْعَفِينَ وَ أَنْتَ رَبِّي، إِلي مَنْ تَكِلُنِي؟ إِلي بَعِيدٍ يتَجَهَّمُنِي؟ أَمْ إِلي عَدُوٍّ مَلَّكْتَهُ أَمْرِي؟ إِنْ لَمْ يكُنْ بِكَ عَلَي غَضَبٌ فَلا أُبالِي وَ لكِنْ عافِيتُكَ هِي أَوْسَعُ لِي».

خدايا از ناتواني و بيچارگي و بي كسي خويش به تو شكوه مي برم، اي مهربان تر از همه مهربانان. تو پروردگار بيچارگان و پروردگار مني، مرا به كه وامي گذاري؟ به بيگانه اي كه با من ترشرويي كند

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 122

ي

ا به دشمني كه سرنوشتم را به او سپرده اي؟ اگر تو بر من خشمگين نباشي باكي ندارم. ليكن نعمت سلامت تو گسترده تر است.

چون عُتبه و شيبه پسران ربيعه حضرت را در آن حال رقّت بار ديدند به غلام مسيحي خود عَدّاس گفتند خوشه انگوري در طبقي بگذار و براي او ببر. عدّاس چنين كرد. چون حضرت خواست انگور را تناول فرمايد نام خدا را بر زبان آورد. عدّاس گفت به خدا سوگند اين جمله را اهل اين سرزمين نمي گويند. پيامبر از سرزمين و دين او پرسيد، پاسخ داد من اهل نينوا و مسيحي هستم. فرمود: «از شهر مرد صالح يونس بن مَتّي». عدّاس گفت تو يونس بن مَتّي را از كجا مي شناسي؟ فرمود: «او برادرم و پيغمبر خدا بود، من هم پيامبر هستم». عدّاس تا اين سخن را شنيد خود را بر دست و پاي حضرت انداخت و مسلمان شد. عُتبه و شيبه كه نظاره گر ماجرا بودند، پس از آن كه عدّاس نزد آنان بازگشت به او گفتند مواظب باش اين مرد تو را از دينت بيرون نبرد، زيرا دين تو بهتر از دين اوست.

برخي از محققان در صحت اين قسمت تشكيك كرده و گفته اند رسول خدا هديه مشرك را نمي پذيرفت. آري مشهور است كه پيامبر هديه مشرك را نمي پذيرفت ولي هداياي پادشاه مصر و امپراتور روم را پذيرفت. لذا ابوعبيد در الاموال/ 329 مي گويد: وجه جمع آن است كه هديه مشرك حربي را قبول نمي كرده است. اين احتمال ابوعبيد خوب است، اما گاهي هديه كافر غير حربي مانند ابوعامر مُلاعب الاسنّه را نيز نمي پذيرفته است.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 123

بازگشت به مكه

رسول خدا (ص) پس از ده روز توقف در طائف و نااميدي از اسلام آوردن و ياري ثقيف به مكه بازگشت. به نقل ابن اسحاق 2/ 63 در منزلگاه نَخْلَه نيمه شب در حال نماز بود كه عده اي از جِنّيان از آن جا عبور مي كردند، خدمت حضرت رسيده ايمان آوردند و براي دعوت قومشان به ديار خويش بازگشتند. خداوند در سوره جن به اين داستان تصريح كرده است. پيامبر به نزديكي مكه كه رسيد به لحاظ عدم امنيت جاني وارد شهر مكه نشد. ابن كثير 2/ 153 گويد: كسي را نزد اخْنَس بن شَريق، سهيل بن عمرو و مُطْعِم بن عدي فرستاد و از هر يك امان خواست. مطعم پذيرفت و پيامبر در پناه او وارد مكه شد. پس از سه روز از وي خواست تا پناه خود را از آن حضرت بردارد و او نيز در كنار مسجدالحرام اعلام كرد كه محمد ديگر در جوار من نيست.

رسول خدا (ص) كه هيچ گاه نيكي هاي اشخاص را فراموش نمي كرد و به هر نوعي كه شده بود آن را جبران مي نمود، به نقل ابن كثير 2/ 154 وقتي در جنگ بدر هفتاد نفر از قريش اسير شدند از مطعم به نيكي ياد كرد و فرمود: «اگر مطعم زنده بود و از من مي خواست اين اسيران را آزاد كنم همه را به او مي بخشيدم».

ابن جوزي در الوفا باحوال المصطفي 1/ 216 گويد: اگر پرسيده شود كه چرا پيامبر در جوار يك نفر كافر داخل شد؟ پاسخ اين است در جاي خود ثابت شده كه خداوند كاري را بدون حكمت انجام نمي دهد گرچه وجه آن بر ما پوشيده باشد، كار رسول خدا نيز از اين باب است، پس ما بايد تسليم باشيم و بدانيم كه اين كار حتماً داراي حكمتي بوده است.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 124

نكته مهم تر از سخن ابن جوزي اين كه رسول خدا (ص) چه در مكه و چه در مدينه با برخي از غير مسلمانان سليم النفس مانند نجاشي، ابوبرا، مَعْبَدبن ابي مَعْبَد خزاعي و ديگران، رابطه حسنه داشت و در پيشبرد اهداف مقدس خود از آنان استفاده مي كرد و اين گونه نبود كه با كفّار هيچ گونه ارتباطي نداشته باشد.

اسراء و معراج

از حوادث مهم سال دهم بعثت اسراء و معراج حضرت رسول است كه به گفته علامه مجلسي در بحارالانوار 18/ 289 هر دو در يك شب رخ داد. يعني خداوند او را شبانه از مكه به بيت المَقْدِس و از آن جا به آسمان ها برد تا نشانه هاي عظمت و قدرت حق را مشاهده كند. در آيه نخست سوره اسرا آمده است:

(سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَي بِعَبْدِهِ لَيْلًا مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَي الْمَسْجِدِ الأَقْصَا الَّذِي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ آيَاتِنَا).

منزه است آن خدايي كه بنده خود را شبي از مسجدالحرام به مسجد الاقصي كه گرداگردش را بركت داده ايم سير داد تا برخي نشانه هاي خود را به او نشان دهيم.

اين آيه به اسراء حضرت كه سير شبانه از مكه به بيت المَقْدِس بوده است تصريح دارد و روايات متواتر از شيعه و سني نيز صريح در اين است كه از آن جا خداوند پيامبر خود را به آسمان ها عروج داد.

به گفته ابن سعد در طبقات 1/ 214 اسراء در شب هفدهم ماه ربيع الاول يك سال قبل از هجرت و معراج در شب هفدهم ماه رمضان

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 125

ي

عني هجده ماه پيش از هجرت بوده است و نمازهاي پنجگانه در معراج واجب گرديد. فخر رازي در تفسير كبير 20/ 147 و علامه مجلسي در بحارالانوار 18/ 289 گفته اند: اسرا و معراج هر دو با روح و جسد پيامبر بوده و مجلسي افزوده كه در حال بيداري انجام شده است نه در عالم رؤيا. برخي نيز معراج را در اوايل بعثت دانسته اند. درباره معراج سخن بسيار است كه اين جا مجال ذكر آن نيست.

دعوت قبايل

به روايت ابن سعد 1/ 216 رسول خدا پس از سال چهارم بعثت كه دعوت خود را آشكار كرد ده سال پيوسته در موسم حج مردم را به اسلام فرا مي خواند. پس از بازگشت از طائف جلوگيري از تبليغ دين اسلام و سركوبي مسلمانان به شدت افزايش يافت. در اين دوران قريش بيش از پيش حضرت را در تنگنا قرار دادند تا آن جا كه تبليغ اسلام در مكه مشكل و محدود شد و رفتن به مناطق خارج از مكه نيز به آساني ممكن نبود، زيرا احتمال خطر وجود داشت، چون در مكه بني هاشم بودند تا در حد توان خويش از وي دفاع كنند ولي در خارج از مكه چنين نيرويي هم نبود. حضرت در ماه هاي حرام به ويژه مراسم حج در بازار عُكاظ، مَجَنَّه، ذوالمجاز و نيز در مكه و مِني با حاجيان و سران طوايف ملاقات و آنان را به اسلام دعوت مي كرد و از آنان مي خواست تا او را ياري كنند، ولي ابولهب با اتهام اين كه محمد دين مردم مكه را رها كرده و دروغگوست از پذيرش اسلام مردم جلوگيري مي كرد.

در همين دوران بود كه به گفته ابن اسحاق 2/ 66 روزي رسول خدا

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 126

نزد قبيله قدرتمند بني عامر رفت و آنان را به سوي خدا فرا خواند، يكي از بزرگان آنان به نام بَيحَرَة بن فِراس با اشاره به سوي پيامبر (ص) گفت: به خدا اگر من اين جوان را از دست قريش مي گرفتم به وسيله او مي توانستم عرب را بخورم. سپس به رسول خدا گفت: اگر ما در اين امر از تو پيروي كنيم و سپس خدا تو را بر مخالفانت پيروز گرداند، پس از خود اين امر (حكومت) را به ما وامي گذاري؟ پيامبر (ص) فرمود:

«الأَمْرُ إِلَي اللهِ يَضَعُهُ حَيْثُ يَشاءُ».

اين كار به دست خداست، هر كجا كه بخواهد آن را قرار مي دهد.

لذا بَيحَرَه دعوت پيامبر را نپذيرفت. از اين مطلب دو اصل بسيار مهم استنباط مي شود؛ يك اين كه امامت و رهبري دنباله و در امتداد رسالت و نبوت است و ديگر اين كه امامت و خلافت انتصابي است نه انتخابي و تعيين آن با خداوند حكيم است.

اولين مسلمانان يثرب

خبر بعثت رسول خدا (ص) كم و بيش به يثرب رسيده بود و يثربيان دورادور از آمدن پيامبر جديد مطلع بودند هر چند از ظواهر ملاقات نخستين گروه آنان با پيامبر چنين استفاده مي شود كه ايشان قبلًا از بعثت رسول خدا چندان اطلاعي نداشته اند. باري، شايد اواخر سال دهم و اوايل سال يازدهم بعثت بود كه چند ملاقات پراكنده بين برخي از يثربيان و رسول خدا رخ داد كه زمينه اي براي ديدارهاي بعدي شد.

به گفته ابن اسحاق 2/ 70 حضرت در سال يازدهم بعثت در موسم حج در عقبه مِني كه بر سر راه مكه است با شش نفر از مردم يثرب كه عبارت

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 127

بودند از اسعد بن زُراره، عوف بن حارث، رافع بن مالك، قُطبة بن عامر، عُقبة بن عامر و جابر بن عبدالله بن رئاب ملاقات كرد. از ايشان پرسيد: «شما كيستيد؟» گفتند مردمي از قبيله خزرج. پرسيد: «از هم پيمانان يهود؟» گفتند آري. فرمود: «نمي نشينيد تا با هم گفتگو كنيم؟» گفتند چرا. حضرت دين اسلام را بر آنان عرضه داشت و قرآن براي شان تلاوت كرد. يثربيان به يكديگر گفتند به خدا قسم اين همان پيامبري است كه يهوديان ما را از بعثت او بيم مي دادند، پس نبايد در ايمان بر ما پيشي گيرند. آن گاه دعوت رسول خدا را پذيرفته و اسلام آوردند و گفتند ما قوم خود را در حال دشمني و درگيري جنگ گذارديم، اميدواريم كه خدا به وسيله تو آنان را با هم الفت دهد. اكنون ما به يثرب باز مي گرديم و آنان را به اسلام دعوت مي كنيم. اميد است كه خدا با اين دين هدايتشان كند و در آن صورت كسي از تو نيرومندتر نخواهد بود. ايشان به يثرب بازگشتند و خبر بعثت پيامبر را به اطلاع عموم رساندند و آنان را به اسلام دعوت كردند. طولي نكشيد كه خبر ظهور اسلام يثرب را فرا گرفت و خانه اي نبود كه در آن سخن از پيامبر نباشد.

نخستين بيعت عقبه

تبليغات اين گروه شش نفري باعث شد كه عده اي از مردم يثرب به دين جديد گرايش پيدا كنند. در سال بعد يك گروه دوازده نفري متشكل از همان گروه و شش نفر ديگر در موسم حج به مكه آمدند و به نقل ابن اسحاق 2/ 73 در عَقَبَه مِني ضمن ملاقات با آن حضرت پيماني به اين شرح بستند: «براي خدا شريك قرار ندهند، دزدي نكنند، مرتكب زنا

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 128

نشوند، فرزندان خود را نكشند، به يكديگر تهمت نزنند و در كارهاي نيك نافرماني ننمايند». اين پيمان معروف به «بيعة النساء» است.

رسول خدا (ص) فرمود: «اگر وفا كرديد بهشت برايتان خواهد بود و اگر در چيزي از اين ها نافرماني كرديد كار شما با خداوند عزوجل است، اگر خواست كيفر مي كند و اگر خواست مي بخشد». اين دوازده تن به مدينه بازگشتند و حضرت به درخواست آنان مُصعب بن عُمير جوان منظم و آراسته را همراهشان به يثرب فرستاد تا مردم را به دين اسلام دعوت كند و به تازه مسلمانان قرآن و احكام اسلام بياموزد. بدين لحاظ در مدينه به مُصعب «مُقْري» مي گفتند. او در مدينه مبلّغ اسلام بود و براي مردم اقامه جماعت مي كرد.

دومين بيعت عقبه

در يثرب جنب و جوش زيادي حاكم بود و مردم با شور و هيجان برنامه هاي اسلام را دنبال مي كردند، مسلمانان بي صبرانه در انتظار فرا رسيدن موسم حج بودند تا در مراسم حج پيامبر خود را زيارت كنند. ابن سعد 1/ 221 گويد: كاروان حج متشكل از پانصد نفر كه هفتاد و سه مرد و دو زن آن مسلمان بودند به سوي مكه حركت كرد. مسلمانان با پيامبر ملاقات كردند و از حضرتش براي بيعت وقت خواستند، قرار شد شب سيزدهم ذي الحجه در دل شب در پايين عقبه مِني گفتگو كنند. به روايت طبرسي/ 59 اين جلسه در خانه عبدالمطلب كه در نزديكي عقبه قرار داشت برگزار گرديد. حضرت علي و حمزه نيز پايين عقبه بر سر راه

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 129

نگهباني مي دادند.

شب سيزدهم فرا رسيد. پيامبر اكرم (ص) قبل از ديگران همراه عموي خود عباس در عقبه حاضر شد. پاسي از شب گذشته بود مسلمانان در حالي كه مشركان قريش در خواب بودند مخفيانه به ميعادگاه خود رفتند. به روايت ابن اسحاق 2/ 84 آن گاه عباس خطاب به يثربيان گفت: اي گروه خزرج، اگر چنان مي بينيد كه به آن چه به محمد وعده داده ايد وفادار مي مانيد و در مقابل مخالفانش از او محافظت مي كنيد، پيمان ببنديد ولي اگر چنان مي بينيد كه وقتي نزد شما آمد وي را تسليم دشمن خواهيد كرد و او را ياري نمي كنيد از هم اينك او را رها كنيد.

يثربيان به عباس گفتند آن چه را تو گفتي شنيديم، اي رسول خدا تو خود سخن بگو و هر پيماني مي خواهي براي خود و خدايت بگير. پيامبر گفتار خويش را با تلاوت قرآن آغاز كرد و آنان را به سوي خدا دعوت و به اسلام تشويق نمود و سپس فرمود: «با شما بيعت مي كنم بر اين كه از من دفاع كنيد همان گونه كه از زنان و فرزندانتان دفاع مي كنيد».

انصار به اتفاق پاسخ مثبت و قول هرگونه مساعدت دادند. به نقل ابن اسحاق 2/ 97 عُبادة بن صامت گويد: هم چنين پيمان بستيم كه خلافت را به هر كس كه از خاندانش بسپارد ما مخالفت نكنيم.

به روايت ابن اسحاق 2/ 85 ابوالهَيثم بن تَيهان گفت: اي رسول خدا ميان ما و يهوديان رشته هايي است كه آن ها را قطع مي كنيم. پس مبادا كه ما اين كار را كنيم و آن گاه كه خدا تو را پيروز كرد ما را رها كني و به سوي قوم خود بازگردي! رسول خدا لبخندي زد و فرمود: «خون من

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1

ص: 130

خون شما و حرمت من حرمت شماست، من از شما هستم و شما از من هستيد، با هر كس شما بجنگيد من هم مي جنگم و با هر كس شما صلح كنيد من هم صلح مي كنم».

در اين هنگام يثربيان ضمن اعلام آمادگي و رضاي كامل مراسم بيعت را انجام دادند. سپس رسول خدا (ص) فرمود: «دوازده نفر از ميان خود برگزينيد تا مسؤول و مراقب آن چه در بين قومشان مي گذرد باشند». آن گاه رسول خدا (ص) وعده داد در موقع مناسب به يثرب هجرت كند.

شايان ذكر است كه استاد سيد جعفر مرتضي عاملي در الصحيح 4/ 140 در باره حضور عباس عموي پيغمبر تشكيك كرده و گفته است حضور عباس بن عُبادة بن نَضْلَه انصاري و سخن گفتن او كه به سخنان عباس بن عبدالمطلب شباهت زيادي دارد و نيز تشابه اسمي آنان باعث شده عمداً و يا سهوا نام عباس بن عبدالمطلب به جاي او آورده شود. قسمتي از سخنان عباس بن عُبادة بن نَضْله انصاري كه در سيرة ابن هشام 1/ 88 آمده مؤيد اين نظريه است.

علل گرايش يثربيان به اسلام

با اين كه پيامبر (ص) اهل مكه بود و در ميان مكيان بزرگ شده و آنان به صداقت، راستگويي و امانتداري او اعتقاد داشتند جز اندكي به او ايمان نياوردند. در حالي كه يثربيان در اولين ملاقات و ديدار بي درنگ به اسلام گرويدند و از ياران مخلص و باوفاي آن حضرت گشتند. عللي كه در مورد نپذيرفتن اسلام از سوي مكيان و پذيرش سريع آن از جانب يثربيان به ذهن مي رسد چنين است:

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 131

الف. مردم مكه عموماً متكبر، خشن، لجوج، متعصب و داراي روحيه اي نسبتاً اعرابي و غير فرهنگي بودند و حال آن كه اكثر مردم مدينه فروتن، بي آلايش، حقيقت جو، غير متعصب و داراي روحيه نسبتاً فرهنگي بودند. لذا قرآن به سرعت در بين آنان جا باز كرد و معارف آن در عمق دل هاي پاكشان جاي گرفت. ابن قيم در زادالمعاد 2/ 473 گويد: مدينه با قرآن فتح شد.

ب. مردم مكه و به ويژه بزرگان قبايل، تاجر، ثروتمند و رباخوار بودند و اسلام را با منافع خود در تضاد مي ديدند، در حالي كه مردم مدينه كارگر، كشاورزِ زحمتكش و داراي زندگي متوسط بودند و هيچ گونه تضادي بين منافع آنان و اسلام ديده نمي شد.

ج. مردم مكه به طور عموم عياش، بي بند و بار، لاابالي و اهل فحشا و منكرات به حساب مي آمدند، اسلام نيز تمام اين مسائل را حرام و ممنوع مي دانست ولي بيشتر مردم مدينه عفيف و پاكدامن بودند و كمتر دچار فحشا و منكرات شده بودند، به اين لحاظ بين فرهنگ آنان و اسلام اصطكاكي وجود نداشت.

د. افكار توحيدي و اطلاع از اديان الهي در مكه كمتر رايج بود و مردم مطالب چنداني از آن نمي دانستند. اما مدنيان در مجاورت با يهود از اديان الهي و ظهور پيامبر جديد مطّلع بودند. لذا در اولين ملاقات با رسول خدا (ص) به يكديگر گفتند اين همان پيامبري است كه يهود بشارت او را مي دادند، مبادا آنان در پذيرش دين جديد از ما سبقت بگيرند.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 132

ه. آخرين دليلي كه نمي توان از نظر دور داشت وضعيت بحراني يثرب و اختلافات و جنگ هاي خانمان سوز چندين ساله بين دو قبيله اوس و خزرج بود كه از آن به ستوه آمده بودند و دنبال راهكار و چاره اي مي گشتند. از اين رو يكي از آنان در ملاقات با پيامبر (ص) به اين امر تصريح كرد.

مقدمات هجرت

با پخش خبر پيمان يثربيان با رسول اكرم (ص) سختگيري قريش بر مسلمانان شدت يافت و پس از آن زندگي در مكه طاقت فرسا گشت، تبليغ و نشر اسلام در شهر مكه به بن بست رسيد. شهر طائف هم كه اسلام را پذيرا نشد، سران قبايل جزيرة العرب نيز دين جديد را رد كردند. در اين زمان بود كه پيامبر بايد تصميم جديدي اتخاذ مي كرد و چاره اي مي انديشيد.

به گفته نويسنده راه محمد 2/ 29 فراروي پيامبر تقريباً دو راه اساسي بيشتر وجود نداشت؛ يكي ماندن در مكه و مبارزه و درگيري با سران شرك، ديگري خروج از مكه و هجرت به سرزميني ديگر. آري، راه اول براي آن حضرت ممكن بود، زيرا او ياران از جان گذشته اي داشت كه حاضر بودند هر لحظه و در هر نقطه جان خود را فداي پيامبر نمايند و هر كس را كه او دستور دهد پنهاني به قتل رسانند. با اين كار نگراني و وحشت سران قريش را فرا مي گرفت به طوري كه زندگي در مكه نگران كننده و مشكل مي شد. اما ايشان اين راه را به هيچ وجه انتخاب نمي كرد، زيرا او پيامبر رحمت بود نه پيامبر وحشت، براي رستگاري و

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 133

هدايت آمده بود نه براي ارعاب و وحشت.

در يك كلام او پيامبر بود نه پادشاه، پس كشتار و ارعاب شايسته حضرتش نبود. او از سوي پروردگار خود ديني آورده بود كه بشر را به سعادت دنيا و آخرت برساند، ديني كه با ارعاب و كشتار پيش رود نمي تواند سعادت انسان را تأمين كند. دين امر قلبي و ايمان و اعتقاد به امور معنوي و پذيرش و به كار گرفتن احكام و قوانين آن است و با ارعاب و اجبار نمي توان آن را در دل انسان ها جاي داد.

پيامبر (ص) با هدايت و فرمان خدا راه دوم را برگزيد كه هجرت بود. سراي هجرت هم مي بايست مناسب با برنامه اسلام و هم شايسته مقام آن حضرت باشد. مناسب ترين منطقه براي پيشبرد اهداف پيامبر همانا يثرب بود. يثربيان هم فهيم و فرهنگي بودند و هم شجاع و دلاور.

سرفصل نوين برنامه پيامبر (ص) آغاز شد، اجازه هجرت به مسلمانان مظلوم و دربند داده شد تا نزد مردم يثرب بروند و به آنان ملحق شوند. بلاذري 1/ 257 گويد: رسول خدا به مسلمانان فرمود: «به من خبر داده شد كه سراي هجرت شما يثرب است، پس هر كس مي خواهد مهاجرت كند برود، زيرا سرزميني است نزديك و شما با آن آشنا هستيد و آن جا راه كاروان تجاري شما به شام است».

به روايت ابن اسحاق 2/ 111 فرمود: «خداوند عز و جل در آن جا براي شما برادراني و سرايي امن قرار داده است». مسلمانان دسته دسته رهسپار مدينه شدند و حضرت منتظر اذن پروردگار درباره هجرت خود بود. در اين وقت مشركان احساس خطر كرده و به ممانعت از

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 134

هجرت پرداختند ولي به هيچ وجه نتوانستند جلوي اراده پولادين مسلمانان را بگيرند. باري، پيامبر به اذن خدا در مكه ماند و بعد از همه مسلمانان هجرت كرد تا هم مهاجران را رهبري كند و هم نقطه اميد و قوت قلبي براي آنان باشد. ابتداي هجرت مسلمانان ذي الحجه سال سيزدهم بعثت بعد از پيمان عقبه دوم بود. نخستين مسلمان مهاجر ابوسَلَمَه عبدالله بن عبدالاسد بود كه يك سال قبل از بيعت دوم عقبه به مدينه هجرت كرد. بلاذري 1/ 257 گويد: بين نخستين و واپسين مهاجران يك سال طول كشيد.

هجرت تكليف شرعي

هجرت علاوه بر اين كه وظيفه اي سياسي و مبارزاتي بود تكليف شرعي نيز محسوب مي شد. غير از آن كساني كه دربند بودند و مشركان مانع هجرتشان مي شدند، ديگران بايد هجرت مي كردند. خداوند در آيه هفتاد و دوم سوره انفال مي فرمايد:

(وَالَّذِينَ آمَنُوا وَلَمْ يُهَاجِرُوا مَا لَكُمْ مِنْ وَلَايَتِهِمْ مِنْ شَيْ ءٍ حَتَّي يُهَاجِرُوا).

كساني كه ايمان آورده اند، ولي مهاجرت نكرده اند هيچ گونه پيوندي با شما ندارند، مگر آن كه هجرت كنند.

فخر رازي در تفسير كبير 15/ 210 گويد: مقصود آيه تحريض و ترغيب مسلمانان مكه به هجرت است تا آن كه تعداد مسلمانان در مدينه فزوني يابد و اجتماع و دولت آنان بزرگ و نيرومند گردد. ابوبكر عامري در بهجة المحافل 1/ 161 گويد: مسلماناني كه توان هجرت را داشتند بايد

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 135

هجرت مي كردند.

وجوب هجرت تا فتح مكه در سال هشتم هجرت ادامه داشت و باب هجرت مفتوح بود. اما وقتي كه مكه فتح شد هجرت هم به پايان رسيد، به روايت احمد حنبل 3/ 468 و كليني 5/ 443 رسول خدا (ص) فرمود:

«لا هِجْرَةَ بَعْدَ الْفَتْح».

پس از فتح مكه ديگر هجرت نيست.

به همين لحاظ كساني كه مانند امويان بعد از فتح مكه به مدينه آمدند مهاجر محسوب نمي شدند. پس از هجرت بازگشت به مكه نيز بدون ضرورت و اجازه پيامبر بسيار قبيح و زشت تلقي مي شد تا آن جا كه اگر كسي چنين مي كرد به شدت سرزنش شده و نوعي رويكرد به كفر محسوب مي گرديد و آن را «التَعَرُّبُ بَعْدَ الْهِجْرَة» مي گفتند. تعرّب بعد از هجرت گرچه بيشتر ظهور در بازگشت به صحرا و باديه و گرايش به فرهنگ بدويت و جاهليت داشت ليكن بازگشت به مكه نيز نوعي تعرّب بعد از هجرت به حساب مي آمد. البته وجوب هجرت و شدت آن بيشتر متوجه مسلمانان مكه بود، آن هم در سال هاي نخست هجرت. بعدها برخي قبايل اطراف مدينه كه مسلمان مي شدند با اجازه رسول خدا در سرزمين خود مي ماندند. به روايت تهذيب الكمال 4/ 284 پيامبر به برخي از آنان مي فرمود:

«حَيْثُ مَا كُنْتُمْ اتَّقَيْتُمُ اللهَ لَمْ يَلِتْكُمْ مِنْ أَعْمَالِكُمْ شَيْئاً».

در هر كجا كه هستيد اگر تقوا پيشه كنيد چيزي از اعمالتان كاسته نخواهد شد.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 136

تعداد مهاجران

تعداد مهاجران به طور دقيق در متون تاريخي نيامده است و به دست آوردن آن كاري بس دشوار و تا اندازه اي غيرممكن است. ابن اسحاق 2/ 114 سي و هفت نفر مرد را نام برده و جايگاهشان را در مدينه ذكر كرده كه با اميرالمؤمنين و ابوبكر و ابوفُهَيرَه چهل مرد مي شوند. ابن عبدالبر در الدرر/ 75 هفتاد و پنج زن و مرد را نام برده، غير از كساني كه ازدواج نكرده بودند و به جز برخي كه مي گويند گروهي و دسته جمعي هجرت كردند.

اگر آن گزارش غير مشهور بحارالانوار 19/ 130 را بپذيريم كه تعداد كساني كه پيمان برادري بستند سيصد نفر بودند، مردان مهاجر تقريباً يك صد و پنجاه نفر مي شوند. با در نظر گرفتن اين نكته كه در هجرت حبشه مردان مهاجر هشتاد و چند نفر بودند و در جنگ بدر هشتاد نفر از مهاجران شركت داشتند، نبايد شمار مهاجران مدينه در روزهاي اول هجرت زياد باشد. البته بعدها تعداد آنان رو به فزوني نهاد تا آن كه در فتح مكه كتيبه مهاجران را هفتصد مرد جنگي تشكيل مي داد. باري، با توجه به قراين چنين به نظر مي رسد كه در ابتداي هجرت كليه مهاجران مكه با زنان و فرزندانشان گويا حدود پانصد نفر بوده اند.

توطئه بزرگ قتل پيامبر

هنوز سه ماه از بيعت دوم انصار نگذشته بود كه همه مسلمانان مكه به يثرب هجرت كردند. ابن سعد در طبقات 1/ 226 گويد: جز رسول خدا (ص)، علي (ع) و ابوبكر كسي در مكه نماند، مگر كساني كه گرفتار

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 137

حبس، يا بيمار و يا ناتوان از هجرت بودند. اين كار براي ستمديدگان مكه گشايشي بود و براي سران شرك گرفتاري. قريش از اين كه يثربيان پيمان بسته بودند از رسول خدا در مقابل دشمنانش دفاع كنند سخت نگران شدند. به روايت ابن سعد 1/ 227 چون مشركان ديدند ياران رسول خدا زنان و فرزندانشان را هم همراه خويش به مدينه مي برند دانستند كه آن جا پايگاه مسلمانان خواهد شد و بيم آن داشتند كه پيامبر نيز به مدينه برود. از اين رو در روزهاي پاياني ماه صفر سال چهاردهم بعثت جلسه اضطراري مشركان در دارالنَّدْوَه تشكيل شد. در شمار شركت كنندگان اختلاف است، كم ترين رقم آن را پانزده نفر نوشته اند.

پس از انعقاد مجلس، مشكل بزرگ شهر مكه كه بعثت پيامبر بود مطرح شد و هر يك از اعضا در پي چاره انديشي برآمدند، به روايت ابن اسحاق 2/ 125 يكي گفت محمد را به زنجير كشيده زنداني كنند تا زماني كه مرگ وي فرا رسد. در رد اين نظريه گفته شد بني هاشم و ياوران محمد به هر وسيله اي كه باشد نجاتش خواهند داد. ديگري پيشنهاد كرد كه او را از مكه اخراج و تبعيد كنند. اين نظريه هم پذيرفته نشد، زيرا در رد آن گفتند هر كجا كه برود با بيان سحرآميزش پيرواني پيدا خواهد كرد. ابوجهل گفت از هر قبيله جواني دلير و طايفه دار انتخاب شوند، آن گاه دسته جمعي به يكباره بر محمد حمله برده و او را به قتل برسانند. بني هاشم كه نمي توانند با همه طوايف بجنگند ناچار به گرفتن ديه راضي مي شوند و ديه او را مي پردازيم.

اين پيشنهاد به اتفاق آراء تصويب شد. آيه سي سوره انفال به اين مورد اشاره دارد:

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 138

(وَإِذْ يَمْكُرُ بِكَ الَّذِينَ كَفَرُوا لِيُثْبِتُوكَ أَوْ يَقْتُلُوكَ أَوْ يُخْرِجُوكَ وَيَمْكُرُونَ وَيَمْكُرُ اللهُ وَاللهُ خَيْرُ الْمَاكِرِينَ).

به يادآور آن گاه را كه كافران درباره تو مكر ورزيدند تا تو را دربند كشند يا بكشند و يا بيرون رانند، آنان مكر مي ورزند و خدا هم مكر مي ورزد و خدا بهترين مكركنندگان است.

يعقوبي 2/ 39 گويد: قريش مصمم و همداستان شدند تا رسول خدا را به قتل برسانند. گفتند هم اينك كه ابوطالب درگذشته ديگر كسي را ندارد تا او را ياري كند. چند نفر جوان از سران قريش از جمله ابوجهل، ابولهب، امية بن خَلَف، عُقبة بن ابي مُعَيط و نَضْربن حارث انتخاب شدند و قرار شد شب اول ماه ربيع الاول شبانگاه به خانه پيامبر (ص) هجوم برده و همه با هم با يك ضربت پيامبر را به قتل برسانند!

رسول خدا (ص) به وسيله وحي از توطئه آگاه شد و به علي (ع) دستور داد در بستر وي بخوابد و روپوش سبز آن حضرت را روي خود بكشد. به روايت شيخ طوسي در امالي/ 465 اميرالمؤمنين پرسيد: «اي پيامبر خدا! با خوابيدن من در آن جا شما سالم خواهيد ماند؟» پيامبر فرمود: آري. علي بن ابي طالب (ع) تبسمي كرد و خنديد و خود را به روي زمين انداخت و سجده شكر به جاي آورد سپس برخاست و گفت:

«امْضِ لِما أُمِرْتَ فِداكَ سَمْعِي وَ بَصَرِي وَ سُوَيْداءُ قَلْبِي وَ مُرْنِي بِما شِئْتَ أَكُنْ فِيهِ كَمَسَرَّتِكَ واقِعٌ مِنْهُ بِحَيْثُ مُرادِكَ وَ إِنْ تَوْفِيقِي إِلّا بِاللهِ».

آن چه را مأمور گشته اي انجام ده كه چشم و گوش و سويداي قلبم فداي تو باد! فرمانم ده به هر چه كه مي خواهي كه همانند

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 139

دستيار شما هستم، همان گونه كه مراد شماست در آن وارد مي شوم و موفقيتم فقط از ناحيه خداست.

شب هنگام جلادان قريش گرداگرد خانه رسول خدا (ص) را با شدت و دقت تمام محاصره كردند، به طوري كه پرنده اي نتواند در آن جا پرواز كند. طبرسي در اعلام الوري/ 62 گويد: پاسي كه از شب گذشت و جلادان به خواب رفتند رسول خدا (ص) قدري خاك بر سر آنان پاشيد و با تلاوت آيه نهم سوره يس (وَ جَعَلْنا مِنْ بَيْنِ أَيْدِيهِمْ سَدًّا وَ مِنْ خَلْفِهِمْ سَدًّا فَأَغْشَيْناهُمْ فَهُمْ لا يُبْصِرُونَ) منزل را ترك كرد و خداوند روي چشم هاي شان را پوشاند تا حضرتش را نبينند. صبحگاهان كه مهاجمان به خانه وحي هجوم بردند و گرداگرد بستر حضرت را محاصره كردند، علي (ع) از جاي برخاست. پرسيدند: پسرعمويت محمد كجاست؟ فرمود: «مگر شما مرا نگهبان او قرار داده بوديد؟! شما خواستيد از شهرتان بيرون برود او نيز بيرون رفت». از اين پاسخ خشمناك شدند و به آزار و اذيت آن حضرت پرداختند و به روايت عيون التواريخ 1/ 98 ابتدا او را در مسجدالحرام حبس نموده و سپس آزادش كردند. به اتفاق علماي شيعه و سني آيه دويست و هفت سوره بقره:

(وَمِنَ النَّاسِ مَنْ يَشْرِي نَفْسَهُ ابْتِغَاءَ مَرْضَاةِ اللهِ وَاللهُ رَؤُوفٌ بِالْعِبَادِ).

از مردم كسي است كه جان خود را براي طلب خشنودي خدا مي فروشد و خدا بر بندگان مهربان است.

به اين فداكاري و جانبازي اميرالمؤمنين (ع) در ليلة المبيت اشاره دارد.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 140

غار ثور

رسول خدا (ص) در نخستين شب ربيع الاول رهسپار غار ثور گرديد، غار ثور در جنوب مكه قرار دارد و يثرب در شمال آن. پيامبر (ص) اين راه را انتخاب كرد تا قريش به او دست پيدا نكنند. ابوبكر در بين راه حضرت را ديد و با وي همراه گشت و به روايت طبري 2/ 374 ابوبكر سراغ پيغمبر را از علي (ع) گرفت، ايشان او را به غار ثور راهنمايي كرد. قريش پس از آن كه متوجه شدند رسول خدا (ص) از منزل خارج شده است به جستجوي وي پرداختند و كُرْز بن علقمه از رديابان مجرّب عرب را استخدام كردند تا رد پاي پيامبر را پيدا كند، او رد پاي حضرت را تا در غار ثور دنبال كرد. مشركان نزديك غار كه رسيدند ديدند درِ غار با تار عنكبوت تنيده و كبوتري نيز در آن جا آشيانه كرده است. گفتند اين تار قبل از تولد محمد (ص) در اين جا تنيده شده است. كُرْز گفت: محمد تا اين جا آمده است اما از اين جا يا به آسمان پرواز كرده و يا به زمين فرو رفته است! در اين هنگام كه مشركان بر در غار ايستاده بودند، ابوبكر به وحشت افتاد و سخت ترسيد. خداوند در آيه چهل سوره توبه مي گويد:

(إِذْ هُمَا فِي الْغَارِ إِذْ يَقُولُ لِصَاحِبِهِ لَاتَحْزَنْ إِنّ اللهَ مَعَنَا فَأَنْزَلَ اللهُ سَكِينَتَهُ عَلَيْهِ وَ أَيَّدَهُ بِجُنُودٍ لَمْ تَرَوْهَا).

آن گاه كه آن دو در غار بودند، پيامبر به همراه خود مي گفت: اندوه مدار كه خدا با ماست. پس خداوند آرامش خود را بر او فرستاد و وي را با سپاهياني كه شما نمي ديديد تأييد كرد.

سپس خداوند اجازه هجرت به آن حضرت داد و به روايت

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 141

طبرسي/ 63 فرمود: يا محمد از مكه خارج شو، زيرا بعد از ابوطالب ديگر در آن جا ياوري نداري. رسول خدا (ص)، عبدالله بن ارَيقِط- كه از چوپانان قريش بود و هنوز در حال شرك به سر مي برد ولي مورد اعتماد بود- را فرا خواند و فرمود: «به علي بشارت بده كه خداوند به من اجازه هجرت داد، پس زاد و راحله اي براي من فراهم كند».

رسول خدا (ص) سه شب در غار ثور بود و اميرالمؤمنين (ع) واكنش و اخبار قريش را به آن حضرت مي رساند و به نقل ابن عساكر در تاريخ دمشق 42/ 68 علي (ع) غذا به غار مي برد و همو بود كه وسايل سفر حضرت را فراهم كرد. آن گاه پيامبر (ص) در شب چهارم ربيع الاول سال چهاردهم بعثت همراه ابوبكر و عامر بن فُهيره و عبدالله بن ارَيقِط به سوي مدينه حركت كرد. به گفته مؤلف سُبُل الهدي 3/ 359 بين ابتداي هجرت مسلمانان پس از بيعت دوم عقبه و هجرت رسول خدا (ص) حدود دو ماه و اندي فاصله بود.

آري، خداوند حكيم با تار عنكبوت كه قرآن در وصف آن در آيه چهل و يك سوره عنكبوت مي فرمايد: (إِنَّ أَوْهَنَ الْبُيُوتِ لَبَيْتُ الْعَنْكَبُوتِ) سست ترين خانه ها خانه عنكبوت است، جان پيامبر خود را حفظ كرد. اين امور معنوي و الهي مسائلي بود كه قريش توان درك آن را نداشتند و نمي توانستند بفهمند كه خداوند با تار عنكبوت و آشيانه كبوتر مي تواند شر و مكر آنان را از پيامبرش دفع نمايد و نقشه هاي شان را نقش بر آب سازد. آن گاه قريش اعلام كردند هر كس محمد را بيابد صد شتر سرخ موي به او جايزه خواهند داد.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 142

در راه يثرب

پيامبر شبانه از غار ثور خارج و رهسپار مدينه شد. به روايت يعقوبي 2/ 40 سُراقة بن مالك مُدْلِجي براي به دست آوردن جايزه سوار بر اسب شد و پيامبر را تعقيب كرد. هنگامي كه به ايشان نزديك شد، حضرت فرمود:

«اللَّهُمَّ اكْفِنا سُراقَة».

خدايا شرّ سراقه را از سر ما كوتاه كن.

پس دست و پاي اسب او به زمين فرو رفت و ايستاد. او فرياد زد: اي پسر ابوقحافه به همسفرت بگو تا از خدا بخواهد اسبم رها شود. پيامبر (ص) دعا كرد دست و پاي اسبش رها شد. وقتي سراقه به مكه بازگشت داستان خود را به قريش گفت. آنان گفتند دروغ مي گويي و ابوجهل بيشتر از همه او را تكذيب كرد.

ابن سعد 1/ 230 گويد: در بين راه در منزل قُدَيد عبور پيامبر به خيمه امُ مَعْبَد خزاعي كه زني فهيم، دلير و بخشنده بود افتاد. حضرت از او خواست تا خرما و يا گوشت به ايشان بفروشد. او قسم ياد كرد اگر چيزي داشت پذيرايي مي كرد. رسول خدا چشمش به گوسفند لاغري افتاد كه كنار خيمه ايستاده بود پرسيد: «اين گوسفند چيست؟» گفت بر اثر ضعف از گله وامانده است. فرمود: «آيا شير دارد؟» گفت ناتوانتراز آن است كه شير دهد. فرمود: «آيا اجازه مي دهي آن را بدوشم؟» گفت آري، پدرم و مادرم به فدايت اگر شيري در آن مي بيني بدوش. حضرت دستي بر پستان گوسفند كشيد و نام خدا را برد و فرمود: «خدايا اين گوسفند را براي اين زن بابركت گردان». در اين هنگام پستان حيوان پر از شير شد. ظرفي آوردند پيامبر از آن گوسفند شير دوشيد، نخست به

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 143

ام معبد و سپس به همراهان داد. به روايت سبل الهدي 3/ 347 آن گاه بهاي شير را به ام معبد پرداخت و به سوي مدينه حركت كرد.

ديري نپاييد ابومعبد آمد و از ديدن ظرف پر از شير شگفت زده شد. ام معبد داستان را براي وي نقل كرد و شمايل حضرت را بسيار رسا و جامع بيان نمود. ابومعبد گفت: به خدا قسم اين همان پيامبر قريش است كه اوصاف وي را براي ما ذكر كرده اند، اگر اين جا بودم از او مي خواستم مرا همراه خود ببرد حال نيز مي كوشم از مصاحبت او برخوردار گردم.

خلاصه درس

پس از درگذشت ابوطالب بزرگ پرچمدار توحيد در سال دهم بعثت، گستاخي قريش در آزار و اذيت مسلمانان شدت يافت. رسول خدا تصميم گرفت به طائف برود به اميد آن كه قبيله ثقيف كه پس از قريش مهم ترين قبيله عرب بود به دين اسلام بگرود. رسول خدا (ص) پس از ده روز توقف در طائف و نااميدي از اسلام و ياري ثقيف به مكه بازگشت.

از حوادث مهم سال دهم بعثت اسراء و معراج حضرت رسول است كه به گفته علامه مجلسي هر دو در يك شب رخ داد. به گفته ابن سعد اسراء در شب هفدهم ماه ربيع الاول يك سال قبل از هجرت و معراج در شب هفدهم ماه رمضان يعني هجده ماه پيش از هجرت بوده است.

پس از بازگشت از طائف جلوگيري از تبليغ دين اسلام و سركوبي مسلمانان به شدت افزايش يافت. حضرت در ماه هاي حرام به ويژه مراسم حج در بازار عُكاظ، مَجَنَّه، ذوالمجاز و نيز مكه و مِني با حاجيان و سران

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 144

طوايف ملاقات و آنان را به اسلام دعوت مي كرد. در همين دوران بود كه بَيجَرَة بن فِراس را كه از بزرگان قبيله بني عامر بود به اسلام فراخواند ولي او گفت ما به اين شرط از تو پيروي مي كنيم كه پس از خود حكومت را به ما واگذاري. پيامبر (ص) در پاسخ او فرمود: اين كار به دست خداست، هر كجا كه بخواهد آل را قرار مي دهد.

خبر بعثت رسول خدا (ص) كم و بيش به يثرب رسيده بود. حضرت در سال يازدهم بعثت در موسم حج در عقبه مِني كه بر سر راه مكه است با شش نفر از مردم يثرب كه از قبيله خزرج بودند ملاقات كرد. آن ها دعوت رسول خدا را پذيرفته و اسلام آوردند و گفتند ما قوم خود را در حال دشمني و درگيري جنگ گذارديم، اميدواريم كه خدا به وسيله تو آنان را با هم الفت دهد. طولي نكشيد كه خبر ظهور اسلام يثرب را فرا گرفت و خانه اي نبود كه در آن سخن از پيامبر (ص) نباشد. تبليغات اين گروه شش نفري باعث شد كه عده اي از مردم يثرب به دين جديد گرايش پيدا كنند. در سال بعد يك گروه دوازده نفري متشكل از همان گروه و شش نفر ديگر در موسم حج به مكه آمدند و در عَقَبَه مِني ضمن ملاقات با آن حضرت پيماني بستند. اين پيمان معروف به «بيعة النساء» است.

در يثرب جنب و جوش زيادي حاكم بود، مسلمانان بي صبرانه در انتظار فرا رسيدن موسم حج بودند تا در مراسم حج پيامبر خود را زيارت كنند. مسلمانان با پيامبر (ص) ملاقات كردند و از حضرتش براي بيعت وقت خواستند، قرار شد شب سيزدهم ذي الحجه در دل شب در پايين عقبه مِني گفتگو كنند. پيامبر گفتار خويش را با تلاوت قرآن آغاز كرد

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 145

و آنان را به سوي خدا دعوت و به اسلام تشويق نمود و سپس فرمود: «با شما بيعت مي كنم بر اين كه از من دفاع كنيد همان گونه كه از زنان و فرزندانتان دفاع مي كنيد». انصار به اتفاق پاسخ مثبت و قول هرگونه مساعدت دادند.

با پخش خبر پيمان يثربيان با رسول اكرم (ص) سختگيري قريش بر مسلمانان شدت يافت. لذا سرفصل نوين برنامه پيامبر آغاز گرديد، اجازه هجرت به مسلمانان مظلوم و دربند داده شد تا نزد مردم يثرب بروند و به آنان ملحق شوند. مسلمانان دسته دسته رهسپار مدينه شدند.

قريش مصمم و همداستان شدند تا رسول خدا را به قتل برسانند. رسول خدا (ص) به وسيله وحي از توطئه آنان آگاه شد و به علي (ع) دستور داد در بستر وي بخوابد و روپوش سبز آن حضرت را روي خود بكشد. رسول خدا (ص) در نخستين شب ربيع الاول رهسپار غار ثور گرديد. ابوبكر در بين راه حضرت را ديد و با وي همراه گشت. وقتي خداوند اجازه هجرت به آن حضرت داد پيامبر شبانه از غار ثور خارج و رهسپار مدينه شد.

ص:146

خود آزمايي

1. به چه دليل پيامبر به طائف عزيمت كرد؟

2. دو حادثه اسراء و معراج را توضيح دهيد.

3. واقعه اولين و دومين پيمان عقبه را بيان كنيد.

4. منظور از ليلة المبيت چيست؟

5. چگونگي هجرت پيامبر (ص) را به يثرب توضيح دهيد.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 147

ص:148

بخش سوم: دوران پس از هجرت

اشاره

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 149

درس پنجم: يثرب سراي هجرت … و تغيير قبله

هدف هاي آموزشي

انتظار مي رود با مطالعه اين درس:

- تأثيرات هجرت را بر موقعيت يثرب بدانيم.

- با چگونگي هجرت اميرالمؤمنين (ع) به يثرب آشنا شويم.

- با اقداماتي كه در پي ريزي تمدن اسلامي در مدينه انجام شد آشنايي پيدا كنيم.

- ماجراي «سد ابواب» را بيان كنيم.

- پيمان برادري را بتوانيم توضيح دهيم.

- چگونگي تشكيلات يهوديان يثرب را بدانيم.

- با پيمان عمومي در مدينه آشنا شويم.

- مفاهيم «غزوه» و «سريه» را بشناسيم و چند نمونه از آن ها را بيان كنيم.

- داستان تغيير قبله را بدانيم.

در اين درس با دقت بيشتري به دوران پس از هجرت خواهيم پرداخت. از جمله مباحثي كه در اين درس بررسي خواهد شد عبارتند از:

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 150

ورود پيامبر (ص) به يثرب، هجرت اميرالمؤمنين (ع) به يثرب، پي ريزي بزرگ ترين تمدن بشر در يثرب، ساختن مسجد به عنوان مركزي براي كارهاي عبادي، سياسي، نظامي و رسيدگي به امور مسلمانان، ماجراي «سد ابواب»، پيمان برادري ميان مهاجرين و انصار، يهوديان و تشكيلات آنان در يثرب، پيمان نامه عمومي مدينه، مفهوم غزوه و سريه، غزوه ذات العشيره، سريه عبدالله بن جحش و تغيير قبله از بيت المقدس به سوي مسجد الحرام.

ي

ثرب سراي هجرت

يثرب در هفتاد و پنج فرسنگي شمال مكه قرار دارد و آن روز متشكل از دهكده هايي بود كه دو طايفه اوس و خزرج و طوايفي از يهود در آن زندگي مي كردند. مَقْدِسي در البَدْءُ و التاريخ 4/ 177 گويد: يثرب به هنگام هجرت هنوز شهر نشده بود. با ورود پيامبر و مهاجران مركز حكومت اسلامي شد و چهره شهر به خود گرفت.

بدين جهت بود كه به «مدينة النبي» تغيير نام پيدا كرد و بعدها به جهت اختصار به آن «مدينه» گفتند. بيشتر مردم مدينه كشاورز بودند و اندكي دام داشتند. با اين كه در مقايسه با اهل مكه مردماني نسبتا فرهنگي به شمار مي آمدند، با اين حال بين دو گروه اوس و خزرج كه با هم عموزاده بودند پيوسته جنگ و خونريزي بود. با آمدن رسول خدا يثربِ قهر و جنگ به مدينه مهر و آشتي مبدل شد و حضرتش رحمت و محبت را براي آنان و كل جامعه بشري به ارمغان آورد. مدينه پايتخت مقدس ترين، دادگسترترين، زيباترين و آزادترين حكومت تاريخ بشر

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 151

گرديد و تمامي طوايف با هم متحد شدند و پايه تمدني بس بزرگ، عالم گير و جاويدان ريخته شد كه شعاع آن تا به امروز در سراسر گيتي مي درخشد.

باري، در نزديكي يثرب دهكده اي قرار داشت به نام قُبا، اين دهكده محل سكونت بني عمرو بن عوف از قبيله اوس بود. رسول خدا (ص) در ابتداي هجرت وارد اين دهكده شد. از اين كه بلاذري 1/ 266 مي گويد: هنگام هجرتِ پيامبر به مدينه عبدالله بن سَلام مشغول جمع آوري خرما بود، استفاده مي شود كه گويا در فصل تابستان بوده است. مَقْرِيزي در امتاع الاسماع 1/ 44 مي گويد: هجرت برابر بوده با چهارم تيرماه ولي طبق تقويم وُوسْتِنْفِلْد دوم مهر مي شود. مردم مدينه با شور و شوق فراوان چشم انتظار قدوم پيامبر خود بودند و براي ديدن آن حضرت لحظه شماري مي كردند. هر روز پس از نماز صبح از منزل خارج شده در بيرون مدينه منتظر مي نشستند تا موقعي كه هوا بسيار گرم مي گشت و ديگر سايه يافت نمي شد به خانه هاي شان باز مي گشتند.

رسول خدا (ص) فاصله بين مكه و يثرب را هشت روزه پيمود و روز دوازدهم ربيع الاول سال چهاردهم بعثت نزديك ظهر وارد قبا شد. در اين روز نيز مردم مدينه همانند روزهاي قبل چشم انتظار بودند، سپس نااميد شده به خانه هاي خود بازگشتند كه ناگهان مرد يهودي كه در بالاي پشت بام خود بود صدا زد: اي فرزندان قَيلَه بزرگتان رسيد! خبر ورود پيامبر به سرعت در مدينه پخش شد و به دنبال آن تمامي مردم از خانه هاي خود بيرون ريختند. طبرسي/ 66 گويد: بزرگان اوس و خزرج

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 152

براي حفظ جان رسول خدا (ص) سلاح به دست گرفتند و اطراف آن حضرت و ناقه وي مي گشتند و به روايت بيهقي 2/ 507 پانصد نفر از مردم مدينه از پيامبر استقبال كردند.

پس از استقبال در منزل كلثوم بن هِدْم كه پيرمردي شريف و پارسا بود فرود آمد و براي ديدار و ملاقات با مردم در خانه سعد بن خَيثَمَه كه زن و فرزند نداشت و مهاجران مجرد در آن جا منزل گرفته بودند جلوس داشت.

به روايت طبرسي در اعلام الوري/ 66 ابوبكر شب هنگام از رسول خدا جدا و وارد مدينه شد و به منزل يكي از انصار رفت و به قولي در محله سُنْح بر خُبيب بن اساف كه هنوز مسلمان نشده بود وارد شد. پس از چندي ابوبكر به قبا بازگشت و به پيامبر عرض كرد آيا داخل مدينه نمي شويد؟ مردم منتظر شما هستند. حضرت فرمود:

«لا أَرِيمُ مِنْ هذَا الْمَكانِ حَتّي يُوافِي أَخِي عَلِيٌّ».

از اين مكان تكان نخواهم خورد تا برادرم علي بيايد.

ابوبكر عرض كرد گمان نمي كنم علي به اين زودي بيايد. فرمود:

«بَلي، ما أَسْرَعَهُ إِنْ شاءَ اللهُ».

بلكه ان شاءالله به زودي خواهد آمد.

به روايت كليني 8/ 340 فرمود:

«كَلّا! ما أَسْرَعَهُ وَلَسْتُ أَرِيمُ حَتّي يَقْدَمَ ابْنُ عَمِّي وَ أَخِي فِي اللهِ عَزَّوَجَلَّ وَ أَحَبُّ أَهْلِ بَيْتِي إِليَّ، فَقَدْ وَقانِي بِنَفْسِهِ مِنَ الْمُشْرِكِينَ».

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 153

هرگز! او به زودي خواهد آمد. من از اين جا تكان نمي خورم تا پسرعمويم و برادرم درراه خداي عز و جل و محبوب ترين فرد خاندانم نزدم بيايد، او با قرار دادن جان خود در برابر مشركان مرا حفظ كرد.

هجرت اميرالمؤمنين

اميرالمؤمنين (ع) به دستور رسول خدا (ص) در مكه ماند و اعلام كرد هر كس نزد محمد امانتي دارد بيايد بگيرد. پس از سه شبانه روز توقف در مكه و سپردن امانت ها به صاحبانشان همراه فاطمه دختر رسول خدا، فاطمه بنت اسد مادر خود، فاطمه دختر زبير بن عبدالمطلب، سُوده همسر رسول خدا و ام كلثوم دختر آن حضرت از راه ذي طُوي رهسپار يثرب گرديد. به روايت شيخ طوسي در امالي/ 470 جاسوسان قريش از هجرت دسته جمعي علي آگاه شدند و به تعقيب آنان پرداختند. در منطقه ضَجْنان به كاروان علي (ع) رسيدند و از او خواستند كاروان را به مكه باز گرداند. حضرت قهرمانانه به دفاع برخاست و قريشيان را سخت تهديد كرد و فرمود هر كس مي خواهد بدنش قطعه قطعه و خونش ريخته شود نزديك بيايد! قريشيان چون با اين پاسخ كوبنده روبرو شدند از درگيري با علي (ع) خودداري كرده به مكه بازگشتند. علي كه نوجواني بيست و سه ساله بود زنان را سوار بر مركب كرد و خود پياده راه پيمود و به لحاظ طولاني بودن مسافت پاهاي وي به سختي مجروح و از آن ها خون جاري شد. او همراه كاروان كوچك خود شب ها راه مي رفت و روزها پنهان مي شد تا سرانجام روز پانزدهم ربيع الاول به

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 154

دهكده قبا رسيد.

ابن اثير در كامل 2/ 75 و ابن شاكر در عيون التواريخ 1/ 102 گويند: هنگامي كه علي با پاهاي مجروح و زخمي وارد قبا گرديد پيامبر (ص) فرمود: «علي را بخوانيد نزد من آيد». گفتند نمي تواند راه برود. خود حضرت نزد علي رفت و وي را در آغوش گرفت و چون ورم و زخم هاي پايش را ديد گريه كرد. آن گاه با دستان مبارك خود آب دهانش را به پاي علي ماليد و او را دعا كرد. اميرالمؤمنين (ع) از آن به بعد تا هنگامي كه به شهادت رسيد از درد پا شِكْوه نكرد. در مدتي كه پيامبر در قبا بود مسجدي بنا كرد. گويند اين نخستين مسجدي بود كه در اسلام ساخته شد.

ورود به يثرب

به روايت ابن اسحاق 2/ 138 پيامبر بعد از آمدن علي يك يا دو روز ديگر در قبا ماند آن گاه پس از حدود يك هفته اقامت در قبا، روز جمعه هنگامي كه آفتاب برآمد به سوي يثرب حركت كرد. انصار سلاح برداشته حضرتش را از دو سوي محافظت مي كردند. به هر قبيله اي كه مي گذشت مصرانه از او دعوت مي كردند كه در بين آنان فرود آيد تا جان و مال خود را در اختيار آن حضرت قرار دهند. پيامبر (ص) مي فرمود:

«خَلُّوا سَبِيلَها فَإِنَّها مَأمُورَةٌ».

راه شتر را باز گذاريد كه او مأمور است.

گويا حضرت در فكر محل مناسبي بود كه هم وسعت و هم مركزيت داشته باشد. كه همانا اين مكان با اين مشخصات خود مدينه بود. لذا به

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 155

نقل وفاء الوفاء 1/ 256 در پاسخ به اصرار بني عمرو بن عوف مي فرمود:

«أَنَا أُمِرْتُ بِقَرْيَةٍ تَأكُلُ الْقُري».

من مأمورم به محلي بروم كه تسلّط بر ديگر محل ها و مناطق داشته باشد.

حضرت (ص) در بين راه در ميان قبيله بني سالم بن عوف در وادي رانونا نماز جمعه اقامه نمود. برخي گويند اين اولين نماز جمعه اي بود كه در مدينه خوانده شد و صد نفر مسلمان در آن شركت كردند. پس از اقامه نماز در حالي كه انصار اطراف وي را گرفته و هركدام خواهان آن بودند كه در محله آنان فرود آيد به راه خود ادامه داد. به روايت بيهقي 2/ 506 كودكان، جوانان و خدمتكاران شعار مي دادند و مي گفتند: «جاءَ رَسُولُ الله!، جاءَ مُحَمَّد! الله أَكْبَر!» شتر پيامبر از بين قبايل عبور مي كرد تا به محله بني مالك بن نجار رسيد. آن گاه در زميني كه متعلق به دو كودك يتيم بود زانو زد و رسول خدا (ص) فرود آمد.

ابوايوب اثاث آن حضرت را به خانه خود برد، اسعد بن زُراره نيز شتر وي را برد. بزرگان انصار از حضرت خواستند كه بر ايشان فرود آيد، فرمود: «الْمَرْءُ مَعَ رَحْلِهِ» شخص با بار و بنه خود است. ابوايوب از فقيرترين افراد يثرب به شمار مي آمد و منزل او كلبه محقري بود كه دو اتاق بيشتر نداشت؛ يكي در طبقه پايين و ديگري در طبقه بالا. از رسول خدا خواست تا در اتاق بالا منزل كند. حضرت فرمود:

«السُّفْلُ أَرْفَقُ بِنا و بِمَنْ يَغْشَانا».

پايين براي ما و كساني كه به ديدار ما مي آيند آسان تر است.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 156

پيامبر (ص) هفت ماه ميهمان ابوايوب بود و در اين مدت وحي در خانه او بر حضرت نازل مي شد.

حلبي 2/ 64 گويد: هنگامي كه رسول خدا از قبا به مدينه آمد انصار براي بردن مهاجران به منازل خود با يكديگر به رقابت پرداختند تا آن كه كار به قرعه كشيد تا آن جا كه احدي از مهاجران بدون قرعه وارد خانه انصار نشد. بلاذري 1/ 270 گويد: انصار زمين هاي اضافي خود را نيز به مهاجران بخشيدند.

هجرت رسول خدا مبدأ تاريخ مسلمانان قرار گرفت و به روايت قسطلاني در المواهب اللدنيه 1/ 155 و ديگران پيامبر (ص) در ابتداي ورودشان به مدينه دستور داد تاريخ را از همان هنگام هجرت بنويسند.

پي ريزي بزرگ ترين تمدن بشر

در مكه اساس كار و دعوت پيامبر پيرامون مبدأ و معاد قرار داشت و بيشتر اهتمام آن حضرت بر ويران ساختن و تخريب افكار شرك آلود و خرافي مشركان و دعوت به توحيد، عدالت، ظلم ستيزي و ترس از معاد و قيامت بود. اما در مدينه شيوه كار فرق مي كرد، در اين جا محور كار بر قانونگذاري، بنيانگذاري اجتماع مسلمانان و ترتيب و تنظيم امور آنان مي چرخيد. فعاليت ها و كارهاي پيامبر در مدينه نه تنها كمتر و راحت تر از مكه نبود بلكه تا حدودي دشوارتر هم بود.

نخستين كاري كه رسول خدا (ص) در مدينه انجام داد تأسيس مركزي براي كارهاي عبادي، سياسي، نظامي و رسيدگي به امور مسلمانان بود. به روايت ابن اسحاق 2/ 141 سهل و سهيل مي خواستند زميني را كه از آن براي خشك كردن خرما استفاده مي شد به پيامبر تقديم كنند ولي

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 157

حضرت نپذيرفت و به ده دينار آن را خريد و نخلستان و قبوري كه در كنار آن قرار داشت نيز خريد و مسطح كرد و بعد مسجد را در آن جا بنا نمود كه به «مسجدالنبي» مشهور شد.

صالحي شامي در سبل الهدي 3/ 485 گويد: پيش از آن نيز اسعد بن زُراره در آن جا نماز اقامه مي كرد. مسلمانان با اشتياق فراوان در ساختن مسجد شركت كردند. خود رسول خدا نيز كار مي كرد و اين باعث تشويق ديگران مي شد، از اين رو مسلمانان مي خواندند:

لَئنْ قَعَدْنا وَ النَّبِيُّ يَعْمَلُ لَذاكَ مِنَّا الْعَمَلُ الْمُضَلَّلُ

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 158

اگر ما بنشينيم و پيامبر كار كند هر آينه اين عمل ما گمراهانه خواهد بود.

مسلمانان در هنگام ساخت مسجد با شور و هيجان وصف ناپذير اين سرود را نيز مي خواندند:

لا عَيْشَ إِلّا عَيْشُ الآخِرَة للّهُمَّ ارْحَمِ الأَنْصارَ وَ الْمُهاجِرَة

زندگي جز زندگي آخرت نيست، خدايا بر انصار و مهاجران رحمت فرود آر.

عمار ياسر كه مرد توانمندي بود دو خشت با خود حمل مي كرد و مي گفت يكي را به نيت رسول خدا مي آورم. برخي از مسلمانان از بي آلايشي او استفاده كرده چند خشت روي دوش او مي گذاشتند، عمار به پيامبر عرض كرد: اي رسول خدا مرا كشتند! بيش از آن چه خود مي برند بر من بار مي كنند. پيامبر در حالي كه با دست خود غبار موهاي عمار را مي تكاند فرمود:

«لَيْسُوا بِالَّذِينَ يَقْتُلُونَكَ، إِنَّما تَقْتُلُكَ الْفِئَةُ الْباغِيَة».

اينان آن كساني نيستند كه تو را مي كشند، گروهي متجاوز تو را خواهند كشت.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 159

ديار بكري در تاريخ الخميس 1/ 345 گويد: عثمان مرد تميزي بود، در حال حمل خشت و سنگ آن ها را از خود دور نگه مي داشت تا مبادا پيراهنش گردآلود شود. وقتي خشت را زمين مي گذاشت غبار آستين ها و لباس خود را مي تكاند! اميرالمؤمنين به او نگاهي كرد و اين شعر را در تعريض به وي سرود:

لا يَسْتَوِي مَنْ يَعْمُرُ الْمَساجِدا يَدْأَبُ فِيها قائماً وَ قاعِدا

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 160

وَ مَنْ يَري عَنِ الْغُبارِ حائِدا

كسي كه در ساختن مسجد شركت مي نمايد و ايستاده و نشسته در آن كار مي كند، با كسي كه از گرد و خاك پرهيز مي نمايد يكسان نيست!

همين شعر را عمار از علي (ع) فرا گرفت و مكرر مي خواند. عثمان برآشفت و گفت: اي پسر سميه! به خدا قسم كه اين عصا را بر بيني تو خواهم زد. رسول خدا (ص) آن را شنيد و ناراحت شد، آن گاه فرمود: «اينان را با عمار چه كار؟ او آنان را به بهشت دعوت مي كند و آنان او را به دوزخ فرا مي خوانند. عمار پوست ميان چشم و بيني من است».

مشخصات مسجد پيامبر

ابن سعد در طبقات 1/ 239 مي نويسد: وسعت مسجد صد ذراع در صد ذراع و به شكل مربع بود كه حدوداً دو هزار و پانصد متر مربع مي شده است و به نقل سمهودي در وفاء الوفاء 1/ 340 هفتاد در شصت ذراع بوده كه حدود هزار متر مربع بوده است. پايه هاي آن را سه ذراع، يعني حدود يك متر و نيم تا نزديك دو متر با سنگ چيدند و بقيه را با خشت ساختند. ستون هاي آن را از تنه نخل برافراشتند و سقف آن را نيز

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 161

با شاخه خرما پوشاندند و قبله آن را به سوي بيت المقدس قرار دادند. براي مسجد سه در گذاشتند؛ يكي در پشت مسجد و دو تاي ديگر سمت راست و چپ بود كه يكي را باب الرحمه مي گفتند و ديگري دري بود كه خود پيامبر از آن وارد مي شد. حلبي 2/ 81 گويد: در پشت مسجد سايباني ساختند براي افراد غريب و كساني كه جايگاه و سرپناهي نداشتند كه به آنان اهل صُفّه مي گفتند. شب ها براي روشنايي مسجد شاخه نخل مي سوزاندند. تا سال هفتم هجرت همين ساختمان بود، در سال هفتم پس از فتح خيبر و افزايش جمعيت بر وسعت مسجد افزوده شد.

دو اتاق كوچك با سقف كوتاه و ساده نيز براي سوده و عايشه همسران پيامبر در كنار مسجد ساخته شد. ديوارهاي آن ها از سنگ و سقفشان از شاخه خرما بود و روي سقف هم با گل پوشانده شد. حجره هاي ديگر همسران رسول خدا (ص) نيز بعدها ساخته شد.

آري، به اين سان مسجد با كم ترين امكانات و مصالح بسيار ساده و ابتدايي آن روز ساخته شد و مركز اجتماع مسلمانان و محل حل و فصل امور حكومتي گرديد و شالوده فرهنگ بس عظيم اسلام در آن جا پايه ريزي گشت و بعدها نقش بسيار مهمي در تثبيت و گسترش فرهنگ و تمدن اسلام در سراسر جهان ايفا كرد.

سرافرازي اميرالمؤمنين

بناي مسجد كه به پايان رسيد چند تن از مهاجران مانند علي (ع)، حمزه، ابوبكر و عمر در اطراف مسجد اتاق هايي براي خود ساختند و هر

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 162

ي

ك دري از خانه خود به مسجد گشودند كه هنگام نماز از آن در وارد مسجد مي شدند. چندي اين وضع ادامه داشت تا اين كه گويا پس از جنگ بدر فرمان الهي صادر شد كه بايد همه درهاي خصوصي بسته شود و فقط در خانه اميرالمؤمنين (ع) باز بماند. اين موضوع كه در تاريخ اسلام به «سدّ الابواب» مشهور است، به روايت احمد حنبل 4/ 369 و حلبي 3/ 346 و ديگران براي برخي گران آمد و گلايه خود را به پيامبر رساندند. حضرت در پاسخ آنان فرمود:

«وَ إِنِّي وَاللهِ ما سَدَدْتُ شَيْئاً وَ لا فَتَحْتُهُ وَ لَكِنِّي أُمِرْتُ بِشَيْ ءٍ فَاتَّبَعْتُهُ».

به خدا سوگند من چيزي را نبستم و نگشودم، فقط فرمان خدا را اطاعت كردم.

پيمان برادري

از جمله كارهاي پيامبر در همان ابتداي ورود به مدينه پيمان برادري بود كه بين اكثر مهاجران و انصار بسته شد. مهاجران كه خانه و كاشانه خود را از دست داده و به سرزمين غربت هجرت كرده بودند به تقويت مالي و روحي نياز داشتند. انصار با دعوت آنان به منازل خود و تقسيم دارايي خويش با آنان مشكل مالي مهاجران را تا اندازه اي حل كردند. در بعد روحي نيز با ابداع پيمان برادري اين معضل رفع و اين خلأ جبران شد. سهيلي در الرَّوْضُ الأُنُف 4/ 178 گويد: مؤاخات بين مهاجران و انصار براي از بين بردن مشكل غربت و دوري از خانواده و طايفه و نيز پشتوانه اي براي يكديگر بود.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 163

با اين كه بنا بود پيمان برادري بين يك مهاجر و يك انصاري بسته شود، با اين وصف گويا بين چند نفر از خود مهاجران نيز عقد اخوت بسته شد. گرچه اين مطلب بيشتر ناظر بر عقد اخوت در مكه است، زيرا به روايت المُحبَّر/ 70 و سبل الهدي 3/ 527 نخست آيين برادري در مكه اجرا شد و امتياز قبيلگي و عشيره اي و فقر و غنا و غير آن از ميان برداشته شد. براي بار دوم نيز در مدينه در محدوده وسيع تري كه برخي افراد از سرزمين ها و نژادهاي مختلف نيز در آن شركت داشتند انجام شد. عرب با عجم، سفيد با سياه و فقير با غني برادر شدند.

به روايت حلبي 2/ 91 رسول خدا (ص) در مسجد و يا در خانه انس خطاب به مهاجران و انصار فرمود:

«تَآخَوْا فِي اللهِ أَخَوَيْنِ أَخَوَيْنِ».

در راه خدا دو به دو با هم برادر شويد.

آن گاه رو به مسلمانان كرد و فرمود: فلاني تو با فلاني برادري. سپس دست علي بن ابي طالب را گرفت و فرمود: «هذا أَخِي» اين برادر من است.

به گفته شيخ طوسي در امالي/ 587 بين كساني كه با يكديگر هم شأن و تقريبا در يك رتبه بودند عقد برادري بسته مي شد. قابل دقت و تأمل است كه در هر دو بار كه عقد اخوّت اجرا شد، پيامبر (ص)، علي (ع) را به عنوان برادر خود انتخاب كرد و اين افتخاري بس بزرگ است كه اميرالمؤمنين شأن و شايستگي برادري با خاتم انبيا و بزرگ ترين فرد بشر را دارا بود. به نقل مناقب ابن مغازلي/ 91 و ديگران پيامبر فرمود:

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 164

«مَكْتُوبٌ عَلي بَابِ الْجَنَّةِ قَبْلَ أَنْ يَخْلُقَ اللهُ السَّماواتِ وَالأَرْضَ بِأَلْفَيِ عَامٍ: مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللهِ وَ عَلِيٌّ أَخُو رَسُولِ اللهِ».

دو هزار سال قبل از آفرينش آسمان ها و زمين بر سر در بهشت نوشته شده بود: محمد فرستاده خدا و علي برادر رسول خداست.

در الرياض النضره 1/ 23 آمده است كه پيامبر پيمان خواهري نيز بين برخي از زنان بست.

همان گونه كه در بحث تعداد مهاجران گذشت در مورد آمار آن دسته از مهاجران و انصار كه پيمان برادري بستند اختلاف است، تعداد آنان را نود، صدو هشتاد و شش و سيصد نفر هم گفته اند، يعني صد و پنجاه نفر مهاجر و صد و پنجاه نفر انصار.

تشكيلات يهوديان يثرب

يهوديان مدينه دو گروه بودند؛ يك گروه اقليت از افراد بومي يثرب كه با گذشت زمان به آيين يهود گرويده بودند ولي جمعيت جداگانه اي را تشكيل نمي دادند بلكه داخل همان طوايف عرب زندگي مي كردند. گروه ديگر اكثريت كه سه طايفه بزرگ و مستقل بني قَينُقاع، بني نضير و بني قريظه بودند، اينان به يثرب هجرت كرده و جداگانه در قلعه هاي خود مي زيستند. اين يهوديان عالمان و احبار بزرگي مانند عبدالله بن صوريا، عبدالله بن سَلام، مُخَيرِيق، فِنْحاص، اشْيع و غير آنان داشتند. به نقل ابن اسحاق 2/ 207 يهوديان يثرب داراي يك مركز علمي و ديني به نام «بيت المدارس» بودند كه در آن جا تورات و احكام ديني خود را فرا مي گرفتند. به گفته ابن شَبَّه در تاريخ المدينة المنوّره 1/ 173 بيت

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 165

المدارس در نزديكي مَشْرَبَه ام ابراهيم قرار داشته است. ابن اسحاق 1/ 201 گويد: رسول خدا يك بار داخل بيت المدارس شد و يهوديان را به سوي خدا دعوت كرد. طبري در جامع البيان 26/ 17 گويد: يهوديان در مدينه كنيسه اي داشتند كه در اعياد خود به آن جا مي رفتند. با اين همه روشن است كه يهوديان در مدينه داراي تشكيلات گسترده و منسجم و منظّمي نبوده اند.

چند نفر از علماي يهود مسلمان شدند ولي عموم آنان با آن كه حق براي شان روشن شده بود آيين يهود را ترك نكردند. اينان همراه منافقان مدينه جبهه واحدي را بر ضد رسول خدا (ص) و مسلمانان تشكيل دادند و در همان ابتداي ورود پيامبر به مدينه براي برهم زدن نظم و اختلال در امر حكومت اسلامي و جلوگيري از تثبيت و گسترش آن به توطئه و تبليغات و فتنه گري پرداختند. علماي يهود با كتمان حقايق تورات و طرح سؤالات و شبهات گوناگون قصد محكوم كردن و شكست پيامبر را داشتند ولي آيات كوبنده و افشاگر قرآن در پاسخ و محكوميت آنان نازل مي شد. ابن اسحاق 2/ 177 گويد: حدود صد آيه از سوره بقره در اين باره فرود آمده است.

پيمان عمومي مدينه

يثرب نيز همانند مكه حكومت و دولت نداشت، همان رؤساي قبايل حكمرانان آن سرزمين به حساب مي آمدند. مشكلي كه در مدينه وجود داشت و در مكه به اين شدت يافت نمي شد وجود اختلافات قبيله اي به ويژه بين اوس و خزرج بود. هر چند عرب به هيچ وجه روحيه پذيرش

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 166

ي

ك دولت و حكومت مركزي را نداشت ولي آتش خانمانسوز نزاع ها و اختلافات قبيله اي چرخ زندگي يثربيان را مختل كرده بود به گونه اي كه تصميم داشتند براي خود حاكم و سلطان انتخاب كنند. قرار بود عبدالله بن ابَي به عنوان پادشاه يثرب انتخاب بشود و به نقل ابن اسحاق 2/ 234 تاجي هم براي او ساخته بودند. دين اسلام كليه طوايف و قبايل عرب را زير پرچم واحد «لا إِلَهَ إِلَّا الله» درآورد و مسجد النبي مركز اداره حكومت پيامبر شد. براي اداره مدينه و هسته مركزي حكومت اسلامي نياز مبرم به دستور العمل و قانون بود.

از اين رو رسول خدا (ص) پيماني جامع و قانوني فراگير تنظيم كرد. آن گاه تمامي ساكنان مدينه اين عهدنامه را پذيرفتند و ملتزم به رعايت آن شدند. اين پيمان عمومي نمونه كامل قانون سياسي و اجتماعي زندگي بشر است كه امروز نيز پس از گذشت چهارده قرن بهترين شيوه تأمين آزادي و حقوق افراد را دربردارد.

عمده متن اين پيمان بنابه نقل ابن اسحاق 2/ 147 و ابن زَنْجِوَيه در الاموال/ 205 به اين شرح است: «اين نوشته اي است از محمد پيامبر بين مؤمنان و مسلمانان از قريش و يثرب و هر كس پيرو آنان باشد و به آن ها بپيوندد و همراهشان به جهاد بپردازد. اينان جداي از ديگر مردم امت واحدي را تشكيل مي دهند. مؤمنان پرهيزكار بر ضد كسي كه به آنان ستم كند يا خواهان ستم يا گناه يا تجاوز و يا فساد در بين مؤمنان باشد با يكديگر متحد خواهند بود، هر چند آن متجاوز فرزند يكي از آنان باشد. هر كس از يهوديان از ما پيروي كند از ياري و مساوات ما برخوردار

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 167

خواهد بود، بدون آن كه به وي ستم شود و يا كسي را بر ضد او ياري كنند. صلح تمامي مؤمنان يكي است، هيچ مؤمني بدون موافقت مؤمن ديگري نمي تواند قرارداد صلح ببندد. هر مؤمني كه به آن چه در اين پيمان نامه است اقرار كند و به خدا و روز واپسين ايمان آورد نبايد فتنه گر را ياري كند و يا پناه دهد و اگر او را ياري كند و يا پناه دهد پس لعنت و خشم خدا در روز قيامت بر وي باد و هرگاه شما در امري اختلافي پيدا كرديد همانا داوري آن با خداوند عز و جل و محمد (ص) است. هركس با اهل اين پيمان بجنگد هم پيمانان بايد يكديگر را ياري دهند و ستمديده بايد ياري گردد.

يهوديان تا وقتي كه همراه مؤمنان در حال جنگ هستند هزينه آنان با خودشان است. داخل يثرب براي اهل اين پيمان حرم امن است. اگر ميان اهل اين پيمان مشكلي و يا مشاجره اي رخ دهد و بيم آن برود كه به فسادي گرايد داوري آن با خدا و رسول اوست. به قريش و يارانشان پناه داده نخواهد شد. هر گاه كسي ناگهاني به يثرب حمله كند بايد يكديگر را ياري كنند و اين پيمان از ستمكار و گناهكار حمايت نمي كند. هر كس از يثرب بيرون رود يا در آن بماند در امان است مگر آن كه ستمكار و يا گناهكار باشد. خداوند پناه نيكوكاران و پرهيزگاران است و محمد فرستاده اوست».

طبرسي/ 69 گويد: پس از انعقاد اين پيمان يهوديان بني قَينُقاع، بني نضير و بني قريظه از پيامبر خواستند پيماني هم جداگانه با آنان امضا كند، حضرت پذيرفت و پيماني با آنان بست كه بر ضد رسول خدا كاري

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 168

نكنند و كسي را بر ضد آن حضرت و اصحابش ياري ندهند و اگر عهدشكني كنند پيامبر در ريختن خون آنان و اسير كردن زنان و فرزندان و ضبط اموالشان آزاد خواهد بود.

حركت هاي نظامي

رسول خدا (ص) پس از آن كه مسجد را ساخت و مهاجران را به طور موقت اسكان داد و قانوني نيز براي اداره شهر تنظيم و با اقليت هاي يهود امضا كرد و كار مدينه نسبتا رونق گرفت، براي اين كه به قريش بفهماند او از رسالت خود دست برنداشته و به مدينه نيز محصور و محدود نمي شود چندين حركت نظامي انجام داد.

معمولًا در اصطلاح سيره نگاري به جنگ هايي كه پيامبر در آن شركت مي كرد و امور فرماندهي را به طور مستقيم برعهده داشت «غَزْوَه» و به جنگ هايي كه در آن ها شركت نداشت بلكه دسته اي را با تعيين فرمانده به منطقه اي اعزام مي كرد «سَرِيه» گويند. نخستين غزوه رسول خدا غزوه وَدّان و يا ابْواء بود كه در صفر سال دوم هجرت واقع شد و درگيري رخ نداد و اولين سريه دسته عُبيدة بن حارث بود كه رسول خدا (ص) وي را با شصت و يا هشتاد نفر از مهاجران براي جلوگيري از حمله احتمالي قريش اعزام كرد كه جنگي بين طرفين واقع نشد. ديگر سريه حمزه بود كه پيامبر او را با سي نفر از مهاجران به ناحيه عِيص فرستاد و درگيري رخ نداد. برخي گويند سريه حمزه نخستين سريه بوده است.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 169

غزوه ذات العشيره

ابن اسحاق 2/ 248 و واقدي 1/ 12 گويند: در جمادي الاولي سال دوم هجرت گزارش رسيد كه كاروان تجارت قريش به سرپرستي ابوسفيان به شام مي رود. پيامبر ابوسَلَمَة بن عبدالاسد را به جانشيني خود در مدينه گماشت و پرچم سپاه را به دست حضرت حمزه داد و با صد و پنجاه و يا دويست نفر براي تعقيب كاروان قريش حركت كرد تا منطقه عُشيره رفت و تا اوايل ماه جمادي الآخره توقف كرد ولي به كاروان قريش دست نيافت. در اين مدت با قبيله بني مُدْلِج پيمان صلحي امضا كرد و در همين غزوه بود كه رسول خدا اميرالمؤمنين را ابوتراب ناميد. علي (ع) با عمار ياسر كنار نخلستان بني مُدْلِج رفتند و پس از ساعتي كه كارهاي آنان را مشاهده كردند خوابشان برد. رسول خدا (ص) به آن جا رفت و آنان را بيدار كرد، وقتي علي (ع) را خاك آلود ديد نشان ساده زيستي را به او داد و فرمود:

«مالَكَ يا أَباتُراب؟!»

تو را چه شده است اي خاك آلوده؟!

محب طبري در ذخائر العقبي/ 57 گويد: ابوتراب محبوب ترين كنيه براي اميرالمؤمنين (ع) بود، هر گاه وي را بدين كنيه مي خواندند خشنود مي شد.

سريه عبدالله بن جحش

به روايت ابن اسحاق 2/ 252 و واقدي 1/ 13 در ماه رجب سال دوم هجرت دو ماه قبل از جنگ بدر پيامبر پسر عمه خود عبدالله بن

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 170

جَحْش را همراه هشت نفر از مهاجران به منطقه نَخْلَه بين مكه و طائف فرستاد تا اخبار قريش را به وي گزارش دهند. حضرت نامه اي نوشت و به عبدالله داد و فرمود تا دو روز راه نرفته آن را نخواند، پس از دو روز راه پيمودن در آن بنگرد و به آن عمل كند و كسي از همراهان خود را مجبور نسازد. عبدالله پس از آن كه دو روز راه پيمود نامه را گشود فرمان چنين بود: «راه خود را ادامه بده و در نَخْلَه بين مكه و طائف فرود آي. آن جا در كمين قريش بمان و اخبار آنان را براي ما به دست آور».

عبدالله به همراهان خود گفت هركدام از شما خواهان شهادت است با من رهسپار شود و كسي كه نمي خواهد همراه من بيايد بازگردد. همگي رهسپار نَخْلَه شده در آن جا فرود آمدند تا كاروان تجارت قريش رسيد. كاروانيان در وهله نخست از ديدن مسلمانان ترسيدند. ليكن با ديدن عُكّاشة بن مِحْصَن كه سر خود را تراشيده بود آسوده خاطر شدند و گفتند اينان براي اداي عمره آمده اند. آن روز آخر ماه رجب بود، مسلمانان گفتند اگر جنگ كنند در ماه حرام جنگ كرده اند و اگر صبر كنند تا ماه حرام سپري شود كاروان قريش وارد حرم مي شود كه نبرد در آن منطقه نيز حرام است. سرانجام تصميم گرفتند در همان روز به نبرد بپردازند. طبرسي در جوامع الجامع 1/ 118 گويد: آن روز اولين روز از ماه رجب بود، مسلمانان گمان كردند آخر ماه جمادي الآخره است. واقد بن عبدالله با پرتاب تيري عمرو بن حَضْرَمي را كشت، يك نفر هم گريخت، عثمان بن عبدالله و حَكَم بن كيسان نيز اسير شدند. عبدالله كاروان تجاري قريش

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 171

را به مدينه آورد و به قولي خمس آن را براي رسول خدا جدا و بقيه را تقسيم كرد.

پيامبر فرمود: «من به شما فرمان نداده بودم كه در ماه حرام بجنگيد!» لذا از تصرف در غنايم و اسيران خودداري نمود. مسلمانان بر عبدالله و ياران وي خرده گرفتند. قريش هم شروع به تبليغ بر ضد مسلمانان كرده و گفتند محمد و يارانش ماه حرام را حلال شمردند. سرانجام آيه دويست و هفده بقره نازل شد:

(يَسْئَلُونَكَ عَنِ الشَّهْرِ الْحَرَامِ قِتَالٍ فِيهِ قُلْ قِتَالٌ فِيهِ كَبِيرٌ وَ صَدٌّ عَنْ سَبِيلِ اللهِ وَ كُفْرٌ بِهِ وَالْمَسْجِدِ الْحَرَامِ وَ إِخْرَاجُ أَهْلِهِ مِنْهُ أَكْبَرُ عِنْدَاللهِ وَالْفِتْنَةُ أَكْبَرُ مِنَ الْقَتْلِ).

از تو درباره جنگ در ماه حرام مي پرسند بگو جنگ در آن گناهي است بزرگ. جلوگيري از راه خدا و كفر ورزيدن به او و جلوگيري از مسجدالحرام و اخراج ساكنان آن نزد خدا گناهي است بزرگ تر و فتنه انگيزي بدتر از كشتن است.

آن گاه رسول خدا (ص) غنايم و اسيران را تقسيم كرد. گويند اين غنيمت نخستين غنيمتي بود كه به دست مسلمانان افتاد و عمرو بن عبدالله حَضْرَمي نخستين كافري بود كه به دست مسلمانان كشته شد و عثمان و حَكَم نخستين اسيراني بودند كه به دست مسلمانان اسير شدند.

تغيير قبله

رسول خدا (ص) و مسلمانان سيزده سالي را كه در مكه بودند به سوي بيت المَقْدِس نماز مي گزاردند. البته به روايت كليني 3/ 286 پيامبر كعبه را

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 172

در مقابل خود قرار مي داد. گرچه زمخشري در كشاف 1/ 200 و طبرسي در جوامع الجامع 1/ 86 مي گويند: پيامبر در مكه نيز به سوي كعبه نماز مي گزارد، به مدينه كه هجرت كرد خدا دستور داد براي دوستي و الفت با يهود به سوي بيت الْمَقْدِس نماز بگزارد. باري، در مدينه نيز در اوايل هجرت تا هفده ماه به همان سوي نماز مي خواندند. يهود كه همواره دنبال خرده گيري و اشكال تراشي بودند لب به سرزنش گشوده و به روايت سبل الهدي 3/ 537 گفتند محمد با ما مخالفت مي كند اما به سوي قبله ما نماز مي گزارد. پيامبر از اين تبليغات سوء آزرده خاطر گرديد و منتظر بود كه در اين باره دستوري فرا رسد.

سه شنبه پنجم شعبان و يا رجب سال دوم هجرت در حالي كه پيامبر (ص) در مسجدي در محله بني سَلَمَه نماز ظهر مي خواند در ركعت دوم نماز آيه صد و چهل و چهار بقره بر او نازل شد:

(قَدْ نَرَي تَقَلُّبَ وَجْهِكَ فِي السَّمَاءِ فَلَنُوَلِّينَّكَ قِبْلَةً تَرْضَاهَا فَوَلِّ وَجْهَكَ شَطْرَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ وَ حَيثُ مَا كُنْتُمْ فَوَلُّوا وُجُوهَكُمْ شَطْرَهُ).

همانا گردانيدن رويت را به سوي آسمان مي بينيم. پس تو را به سوي قبله اي مي گردانيم كه از آن خشنودي. پس روي خود را به سوي مسجدالحرام برگردان و هر كجا كه بوديد روي خود را بدان سوي برگردانيد.

رسول خدا (ص) و مسلمانان روي از بيت المَقْدِس برتافتند و روي به قبله نماز را تمام كردند.

بيشتر مسلمانان و اعراب از تغيير قبله خوشحال بودند، زيرا خانه كعبه

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 173

از ديرباز مورد احترام آنان بود و از مهم ترين اماكن مقدس عرب به شمار مي آمد. در مقابل براي يهوديان ناخوشايند بود. از اين رو زبان به طعن گشوده و گفتند چرا مسلمانان قبله شان را تغيير دادند. آري، اين موضوع حاكي از بحران روابط يهود و مسلمانان بود.

خلاصه درس

يثرب متشكل از دهكده هايي بود كه دو طايفه اوس و خزرج و طوايفي از يهود در آن زندگي مي كردند. يثرب به هنگام هجرت هنوز شهر نشده بود. با ورود پيامبر و مهاجران مركز حكومت اسلامي شد و چهره شهر به خود گرفت. بدين جهت بود كه به «مدينة النبي» تغيير نام پيدا كرد. در نزديكي يثرب دهكده اي قرار داشت به نام قُبا، اين دهكده محل سكونت بني عمرو بن عوف از قبيله اوس بود. رسول خدا (ص) در ابتداي هجرت وارد اين دهكده شد.

اميرالمؤمنين (ع) به دستور رسول خدا در مكه ماند و اعلام كرد هر كس نزد محمد (ص) امانتي دارد بيايد بگيرد. پس از سه شبانه روز توقف در مكه و سپردن امانت ها به صاحبانشان همراه فاطمه دختر رسول خدا، فاطمه بنت اسد مادر خود، فاطمه دختر زبير بن عبدالمطلب، سُوده همسر رسول خدا و ام كلثوم دختر آن حضرت از راه ذي طُوي رهسپار يثرب گرديد.

هنگامي كه رسول خدا از قبا به مدينه آمد انصار براي بردن مهاجران به منازل خود با يكديگر به رقابت پرداختند، ناچار كار به قرعه كشيد تا

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 174

آن جا كه احدي از مهاجران بدون قرعه وارد خانه انصار نشد.

هجرت رسول خدا مبدأ تاريخ مسلمانان قرار گرفت. نخستين كاري كه رسول خدا در مدينه انجام داد تأسيس مركزي براي كارهاي عبادي، سياسي، نظامي و رسيدگي به امور مسلمانان بود كه به «مسجدالنبي» مشهور شد.

بسته شدن در خانه ها به مسجدالنبي به جز در خانه حضرت علي، برقراري عقد اخوت بين مهاجرين و انصار نيز از جمله وقايع اين ايام است.

يهوديان مدينه دو گروه بودند؛ يك گروه اقليت از افراد بومي يثرب كه با گذشت زمان به آيين يهود گرويده بودند ولي جمعيت جداگانه اي را تشكيل نمي دادند بلكه داخل همان طوايف عرب زندگي مي كردند. گروه ديگر اكثريت كه سه طايفه بزرگ و مستقل بني قَينُقاع، بني نضير و بني قريظه بودند، اينان به يثرب هجرت كرده و جداگانه در قلعه هاي خود مي زيستند.

دين اسلام كليه طوايف و قبايل عرب را زير پرچم واحد «لا إِلَهَ إِلَّا الله» درآورد و مسجد النبي مركز اداره حكومت پيامبر شد. براي اداره مدينه و هسته مركزي حكومت اسلامي پيماني جامع و قانوني فراگير تنظيم گرديد و بنا به درخواست يهوديان بني قَينُقاع، بني نضير و بني قريظه پيماني جداگانه با آنان هم امضا شد.

براي اين مقطع از تاريخ اسلام مي توان از يكي دو غزوه و سريه و همين طور از تغيير قبله نيز نام برد.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 175

ص:176

خود آزمايي

1. وضعيت يثرب را قبل از مهاجرت حضرت رسول و بعد از آن بنويسيد.

2. اولين مسجدي كه در اسلام ساخته شد چه نام دارد؟

3. اولين نماز جمعه در كجا و در چه تاريخي برگزار گرديد؟

4. مبدأ تاريخ مسلمان را بيان كنيد.

5. مشخصات مسجد پيامبر را به طور خلاصه توضيح دهيد.

6. منظور از «سد الابواب» چيست؟

7. پيمان برادري مهاجر و انصار را به طور اختصار بيان كنيد.

8. يهوديان مدينه چند گروه بودند؟ طوايف مهم آن را نام ببريد.

9. چگونگي انعقاد پيمان عمومي مدينه را بيان كنيد.

12. «غزوه» و «سريه» را تعريف كنيد و چند نمونه از هر يك را نام ببريد.

13. نخستين غزوه ها و سريه ها كدام است؟

14. چگونگي و دليل تغيير قبله را توضيح دهيد.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 177

درس ششم: جنگ بدر … تغيير مسير تجاري قريش

هدف هاي آموزشي

انتظار مي رود با مطالعه اين درس:

- علت وقوع جنگ بدر را بدانيم.

- به چگونگي وقايع جنگ بدر پي ببريم.

- با موضوع و چگونگي ازدواج حضرت علي (ع) با حضرت زهرا آشنا بشويم.

- بتوانيم جنگ هاي «بني قينقاع» و «سويق» را توضيح دهيم.

در اين درس به جنگ بدر، تاريخ و علت وقوع، موقعيت جغرافيايي آن، شكست مشركان، حضور فرشتگان در بدر، نقش علي (ع) در پيروزي بدر، ديدگاه قرآن در خصوص جنگ بدر، پيامدهاي آن، ازدواج علي (ع) و فاطمه (س)، جنگ بني قينقاع، علت وقوع و نتيجه آن،

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 178

جنگ سويق و در نهايت ضبط مال التجاره كاروان تجاري قريش به دست زيد بن حارثه خواهيم پرداخت.

جنگ بدر

جنگ بدر در سال دوم و نوزده ماه پس از هجرت واقع شد. علت وقوع آن بنابر نقل ابن اسحاق 2/ 257 و واقدي 1/ 19 اين بود كه كاروان تجاري بسيار بزرگي از مكيان كه تمامي قريش در مال التجاره آن سهيم بودند به سرمايه پنجاه هزار دينار با هزار شتر همراه چهل يا هفتاد تن از سران قريش مانند عمروعاص و مَخْرَمَة بن نوفل و به رياست ابوسفيان به سوي شام حركت كرد. خبر حركت كاروان به رسول خدا رسيد. حضرت براي تعقيب كاروان به ذي العُشَيره رفت ولي به آن دست نيافت. از اين رو مترصّد بازگشت كاروان بود تا آن كه مطّلع شد كاروان در حال بازگشت به مكه است. طلحة بن عبيدالله و سعيد بن زيد را پيشاپيش فرستاد تا اخبار آن را گزارش دهند و به مسلمانان فرمود:

«هذِهِ عِيرُ قُرَيْشٍ فِيها أَمْوالُهُمْ، فَاخْرُجُوا إِلَيْها لَعَلَّ اللهُ يُنْفِلُكُمُوها».

اين كاروان قريش است كه اموالشان در آن است، به سوي آنان برويد شايد خداوند غنيمتي به شما برساند.

گروه زيادي داوطلب خارج شدند، حتي برخي مانند سعد بن خَيثَمَه براي همراهي با رسول خدا (ص)، با پدرش قرعه زدند.

گروه زيادي هم شركت نكردند، زيرا حضرت براي جنگ بيرون

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1

ص: 179

نرفت. بدين جهت بود كه سرزنش و ملامت هم نشدند. البته به گفته واقدي 1/ 20 گروهي از رفتن همراه پيامبر اكراه داشتند.

رسول خدا (ص) ابولُبابه را به جانشيني خود در امور سياسي و اجتماعي و ابن ام مكتوم را براي اقامه نماز جماعت در مدينه نصب كرد. سپاه مدينه متشكل بود از سيصد و سيزده نفر مرد، هفتاد شتر كه معمولًا دو، سه و يا چهار نفر به نوبت بر يك شتر سوار مي شدند، شش زره، هشت شمشير و يك يا دو اسب. پيامبر (ص) روز دوشنبه هشتم يا دوازدهم ماه رمضان سال دوم هجرت راهي سرزمين بدر شد. بدر نام چاهي بود كه در بيست و پنج فرسخي شرق مدينه و در هشت فرسخي ساحل دريا قرار داشت. اين منطقه محل عبور كاروان هايي بود كه از مكه به شام در تردّد بودند. در كنار اين چاه سالي يك بار بازار صحرايي برپا مي شد. حضرت در منطقه سُقْيا سپاه خود را صف آرايي كرد و از آنان سان ديد. در همين جا بود كه عده اي را مانند عبدالله بن عمر، اسامة بن زيد، زيد بن ارْقَم و چند نفر ديگر را به لحاظ كم بودن سنشان به مدينه بازگرداند.

اطلاع قريش از حركت پيامبر

ابوسفيان كه گويا همان زمان كه در شام به سر مي برد شنيده بود مسلمانان قصد تعرض به كاروان و مصادره آن را دارند با احتياط تمام حركت كرد و از اين بيم داشت كه هر لحظه به كاروان حمله شود. به روايت واقدي 1/ 28 عمروعاص گويد: وقت بازگشت به مكه در شهر مَعان مردي از قبيله جُذام به ما گفت هنگام رفتن شما به شام محمد قصد حمله به كاروان را داشت و يك ماه منتظر ماند و سپس به يثرب

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 180

بازگشت، هم اكنون نيز چشم انتظار بازگشت شماست. ابوسفيان به تبوك كه رسيد ضَمْضَم بن عمرو غفاري را اجير كرد و به مكه فرستاد و دستور داد به قريش بگويد محمد و يارانش مي خواهند به كاروان حمله كنند، براي نجات كاروان بسيج شويد.

ضَمْضَم غفاري طبق دستور ابوسفيان گوش شترش را بريد و پيراهن خود را از پيش و پشت چاك زد و وارونه بر تن كرد و با اين هيئت وارد مكه شد و با فرياد بلند آرامش مكه را بر هم زد. او فرياد مي زد: «اي قريشيان! اي فرزندان لُؤَي! كاروان كاروان! محمد متعرض آن شده، كمك كمك!» قريش با شنيدن فريادهاي ضَمْضَم در عرض دو و يا سه روز خود را آماده دفاع از كاروان كردند. البته در رفتن يك نوع دلهره و اكراه وجود داشت. با اين حال ابوجهل كه موافق رفتن بود فائق شد.

سرانجام سران قريش پس از كشمكش ها و اختلافات زياد با سپاهي متشكل از نهصد و پنجاه نفر نيرو و هفتصد شتر، يكصد اسب و ششصد زره همراه كنيزكان رامشگر با ساز و آواز، دف زنان و هلهله كنان به سوي سرزمين بدر حركت كردند. كاروان قريش نزديك منطقه بدر رسيد و يك شب در آن جا توقف كرد. ابوسفيان بسيار وحشت زده و مضطرب بود كه مبادا مسلمانان به كاروان شبيخون بزنند، او با رفتن به دهكده بدر و كسب اطلاع از مَجْدِي بن عمرو جُهَني از ورود مسلمانان باخبر گرديد و بي درنگ نزد كاروان آمد و مسير آن را به سوي درياي سرخ تغيير داد و به سرعت از جانب ساحل حركت كرد و بدر را در سمت چپ قرار داد. آن گاه قيس بن امرئ القيس را نزد سپاه قريش فرستاد و دستور داد

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 181

به آنان بگويد بازگرديد كه كاروان نجات يافت.

قيس به سوي سپاه قريش رفت و پيغام ابوسفيان را به آنان رساند. ولي ابوجهل نپذيرفت و گفت ما هرگز باز نخواهيم گشت. با آن كه قريش چندان تمايلي به جنگ با پيامبر نداشت ولي به عللي ناگزير از آن بود، چرا كه اولًا مي خواست از حمله عبدالله بن جَحْش انتقام بگيرد و شكست خود را به نوعي جبران كند. ثانياً بدون پاسخ ماندن حركت مسلمانان براي حمله به كاروان تجاري قريش حيثيت و وجهه آنان را خدشه دار مي كرد. ثالثاً تداوم حيات اقتصادي مكيان در گرو امنيت مسير كاروان تجاري آنان بود.

اخْنَس بن شَريق ثقفي كه هم پيمان بني زُهْره بود به آنان گفت: خداوند كاروانتان را نجات داد و اموالتان را رها ساخت، بازگرديد و ترس آن را هم به گردن من بگذاريد. بني زُهْره كه صد نفر بودند با شايع كردن اين كه اخْنَس را مار گزيد از رفتن تعلل ورزيدند و همگي از جُحْفَه به مكه بازگشتند. كنيزكان آوازه خوان را نيز از جُحْفَه به مكه بازگرداندند. به روايت كليني 8/ 375 طالب بن ابي طالب پسر بزرگ حضرت ابوطالب نيز كه مسلمان بود و اسلام خود را پنهان مي كرد و در دل پيرو دستور پيامبر (ص) بود و در شعر خود به اين نكته تعريض داشت، به لحاظ طعنه قريش كه او را به هواخواهي پيامبر متهم كردند به مكه بازگشت.

رايزني نظامي

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 182

ابن اسحاق 2/ 266 و واقدي 1/ 48 گويند: رسول خدا نيز با سپاه خود به سوي بدر آمد تا به ذَفْران رسيد، در آن جا مطلع شد كه قريش با سپاهي گران براي دفاع از كاروان خود آمده اند. سپاهيان خود را از اين موضوع آگاه ساخت و با آنان درباره جنگ با قريش به رايزني پرداخت. ابوبكر و عمر مطالبي گفتند حاكي از اين كه جنگ به صلاح مسلمانان نيست و آنان آمادگي اين كار را ندارند.

گفتار آنان تلويحاً توصيه به عقب نشيني بود. رسول خدا به سخنان آنان اعتنايي نكرد و چيزي نفرمود. آن گاه مقداد با سخنان شجاعانه خود رسول خدا را خوشحال كرد. او گفت: اي رسول خدا (ص) براي امتثال فرمان الهي حركت كن ما همراه تو هستيم. به خدا سوگند ما آن گونه كه بني اسرائيل به پيامبرشان گفتند تو و پروردگارت برويد بجنگيد و ما در اين جا نشسته ايم، نمي گوييم، بلكه مي گوييم: تو و پروردگارت برويد بجنگيد همانا ما هم همراه شما مي جنگيم. پيامبر مقداد را دعا كرد بعد فرمود:

«أَشِيرُوا عَلَيَّ أَيُّهَا النَّاس».

اي مردم رأي خود را بگوييد.

مقصود او انصار بود كه تا به حال از آنان در حركت هاي نظامي استفاده نكرده بود و نظرش اين بود كه انصار بر اساس تعهدات و پيمان هاي خود در عقبه متعهد شده بودند امنيت رسول خدا (ص) را همانند امنيت جان خود و خانواده شان در مدينه تأمين كنند، اما اين كه در خارج از مدينه نيز همراه او بجنگند در پيمان ها ذكر نشده بود.

سعد بن مُعاذ بزرگ طايفه اوس متوجه مقصود حضرت شد و گفت: من

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 183

از سوي انصار پاسخ مي دهم. اي رسول خدا گويا مقصود شما ما هستيم؟ فرمود: «آري». عرض كرد: همانا ما به تو ايمان آورديم و ميثاق اطاعت بسته ايم. پس اي پيامبر خدا حركت كن. حضرت خوشحال و مصمم بر نبرد شد و فرمود: «به بركت خدا حركت كنيد و مژده باد شما را. همانا خدا دست يافتن بر يكي از اين دو گروه (كاروان يا سپاه قريش) را به من وعده داده است. به خدا سوگند گويي من هم اكنون كشتارگاه ايشان را مي بينم».

پيامبر پرچم هاي سه گانه جنگ را بست، زيرا از مدينه بدون پرچم بيرون آمده بود. رايت را به دست علي بن ابي طالب و پرچم مهاجران را به مصعب بن عُمير و پرچم انصار را به يكي از انصار داد. آن گاه از ذَفْران حركت كرد و در شب جمعه هفدهم ماه رمضان به سرزمين بدر رسيد و در كنار تپه اي از رمل كه قريش در آن سوي آن بودند اردو زد. آن گاه علي (ع)، زبير، سعد وقاص، و بَسْبَس بن عمرو را فرستاد تا از كنار آب بدر خبر بياورند. آنان آمدند دو نفر از آبكشان قريش را دستگير كردند و بقيه گريختند و خبر ورود رسول خدا را به قريش دادند. با كسب اطلاع از آن دو نفر معلوم شد كه قريش بين نهصد تا هزار نفرند.

سپس با پيشنهاد حُباب بن مُنذِر لشكر اسلام حركت كرد و كنار نزديك ترين چاه به دشمن اردو زد و براي آن كه بتوانند به آساني از آب استفاده كنند حوضي ساختند. بين دو سپاه تنها يك تپه شني فاصله بود. در آن شب به فرمان خداوند خواب بر مسلمانان چيره گشت. باران نيز بدون آن كه مشكلي براي مسلمانان ايجاد كند نازل شد، زمين شنزار غير قابل عبور را براي مسلمانان محكم ساخت تا به راحتي رفت و آمد كنند

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 184

و زير پاي قريش را از زيادي آب غيرقابل عبور و مرور كرد.

داستان سايبان

به روايت ابن اسحاق 2/ 272 و واقدي 1/ 49 سعد بن معاذ خدمت رسول خدا عرض كرد: سايباني براي شما بسازيم و مركب تان را كنار آن آماده كنيم و شما داخل آن بمان. اگر خدا ما را پيروز كرد اين همان چيزي است كه ما مي خواهيم و اگر به گونه ديگر شد بر مركب خود سوار مي شوي و به مدينه نزد اقوام ما باز مي گردي. پيامبر (ص) او را دعا كرد. سپس كنار چاه هاي آب سايباني از شاخه هاي نخل براي حضرت ساختند، پيامبر و ابوبكر داخل سايبان بودند و سعد بن معاذ كنار درِ سايبان نگهباني مي داد.

اين مطلب از چند جهت مورد ترديد واقع شده است. اولًا ابن ابي الحديد در شرح نهج البلاغه 14/ 118 گفته است: «من از كار سايبان تعجب مي كنم، از كجا آنان شاخه نخل داشتند كه با آن سايبان بسازند و حال آن كه منطقه بدر سرزمين نخل نبود و آن تعداد شاخه نخل هم كه همراه مسلمانان بود آن قدر كم بود كه به منزله سلاح به شمار مي آمد». البته امروزه در سرزمين بدر نخل وجود دارد. ثانياً پيامبر كه نبايد از ميدان جنگ فرار كند. ثالثاً اين كار از ناحيه فرماندهي موجب سستي و تضعيف روحيه جنگجويان مي شود. رابعاً پيش از پيشنهاد سعد پيامبر بشارت داد كه پيروزي از آن مسلمانان است. خامساً اين داستان با آن مطلبي كه اميرالمؤمنين درباره رسول خدا نقل مي كند سازگار نيست. به نقل ابن سعد 2/ 23 آن حضرت فرمود: «چون روز بدر فرا رسيد و جنگ شروع

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 185

شد ما به رسول خدا پناه برديم و او از همه بيشتر سختي هاي جنگ را تحمل كرد و هيچ كس از وي به دشمن نزديك تر نبود». سادساً مورخان از جمله طبرسي در اعلام الوري/ 169 نقل كرده اند كه حضرت شمشير به دست گرفت و با تلاوت آيه چهل و پنج سوره قمر (سَيُهْزَمُ الْجَمْعُ وَ يُوَلُّونَ الدُّبُرَ) به زودي اين جمع شكست خورند و واپس گريزند، به قلب دشمن حمله كرد. به نظر مي رسد اگر روايت سايبان صحيح باشد احتمالًا از آن به عنوان مقر فرماندهي استفاده مي شده و پيامبر از آن جا سپاه اسلام را هدايت مي كرده است، هم چنان كه در جنگ بني نضير نيز اين گونه بود.

ارزيابي قريش از سپاه اسلام

ابن اسحاق 2/ 274 گويد: مشركان قريش عُمير بن وَهْب را فرستادند تا توان رزمي نيروهاي اسلام را ارزيابي كند. او دو بار با اسب خود اطراف مسلمانان گشتي زد، بالا و پايين دره را به دقت بررسي كرد. آن گاه نزد قريش آمد و گفت: نه نيروي كمكي دارند و نه كمين، سيصد نفر يا اندكي بيشتر هستند، همراه آنان هفتاد شتر و دو اسب است. سپس گفت: اي گروه قريش شتراني ديدم كه با خود مرگ حمل مي كنند. پس ببينيد صلاحتان چيست. سران قريش براي اطمينان خاطر و احتياط ابواسامه جُشَمي را نيز فرستادند. او هم پس از ارزيابي خويش سخنان عمير را تأييد كرد.

واقدي 1/ 63 گويد: حكيم بن حِزام نزد عُتبه آمد و گفت: اي ابوالوليد تو بزرگ و سرور قريشي و قريش از تو اطاعت مي كند،

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 186

مي خواهي تا ابد از تو به نيكي ياد كنند؟ پرسيد چه بايد كرد؟ گفت خونبهاي عمرو بن حَضْرَمي هم پيمان خود و قيمت كالايي را كه محمد در روز نَخْلَه گرفته است برعهده گير و مردم را بازگردان، شما جز اين خونبها و قيمت كالا چيز ديگري از محمد نمي خواهيد. عُتبه پذيرفت بر شتر خود سوار شد و ميان مشركان رفت و گفت اي قوم از من اطاعت كنيد و با اين مرد و يارانش نجنگيد و گناه و ترس آن را هم بر گردن من بگذاريد. گروهي از اينان خويشاوند شما هستند.

ابوجهل خطاب به مردم گفت عتبه چنين مي گويد چون پسرش همراه محمد است و محمد نيز پسرعموي اوست، او نمي خواهد پسر و پسرعمويش كشته شوند. آن گاه نزد عامر بن حَضْرَمي آمد و او را تحريك كرد تا به خونخواهي برادرش قيام كند. عامر خود را برهنه كرد و خاك بر سر خويش پاشيد و فرياد زد: واعَمْراه واعَمْراه! ابوجهل به عُمير گفت مردم را بشوران. آن گاه خودش آهنگ مسلمانان كرد و به آنان حمله ور شد. حكيم بن حِزام باز هم كوشيد تا جنگ آغاز نشود، ولي نتيجه اي نداد. سرانجام عتبه را هم تعصب فرا گرفت و پياده در حالي كه برادرش شيبه و فرزندش وليد او را همراهي مي كردند آماده پيكار شد.

آغاز نبرد

عتبه مسلمانان را براي مبارزه فرا خواند. در اين لحظه خوابي سبك پيامبر را فرا گرفت. قبلًا فرموده بود تا اجازه ندادم نجنگيد و اگر به شما حمله كردند فقط تيربارانشان كنيد، شمشير نكشيد مگر اين كه شما را محاصره كنند. در همين خواب بود كه خداوند تعداد كفار را به پيامبر

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 187

كم نشان داد. ابن اسحاق 2/ 279 گويد: حضرت دست هايش را به دعا گشود و فرمود:

«اللّهُمَّ إِنْ تَهْلِكَ هذِهِ الْعِصابَةُ الْيَوْمَ لا تُعْبَدْ».

بار خدايا اگر امروز اين گروه كشته شوند ديگر در روي زمين پرستش نمي شوي.

به روايت ابن اسحاق 2/ 276 اسْوَد بن عبدالاسد مخزومي برادر ابوسَلَمَه كه مردي بدخو و گستاخ بود نزديك حوض آب مسلمانان آمد و گفت با خدا عهد مي كنم كه از حوض ايشان آب بنوشم يا آن را ويران كنم و يا در اين راه كشته شوم. حمزه از سپاه بيرون آمد و با ضربتي يك پاي او را قطع كرد. اسود خود را در حوض افكند تا با پاي ديگرش آن را خراب كند و از آب آن بنوشد ولي حمزه او را در ميان حوض به قتل رساند. در اين وقت عتبه، شيبه و وليد از سپاه قريش خارج شدند و طبق رسم عرب هماورد طلبيدند. سه تن از جوانان انصار معاذ، معوّذ و عوف پسران عَفْرا به نبرد آنان آمدند. همين كه خود را معرفي كردند جنگجويان قريش گفتند ما با شما نمي جنگيم. سپس فرياد برآوردند اي محمد همتايان ما را از خويشاوندانمان به جنگ ما بفرست. رسول خدا به عُبيده و حمزه و علي فرمود: برخيزيد. اين سه نفر در مقابل سه نفر از مشركان قرار گرفتند و هنگامي كه خود را معرفي كردند عتبه و همراهانش گفتند: آري شما همتاياني بزرگواريد. اميرالمؤمنين با وليد، حمزه با عتبه و عبيده با شيبه به نبرد پرداختند. علي و حمزه بي درنگ هماوردان خود را از پاي درآوردند ولي شيبه با ضربتي يك پاي عُبيده را قطع كرد آن گاه علي و حمزه به ياري عبيده شتافتند و شيبه را كشتند.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 188

به روايت واقدي 1/ 81 رسول خدا مشتي سنگريزه برداشت و به سوي كافران پاشيد و فرمود:

«شاهَتِ الْوُجُوه! أَللَّهُمَّ ارْعَبْ قُلُوبَهُمْ وَ زَلْزِلْ أَقْدامَهُمْ!».

صورت هايتان زشت باد! بار خدايا دل هاي شان را پر از بيم كن و گام هاي شان را بلرزان.

آن گاه دشمنان خدا پا به فرار گذاشتند. مسلمانان هم آنان را تعقيب كرده و مي كشتند و اسير مي گرفتند. هيچ يك از آنان نبود جز آن كه چشم و صورتش پر از خاك شده بود و نمي دانست به كدام طرف فرار كند. در اين حال مؤمنان و فرشتگان با آنان نبرد مي كردند.

فروپاشي سپاه قريش

پيامبر (ص) ابوجهل را فرعون اين امت ناميده بود و همو بود كه به اتفاق عتبه در جنگ بدر نقش فرماندهي كل را ايفا مي كرد.

واقدي 1/ 86 گويد: هنگامي كه عده اي از مشركان كشته شدند بني مخزوم ابوجهل را در ميان گرفتند و نمي گذاشتند كسي به او دسترسي پيدا كند، لباس هايش را به تن چند نفر كه حاضر شدند خود را فداي او كنند پوشاندند، آن چند نفر نيز به دست حضرت علي و حمزه كشته شدند.

معاذ بن عمرو بن جَمُوح ابوجهل را ديد و تصميم گرفت او را بكشد و با يك ضربت پايش را قطع كرد. در اين حال معوّذ بن عَفْرا ضربتي ديگر زد و او را نقش بر زمين ساخت. در پايان جنگ پيامبر دستور داد ابوجهل را بيابند. عبدالله بن مسعود او را در حالي كه رمقي در بدن داشت

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 189

ي

افت و سر وي را جدا كرد و آورد. رسول خدا (ص) از ديدن سر ابوجهل بسيار خوشحال شد و خداي را سپاس گفت.

با كشته شدن ابوجهل سپاه قريش نظم خود را به طور كامل از دست داد و ديگر هيچ اميدي براي جمع آوري و بازسازي آن نبود. بدين سان سپاه قريش با دادن هفتاد كشته و هفتاد اسير نزديك ظهر رو به هزيمت گذاشت و به طوري شيرازه اش از هم گسست كه برخي در بيابان ها سرگردان شده و از بيراهه به سوي مكه گريختند. هنگام ظهر جنگ پايان يافت، آن گاه به دستور رسول خدا (ص) كشتگان قريش را داخل چاه هاي متروكه بدر ريختند و آن ها را پر كردند.

به نقل ابن اسحاق 2/ 364 و واقدي 1/ 145 در جنگ بدر چهارده تن از مسلمانان، هشت نفر از انصار و شش نفر از مهاجران به شهادت رسيدند.

غنايم و سرنوشت اسيران

واقدي 1/ 102 گويد: در جنگ بدر يك صد و پنجاه شتر، ده اسب، مقداري سلاح، پوست و لباس به غنيمت گرفته شد. اين علاوه بر وسايل شخصي بود كه گروهي از مجاهدان از كشتن كفار به دست آورده بودند. اسرا نيز جزء غنايم به شمار مي آمدند. بر سر تقسيم غنيمت اختلاف شد. آيه اول سوره انفال كه مي فرمايد: (يَسْئَلُونَكَ عَنِ الأَنْفَالِ) از تو درباره غنايم مي پرسند، اشاره به همين اختلاف دارد. رسول خدا ابتدا از تقسيم غنايم خودداري كرد و عبدالله بن كعب مازني را بر آن ها

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 190

گماشت. سپس در درّه سَير آن ها را بين مجاهدان به تساوي تقسيم كرد. هر نفر يك سهم و هر اسب دو سهم و سهامي نيز براي چند نفر كه نتوانسته بودند شركت كنند جدا كرد، از جمله جعفر بن ابي طالب (ع) كه در حبشه به سر مي برد.

به روايت واقدي 1/ 114 رسول خدا (ص) عبدالله بن رَواحه و زيد بن حارثه را به مدينه فرستاد تا پيشاپيش مژده پيروزي سپاه اسلام را به مردم برسانند. عبدالله و زيد در روز يكشنبه نوزدهم ماه رمضان داخل مدينه شدند. در اين هنگام مردم از دفن رقيه دختر پيامبر باز مي گشتند. زيد بن حارثه بخش بالاي مدينه را مطلع ساخت و عبدالله بن رواحه بخش پايين شهر را. اين پيروزي غيرمترقبه براي مردم مدينه باوركردني نبود.

رسول خدا پس از سه روز توقف در سرزمين بدر راهي مدينه شد، به شهر كه رسيد اسيران قريش را بين اصحاب خود تقسيم كرد و سفارش نمود با آنان به نيكي رفتار كنند. به روايت ابن اسحاق 2/ 300 ابوعزيز بن عُمير برادر مُصعب بن عُمير گويد: من نزد طايفه اي از انصار بودم كه مرا از بدر آورده بودند، هنگام خوردن غذا كه فرا مي رسيد با آن كه نان خيلي كم بود به من نان مي دادند و خودشان خرما مي خوردند.

برخي از صحابه به كشتن اسيران و برخي ديگر به آزادي آنان رأي دادند. واقدي 1/ 107 از اميرالمؤمنين نقل مي كند كه جبرئيل پيامبر را در اين امر مخير گذاشت. حضرت آزادي آنان را انتخاب كرد و به تناسب وضع مالي اسيران قريش سر بهاي آنان را نفري هزار تا چهار هزار درهم تعيين كرد. بيشتر آنان از جمله عباس عموي پيامبر، فِدْيه پرداختند و آزاد

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 191

شدند. عده اي را هم كه تمكن مالي نداشتند، ولي باسواد بودند دستور داد تا هركدام ده پسر بچه از فرزندان انصار را به طور كامل خواندن و نوشتن بياموزند و سپس آزاد شوند. يكي دو نفر هم بدون فديه آزاد شدند. ابوالعاص بن ربيع داماد پيامبر نيز جزء اسيران بود، زينب دختر رسول خدا گردنبندي را كه حضرت خديجه شب زفاف به او بخشيده بود، براي آزادي همسرش فرستاد. پيامبر (ص) با ديدن گردنبند به ياد خديجه افتاد و سخت متأثر شد. آن گاه با صلاحديد مسلمانان ابوالعاص را بدون فديه آزاد كرد و گردنبند را كه يادگار خديجه بود به زينب بازگرداند.

به خوبي روشن نيست كه آيا فديه اسيران متعلق به كل رزمندگان بود و يا از آنِ كساني بود كه آنان را اسير كرده بودند. واقدي 1/ 98 نخست مي گويد: رسول خدا در آغاز جنگ فرمود:

«مَن أَسِرَ أَسِيراً فَلَهُ كَذا وَ كَذا».

هر كس اسيري بگيرد پس براي او چنين و چنان است.

آن گاه در 1/ 99 مي نويسد: منادي پيامبر ندا داد:

«مَن أَسِرَ أَسِيراً فَهُوَ لَهُ».

هر كس اسيري بگيرد از آن خود اوست.

و نيز واقدي 1/ 140 نقل مي كند مصعب بن عمير به مُحرز بن نَضْلَه كه برادرش ابو عزيز بن عمير را اسير كرده بود گفت محكم نگهدارش كه در مكه مادر ثروتمندي دارد!

به روايت بلاذري 1/ 143 مقداد نيز كه نَضْر بن حارث را اسير كرده

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 192

بود وقتي پيامبر خواست نَضْر را بكشد، گفت اين اسير من است.

حلبي 2/ 280 نيز در ضمن بيان اسيران بني مُصْطَلِق مي گويد: اسيران بدر متعلق به اسيركنندگان بود. شواهدي نيز دلالت دارد بر اين كه فديه اسيران متعلق به كليه مجاهدان بوده است. از جمله آزاد شدگان بدون فديه ابوالعاص است كه با كسب رضايت كليه مجاهدان صورت گرفت، نه با جلب رضايت عبدالله جبير يا خِراش بن صِمَّه كه او را اسير كرده بودند. يا اين كه عمرو بن ابي سفيان را علي (ع) اسير كرد، اما با قرعه در سهم پيامبر (ص) قرار گرفت. نيز درباره سرنوشت اسيران نقل شده است كه پس از مشورت برخي پيشنهاد كردند كه فديه آنان را مي گيريم و با آن سپاه اسلام را بر ضد دشمنان تجهيز و تقويت مي كنيم. براي اطلاع بيشتر رجوع شود به كتاب سرنوشت اسير در اسلام.

ابن اسحاق 2/ 300 گويد: حَيسُمان بن عبدالله خزاعي نخستين كسي بود كه خبر شكست قريش را به مكه برد. قريش از او پرسيدند چه خبر؟ گفت: عتبة بن ربيعه، شيبة بن ربيعه، ابوجهل، امية بن خَلَف، زَمْعَة بن اسود، نُبيه و مُنبِّه پسران حجّاج، ابوالبَخْتَري كشته شدند! چون اينان همه از سران و بزرگان قريش بودند مكيان گمان كردند حَيسُمان ديوانه شده است. ابولهب با شنيدن اين خبر از شدت رنج و غصه بيش از هفت روز زنده نماند و درگذشت.

حضور فرشتگان در بدر

بيهقي در دلائل النبوه 3/ 55 نقل مي كند كه علي (ع) فرمود: «من در جنگ بدر در حال آب كشيدن از چاه بودم كه سه مرتبه باد بسيار

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 193

شديدي وزيد كه تا آن روز مانندش را نديده بودم؛ اولي جبرئيل بود با هزار فرشته نزد رسول خدا فرود آمد، دومي ميكائيل بود با هزار فرشته در جناح راست و سومي اسرافيل بود با هزار فرشته در جناح چپ آن حضرت فرود آمد». علامه مجلسي در بحار الانوار 17/ 306 نقل مي كند كه سه بار وزيدن باد شديد سلام كردن اين سه گروه به اميرالمؤمنين بود.

قطعاً روز بدر فرشتگان به ياري پيامبر و مسلمانان شتافتند، در اين هيچ گونه شكي نيست، قرآن در سورة آل عمران و انفال به اين مطلب تصريح دارد، اما كيفيت آن تا اندازه اي مبهم است. در اين باره كه آيا فرشتگان كسي را كشتند نيز اختلاف است. برخي گفته اند فرشتگان افرادي را نيز كشته اند و اصولًا فرشتگان فقط در جنگ بدر جنگيدند. بعضي ديگر مي گويند فرشتگان كسي را نكشتند، حضور و نقش آنان فقط براي تقويت روحيه مسلمانان و ايجاد رعب و وحشت در دل كفار بوده است و همين نظريه صحيح است، زيرا قاتل هر يك از هفتاد كشته قريش نام برده شده و بين مسلمانان مشخص و معلوم بوده است.

نقش علي در پيروزي بدر

نقش اميرالمؤمنين (ع) در جنگ بدر بسيار مؤثر و سرنوشت ساز بود. بخش عمده بار سنگين نظامي و عملياتي جنگ برعهده آن حضرت و عمويش حمزه بود. بهترين دليل بر اين كه قسمت اعظم پيروزي جنگ بدر مرهون رشادت هاي فرزند ابوطالب بوده اين است كه نيمي از كشته هاي قريش فقط به دست باكفايت او كشته شدند. شيخ مفيد در ارشاد/ 140 نوشته است: شيعه و سني اتفاق دارند كه سي و شش نفر از

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 194

قهرمانان و سران شرك را علي (ع) به تنهايي كشت. ابن شهر آشوب در مناقب 2/ 82 گويد: گفته شده چهل و چند نفر را او به قتل رساند. البته اين غير از آن تعدادي است كه آن حضرت در كشتن آنان شركت داشته است.

شجاعت شگفت انگيز و نقش محوري او در نابود ساختن سران شرك از همان ابتداي جنگ براي همه مشهود بود و دوست و دشمن به آن اعتراف كردند تا آن جا كه به روايت شيخ مفيد/ 42 اسيد بن ابي اياس با اشعار خود مشركان را بر كشتن آن بزرگوار تحريض مي كرد، كه يكي از آن ها اين است:

هذَا ابْنُ فاطِمَةَ الَّذِي أَفْناكُمُ ذَبْحاً وَ يَمْشِي سالِماً لَمْ يُذْبَحِ

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 195

اين پسر فاطمه است كه با سر بريدن شما را نابود كرد و حال آن كه تندرست و سالم راه مي رود و كشته نمي شود.

شيخ مفيد/ 56 گويد: يكي از شعراي بني عامر در پاسخ حسان بن ثابت گفته است شما ما را نكشتيد، بلكه شما به شمشيرهاي بني هاشم افتخار مي كنيد، يك بيت او چنين است:

فَجَالَ عَلِيٌّ جَوْلَةً هاشِمِيَّةً فَدَمَّرَهُمْ لَمّا عَتَوْا وَ تَكَبَّرُوا

پس علي حمله اي هاشمي كرد و آنان را در هنگامي كه سركشي كردند و تكبر ورزيدند نابود ساخت.

جنگ بدر از ديدگاه قرآن

ابن اسحاق 2/ 322 مي گويد: تمامي سوره انفال پس از جنگ بدر نازل شد. ابتدا اختلاف مسلمانان را حل كرد و فرمود غنايم و انفال از آن خدا

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 196

و رسول اوست. سپس ضعف مسلمانان را از نظر نيرو و سلاح گوشزد كرد و فرمود ما هزار فرشته صف كشيده به كمك شما فرستاديم كه باعث قوّت قلب شما و وحشت كفار شدند. هم چنين باران رحمت برايتان فرستاديم و نيز مي گويد ما كفار را در نظر شما كم جلوه داديم و شما را نيز در نظر كفار كم نشان داديم تا كاري را كه خدا مقرر كرده بود انجام شود. نيز فرمود اگر شما ثابت قدم باشيد يك نفر شما مي تواند با ده نفر، بيست نفر شما با دويست نفر و صد نفر شما با هزار نفر بجنگد.

هم چنين خداوند مسلمانان را از اين جهت كه در جنگ بدر برخي از دشمنان را نمي كشتند و به فكر اسير كردن آنان بودند تا از اين راه مالي به دست آورند سرزنش كرد و فرمود كسي حق ندارد در حين جنگ اسير بگيرد. بسياري از آداب جنگ و مسائل مربوط به آن و اين كه تمامي نيرو و توان از خداوند است و نهايتاً كليه كارها به دست اوست در اين سوره بيان شده است.

پيامدهاي جنگ بدر

جنگ بدر نخستين و مهم ترين درگيري تمام عياري بود كه ميان مسلمانان و قريش درگرفت، خداوند به سبب اين جنگ مسلمانان را عزيز و سربلند كرد و كفار قريش را خوار و ذليل و سرشكسته ساخت. به روايت واقدي 1/ 121 و كليني 2/ 121 خبر پيروزي مسلمانان از جزيرةالعرب فراتر رفت و به كشور حبشه نيز رسيد، نجاشي شهريار حبشه خبر پيروزي پيامبر و مسلمانان را به جعفر (ع) رساند و از اين حادثه اظهار مسرت نمود. روحيه مسلمانان مدينه و قبايل اطراف تقويت شد و دانستند

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 197

كه با قدرت ايمان مي توان بر دشمن بسيار قوي چيره شد. قريش نيز به هراس افتاد و متوجه شد كه كار پيامبر و مسلمانان را نبايد آسان پنداشت، چرا كه پيامبر به كمك يك عده كشاورز يثرب سران آزموده قريش را به خاك مذلت افكند و راه تجارت و بازرگاني آنان را دچار خطر جدي و مختل كرد. از اين رو به روايت الدرر/ 131 ابتدا به فكر انتقام افتادند و هيئتي را به رياست عمروعاص براي بازگرداندن جعفر بن ابي طالب و مهاجران به حبشه فرستادند تا آنان را در قبال كشته هاي بدر به قتل برسانند. اما نجاشي اين بار نيز به سخنانشان اعتنايي نكرد و آنان سرافكنده به مكه بازگشتند. آن گاه سران قريش در فكر تدارك جنگي بس سخت برآمدند كه طي آن پيامبر و مسلمانان را از پاي درآورند و براي هميشه آسوده خاطر شوند و از اين به بعد بود كه با كشته شدن ابوجهل و عتبه رياست كفار قريش به ابوسفيان رسيد.

آري، پيروزي پيامبر و مسلمانان در جنگ بدر كه به هيچ وجه انتظارش نمي رفت، بر يهوديان و عده اي از مشركان و منافقان مدينه نيز گران آمد. آنان براي جلوگيري از رشد و گسترش اسلام تبليغات وسيعي را بر ضد رسول خدا به راه انداختند. در رأس اينان كعب بن اشرف قرار داشت كه از طرف مادر يهودي بود. كعب با شنيدن خبر پيروزي پيامبر و ديدن اسيران قريش در حال ذلت و خواري برآشفت و به هواداران خود گفت: واي بر شما! امروز ديگر زير زمين براي شما بهتر از روي آن است. او صريحا در اشعار خود از پيامبر بدگويي مي كرد. كعب به مكه رفت و با سرودن اشعاري در رثاي كشتگان بدر قريش را بر ضد حضرت

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 198

شوراند. فتنه انگيزي، تبليغات سوء و حرمت شكني اخلالگران آرامش مدينه را در معرض خطر قرار داد. رسول خدا به ناچار با آنان برخورد جدي كرد، تعدادي را سركوب و گروهي را به هلاكت رساند.

شكست قريش در بدر هم چنين بر نگراني اعراب و قبايلي كه در اطراف مدينه مي زيستند افزود، زيرا آنان ديدند مسلماناني كه تعدادي از ايشان در مدينه غريب بودند و هيچ گونه امكاناتي نداشتند، ضربه مهلكي بر پيكر قريش وارد كردند. اعراب به جاي آن كه به حقانيت اسلام و پيامبر پي برند و مسلمان شوند، به كارشكني و غارت و راهزني پرداختند. رسول خدا در غزوه هاي بني سُليم، ذي أمَرّ و قَرْقَرَةُ الْكُدْر به سركوبي آنان پرداخت.

ازدواج اميرالمؤمنين (ع)

در ماه رمضان سال دوم هجرت اميرالمؤمنين (ع) در حالي كه بيست و پنج سال داشت با حضرت زهرا (س) كه بنا بر قول مشهور بين علماي شيعه نه ساله بود ازدواج كرد. قبل از علي (ع) عده اي درخواست ازدواج با آن حضرت را نموده بودند ولي پيامبر نپذيرفته و فرموده بود منتظر فرمان الهي هستم. آن گاه طبق نقل بحار الانوار 36/ 361 به فرمان خدا كه فرمود:

«زَوِّجِ النُّورَ مِنَ النُّور».

نور را به تزويج نور درآور.

فاطمه (س) را به علي تزويج نمود. آري، خداوند فاطمه را به نكاح علي درآورد و عقد آنان در آسمان ها در حضور فرشتگان بسته شد. حضرت زهرا چند ماهي عقد بسته بود سپس در ماه ذي الحجه همان سال

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 199

طي يك جشن عروسي به خانه علي (ع) رفت.

جنگ بني قينقاع

به روايت ابن اسحاق 3/ 50 و واقدي 1/ 176 يهود بني قَينُقاع نيز پس از جنگ بدر به دشمني و ستيزه جويي با پيامبر خدا برخاستند. آنان كه عموما شغلشان زرگري و صنعتگري بود پيمان بسته بودند كه بر ضد پيامبر اقدامي نكنند با اين حال پيمان خود را زير پا گذاشته و به اخلالگري پرداختند.

رسول خدا (ص) نخست يهود بني قينقاع را جمع و موعظه و نصيحت كرد و خطاب به آنان فرمود: «اي جماعت يهود شما مي دانيد كه من فرستاده خدا هستم، پس قبل از آن كه خداوند بلايي را كه بر سر قريش فرود آورد بر سر شما فرود آورد مسلمان شويد». آنان در پاسخ گفتند: پيروزي بر آنان تو را مغرور نكند، همانا تو بر گروهي نادان چيره شدي. به خدا سوگند ما مرد جنگيم، اگر با ما جنگ كني خواهي دانست كه با كسي چون ما جنگ نكرده اي.

در همين ايام روزي يك زن مسلمان از انصار به بازار بني قينقاع رفت و نزد زرگري نشست تا زيورآلات بخرد. زن مسلمان صورت خود را به طور كامل از نامحرم پوشانده بود. يهوديان درصدد برآمدند تا چهره اش را بنگرند اما او هم چنان صورت خود را پوشيده نگهداشت. يكي از يهوديان دامن او را از پشت با خاري به بالاي لباسش گره زد. هنگامي كه زن از جا برخاست قسمتي از بدنش نمايان شد، يهوديان خنديدند و او را مسخره كردند. زن بي گناه تا متوجه اين كار زشت شد

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 200

فرياد كشيد!

يك نفر از مسلمانان كه اين صحنه تأثرانگيز و ناجوانمردانه را ديد غيرتش به جوش آمد و به دفاع از زن مظلوم پرداخت و بي درنگ آن مرد يهودي را كشت. يهوديان نيز دسته جمعي بر سر آن مسلمان ريختند و او را به قتل رساندند. ديگر مسلمانان نيز به طرفداري از هم كيش خود برخاستند و در نتيجه آشوب برپا شد. آن گاه يهوديان در دژ خود سنگر گرفته و اعلام جنگ كردند. رسول خدا (ص) با سپاهي از مسلمانان دژ آنان را به مدت پانزده روز محاصره كرد. يهوديان سرانجام تسليم شدند. عبدالله بن ابَي رئيس منافقان كه با يهود بني قينقاع هم پيمان بود وساطت نمود و حضرت با اصرار بيش از حد او از كشتن آنان صرف نظر نمود ولي اموال و سلاحشان را مصادره و خودشان را از مدينه اخراج كرد. كار ضبط اموال و سلاح آنان زير نظر عُبادة بن صامت كه از هم پيمانانشان بود انجام گرفت. يهوديان به ناچار از مدينه كوچ كردند و در سرزمين اذْرِعات شام ساكن شدند. درمورد تعداد يهوديان بني قينقاع مورخان چيزي ننوشته اند جز مسعودي در التنبيه و الاشراف/ 206 كه تعداد مردانشان را چهارصد نفر نوشته است.

جنگ سويق

به روايت ابن اسحاق 3/ 47 ابوسفيان پس از جنگ بدر نذر و عهد نموده و سوگند ياد كرده بود تا با محمد جنگ نكند، غسل جنابت انجام ندهد و به گفته واقدي 1/ 181 روغن زدن بر سر خويش را تا هنگام گرفتن انتقام خون كشتگان قريش حرام كرده بود. بنابراين در ذي الحجه

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 201

سال دوم هجرت با دويست يا به قولي چهل نفر حركت كرد و به مدينه آمد. شبانه به در خانه حُيي بن اخْطَب يهودي رفت، او در را به رويش باز نكرد. نزد سَلّام بن مِشْكَم رفت. سَلّام ابوسفيان را پذيرفت و از او ميزباني كرد و اخبار پيغمبر و ياران آن حضرت را در اختيار وي نهاد. ابوسفيان سحرگاه از خانه سَلّام بن مِشْكَم بيرون آمد، در منطقه عُريض در نزديك مدينه مردي از انصار را كه همراه كارگرش كار مي كرد كشت و دو خانه و يك مزرعه را نيز به آتش كشيد و با اين كار سوگند و نذر خود را انجام شده پنداشت و چون بيم آن داشت كه مسلمانان او را تعقيب كنند به سوي مكه گريخت. پيامبر به تعقيب آنان پرداخت. ابوسفيان و همراهانش براي آن كه سبكبار شوند و سريع راه بپيمايند كيسه هاي سويق (آرد) خود را كه خوراك معمولي آنان بود انداختند و گريختند. مسلمانان آن كيسه ها را جمع كردند و به همين مناسبت اين غزوه را جنگ سويق مي نامند.

تغيير مسير تجاري قريش

راه تجاري ساحل درياي سرخ براي قريش ناامن شده بود و ديگر نمي توانستند آسوده خاطر از اين راه براي تجارت به شام بروند. صفوان بن اميه كه پدرش در جنگ بدر به دست مسلمانان كشته شده بود به نقل واقدي 1/ 197 گفت: محمد و يارانش راه تجارت ما را بسته اند، ما نمي دانيم با اصحاب او چه كار كنيم. اسْوَد بن مطّلب پيشنهاد كرد راه ساحل را ترك كنند و از راه عراق به شام بروند. فُرات بن حَيان عِجْلي را به عنوان راهنما انتخاب كردند. ابوزَمْعَه صفوان را با اموال زيادي معادل

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 202

سي هزار درهم همراه عبدالله بن ابي ربيعه و حُويطب بن عبدالعزّي و گروهي از مردان قريش راهي شام كرد. به روايت ابن اسحاق 3/ 53 ابوسفيان نيز همراه كاروان بود.

از طريق نُعيم بن مسعود اشْجَعي خبر حركت كاروان در مدينه پخش شد. پيامبر زيد بن حارثه را با صد نفر به سوي آنان فرستاد و اين نخستين سريه اي بود كه زيد بن حارثه به اميري آن منصوب شد. زيد بن حارثه در قَرَدَه به كاروان قريش رسيد، بزرگان قريش فرار كردند و يك يا دو نفر اسير شدند. آن گاه زيد مال التجاره كاروان را به مدينه آورد. حضرت خمس آن را برداشت و بقيه را بين لشكريان تقسيم كرد. صفوان به مكه بازگشت و اين امر بر كينه توزي او افزود. صفوان و ديگر سران شرك مصمم شدند تا از پيامبر انتقام بگيرند.

خلاصه درس

جنگ بدر: جنگ بدر در سال دوم هجرت نوزده ماه پس از هجرت واقع شد. علت وقوع آن اين بود كه مسلمانان به قصد مصادره اموال كاروان تجاري قريش به بدر رفته بودند ولي كاروانيان فرار كردند و بين مسلمانان و مشركان كه از مكه به ياري كاروان آمده بودند نبردي درگرفت و بسياري از سران كفر از جمله ابوجهل، عتبه، شيبه و اميه به هلاكت رسيدند و تعدادي نيز به اسارت مسلمانان درآمدند.

نقش اميرالمؤمنين در جنگ بدر بسيار مؤثر و سرنوشت ساز بود. بخش عمده بار سنگين نظامي و عملياتي جنگ بر عهده آن حضرت و عمويش حمزه بود.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 203

بخش زيادي از سوره انفال درباره جنگ بدر نازل شد.

پيروزي پيامبر و مسلمانان در جنگ بدر كه به هيچ وجه انتظارش نمي رفت، بر يهوديان و عده اي از مشركان و منافقان مدينه نيز گران آمد.

شكست قريش در بدر هم چنين بر نگراني اعراب و قبايلي كه در اطراف مدينه مي زيستند افزود.

در ماه رمضان سال دوم هجرت اميرالمؤمنين (ع) در حالي كه بيست و پنج سال داشت با حضرت زهرا (س) كه بنا بر قول مشهور علماي شيعه نه ساله بود ازدواج كرد.

جنگ بني قينقاع: از جمله وقايع ديگر در اين زمان جنگ با يهود بني قينقاع بود كه نهايتاً پس از پانزده روز محاصره سرانجام يهوديان تسليم شدند.

جنگ سويق: اين جنگ و نيز مصادره مال التجاره قريش در قَرَدَه كه از مسير عراق عازم شام بود، به فرماندهي زيد بن حارثه از وقايع ديگر اين ايام به حساب مي آيد.

خود آزمايي

1. جنگ بدر به چه علت و در چه تاريخي رخ داد؟

2. نقش حضرت علي (ع) را در پيروزي جنگ بدر توضيح دهيد.

3. جنگ بدر را از ديدگاه قرآن بررسي كنيد.

4. پيامدهاي جنگ بدر چه بود؟

5. چگونگي ازدواج حضرت علي (ع) با حضرت زهرا (س) را شرح

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 204

دهيد.

6. علت وقوع جنگ بني قينقاع چه بود؟

7. داستان جنگ سويق چه بود؟

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 205

درس هفتم: جنگ احد … و ارزيابي جنگ احد

هدف هاي آموزشي

انتظار مي رود با مطالعه اين درس:

- علت وقوع جنگ احد را بدانيم.

- با چگونگي وقايع جنگ احد آشنا شويم.

- نگاه قرآن را در باب جنگ احد بدانيم.

در اين درس به جنگ احد، تاريخ و علت وقوع آن، موقعيت جغرافيايي رخداد آن، مشورت نظامي پيامبر با اصحاب، شايعه قتل رسول خدا به وسيله عبدالله بن قميئه ليثي، شهادت حمزه، نقش حياتي اميرالمؤمنين در جنگ احد، مثله شدن شهدا به دست مشركان، بازگشت سپاه اسلام به مدينه، نگاه قرآن به جنگ احد و ارزيابي اين جنگ خواهيم پرداخت.

جنگ احد

جنگ بدر ضربه شكننده اي بر كفار مكه وارد ساخت و قريشيان با تحمل اين شكست آشكار عظمت و ابّهت خود را از دست دادند. سران

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 206

شرك براي جبران آن و اعاده حيثيت از دست رفته خود در بدر در صدد انتقام برآمدند. واقدي 1/ 199 گويد: همگي توافق كردند مال التجاره اي را كه ابوسفيان در جنگ بدر سالم به مكه رساند صرف هزينه انتقام از رسول خدا و مسلمانان كنند. برخي نيز گفته اند قرار شد سود آن را صرف جنگ كنند. گويند هر دينار مال التجاره يك دينار سود داشت كه درنتيجه پنجاه هزار دينار به هزينه جنگ اختصاص داده شد. آنان نيروي خود را در مصاف با مسلمانان چندان كافي نمي دانستند. لذا از نفوذ خود استفاده كرده و از ديگر قبايل و هم پيمانان خود ياري طلبيدند. سپاه شرك متشكل از سه هزار مرد جنگي كه پانزده تن از زنان سران سپاه نيز همراه آنان بودند، هفتصد زره، دويست اسب و سه هزار شتر و تعداد زيادي سلاح، به فرماندهي ابوسفيان راهي مدينه شد.

اطلاع پيامبر از حركت قريش

به روايت واقدي 1/ 204 عباس بن عبدالمطلب عموي پيامبر قبل از حركت قريش نامه اي به آن حضرت نوشت و لشكركشي مشركان را يادآور شد. آنگاه نامه را به يك نفر از طايفه بني غفار داد و شرط كرد سه روزه نامه را برساند. مرد غفاري در محله قبا نامه را به پيامبر تقديم كرد. ابَي بن كعب نامه را براي ايشان خواند، حضرت دستور داد تا اين مطلب را كتمان كند.

برخي از محققان در اين امر تشكيك كرده و گفته اند موقعيت عباس در بين مشركان اجازه نمي داد تا برخلاف ميل آنان كاري انجام دهد. اما با توجه به اين كه عباس پس از جنگ بدر ديگر در هيچ يك از

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 207

لشكركشي هاي قريش شركت نكرد و به بهانه اين كه نمي تواند با برادرزاده اش بجنگد و در جنگ بدر هم دچار مشكل شده است، از همراهي با قريش خودداري كرد، بعيد به نظر نمي رسد كه اطلاعاتي در اختيار پيامبر گذاشته باشد. گروهي از قبيله خزاعه نيز كه همواره با پيامبر دوست بودند به سرعت به مدينه آمدند و خبر حركت قريش را به آن حضرت رساندند.

سپاه قريش پنجشنبه پنجم ماه شوال سال سوم هجرت به دامنه كوه احد رسيد و در منطقه وِطا فرود آمد. قريشيان شتران و اسبان خود را براي چرا در كشتزارهاي مردم مدينه رها كردند. بين وِطا و جُرْف كه به عِرْض معروف بود زمين هاي زراعي يثربيان قرار داشت كه با شتران آبكش آن ها را آبياري مي كردند. كشاورزان مسلمان با شنيدن خبر ورود سپاه قريش ابزار و وسايل خود را جمع كرده به مدينه بردند. گفته اند در آن هنگام محصول مسلمانان آماده درو بوده كه مي توان حدس زد اوايل فصل بهار بوده است.

موقعيت جغرافيايي جنگ احد

با توجه به اين كه مكه در جنوب مدينه و كوه احد در شمال آن قرار دارد، به طور معمول و طبيعي بايد جنگ در ناحيه جنوب واقع مي شد. پس چرا سپاه شرك مدينه را دور زد و در دامنه كوه احد موضع گرفت و ارتباط خود را با مكه قطع كرد؟ هيچ يك از مورخان و سيره نگاران اين سؤال را مطرح نكرده اند. مرحوم آية الله سيد مهدي روحاني با تمسك به شعر ابن زِبَعْري كه به روايت ابن اسحاق 3/ 144 درباره جنگ

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 208

احد مي گويد:

حِينَ حَكَّتْ بِقُباءَ بَرْكَها و اسْتَحَرَّ الْقَتْلُ فِي عَبْدِ الأَشَل

هنگامي كه شتر جنگ در منطقه قبا سينه بر زمين زد و كشتار شديدي در طايفه بني عبدالاشهل رخ داد، معتقد بود جنگ در محله قبا شروع شد ولي دامنه آن به كوه احد در محله بني عبدالاشهل كشيده شد.

محمد حميدالله حيدرآبادي در كتاب رسول اكرم در ميدان جنگ/ 78 گويد: «من مدت ها دچار اين فكر بودم كه مهاجمين مكه در صورتي كه از طرف جنوب مكه مي آمدند چرا از همان طرف جنوب به شهر حمله نبردند و از مدينه عبور كردند و به طرف شمال آن آمدند؟ در صورتي كه با اين عمل راه بازگشت و تجديد قواي خودشان را قطع كردند. از علماي متعدد پرسش كردم و چون هيچ كس نتوانست مرا قانع كند، خواه ناخواه اين نتيجه را گرفتم كه احد فعلي نبايد آن احد اصلي باشد. احد اصلي بايستي در مجاورت قبا واقع شده باشد. وقتي اين سرزمين را از نزديك ديدم آن چيز را فهميدم كه زير و رو كردن صفحات آن همه كتاب و صحبت كردن با علماي متتبع و بي نظير نتوانسته بود به من بفهماند. حقيقت امر اين است كه مدينه در دشتي از مواد آتش فشان واقع شده است كه از هر طرف كوه آن را محصور كرده است و راه ارتباط آن از طريق دره هاي تنگ صورت مي گيرد».

وي سپس چنين نتيجه گرفته كه براي ورود سپاه چندين هزار نفري قريش راهي جز راه شمال وجود نداشت و فضا و ميدان براي جنگ جز منطقه شمال يافت نمي شد. مؤيد اين نظريه سخن سمهودي است كه در وفاء الوفاء 6/ 206 مي گويد: «يك طرف مدينه باز و ساير اطراف آن را

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 209

ساختمان ها و نخلستان ها پوشانده بود».

رسول خدا با فرستادن انس و مونس پسران فَضاله از دشمن و با اعزام حباب بن مُنذر از تعداد و آمادگي شان اطلاع حاصل كرد.

واقدي 1/ 208 گويد: مسلمانان شب جمعه ششم شوال براي جلوگيري از شبيخون احتمالي دشمن تا صبح در مدينه نگهباني دادند. پيامبر صبح براي مردم خطبه خواند و فرمود: «من در خواب ديدم مثل اين كه داخل زرهي مستحكم قرار دارم و تيغه شمشيرم ذوالفقار شكاف برداشته است و گاوي را سر مي بريدند و من قوچي را از پي خود مي كشيدم». پرسيدند چگونه تعبير مي فرماييد؟ فرمود: «اما زره مستحكم مدينه است پس داخل آن بمانيد. شكاف قبضه شمشيرم نيز مصيبتي است كه به خودم مي رسد. گاو سر بريده هم كشته شدن برخي از ياران من است. اما قوچي كه از پي خود مي كشيدم، كشتن كَبْشُ الكَتِيبه (طلحة بن ابي طلحه پرچمدار سپاه شرك) است كه به خواست خدا او را خواهم كشت».

مشورت نظامي با اصحاب

پيامبر درباره اين كه در داخل يا خارج مدينه بجنگند از اصحاب نظر خواست. تصميم خود حضرت با توجه به خوابي كه ديده بودند اين بود كه داخل مدينه سنگر بگيرند و با دشمن بجنگند و دوست داشت تا جايي كه ممكن است مسلمانان نيز با ايشان موافقت كنند. نظر عبدالله بن ابي نيز ماندن داخل مدينه بود. بزرگان مهاجر و انصار نيز همين نظر را داشتند. اما جواناني كه در بدر حضور نداشتند و عاشق شهادت بودند و

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 210

نيز برخي از دليرمردان، برخورد با دشمن را در بيرون شهر و در ميدان نبرد ترجيح مي دادند و ماندن داخل شهر را نوعي ضعف و سرشكستگي تلقي مي كردند. به روايت واقدي 1/ 210 برخي از بزرگان و خيرخواهان مانند حمزة بن عبدالمطلب، سعد بن عباده و نعمان بن مالك گفتند: اي رسول خدا مي ترسيم دشمن تصور كند كه ما از ترس برخورد با آنان بيرون نرفته ايم و اين سبب گستاخي آنان گردد. شما در بدر با سيصد نفر بوديد خداوند پيروزت كرد و حال آن كه تعداد ما امروز زياد است. آن گاه حمزة بن عبدالمطلب گفت: سوگند به آن كه قرآن را بر تو فرو فرستاد امروز هيچ خوراكي نخواهم خورد مگر آن كه در بيرون مدينه شمشير به دست با دشمن نبرد كنم. حمزه روز جمعه و شنبه روزه بود و در حال روزه با دشمن به نبرد پرداخت.

حركت به سوي احد

واقدي 1/ 213 گويد: چون بيشتر مسلمانان خواهان خروج از مدينه بودند، رسول خدا به آنان اجازه خروج داد. ابتدا نماز جمعه را اقامه نمود و مسلمانان را موعظه و سفارش به تلاش و كوشش كرد و به آنان خبر داد تا وقتي كه صبر و بردباري نمايند پيروزي از آن ايشان است. آن گاه در حالي كه لباس جنگ پوشيده بود از خانه بيرون آمد. مردم از اصرار خود بر خروج از مدينه پشيمان شدند و گفتند حق ما نيست كه با شما مخالفت كنيم، هر چه مي خواهيد انجام دهيد. پيامبر (ص) فرمود: «همانا شما را به اين كار فرا خواندم ولي نپذيرفتيد. براي پيامبري كه لباس جنگ بپوشد، تا جنگ نكرده سزاوار نيست آن را از تن درآورد. بنگريد

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 211

آن چه فرمان مي دهم اطاعت نماييد به نام خدا حركت كنيد، اگر صبر كنيد پيروزي از آن شماست».

به روايت واقدي 1/ 215 پيامبر سه پرچم بست؛ پرچم مهاجران را به اميرالمؤمنين، پرچم اوسيان را به اسيد بن حُضير و پرچم خزرج را به سعد بن عُباده داد. شيخ مفيد/ 43 گويد: لواء را هم كه گويا بزرگ تر از رايت بوده است به دست مصعب بن عمير سپرد. پس از شهادت مصعب لواء را نيز به علي (ع) سپرد، در آن روز بود كه رايت و لواء هر دو در دست بني هاشم قرار گرفت. محب طبري در الرياض النضره 3/ 137 و ديگران نوشته اند اميرالمؤمنين در تمام جنگ ها پرچمدار پيامبر بوده است.

هم چنين محب طبري در ذخائر العقبي 1/ 138 گويد: در جنگ احد دست علي (ع) آسيب ديد و پرچم از دستش افتاد، پيامبر فرمود: «پرچم را در دست چپ او بگذاريد، زيرا او در دنيا و آخرت پرچمدار من است». معمولًا در جنگ ها هر يك از قبايل كه ستون جداگانه نظامي تشكيل مي دادند براي خود پرچمي جداگانه داشتند، اما گويا پرچم كل سپاه كه تمامي واحدها را در برمي گرفته متعلق به خود رسول خدا بوده و در تمامي جنگ ها علي (ع) به نوعي حامل آن بوده است.

صف آرايي و آغاز پيكار

رسول خدا عبدالله بن ام مكتوم را به جانشيني خود در مدينه گذاشت و با سپاه اسلام به سوي احد حركت كرد و نماز صبح را در احد گزارد. عبدالله بن ابي رئيس منافقان از همين جا و يا به قول ابن اسحاق 2/ 68 از محل شَوْط همراه سيصد نفر از ياران خود به بهانه اين كه رسول خدا (ص)

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 212

به سخن او اعتنايي ننمود و از پسربچه ها اطاعت كرد، جدا شد. حضرت صفوف سپاهيان خود را آراست. كوه احد را پشت سر و مدينه را پيش روي و كوه عَينَين را در سمت چپ خود قرار داد. پنجاه نفر تيرانداز به فرماندهي عبدالله بن جُبير بر فراز كوه عَينَين گمارد و با تأكيد بسيار به او فرمود: «سواران دشمن را با تيراندازي از ما دفع كن تا از پشت سر به ما حمله نكنند، چه پيروز شويم و چه شكست بخوريم تو در جاي خود استوار بمان».

مشركان قواي خود را صف آرايي نمودند، به روايت ابن اسحاق 3/ 70 خالد بن وليد را بر جناح راست و عِكْرِمَة بن ابي جهل را بر جناح چپ و صفوان بن اميه را بر سواره نظام و عبدالله بن ابي ربيعه را بر تيراندازان گماردند. پرچم را به طلحة بن ابي طلحه دادند و او را در مقدمه سپاه فرستادند. زنان هم پشت سر مردان قرار گرفتند.

ابوعامر راهب كه پيامبر او را ابوعامر فاسق ناميد نخستين كسي بود كه آتش جنگ را برافروخت. زنان قريش كه قبل از درگيري در پيشاپيش سپاه قرار داشتند با نواختن طبل و دَفْ و سرودن شعر در رثاي كشته هاي بدر سپاه قريش را به جنگ با مسلمانان تشويق و تحريض مي كردند.

واقدي 1/ 225 گويد: طلحة بن ابي طلحه بانگ زد چه كسي با من مبارزه مي كند؟ علي (ع) فرمود: «آيا با من مبارزه مي كني؟». طلحه گفت: آري. آن گاه در ميان دو لشكر به مبارزه پرداختند. اميرالمؤمنين پيش دستي كرد و ضربتي بر سر طلحه زد فرق وي را شكافت و به ريش او رسيد. پرچمدار قريش به خاك افتاد. پس از كشته شدن طلحه برادر او

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 213

عثمان بن ابي طلحه پرچم قريش را به دست گرفت و گفت:

إِنَّ عَلي أَهْلِ اللِّواءِ حَقّا أَنْ يَخْضِبُوا الصَّعْدَةَ أَوْ تَنْدَقّا

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 214

همانا بر پرچمداران است كه نيزه ها را خون آلود كنند يا آن ها را بشكنند.

سپس عثمان با پرچم به ميدان آمد. حمزه به او حمله كرد و با يك ضربت او را كشت. بعد از عثمان ابوسعد بن ابي طلحه به ميدان آمد. سعد بن ابي وقاص به مبارزه با او پرداخت و سرانجام او را كشت. پرچمداران قريش كه از بني عبدالدار بودند يكي پس از ديگري به ميدان آمده و كشته شدند. در پي كشته شدن آنان مشركان چنان رو به هزيمت گذاشتند كه به پشت سر خود نگاه نمي كردند. زنان كه در آغاز جنگ ولوله و شادي مي كردند بانگ زاري و واويلا برداشتند. خالد بسيار تلاش كرد كه از جناح چپ لشكر اسلام بگذرد و از پشت سر به مسلمانان حمله كند ولي هر بار تيراندازان او را عقب مي راندند تا آن كه تيراندازان سستي از خود نشان داده و به طمع جمع آوري غنيمت از فرمان عبدالله بن جبير سرپيچي كردند و جز عده كمي كه كمتر از ده نفر بودند كسي ديگر با فرمانده نماند.

حمله خالد بن وليد

هنگامي كه مسلمانان با خيال آسوده مشغول جمع آوري غنايم بودند خالد و عِكْرِمَه فرصت را غنيمت شمردند و چون عده تيراندازان را اندك ديدند از تنگه بين كوه احد و عَينَين به مسلمانان حمله كردند. عبدالله با ياران اندكش مردانه مقاومت كرد و سرانجام همه آنان به شهادت رسيدند. آن گاه خالد و عِكْرِمَه همراه نيروهاي شان از پشت سر به

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 215

آنان حمله كردند. به نقل ابن اسحاق 3/ 83 عَمْرَه دختر عَلْقَمَه از اين موقعيت استفاده كرد و پرچم واژگون شده قريش را به دست گرفت و افراد فراري را به بازگشت و پايداري فرا خواند. فراريان قريش با ديدن پرچم برافراشته بار ديگر به سوي ميدان آمدند. سرانجام سپاه قريش دوباره سازمان يافت و مسلمانان را از پيش رو و پشت سر محاصره كرد. مسلمانان چنان غافلگير شدند كه نظم و انسجام نظامي خود را از دست دادند و حتي برخي بدون توجه و شناخت، ياران خود را كشتند. واقدي 1/ 230 مي نويسد: نَسْطاس برده صفوان كه براي نگهباني از اموال و حفظ آن در لشكرگاه قريش به سر مي برد مي گويد من در لشكرگاه مانده بودم پس از ساعتي كه از جنگ گذشت ياران ما گريختند. اصحاب محمد وارد لشكرگاه ما شدند، ما ميان بارها بوديم آنان ما را محاصره كردند، من هم در بين كساني بودم كه اسير شدند. ناگهان متوجه كوه شديم كه سواران ما از پشت آن روي آوردند و وارد معركه شدند و كسي نبود كه آنان را برگرداند. آنان كشتار سختي كردند و مسلمانان از هر سو پا به گريز نهادند و آن چه از لشكر ما به غارت برده بودند رها كردند و اسيران ما نيز آزاد شدند.

شايعه قتل رسول خدا

گويا وحشي در ابتداي از هم پاشيدن سپاه اسلام كمين كرد و از پشت سر نيزه اي به حضرت حمزه زد و او را به شهادت رساند. كشته شدن اين سردار بزرگ در بي ساماني سپاه اسلام و شكست آن تأثير زيادي داشت. به روايت ابن اسحاق 3/ 77 عبدالله بن قَمِيئَه ليثي كه

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 216

مي خواست پيامبر را به قتل برساند مصعب بن عمير را كه وقتي زره مي پوشيد شبيه آن حضرت مي شد كشت و فرياد زد: محمد را كشتم! شايعه قتل رسول خدا برآشفتگي و بي نظمي سپاه اسلام افزود، مسلمانان با شنيدن اين خبر وحشتناك به كلي روحيه جنگ آوري و نظم و انضباط خود را از دست دادند. بسياري از آنان از صحنه جنگ گريختند و تعدادي نيز سرگردان و حيران ماندند. فقط چند نفري همراه پيامبر ثابت قدم ايستادند. دياربكري در تاريخ الخميس 1/ 430 گويد: مسلمانان سه گروه شدند؛ گروهي به مدينه فرار كردند و داخل شهر شدند، زن ها خاك بر روي آنان مي پاشيدند و مي گفتند از نزد پيامبر فرار كرديد! گروه زيادي نيز به سوي كوه احد گريختند و در آن جا حيران و سرگردان بودند و چند نفري نيز همراه پيامبر ماندند.

در وهله اول نخستين كسي كه پايدار و استوار در ميدان جنگ ايستاد و خم به ابرو نياورد و به قول واقدي 1/ 242 حتي يك وجب عقب نشيني نكرد خود پيامبر بود كه قهرمانانه جنگيد و به قدري تيراندازي كرد و دشمن را از خود دفع نمود تا آن كه زه كمانش پاره شد. همين رشادت معجزه گونه بود كه نگذاشت سپاه اسلام يكسره از هم گسيخته شود و مشركان مدينه را فتح كنند. پس از رسول خدا (ص) تنها كسي كه مورخان شيعه و سني اتفاق و اجماع دارند بر اين كه فرار نكرد و مردانه از حضرت دفاع كرد اميرالمؤمنين بود. مصعب بن عمير نيز بي شك پايداري كرد و در همان ابتداي كار شهيد شد. درمورد ابودُجانه نيز تقريباً اتفاق نظر بر پايداري و فرار نكردن اوست، برخي عاصم بن ثابت و سهل بن حُنيف را نيز از پايداران شمرده اند. بعدها دست سياست تعداد ثابت قدمان را

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 217

تحريف كرد و عده اي را بر آنان افزود. از اين روست كه شمار آنان را هفت، سيزده، چهارده، هفده، سي و غير اين ها نيز گفته اند.

يكي از شيرزناني كه شجاعانه از پيامبر اكرم (ص) دفاع كرد و تحسين آن حضرت را برانگيخت نُسَيبَه دختر كعب معروف به ام عُماره بود. او كه براي آب رساندن به مجروحان در احد، همراه همسر و دو فرزندش شركت كرده بود، وقتي جان رسول خدا (ص) را در معرض خطر ديد به روايت واقدي 1/ 269 لباس خود را به كمر بست و شمشير به دست گرفت و به دفاع از آن حضرت پرداخت. رسول خدا چون جانفشاني وي را ديد فرمود: «امروز مقام نُسيبه دختر كعب بيشتر از مقام فلاني و فلاني است».

شيخ مفيد در ارشاد/ 44 از زيد بن وَهْب نقل مي كند كه او از عبدالله بن مسعود پرسيد: «واقعاً مردم از نزد رسول خدا (ص) فرار كردند تا آن جا كه جز علي بن ابي طالب (ع) و ابودجانه و سهل بن حُنيف كسي نماند؟ ابن مسعود گفت: سپس طلحة بن عبيدالله هم به آنان پيوست. گفتم ابوبكر و عمر كجا بودند؟ گفت: آنان نيز از كساني بودند كه از جنگ كناره گيري كردند. گفتم عثمان كجا بود؟ گفت: او پس از سه روز آمد! رسول خدا به او فرمود: عثمان خيلي دور رفتي! از ابن مسعود پرسيدم تو كجا بودي؟ گفت من هم جزء كساني بودم كه از جنگ كناره گيري كردم. گفتم پس چه كسي اين مطلب را براي تو نقل كرد؟ گفت عاصم و سهل بن حُنيف. گفتم استواري علي در اين جا خيلي شگفت است. گفت اگر تو از آن درشگفتي بي شك فرشتگان نيز از آن درشگفت بودند، آيا نمي داني كه جبرئيل در آن روز در حالي كه به آسمان مي رفت مي گفت: «لا فَتي إِلّا عَلِيّ و لا سَيْفَ إِلّا ذُوالْفَقار».

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 218

به روايت واقدي 1/ 295 عمر همواره مي گفت: خبر كشته شدن پيامبر كه پخش شد من مانند بز كوهي از كوه بالا مي رفتم! فخر رازي در تفسير كبير 9/ 61 گويد: سه روز پس از جنگ احد در حالي كه پيامبر و علي مشغول شستشوي شمشير و سلاح خود بودند، همسر عثمان نزد پيامبر آمد و سراغ وي را گرفت، علي گفت: «بدان كه امروز عثمان روزگار را مفتضح كرد!» وقتي عمر و دو دوستش نزد رسول خدا (ص) آمدند به آنان فرمود: «شما از صحنه جنگ خيلي دور شديد!».

واقدي 1/ 237 گويد: رسول خدا مردم را صدا مي زد ولي احدي به پشت سر خود نگاه نمي كرد، همه در حال فرار بودند. به روايت ابن اسحاق 3/ 88 اولين كسي كه آن حضرت را شناخت كعب بن مالك بود، او پيامبر را از چشم هايش شناخت كه از زير كلاه خود مي درخشيد. بلند فرياد برآورد: اي مسلمانان اين پيامبر است! آن گاه گروهي از اصحاب بازگشتند. از اين كه در اين جنگ از مهاجران فقط چهار نفر شهيد شدند معلوم مي شود كه گويا انصار از بسياري از مهاجران بهتر پايداري كردند به طوري كه بار سنگين نبرد بيشتر بر دوش آنان بوده است و مهاجران در ترك ميدان جنگ پيشگام بوده اند!

پيمان بر كشتن پيامبر

در آن گير و دار كه اوضاع سپاه اسلام به وخامت گراييد و نظم و انسجام خود را به كلي از دست داد، به گفته واقدي 1/ 243 چهار نفر از اشرار خطرناك و شياطين قريش، عبدالله بن شهاب زُهْري، عبدالله بن قَمِيئه ليثي، عتبة بن ابي وقّاص و ابَي بن خَلَف كه پيمان بسته بودند به هر نحوي

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 219

شده رسول خدا را به قتل برسانند، با تمام توان حمله خود را آغاز كردند و ضربات سنگيني بر حضرت وارد نمودند. در همين جا بود كه دندان پيامبر شكسته و صورت و لب هايش سخت مجروح و خون آلود گشت. اميرالمؤمنين و چند نفر ديگر حضرت را از تيررس دشمن دور ساخته و به كنار كوه بردند. هنگام عبور پاهايش در يكي از چاله هاي سرپوشيده كه به دستور ابوعامر فاسق در سر راه ايشان كنده بودند فرو رفت و زانوهايش مجروح شد. جراحات رسول خدا (ص) بسيار زياد و طاقت فرسا بود به طوري كه نماز ظهر را نشسته خواند. سلامت و حال عمومي حضرت بسيار نگران كننده و رقت بار بود. به روايت اعلام الوري/ 83 و سبل الهدي 7/ 39 برخي اصحاب وقتي پيامبر را در اين حال ديدند سخت متأثر شدند و از ايشان خواستند كفار را نفرين كند. به حضرت گفتند:

«أَفَلا تَدْعُو عَلَيْهِم؟».

آيا آنان را نفرين نمي كني؟

اين ابر آسمان رحمت با يك دنيا بزرگواري و مهرباني و عطوفت در پاسخ فرمود:

«اللّهُمَّ اهْدِ قَوْمِي فَإِنَّهُم لا يَعْلَمُونَ».

بار خدايا قوم مرا هدايت كن، زيرا آنان نمي فهمند.

رشادت اميرالمؤمنين

نقش اميرالمؤمنين (ع) در جنگ احد سرنوشت ساز و حياتي بود. سپاه شرك تصميم گرفته بود تا رسول خدا (ص) را به قتل نرساند به مكه بازنگردد.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 220

علي بن ابراهيم قمي 1/ 116 مي گويد: اميرالمؤمنين در روز احد نود زخم برداشت تا آن جا كه شمشيرش شكست و از پيامبر درخواست شمشير كرد. حضرت ذوالفقار خود را به وي داد. ابن ابي الحديد 14/ 250 گويد: هنگامي كه عموم اصحاب پيامبر روز احد از نزد آن حضرت فرار كردند، دسته هاي لشكر مشركان كه متشكل از پهلوانان بزرگ بود پي در پي بر شخص رسول خدا حمله ور شدند و كار بسيار دشوار و بحراني شد، يك دسته متشكل از پنجاه پهلوان قصد جان پيامبر را نمود. حضرت به اميرالمؤمنين فرمود: «اي علي اين گروه را از من دور كن». او پياده بر آن سواران حمله برد و بي پروا شمشير زد تا شماري از آنان را كشت و بقيه را هم متفرق ساخت.

واقدي 1/ 256 گويد: علي (ع) فرمود: «هر آينه مرا در آن روز مي ديدي، من به تنهايي با گروهي خشن برخورد كردم كه عِكْرِمَة بن ابي جهل هم در ميان آنان بود. با شمشير به ميان آنان رفتم. من شمشير مي زدم و آنان مرا احاطه كرده بودند تا آن كه توانستم از ميان ايشان بيرون بروم، سپس دوباره حمله كردم تا آن كه به همان جا كه آمده بودم بازگشتم و لكن مرگم به تأخير افتاد». طبرسي در احتجاج 1/ 199 گويد: اميرالمؤمنين در احتجاجي كه با اصحاب شورا داشت تصريح كرد كه در جنگ احد همه مردم به جز آن حضرت از نزد رسول خدا (ص) رفتند. به روايت شيخ صدوق در خصال/ 560 علي (ع) در احتجاجي كه با ابوبكر داشت چنين فرمود: «آيا در ميان شما جز من كسي هست كه در ميدان مبارزه نه تن از بني عبدالدار را كشته باشد كه هركدام يكي پس از ديگري پرچم را به دست مي گرفتند تا آن كه صَوْاب جُشَمي غلام آنان به ميدان

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 221

آمد، او مي گفت به خدا سوگند در عوض سرورانم جز محمد كس ديگر را نخواهم كشت. گونه هايش برآمده و چشم هايش سرخ شده بود، شما از او ترسيديد و كناره گرفتيد. هنگامي كه نزديك آمد مانند گنبد پابرجايي بود، دو ضربت بين من و او رد و بدل شد و من او را دو نيم كردم».

به نقل ابن ابي الحديد 15/ 54 از بيست و هشت نفر كشته هاي جنگ احد دوازده نفر آنان را اميرالمؤمنين (ع) كشت. اين نسبت به كل كشته ها همانند جنگ بدر است كه نزديك نصف آنان را علي بن ابي طالب كشت. آري، در جنگ احد تمام اهتمام اميرالمؤمنين بر حفظ جان پيامبر و راندن دشمنان از اطراف ايشان بود، برخلاف جنگ بدر كه چندان خطري رسول خدا (ص) را تهديد نمي كرد و هدف اصلي وارد كردن ضربات سهمگين بر سپاه دشمن بود.

طبرسي در مجمع البيان 2/ 512 از امام باقر (ع) نقل مي كند كه فرمود: «علي (ع) در جنگ احد شصت زخم برداشت. پيامبر ام سُليم و ام عطيه را دستور داد تا او را مداوا كنند. آنان گفتند ما هر جاي او را درمان مي كنيم جاي ديگر سر باز مي كند و لذا ما بر جان وي بيمناكيم! رسول خدا (ص) به اتفاق مسلمانان به عيادت علي (ع) رفت در حالي كه او غرق در جراحت روي زمين افتاده بود. حضرت دست به زخم هاي وي مي كشيد و آن ها بهبود مي يافت و مي فرمود: همانا مردي كه اين چنين در راه خدا بلا ببيند بي شك تلاش خود را كرده و معذور است. علي (ع) گفت: سپاس خدا را كه من فرار نكردم و پشت به جنگ ننمودم». سپس به نقل ابن طاووس در سَعْدُ السُّعُود/ 12 افزود: «اما افسوس كه از فيض شهادت محروم شدم! پيامبر فرمود: آن را نيز ان شاءالله در پيش داري».

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 222

داماد شهيد

حَنْظَلَه پسر ابوعامر فاسق با جميله دختر عبدالله بن ابَي سركرده منافقان ازدواج كرد. به روايت واقدي/ 273 عروسي او مصادف شد با شبي كه فرداي آن جنگ احد بود. حنظله يك شب براي انجام عروسي از رسول خدا (ص) اجازه گرفت. آن گاه صبح شنبه در حال جنابت به جبهه جنگ رفت. مشركان كه پراكنده شدند حنظله به ابوسفيان حمله برد و اسبش را پي كرد و او را نقش بر زمين ساخت. سپس خواست سرش را جدا سازد كه او فرياد كشيد: اي گروه قريش من ابوسفيان بن حرب هستم! عده اي صداي وي را مي شنيدند ولي چون در حال فرار بودند اعتنايي نمي كردند تا آن كه اسْوَدبن شَعُوب او را شناخت و با نيزه به حنظله حمله برد و او را شهيد كرد و ابوسفيان را نجات داد. پيامبر فرمود:

«إِنِّي رَأَيْتُ الْمَلائِكَةَ تُغَسِّلُ حَنْظَلَةَ بْنَ أَبِي عامِرٍ بَيْنَ السَّماءِ وَ الأَرْضِ بِماءِ الْمُزْنِ فِي صِحافِ الْفِضَّةِ».

من فرشتگان را ديدم كه حنظلة بن ابي عامر را ميان زمين و آسمان با آب باران در ظرف سيمين غسل مي دادند.

از اين رو بود كه حنظله به «غَسِيلُ الْمَلائِكَه» معروف شد.

مثله كردن شهيدان

پس از پايان درگيري و فرو نشستن آتش جنگ، هند همسر ابوسفيان فرصت را مغتنم شمرد و به روايت ابن اسحاق 3/ 96 و واقدي 1/ 274 همراه ديگر زنان مشرك در بين كشتگان رفتند و يكايك آنان را مُثله كردند! گوش و بيني شهدا را بريدند و از آن ها گردنبند، دستبند،

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 223

گوشواره و خلخال ساختند و خود را با آن ها زينت كردند. جز حنظله كه پدرش ابوعامر در سپاه مشركان بود و از آنان خواست كه او را مُثله نكنند تمامي شهدا مُثله شدند. برخي جسدها را تكه تكه كردند، مانند بدن عبدالله بن عمرو پدر جابر و عمرو بن جَمُوح به طوري كه شناخت آنان ممكن نبود. از همه رقت بارتر پيكر مطهّر حضرت حمزه سيد الشهدا بود. وحشي به دستور هند شكم حمزه را پاره كرد و جگرش را درآورد تا هند آن را بخورد! اين اعمال وحشتناك گرچه براي انسان سليم النفس چندش آور و دهشت زاست ولي خونخواران مكه براي تشفّي دل خود چنين جنايت هولناكي را مرتكب شدند. به روايت ابن اسحاق 3/ 98 هند در اشعار خود گفت:

شَفَيْتُ مِنْ حَمْزَةَ نَفْسِي بِأُحُد حَتَّي بَقَرْتُ بَطْنَهُ عَنِ الْكَبِد

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 224

دلم را در احد از دست حمزه خنك كردم، به طوري كه شكمش را پاره كردم و جگرش را درآوردم!

حمزه (ع) اين شير مرد دلاور و سردار بزرگ پيامبر كه به «أَسَدُالله» و «أَسَدُ رَسُولِه» مشهور بود، پس از شهادت به لحاظ مقام و منزلت بزرگي كه داشت و در بين شهيدان از همه برتر بود به لقب «سيدالشهداء» نيز نائل گشت.

شيطنت ابوسفيان

ابوسفيان فرمانده كل سپاه شرك پس از آرامش جنگ موقعيت را براي شيطنت و ايجاد تزلزل در عقايد سپاه اسلام مناسب ديد. طبري 2/ 526 گويد: به سپاهيانش فرمان داد اين شعار را سر دهند:

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 225

«اُعْلُ هُبَل! اعْلُ هُبَل!».

سرفراز باش هبل! سرفراز باش هبل!

پيامبر (ص) با اين كه در وضعيت مناسبي به سر نمي برد با اين حال از اين امر خطير غافل نماند، مسلمانان به فرمان آن حضرت در پاسخ ابوسفيان گفتند:

«اللهُ أَعْلي وَ أَجَلّ! اللهُ أَعْلي وَ أَجَلّ!».

خدا والاتر و برتر است! خدا والاتر و برتر است!

ابوسفيان شعار را تغيير داد و با يارانش فرياد زدند:

«أَلا لَنَا الْعُزَّي و لا عُزَّي لَكُم! أَلا لَنَا الْعُزَّي و لا عُزَّي لَكُم».

ما بت عزّي داريم و شما بت عزّي نداريد! ما بت عزّي داريم و شما بت عزّي نداريد!

مسلمانان به دستور پيامبر بانگ برآوردند:

«اللهُ مَوْلانا وَ لا مَوْلي لَكُمْ، اللهُ مَوْلانا وَ لا مَوْلي لَكُمْ!».

خدا سرپرست ماست، ولي شما سرپرست نداريد! خدا سرپرست ماست، ولي شما سرپرست نداريد!

ابوسفيان فرياد زد: كشته هاي احد شما در مقابل كشته هاي بدر ما. مسلمانان به امر پيامبر در پاسخ او گفتند: هرگز! هرگز! كشته هاي ما در بهشت و كشتگان شما در جهنم اند. فرمانده سپاه كفر كه خود را در جنگ اعتقادي و تبليغي شكست خورده ديد با گفتن وعده ما و شما سال آينده در سرزمين بدر و شنيدن جواب مثبت از سوي پيامبر ميدان جنگ را ترك كرد. اين نخستين گام عقب نشيني از سوي فرمانده سپاه شرك به

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 226

شمار مي آمد و اولين اعتراف ضمني بود به اين كه به طور كامل به اهداف خود دست نيافته است.

نگراني مدينه و دفن شهدا

فرار برخي از مسلمانان به مدينه و شايعه قتل رسول خدا (ص) موجب نگراني زنان در مدينه گرديد، نزديكي ميدان جنگ به شهر باعث شد كه چند تن از زنان براي اطلاع از سلامت حضرت و رساندن آب و غذا و مداواي مجروحان راهي احد شوند. حضرت زهرا (س) دختر پيامبر نيز به احد آمد. خبر سلامت پيغمبر اكرم زنان را از نگراني خارج ساخت. اين زنان قهرمان با شنيدن خبر سلامت پيامبر كشته ها و مصائب خويش را فراموش كردند. واقدي 1/ 265 گويد: در بين راه هند دختر عمرو بن حَرام عمه جابر را ديدند كه جنازه شوهر، پسر و برادرش را بر شتري بار كرده و عازم مدينه است. عايشه به او گفت پشت سرت چه خبر است؟ هند گفت: خير است. رسول خدا تندرست و هر مصيبتي پس از آن ناچيز است، خداوند گروهي از مؤمنان را به شهادت برگرفت و كافران را بدون دسترسي به پيروزي دست خالي بازگرداند.

پس از آن كه سپاه شرك راهي مكه شد مسلمانان اجساد مطهّر شهدا را از ميدان جنگ جمع آوري كردند. در تعداد شهداي احد اختلاف است، از شصت و پنج تا هشتاد و يك نفر نوشته اند. ابن هشام 3/ 133 تعداد شهدا را هفتاد نفر گفته است. واقدي 1/ 300 گويد: از مسلمانان هفتاد و چهار نفر شهيد شدند، چهار نفر از مهاجران و ساير آنان از انصار بودند. به روايت واقدي 1/ 289 رسول خدا (ص) فرمود: «عمويم

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 227

حمزه چه شد؟». حارث بن صِمَّه رفت از حمزه خبري بياورد ولي دير كرد، آن گاه علي (ع) رفت حمزه را كشته يافت و پيامبر را خبر كرد. رسول خدا بر بالين حمزه آمد. هنگامي كه عموي خود را در آن وضعيت ديد سخت متأثر شد و اشكش جاري گشت. سپس خطاب به حمزه فرمود:

«لَنْ أُصابَ بِمِثْلِكَ أَبَداً!».

هرگز به مصيبتي مانند مصيبت تو دچار نشدم.

و نيز فرمود:

«ما وَقَفْتُ مَوْقِفاً قَطُّ أَغْيَظُ إِليَّ مِنْ هذَا الْمَوْقِفِ!».

و هيچ گاه در چنين جايگاه كه اين قدر مرا خشمگين كند قرار نگرفته ام.

ابوقَتاده چون اندوه شديد پيامبر را در مورد قتل حمزه و مُثله كردن او ديد خواست به قريش ناسزا بگويد اما حضرت او را منع كرد. ابوقَتاده چندين بار خواست اين كار را انجام دهد، پيامبر در مرتبه چهارم فرمود: «نزد خدا از تو حسابرسي خواهم كرد!». حضرت بر جنازه شهيدان نماز خواند. آن گاه چند تن از شهدا را به مدينه آوردند و در بقيع و مكان هاي ديگر دفن كردند. رسول خدا از اين كار جلوگيري كرد و به روايت سبل الهدي 4/ 331 فرمود:

«رُدُّوهُمْ وَادْفِنُوهُمْ حَيْثُ صُرِعُوا».

باز گردانيدشان و در همان جا كه كشته شدند دفنشان كنيد.

اما فقط شَمّاس را به احد بازگرداندند، چون ديگران دفن شده بودند. بقيه شهدا نيز در احد دفن شدند.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 228

بازگشت به مدينه

پيامبر چون از دفن شهدا فارغ گشت اسب خود را سوار شد و مسلمانان نيز همراه او سرزمين احد را ترك كردند و راهي مدينه شدند. واقدي 1/ 248 گويد: پيامبر وارد مدينه شد و به خانه خود رفت. غروب آفتاب بلال اذان گفت و ايشان با تكيه بر سعد بن معاذ و سعد بن عباده به مسجد آمد و نماز مغرب را گزارد. بعد از نماز مغرب نيز با تكيه بر آن دو به خانه بازگشت. در اين حال مردم داخل مسجد آتش روشن كرده و مجروحان را درمان مي كردند. آن گاه بلال اذان عشا را گفت و حضرت نماز را اقامه كرد. چون بيم آن مي رفت كه مشركان بازگردند و شبانه به مدينه حمله كنند و در اين بين جان رسول خدا (ص) از همه بيشتر در معرض خطر بود. از اين رو بزرگان اوس و خزرج اطراف مسجد و خانه پيامبر را تا صبح محافظت مي كردند.

عقب نشيني مشركان

با اين كه در جنگ احد برتري نظامي با سپاه شرك بود و آنان ضربه شكننده اي بر پيكر سپاه اسلام وارد ساختند، با اين حال بدون آن كه به هدف خود كه نابودي پيامبر و مسلمانان بود برسند مدينه را به سوي مكه ترك كردند. اين كه چرا مشركان مكه به اصطلاح خود كار رسول خدا (ص) را يكسره نكردند با آن كه آمده بودند حضرت را بكشند و به گمان خود از دست او خلاص شوند، چند وجه به نظر مي رسد. در درجه اول بايد گفت مشيت الهي بر بقاي وجود شريف پيامبر تعلق گرفته بود تا دين مقدس اسلام تثبيت گردد. در مرحله بعد شجاعت اعجازگونه و

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 229

جانبازي شگفت انگيز اميرالمؤمنين (ع) بود كه مانع از رسيدن مشركان به هدفشان شد. آنان هر چه در توان داشتند به كار گرفتند تا پيامبر را به قتل برسانند ليكن هر بار با دفاع سنگين و كوبنده فرزند قهرمان ابوطالب روبرو شدند.

واقدي 1/ 299 گويد: از عمروعاص سؤال شد چگونه مشركان در جنگ احد مسلمانان را رها كرده و رفتند؟ گفت: هنگامي كه ما به آنان حمله كرديم و گروهي از ايشان را كشتيم آن ها از هر سو پراكنده شدند، بعد گروهي از آنان به مدينه بازگشته است. قريش با يكديگر به مشورت پرداختند و گفتند پيروزي با ماست پس بهتر است به مكه بازگرديم، چرا كه خبر رسيده كه ابن ابَي با يك سوم مردم بازگشتند و گروهي از اوس و خزرج هم در جنگ شركت نكرده اند. لذا ما از حمله آنان در امان نيستيم در حالي كه تعدادي مجروح نيز در بين ما هستند و اسبان ما نيز تير خورده و لنگ شده اند. پس بدين لحاظ به سوي مكه بازگشتند.

طبرسي در مجمع البيان 2/ 539 مي گويد: ابوسفيان و مشركان هنگام بازگشت پشيمان شدند و گفتند بازگرديم و مسلمانان را نابود كنيم ولي خداوند وحشت در دل ايشان انداخت به طوري كه از تصميم خود منصرف شدند.

جنگ احد از نگاه قرآن

واقدي 1/ 319 مي نويسد: ام بكر دختر مِسْوَر بن مَخْرَمه گويد پدرم به عبدالرحمن بن عوف گفت از جنگ احد براي ما بگو. گفت اي برادرزاده از آيه صد و بيستم سوره آل عمران بخوان گويا با ما همراه

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 230

بودي. ابن اسحاق 3/ 112 گويد: شصت آيه از سوره آل عمران درباره جنگ احد نازل شده است. تعداد زيادي از آيات به صراحت درباره وقايع و حوادث احد است و پاره اي نيز اشاره كلي به آن دارد.

گويا براي مسلمانان اين سؤال مطرح بوده كه چرا خداوند آنان را در احد همانند بدر ياري نكرد؟ خداوند در پاسخ شروط امداد الهي را بيان مي كند و مي فرمايد كه اگر بردبار و پرهيزگار باشيد خداوند شما را ياري مي كند.

درباره شايعه قتل رسول خدا (ص) مي فرمايد: «همانا محمد پيامبر است كه پيش از او نيز پيامبران ديگر آمده اند، آيا اگر او بميرد يا كشته شود شما به آيين پيشين خود باز مي گرديد؟!» آن گاه به فرار مسلمانان اشاره مي كند و مي گويد: «به ياد بياوريد هنگامي را كه در حال فرار از كوه بالا مي رفتيد و به احدي توجه نمي كرديد و پيامبر شما را از پشت سر فرا مي خواند». بعد مي فرمايد پس از آن كه غم شما را فرا گرفت خداوند آرامش و امنيت بر شما فرو فرستاد. بعد راجع به فرار از جنگ كه گناه كبيره است به حضرت دستور مي دهد: «آنان را ببخش و براي شان آمرزش بخواه و در كارها با آنان مشورت كن». سپس به پيامبر مي گويد: «مپندار آنان كه در راه خدا كشته شده اند مرده اند، بلكه آنان زنده اند و نزد پروردگارشان روزي داده مي شوند».

ارزيابي جنگ احد

بي شك جنگ احد ضربه سختي بر پيكره اسلام و مسلمانان وارد ساخت به طوري كه اكثر خانه هاي مدينه داغدار شدند و كمتر خانه اي يافت مي شد كه شهيد يا مجروح نداده باشد. بيش از هفتاد تن كشته از

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 231

سپاه هفتصد نفري اسلام يعني بيش از يك دهم آن شهيد و باقي نيز مجروح و زخمي شدند، حتي خودِ پيامبر سخت مجروح شده بود. منافقان و يهوديان نيز زبان به طعن گشوده و به روايت واقدي 1/ 317 گفتند محمد فقط خواستار پادشاهي است، هرگز هيچ پيغمبري چنين مصيبتي نديده است. شكست مسلمانان از يك سو و سرزنش يهوديان و منافقان از ديگر سوي موجب دل شكستگي و افسردگي آنان شد. خداوند با فرستادن آياتي افكار و عقايد آنان را بازسازي و روحيه شان را تقويت كرد و به آنان فرمود: اگر شما در جنگ احد كشته و مجروح داديد آنان نيز در جنگ بدر كشته و مجروح و حتي اسير دادند و ضمن دلداري و روحيه دادن از ايشان دلجويي كرد.

در ارزيابي جنگ احد در يك كلام مي توان گفت مكه طبق قوانين نظامي آن روز حجاز و سنت هاي قبيله اي چندان برتري بر مدينه پيدا نكرد. مشركان هفتاد نفر از مسلمانان را شهيد كردند، مسلمانان نيز در جنگ بدر هفتاد نفر از آنان را كشته بودند، مسلمانان در جنگ بدر چهارده كشته دادند ولي قريش در جنگ احد بيست و هشت كشته داد. يعني دو برابر مسلمانان كشته دادند. وانگهي مسلمانان در جنگ بدر هفتاد اسير گرفتند ولي مشركان در احد يك اسير هم نگرفتند. پس باز هم برتري نظامي با مسلمانان بود. لذاست كه ابوسفيان در احتجاجي كه پس از پايان جنگ بارسول خدا داشت به طور ضمني به عقيم ماندن اهداف خود اعتراف كرد و براي دستيابي به آن وعده حضور در بدر را داد. به لحاظ همين امور بين محققان اختلاف است كه آيا مسلمانان در جنگ احد شكست خوردند يا نه؟ زيرا از اين نظر كه سپاه آنان از هم

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 232

پاشيد و پا به فرار گذاشتند شكست محسوب مي شود. اما از اين نظر كه مكه چندان مزيتي بر مدينه پيدا نكرد و پيامبر و مسلمانان به حيات خود و حكومت نوپاي شان ادامه دادند نمي توان گفت متحمل شكست شدند.

خلاصه درس

جنگ احد: سران شرك براي جبران و اعاده حيثيت از دست رفته خود در جنگ بدر در صدد انتقام از مسلمانان برآمدند.

سپاه قريش پنجشنبه پنجم ماه شوال سال سوم هجرت به دامنه كوه احد رسيد و در منطقه وِطا فرود آمد. رسول خدا عبدالله بن ام مكتوم را به جانشيني خود در مدينه گذاشت و با سپاه اسلام به سوي احد حركت كرد و نماز صبح را در احد گزارد. حضرت صفوف سپاهيان خود را آراست. كوه احد را پشت سر و مدينه را پيش روي و كوه عَينَين را در سمت چپ خود قرار داد. پنجاه نفر تيرانداز به فرماندهي عبدالله بن جُبير بر فراز كوه عَينَين گمارد و با تأكيد بسيار به او فرمود: «سواران دشمن را با تيراندازي از ما دفع كن تا از پشت سر به ما حمله نكنند، چه پيروز شويم و چه شكست بخوريم تو در جاي خود استوار بمان». مشركان نيز قواي خود را صف آرايي نمودند.

هنگامي كه مسلمانان با خيال آسوده مشغول جمع آوري غنايم بودند خالد و عِكْرِمَه به مسلمانان حمله كردند. سپاه قريش دوباره سازمان يافت و مسلمانان را از پيش رو و پشت سر محاصره كرد. گويا وحشي در ابتداي از هم پاشيدن سپاه اسلام كمين كرد و از پشت سر نيزه اي به حضرت حمزه زد و او را به شهادت رساند. كشته شدن اين سردار بزرگ

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 233

در بي ساماني سپاه اسلام و شكست آن تأثير زيادي داشت.

در گير و دار درگيري هاي پيش آمده، جان پيامبر (ص) در خطر افتاد و در همين جا بود كه دندان پيامبر شكسته و صورت و لب هايش سخت مجروح و خون آلود گشت. اميرالمؤمنين و چند نفر ديگر حضرت را از تيررس دشمن دور ساخته و به كنار كوه بردند.

نقش اميرالمؤمنين (ع) در جنگ احد در محافظت از جان رسول خدا (ص) سرنوشت ساز و حياتي بود.

همچنين دلاوري و از جان گذشتگي نسيبه دختر كعب معروف به ام عُماره در دفاع از حضرت رسول در اين نبرد ستودني بود و اين در حالي بود كه بسياري از اسم و رسم دارها از صحنه درگيري فرار كردند.

از جمله وقايع زشت و دور از شأن انسان در اين جنگ مثله كردن جنازه شهدا و از جمله حمزه سيدالشهداء به دست زنان قريش و از جمله هند جگرخوار بود.

با اين كه در جنگ احد برتري نظامي با سپاه شرك بود و آنان ضربه شكننده اي بر پيكر سپاه اسلام وارد ساختند، با اين حال بدون آن كه به هدف خود كه نابودي پيامبر و مسلمانان بود برسند مدينه را به سوي مكه ترك كردند.

خود آزمايي

1. علت بروز جنگ احد را بيان كنيد.

2. از نظر جغرافيايي ميدان نبرد و منطقه درگيري جنگ احد را تشريح كنيد.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 234

3. نقش اميرالمؤمنين را در جنگ احد توضيح دهيد.

4. «سيدالشهدا» لقب چه كسي بود؟

5. در چه جنگي مشركان شهيدان را مثله كردند؟

6. كدام سوره از قرآن به جنگ احد پرداخته است؟

7. توضيح دهيد در ارزيابي جنگ احد، چه نتيجه اي حاصل مي شود؟

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 235

درس هشتم: غزوه حمراء الاسد … و غزوه دومة الجندل

هدف هاي آموزشي

انتظار مي رود با مطالعه اين درس:

- با چگونگي غزوه حمراء الاسد و سريه ابوسلمه آشنا شويم.

- چگونگي حوادث رجيع و بئر معونه را بدانيم.

- علل وقوع جنگ بني نضير را بررسي كنيم.

- چگونگي وقايع جنگ بني نضير را بدانيم.

- بتوانيم نتايج جنگ بني نضير را توضيح دهيم.

- با نظر قرآن درباره جنگ بني نضيرآشنا شويم.

- نظر قرآن را در باب شرب خمر بدانيم.

- ماجراي غزوات بدر الموعد، ذات الرقاع، و دومةالجندل را بدانيم.

در اين درس به جنگ حمراء الاسد به عنوان دنباله و ادامه جنگ احد، سريه ابو سلمه، حوادث رجيع و بئر معونه، جنگ بني نضير، ماجراي

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1

ص: 236

تحريم خمر و نزول آيه چهل و سه سوره نساء، غزوات بدر الموعد، ذات الرقاع و دومة الجندل خواهيم پرداخت.

غزوه حمراء الاسد

جنگ حَمْراء الاسد دنباله و ادامه جنگ احد به شمار مي رود. رسول خدا (ص) غروب شنبه از جنگ احد به مدينه بازگشت. واقدي 1/ 326 گويد: شب هنگام كه براي اقامه نماز عشا به مسجد رفت عبدالله بن عمرو مُزَني آن حضرت را ملاقات نمود و گفت قريش را در منطقه مَلَل ديدم فرود آمده بودند و ابوسفيان و همراهانش مي گفتند باز گرديم و بقيه مسلمانان را نابود كنيم ولي صفوان مخالف اين كار بود. پيامبر پس از اين گزارش تصميم گرفت دشمن را تعقيب كند.

به روايت واقدي 1/ 334 رسول خدا صبح يكشنبه هشتم و يا به روايت ابن اسحاق 3/ 107 شانزدهم شوال پس از نماز به بلال دستور داد تا ندا دهد و مردم را به تعقيب دشمن فرا خواند و جز آنان كه ديروز در جنگ احد حاضر بودند كس ديگري شركت نكند. فقط جابر بن عبدالله انصاري كه به سفارش پدرش به عنوان سرپرست خانواده در مدينه مانده و در احد شركت نكرده بود با اجازه حضرت در حمراء الاسد شركت كرد. اين دستور گويا بدان لحاظ بود كه اولًا توبيخي باشد براي كساني كه از جنگ احد تخلف كرده اند و ثانياً تقويت روحيه اي باشد براي سپاهي كه ديروز شكست خورده بود.

پيامبر پرچم را به علي داد و ابن ام مكتوم را به جانشيني خود در مدينه گماشت. آن گاه پس از اقامه دو ركعت نماز سوار بر اسب خود شد و به

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 237

تعقيب دشمن پرداخت. بيشتر افراد را مجروحاني تشكيل مي دادند كه ديروز در جنگ احد به شدت زخمي شده بودند و با مشكلات و درد و رنج فراوان روانه جنگ شدند. سه نفر در طليعه سپاه براي رديابي دشمن رفتند. دو نفر آنان سَليط و نعمان پسران سفيان در حمراء الاسد به دست دشمن گرفتار شده و به شهادت رسيدند. حضرت به آن منطقه كه رسيد هر دو را در يك قبر دفن كرد. سپاه اسلام تا حمراء الاسد كه در حدود سه فرسنگي راه مدينه به مكه قرار داشت آمد و در آن جا توقف كرد. رسول خدا دستور داد تا سپاهيان روزها هيزم جمع كنند و شب ها هر كس جداگانه آن ها را آتش بزند. شب ها پانصد شعله آتش برافروخته مي شد. آوازه اين اردو و آتش در همه جا شايع شد و اين خود يكي از عللي بود كه خداوند با آن دشمن را منكوب كرد.

به روايت طبرسي/ 86 مَعْبَد بن ابي مَعْبَد خزاعي با رسول خدا (ص) ملاقات كرد و گفت: مصيبتي كه بر شما رسيد بر ما گران است، ما دوست داشتيم خداوند منزلت شما را فزوني مي داد و اين مصيبت براي ديگري اتفاق مي افتاد. سپس از حضرت جدا شد و رفت و در منزل رَوْحا به ابوسفيان و همراهانش برخورد كه درباره بازگشت به مدينه رايزني مي كردند. چون ابوسفيان مَعْبَد را ديد پرسيد چه خبر؟ گفت محمد و يارانش بر شما خشمگين و آتشي هستند، اين علي بن ابي طالب است كه پيشاپيش سپاه مي آيد! ابوسفيان بيمناك شد و فكر بازگشت به مدينه را از سر به در كرد. آن گاه مشركان از ترس تعقيب مسلمانان شتابان گريختند. كليني در كافي 8/ 321 از امام صادق (ع) روايت مي كند كه آنان تا مكه چنين احساس مي كردند كه سپاه محمد در تعقيبشان است.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 238

سريه ابوسلمه

شكست مسلمانان در جنگ احد موجب گستاخي طوايف اطراف مدينه شد و آنان تحركاتي بر ضد مسلمانان آغاز كردند. طايفه بني اسد در حدود سي و پنج فرسنگي مدينه در منطقه قَطَن زندگي مي كردند، آنان به تصور اين كه مدينه ديگر پس از شكست از قريش چندان قدرت تدافعي ندارد، سه ماه پس از جنگ احد تصميم گرفتند تا اطراف مدينه بيايند و اموال و حشم مسلمانان را غارت كنند. واقدي 1/ 340 گويد: سَلَمَه و طُلَيحَه پسران خُوَيلِد سيصد تن از طايفه بني اسد را بسيج نموده و آماده حمله به مدينه شدند. مردي از قبيله طَي كه در همان ناحيه مي زيست به ديدار يكي از اقوام خود به مدينه آمد و خبر حمله بني اسد را به رسول خدا (ع) رساند. حضرت در محرم سال چهارم هجرت پسرعمه خود ابوسَلَمَه را كه در احد زخمي شده و تا اندازه اي بهبود يافته بود با صد و پنجاه تن مهاجر و انصار به سوي آنان گسيل داشت. ابوسلمه با راهنمايي همان مرد طايي به مدت چهار روز از بيراهه خود را به منطقه قَطَن در نزديكي يكي از چاه هاي بني اسد رساند. آن گاه ضمن درگيري مختصري مقداري غنيمت و چند اسير گرفت و به مدينه بازگشت. ابوسلمه پس از چندي جراحت زخمش عود كرد و به شهادت رسيد.

حركت ديگر مربوط به سفيان بن خالد هُذَلي بود كه در عُرَنَه نيرو جمع مي كرد و قصد تجاوز به مدينه داشت، پيامبر با اعزام عبدالله بن انيس او را سركوب كرد.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 239

حادثه رجيع

علت حادثه رَجِيع را دوگونه نقل كرده اند؛ يكي روايت اولِ واقدي 1/ 354 كه از عروة بن زبير است، عروه مي گويد: پيامبر در سال چهارم هجرت گروهي از ياران خود را براي كسب خبر به سوي مكه فرستاد. آنان تا رجيع كه نام چاه آبي از قبيله هُذيل در حدود دوازده فرسنگي مدينه بود رفتند، در آن جا گروهي از بني لِحْيان متعرض آنان شدند. اما مشهور بنابه نقل ابن اسحاق 3/ 178 و واقدي 1/ 354 گفته اند: چون سفيان بن خالد هُذَلي به دست عبدالله بن انيس كشته شد، قبيله بني لِحْيان از قبيله هاي عَضَل و قارَه خواستند نزد پيامبر بروند و به بهانه اسلام آوردن درخواست مبلّغ ديني كنند، آن گاه گروهي از آنان را به انتقام سفيان بكشند و تعدادي را نيز تسليم قريش كرده جايزه بگيرند.

مؤيد اين روايت اشعار حسان است كه بارها در آن به غدر و خيانت طايفه هذيل تصريح كرده است. هفت تن كه تظاهر به اسلام مي كردند حضور پيامبر رسيدند و گفتند: دين اسلام در بين قبايل ما آشكار شده، چند نفر از يارانت را بفرست تا قرآن و احكام اسلام را به ما بياموزند. حضرت شش يا هفت نفر از بزرگان اصحاب را همراهشان روانه كرد. آنان تا كنار آبگاه رجيع آمدند، در آن جا عَضَل و قاره پيمان شكستند و از قبيله هذيل براي كشتن آنان كمك خواستند و همگي با شمشيرهاي كشيده بر ايشان تاختند. مبلّغان اسلام به ناچار دست به شمشير برده و به دفاع از خود پرداختند. هذليان گفتند: ما با شما جنگ نداريم، عهد مي كنيم كه شما را نكشيم ما مي خواهيم شما را تسليم قريش كنيم و جايزه بگيريم. خُبيب بن عدي، زيد بن دَثِنَه و عبدالله بن طارق تسليم

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 240

شدند. اما مَرْثَد بن ابي مَرْثَد، خالد بن بُكير و عاصم بن ثابت گفتند: به خدا قسم ما عهد و پيمان مشرك را نمي پذيريم و به جنگ پرداختند و هر سه شهيد شدند.

مردان هُذلي همراه سه نفر اسير مسلمان راهي مكه شدند. عبدالله بن طارق نيز در بين راه در مر الظّهران بر آنان شوريد و شهيد شد. خُبيب و زيد را به مكه بردند و در مقابل دو اسير هُذَلي كه در مكه بودند فروختند. ماه هاي حرام كه گذشت خُبيب و زيد را در يك روز براي اعدام به تَنْعِيم در خارج از منطقه حرم آوردند و هر دو را كشتند.

حادثه بئر معونه

به روايت ابن اسحاق 3/ 193 در ماه صفر چهار ماه پس از جنگ احد در سال چهارم هجرت ابوبرا عامر بن مالك عامري كلابي معروف به مُلاعب الاسِنَّه با هدايايي نزد رسول خدا آمد، چون مشرك بود حضرت هديه او را نپذيرفت، آن گاه اسلام را به او عرضه كرد. ابوبرا نه اسلام آورد و نه آن را رد كرد. گفت اي محمد همانا من آيين تو را كاري نيكو و شريف مي بينم، اگر مرداني از اصحاب خويش را براي دعوت مردم نجد بفرستي اميدوارم كه اجابت كنند. حضرت فرمود: «من از اهل نجد بر ياران خود بيمناكم».

ابوبرا گفت: بيم نداشته باش من آنان را پناه مي دهم. سپس رسول خدا (ص) چهل تن و يا به قولي هفتاد تن از ياران جوان خود را كه عموما از انصار و قاري قرآن بودند به فرماندهي منذر بن عمرو همراه نامه اي به سوي بني عامر گسيل داشت.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 241

مبلّغان اسلام آمدند تا به بِئر مَعُونَه كه چاه آبي بود از آب هاي بني سُليم و بين سرزمين بني عامر و بني سُليم واقع شده بود رسيدند. در آن جا توقف كردند و چهارپايان خود را براي چرا رها كردند. آن گاه حَرام بن مِلْحان را همراه چند تن از بني عامر با نامه پيامبر نزد عامر بن طُفيل كه از بزرگان بني عامر بود فرستادند. او بدون آن كه نامه حضرت را بخواند حَرام بن مِلْحان را كشت و از بني عامر براي كشتن اصحاب رسول خدا كمك خواست. چون ابوبرا قبلًا به منطقه نجد رفته بود و مردم از پناه دادن او مطلع بودند، تقاضاي عامر را رد كردند. او از ديگر قبايل كمك گرفت و مسلمانان را شهيد كرد. عمرو بن اميه ضَمْري كه از اين حادثه جان سالم به در برد راهي مدينه شد و در بين راه به دو نفر از بني عامر برخورد و بدون اطلاع از پيمان رسول خدا با بني عامر آن دو تن را سر بريد. چون به مدينه رسيد حضرت فرمود: «دو مردي را كشته اي كه بايد ديه آنان را بپردازم». سپس فرمود: «اين كار ابوبراء است، من اين كار را نمي خواستم و از آن بيمناك بودم».

واقدي 1/ 349 گويد: خبر شهداي رجيع و بئر معونه در يك شب به رسول خدا رسيد و حضرت بسيار آزرده خاطر گرديد. ابوبرا از اين حادثه و اين كه برادرزاده اش عامر بن طفيل پناه او را ناديده گرفت و خيانت كرد متأثر شد و درصدد جبران برآمد و پسر خود ربيعه و برادرزاده اش لَبيد را با هديه اي براي نوعي عذرخواهي نزد پيامبر فرستاد. حضرت باز هم هديه او را نپذيرفت.

تذكر دو نكته در اين جا مناسب است؛ يكي اين كه مؤلف سيرة المصطفي/ 443 در بي گناهي ابوبرا تشكيك كرده و مي گويد ابوبرا در

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 242

بين قبيله خود رهبري مطاع بود و عرب هم پناه را معتبر مي دانست و به آن اهتمام ويژه اي مي ورزيد و فرض اين است كه ابوبرا به ياران پيامبر پناه داده بود. و انگهي ابوبرا با پيمان شكنان برخورد و اعتراض و خونخواهي نكرد. در پاسخ اين اشكال مي توان گفت شايد ابوبرا در اداي مسئوليت خود كوتاهي كرده باشد ولي تعمد و خيانتي در كار نبوده است. از ملاقاتي هم كه فرزند او پس از وقوع حادثه با رسول خدا (ص) داشته بيش از اين استفاده نمي شود. واقدي 1/ 350 مي نويسد: بعدها كه ابوبرا بيمار شد و از پيامبر طلب شفا كرد حضرت عسلي را متبرك كرد و براي او فرستاد.

نكته دوم اين كه برخي از محققان معاصر در بسياري از جزئيات اين دو حادثه تشكيك و ترديد كرده اند و عمده دلايل آنان اختلاف زياد بين روايات و بعضا تناقضات آن هاست. روشن است كه اگر بر اثر اختلاف نقل ها و يا تناقض بدوي آن ها در وقايع تاريخي تشكيك و انكار شود اكثر حوادث تاريخي قابل اثبات نيست.

جنگ بني نضير

تاريخ جنگ بني نضير را عروة بن زبير هفت ماه پس از جنگ احد دانسته ولي به نقل مشهور هفتم ربيع الاول سال چهارم هجرت بوده است. طوايف سه گانه يهود بني قينقاع، بني نضير و بني قريظه در شمال شرقي منطقه قبا سكونت داشتند و بني نضير در دهكده اي به نام زُهره زندگي مي كردند. گويند پس از واقعه بئر معونه پيامبر براي كمك در پرداخت خونبهاي دو مرد عامري كه به دست عمرو بن اميه كشته شدند نزد

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 243

بني نضير رفت. طبرسي در اعلام الوري/ 88 گفته رفتن حضرت براي گرفتن وام و برخي نيز گفته اند براي سؤال از چگونگي ديه بوده است، زيرا بني نضير از هم پيمانان بني عامر بودند و از قوانين و مقررات ديه آنان اطلاع داشتند. البته برخي هم احتمال داده اند اين ظاهر قضيه بوده و حضرت درواقع مي خواسته از اهداف و نيات آنان مطلع گردد، چرا كه پس از جنگ احد منافقان و يهود بر پيامبر و مسلمانان جرأت يافتند و درصدد توطئه و ضربه زدن برآمدند. بعضي هم توطئه قتل رسول خدا را در اثناء يك مناظره علمي علت جنگ بني نضير دانسته اند.

مؤلف سبل الهدي 4/ 451 گويد: كفار قريش قبل از جنگ بدر به سردسته منافقان عبدالله بن ابي و بت پرستان مدينه نامه نوشتند كه شما محمد را پناه داديد، حال يا او را اخراج كنيد و يا ما عرب را بر سر شما مي ريزيم ولي آنان نتوانستند كاري كنند. پس از جنگ بدر به يهوديان نامه نوشتند و گفتند شما داراي سلاح و قلعه هاي مستحكم هستيد، پس يا با محمد بجنگيد و يا ما چنين و چنان خواهيم كرد. يهود بني نضير تصميم به قتل پيامبر گرفتند كه توطئه شان برملا شد و رسول خدا (ص) به جنگ آنان رفت.

به هر حال پيامبر همراه كمتر از ده نفر از اصحاب راهي قلعه بني نضير شد و در كنار ديوار خانه يكي از آنان نشست و راجع به كمك در پرداخت خونبها به طايفه بني عامر گفتگو كرد. يهوديان گفتند: اي ابوالقاسم هر چه دوست داشته باشي انجام مي دهيم. چطور شده به ديدار ما آمده اي؟! بنشين تا از شما پذيرايي كنيم. آن گاه عده اي از آنان خلوت كرده و در باب كشتن پيامبر رايزني كردند. حُيي بن اخْطَب گفت: اي

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 244

ي

هوديان از بالاي بام سنگي بر سرش بيفكنيد و او را بكشيد! كاري كه يك روز بايد انجام بدهيد هم اكنون تمامش كنيد. سَلّام بن مِشْكَم آنان را از اين كار نهي كرد ولي نپذيرفتند. عمرو بن جِحاش سنگ آسيايي را آماده كرد و مي خواست آن را بر سر پيامبر بيندازد كه جبرئيل او را از توطئه آنان آگاه ساخت. حضرت به سرعت برخاست و چنين وانمود كرد كه براي كاري مي رود و يكسره آهنگ مدينه كرد و به روايت تاريخ الخميس 1/ 460 علي (ع) را طلبيد و فرمود: «از جاي خود تكان نخور و هر كس از اصحاب در باره من سؤال كرد بگو به مدينه رفت». آن گاه اميرالمؤمنين و ياران پيامبر مقداري منتظر نشستند، وقتي از مراجعت حضرت مأيوس شدند برخاستند بروند. حُيي بن اخطب گفت: ابوالقاسم عجله كرد حال آن كه ما قصد داشتيم خواسته او را برآورده سازيم و از ايشان پذيرايي كنيم.

نصيحت ابن صوريا

واقدي 1/ 365 گويد: پس از آن كه رسول خدا (ص) به مدينه رفت كنانة بن صُوريا به يهوديان گفت: به تورات سوگند محمد از خيانت شما باخبر شد. به خدا قسم همانا او فرستاده خدا و خاتم انبياست، عين اوصاف او در كتاب ما موجود است. من دو پيشنهاد دارم؛ نخست اين كه اسلام بياوريد تا اموال و اولادتان در امان باشد و از سرزمين خود هم خارج نشويد. گفتند ما تورات و عهد موسي را رها نمي كنيم. گفت پس در اين صورت محمد براي شما پيام مي فرستد كه از سرزمين من خارج شويد اين نصيحت را بپذيريد كه جان و مال شما در امان است. گفتند

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 245

اين پيشنهاد را مي پذيريم.

پيامبر (ص) به مدينه آمد و محمد بن مَسْلَمَه را كه با يهود بني نضير هم پيمان بود به سوي آنان فرستاد تا بگويد كه در مدت ده روز از مدينه بيرون بروند. يهوديان چند روزي توقف كردند و در اين بين آماده رفتن بودند و تعدادي شتر نيز از قبيله اشجع كرايه كردند.

كارشكني منافقان

عبدالله بن ابي براي يهوديان پيام فرستاد كه از خانه هاي خود خارج نشويد و در قلعه هايتان بمانيد. من دو هزار نفر از اقوام خود و ديگر عرب دارم كه با شما داخل قلعه ها مي جنگند و تا آخرين نفر ايستادگي خواهند كرد و يهوديان بني قريظه نيز شما را ياري خواهند نمود. دياربكري در تاريخ الخميس 1/ 462 گويد: در اين هنگام يهوديان گرد هم آمده و توطئه خطرناكي را طراحي كرده و گفتند پيامبر را به عنوان مناظره و گفتگو فرا مي خوانيم و غافلگيرانه او را به قتل مي رسانيم.

سپس از حضرت خواستند همراه سي نفر از يارانش بيايد و آنان نيز سي نفر از احبار و علماي يهود را بفرستند، اين دو گروه بروند در مكاني كه مسافت آن نسبت به محل هر دو مساوي باشد بنشينند و درباره اسلام گفتگو كنند. اگر علما و احبار يهود پيامبر را تصديق كردند تمامي يهود بني نضير به او ايمان بياورند، حضرت پذيرفت.

سپس يهوديان با خود گفتند چگونه ما مي توانيم به او دسترسي پيدا كنيم و حال آن كه سي نفر پيش مرگ همراه اوست. از اين رو به رسول خدا گفتند در بين شصت نفر جمعيت امكان تفهيم و تفاهم وجود ندارد

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 246

بهتر است شما سه نفر از اصحاب خود را همراه بياوريد و از علماي ما نيز سه نفر بيايند. حضرت اين پيشنهاد را نيز پذيرفت. آن گاه سه نفر عالم يهود خنجر همراه خود پنهان كردند تا به طور ناگهاني رسول خدا (ص) را به قتل برسانند. يكي از زنان خيرخواه بني نضير برادر خود را كه مسلمان شده و در جرگه انصار بود از توطئه يهود مطلع ساخت و او نيز سريعاً مطلب را به آگاهي رسول خدا (ص) رساند و ايشان از رفتن به مناظره خودداري كرد و به مدينه بازگشت. نكته قابل تأمّل اين كه رسول خدا براي هدايت يهود راضي بود هر شرطي را بپذيرد ولي آنان خود گمراهي و تباهي را انتخاب كردند.

بيهقي در دلائل النبوة 3/ 179 و صالحي شامي در سبل الهدي 4/ 451 نيز اين مطلب را نقل كرده اند جز آن كه گفته اند اين كار به تحريك قريش انجام شد و هم چنان كه گذشت علت جنگ بني نضير نيز بنابر قولي اين مسأله بوده است. گويا كعب بن مالك در شعر خود به اين مطلب اشاره دارد در آن جا كه به روايت ابن اسحاق 3/ 209 مي گويد:

لَقَدْ خَزِيَتْ بِغَدْرَتِهَا الْحُبُورُ كَذاكَ الدَّهرُ ذُو صَرْفٍ يَدُورُ

احبار يهود با خيانتي كه كردند مسلّماً خوار شدند. روزگار اين گونه پستي و بلندي دارد.

واقدي 1/ 369 گويد: عبدالله بن ابَي نزد كعب بن اسد رئيس بني قريظه فرستاد و درخواست كمك كرد ولي او گفت حتي يك نفر از بني قريظه پيمان شكني نمي كند. عبدالله پيوسته حُيي بن اخطب را به مقاومت و جنگ تشويق مي كرد تا آن كه حُيي برادر خود جُدَي ابن اخطب را نزد پيامبر فرستاد و گفت به او بگو كه ما خانه و اموال

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 247

خود را ترك نمي كنيم، هر كاري مي خواهي بكن! آن حضرت ميان اصحاب نشسته بود چون اين خبر را شنيد تكبير گفت! مسلمانان نيز تكبير گفتند.

آن گاه دستور بسيج داد مسلمانان بي درنگ آماده شدند، پرچم را به دست علي داد و همراه سپاه اسلام به سوي بني نضير حركت كرد و نماز عصر را در منطقه بني نضير گزارد. يهوديان آن روز را تا شب به سوي مسلمانان تيراندازي و سنگ پراني كردند. بقيه اصحاب نيز كه به واسطه كارهاي خود تأخير كرده بودند تا وقت نماز عشا خود را به اردوگاه رساندند. پيامبر نماز عشا را خواند آن گاه علي بن ابي طالب را به فرماندهي لشكر منصوب كرد و خود با چند نفر از اصحاب به خانه بازگشت. صبح پس از اقامه نماز ابن ام مكتوم را به جانشيني خود گماشت و به سوي بني نضير رفت. يك خيمه چوبي كه بر روي آن چرم و پارچه مويين كشيده بودند و سعد بن عباده آن را فرستاده بود براي رسول خدا برپا كردند. يكي از يهوديان به نام غَزْوَك كه بي باك و شجاع و تيرانداز ماهري بود تيري انداخت كه به خيمه پيامبر اصابت كرد. حضرت دستور داد خيمه اش را از تيررس دشمن دور كردند. يهوديان آن روز را به شب بردند ولي از كمك عبدالله بن ابي خبري نشد.

شجاعت اميرالمؤمنين

به روايت واقدي 1/ 372 و شيخ مفيد/ 49 در يكي از شب ها هنگام عشا علي (ع) حضور نداشت مردم گفتند: يا رسول الله ما علي را نمي بينيم؟ فرمود: «به او كاري نداشته باشيد، همانا او در پي برخي از

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 248

كارهاي شماست». چيزي نگذشت او با سر غَزْوَك آمد، سر را مقابل پيامبر گذاشت و گفت: «اي رسول خدا! من در كمين اين مرد پليد بودم ديدم مرد شجاعي است. با خود گفتم ممكن است جرأت پيدا كند و شبانه بر ما شبيخون بزند. او در حالي كه شمشير برهنه داشت همراه تني چند از يهوديان پيش مي آمد. من بر وي سخت حمله كردم و او را كشتم. يارانش گريختند ولي در همين نزديكي هستند، اگر چند نفري با من بفرستي اميدوارم بر آنان دست يابم. پيامبر ابودُجانه و سهل بن حُنيف و ده نفر ديگر را همراه آن حضرت فرستاد. ايشان دشمن را تعقيب كرده و پيش از آن كه به قلعه هاي شان برسند كشتند و سرهاي آنان را آوردند و در چاه هاي بني خَطْمَه انداختند.

تسليم شدن بني نضير

چون محاصره طول كشيد و يهوديان تسليم نمي شدند رسول خدا براي جلوگيري از خونريزي دستور داد نخل هاي آنان را قطع كنند. واقدي 1/ 373 گويد: تعدادي از نخل ها كه قطع شد زنان گريبان ها را چاك دادند و بر سر و صورت خود زدند و صداي شيون و زاري آنان بلند شد. حُيي بن اخطب كسي را نزد رسول خدا (ص) فرستاد و گفت: اي محمد تو خود از تباهي نهي مي كردي، حال چرا نخل ها را قطع مي كني؟ ما آن چه را كه قبلًا خواستي مي پذيريم و از سرزمين تو بيرون مي رويم. پيامبر (ص) فرمود: «امروز ديگر آن را نمي پذيريم مگر به اين شرط كه از اموالتان فقط به اندازه يك بار شتر آن هم بدون اسلحه همراه خود ببريد».

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 249

وقتي اخراج يهوديان قطعي شد آنان تا توانستند از اموال منقول همراه خود برداشته و خانه هاي شان را نيز تخريب كردند تا به دست مسلمانان نيفتد. پيامبر آنان را پس از پانزده روز محاصره، از مدينه اخراج كرد. بعضي از يهوديان رهسپار خيبر شدند، برخي هم به اذْرِعات شام رفتند. هنگام ترك مدينه صف كشيده و بر ششصد شتر سوار شدند و از وسط بازار مدينه عبور كردند. ابن اسحاق 3/ 202 گويد: از طايفه بني نضير فقط دو مرد به نام يامين بن عُمير و ابوسعد بن وَهْب در زمان محاصره شبانه از قلعه خارج شدند و اسلام آوردند و اموال خود را حفظ كردند.

تقسيم غنايم

يهوديان بني نضير كشاورز بودند و بيشتر اموال آنان نخلستان و زمين هاي زراعي بود و چون اموالشان بدون جنگ و درگيري به دست آمده بود فَي ء و از خالصه رسول خدا (ص) به حساب مي آمد و متعلق به خود آن حضرت بود. واقدي 1/ 379 گويد: پيامبر ثابت بن قيس بن شَمّاس را خواست و دستور داد همه انصار را جمع كند. هنگامي كه همه جمع شدند براي آنان سخن گفت، سپس از محبت هاي ايشان به مهاجران و اين كه ايثار كرده و مهاجران را بر خود ترجيح داده و آنان را در منازل خويش سكونت داده اند ياد كرد. آن گاه خطاب به انصار فرمود: «اگر دوست داشته باشيد آن چه را خداوند از بني نضير بر من غنيمت داده ميان شما و مهاجران تقسيم كنم و مهاجران هم چنان در خانه هاي شما باشند و از اموال شما استفاده كنند و اگر دوست داشته باشيد به مهاجران بدهم و آن ها از خانه هاي شما بيرون بروند». سعد بن عباده و سعد بن معاذ گفتند اي

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 250

رسول خدا بين مهاجران تقسيم كن و آنان هم چنان در خانه هاي ما بمانند. همه انصار گفتند: با اين پيشنهاد موافقيم و مي پذيريم. حضرت فرمود:

«اللَّهُمَّ ارْحَمِ الأَنْصارَ وَ أَبْناءَ الأَنْصارِ».

خدايا انصار و فرزندان انصار را رحمت فرما.

آن گاه قسمتي از اموال آنان را بين مهاجران تقسيم كرد و به انصار جز دو نفر، سهل بن حُنيف و ابودُجانه انصاري كه نيازمند بودند به كس ديگر چيزي نداد. از همين زمان به بعد مهاجران كم كم از منازل انصار بيرون رفتند و زندگي مستقل تشكيل دادند.

نكته قابل تذكر اين است كه در غزوة بني قينقاع هم اموال آنان بدون جنگ و درگيري به دست آمد، با اين حال آن جا گفته نشد كه از خالصه رسول خداست. حلبي 2/ 268 اشاره اي به اين مطلب دارد. البته ممكن است اين حكم در جنگ بني نضير تشريع شده و پيش از آن نبوده است. برخي از محققان گفته اند علت اين كه اموال بني نضير اختصاص به رسول خدا پيدا كرد اين بود كه قلعه بني نضير به دست اميرالمؤمنين فتح شد و درحقيقت او به تنهايي اين جنگ را به پيروزي رساند. بعضي از پژوهشگران معتقدند اين اختلاف نشأت گرفته از حكم حكومتي پيامبر بوده است.

نتايج جنگ بني نضير

جنگ بني نضير دومين درگيري مسلمانان با يهود بود. اخراج بني نضير با توجه به قدرتي كه در مدينه داشتند ضربه شكننده اي به يهوديان وارد آورد و براي منافقان و مشركان نيز شكست غير مستقيم به حساب مي آمد، زيرا كه آنان اميد زيادي به يهوديان داشتند. نوشته اند منافقان به شدت

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 251

ناراحت و غمگين شدند. به نقل ابن اسحاق 3/ 205 ابن لُقَيم عَبْسِي گويد:

فَمَنْ مُبْلِغٌ عَنِّي قُرَيْشاً رِسالَةً فَهَلْ بَعْدَهُم فِي الْمَجْدِ مِنْ مُتَكرَّمِ

كيست كه از سوي من به قريش پيام ببرد كه آيا پس از بني نضير در شرافت و بزرگي جايگاهي براي شما مانده است؟!

اخراج بني نضير حتي براي برخي از مسلمانان هم پيمان آنان نيز خوشايند نبود تا آن جا كه افرادي چون حسان بن ثابت از رفتن آنان تأسف خوردند. در مقابل براي مسلمانان پيروزي آشكاري بود و تا اندازه زيادي شكست جنگ احد را جبران كرد و خطر بالقوه بزرگي را از بين برد و امنيت مدينه را تا حد زيادي تأمين كرد.

در هيچ يك از منابع سيره و تاريخ اسلام تعداد يهوديان بني نضير ذكر نگرديده است. در تفسير قمي 1/ 168 آمده است: يهوديان بني نضير هزار نفر بودند كه گويا با توجه به اين كه به قول واقدي 1/ 374 هنگام رفتن ششصد شتر آنان را حمل مي كرده و طبق روايت تاريخ الخميس 1/ 462 از ابن عباس كه هر سه خانوار يك شتر داشتند آنان دويست خانوار بوده اند كه ميانگين جمعيت آن تقريباً هزار نفر مي شود و اگر روايت ديگر تاريخ الخميس 1/ 462 كه مي گويد به هر سه نفر يك شتر تعلق داشت صحيح باشد مي توان گفت تعداد آنان نزديك به دو هزار نفر بوده است.

جنگ بني نضير از نظر قرآن

بيشتر آيات سوره حشر درباره جنگ بني نضير نازل شده تا آن جا كه ابن عباس اين سوره را سوره بني نضير مي ناميد. در صدر سوره آمده است:

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 252

«اوست كسي كه كافران اهل كتاب را در نخستين برخورد با مسلمانان از خانه هاي شان بيرون راند، شما گمان نمي كرديد كه آنان بيرون روند. خودشان مي پنداشتند كه دژهاي شان آنان را از عذاب الهي در امان نگه مي دارد. خداوند در دل هاي شان هراس افكند به گونه اي كه خانه هاي خود را با دست خويش و با دست مؤمنان ويران مي كردند». چون قطع درختان نخل در اذهان برخي شبهه ايجاد كرده بود خداوند اين كار را تأييد كرد و فرمود: «هر درخت نخلي را كه قطع كرديد يا آن را به حال خود وانهاديد به اذن خدا بود تا فاسقان را خوار گرداند». آن گاه به توضيح فَي ء و غنايم مي پردازد. در قرآن به علت جنگ بني نضير اشاره نشده است.

تحريم خمر

به روايت تاريخ الخميس 2/ 26 گروهي از صحابه خدمت پيامبر رسيدند و عرض كردند يا رسول الله (ص) نظر خود را درمورد شراب بيان فرما، چرا كه شراب عقل را زائل و مال را نابود مي كند. در پاسخ آنان آيه دويست و نوزده بقره نازل شد:

(يَسْئَلُونَكَ عَنِ الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ قُلْ فِيهِمَا إِثْمٌ كَبِيرٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَ إِثْمُهُمَا أَكْبَرُ مِنْ نَفْعِهِمَا).

از تو درباره شراب و قمار مي پرسند بگو در آن ها گناهي بزرگ و سودهايي نيز براي مردم است ولي گناه آن ها از سودشان بيشتر است.

بعدها گروهي در ميهماني عبدالرحمن بن عوف شراب نوشيده و

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 253

مست شدند، سپس برخي مشغول نماز گرديدند و يكي از آنان سوره كافرون را در نماز خود اين گونه خواند: «قُلْ يَا أَيُّهَا الْكَافِرُونَ أَعْبُدُ مَا تَعْبُدُونَ». پس از اين واقعه آيه چهل و سه نساء فرود آمد:

(يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَقْرَبُوا الصَّلَوةَ وَأَنْتُمْ سُكَارَي).

اي كساني كه ايمان آورده ايد در حال مستي گرد نماز نرويد.

پس از اين ماجرا شرابخواري خيلي كم شد تا آن كه گروهي از انصار همراه سعد بن ابي وقاص در جلسه اي شراب نوشيدند و در حال مستي به تفاخر پرداختند. سعد شعري در هجاي انصار خواند و كار به درگيري كشيد، پس از آن شكايت نزد رسول خدا بردند. آن گاه آيه نود مائده نازل شد:

(يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَيْسِرُ وَالأَنصَابُ وَالأَزْلَامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ).

اي كساني كه ايمان آورده ايد شراب و قمار و بت ها و تيرهاي قرعه پليدند و از كار شيطان اند، پس از آن ها دوري گزينيد.

در تاريخ تحريم نهايي خمر اختلاف زياد است، مشهور آن است كه تحريم نهايي خمر هم زمان با جنگ بني نضير بوده است. از آن جا كه شرابخواري در بين عرب ها رايج و نفع تجاري آن نيز زياد بود تحريم دفعي آن بر آنان سخت و دشوار مي نمود، به اين لحاظ حرمت آن به تدريج تشريع شد. هر چند از گزارش ابن اسحاق 2/ 28 كه مي گويد وقتي اعْشي براي پذيرش اسلام به مكه آمد به او گفتند محمد شراب را تحريم كرده، استفاده مي شود كه شراب در همان اوايل بعثت هم نوعي مذمّت و حرمت داشته است.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 254

بدر الموعد

اين غزوه به نام هاي بدر الآخره و بدر الثالثه نيز ناميده شده است. طبق وعده ابوسفيان در جنگ احد قرار شد قريش سال آينده در بدر با مسلمانان برخورد كنند. به روايت واقدي 1/ 384 ابوسفيان از رفتن به سرزمين بدر و جنگ با رسول خدا (ص) اكراه داشت. با اين حال هر كس در مكه نزد او مي آمد و آهنگ مدينه داشت در ظاهر به او مي گفت: ما تصميم داريم باسپاهي گران به جنگ محمد برويم. آنان وقتي وارد مدينه مي شدند به مسلمانان مي گفتند ما در حالي ابوسفيان را ترك كرديم كه سرگرم جمع آوري سپاه بود. مسلمانان اين مطلب را خوش نداشتند و از آن بيمناك بودند. نُعيم بن مسعود اشجعي به مكه آمد، ابوسفيان با عده اي از سران قريش به ديدار او رفت و مشكل خود را با او در ميان گذاشت. نعيم گفت آمدن من به مكه نيز جز براي اين نبود كه ديدم محمد و يارانش مشغول تهيه سلاح و اسب هستند. من از مدينه كه بيرون آمدم شهر مانند دانه هاي انار پر از سپاه بود.

ابوسفيان گفت دوست ندارم محمد و يارانش به قصد جنگ بيرون بيايند و من خارج نشوم، زيرا در اين صورت آنان جسور مي شوند. پس ما بيست شتر براي تو جايزه تعيين مي كنيم و آن ها را به دست سهيل بن عمرو مي سپاريم به شرط آن كه آنان را متفرق سازي. نعيم پذيرفت و شتابان راهي مدينه شد و سر خود را تراشيد كه حالت عمره گزاران را داشته باشد. او هنگامي به مدينه رسيد كه اصحاب رسول خدا در حال آماده شدن براي جنگ با مشركان بودند. مسلمانان از او پرسيدند از ابوسفيان چه خبر؟ گفت درحالي او را ترك كردم كه سپاهي گران براي

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 255

جنگ با شما فراهم آورده بود. با تبليغات او اوضاع طوري شد كه بيم آن مي رفت كسي در جنگ شركت نكند.

پيامبر (ص) فرمود: «سوگند به آن كه جانم در دست اوست هر آينه به جنگ خواهم رفت هر چند يك نفر با من خارج نشود». پرچم را به دست علي (ع) داد و با سپاه يك هزار و پانصد نفري با ده اسب راهي سرزمين بدصر شد. هشت شب منتظر ابوسفيان ماند. مسلمانان مقداري كالاي تجاري كه همراه داشتند فروختند و سپس به مدينه بازگشتند.

ابوسفيان به قريش گفت مي دانيد كه ما نعيم بن مسعود را براي متفرق كردن ياران محمد فرستاديم ولي ما هم اكنون بيرون مي رويم و يكي دو شب بعد بازمي گرديم. ابوسفيان با دو هزار نفر و پنجاه اسب حركت كرد و تا نزديك مرّ الظهران و يا عُسْفان آمد. مَعْبَد بن ابي مَعْبَد خزاعي كه آن سال در بازار بدر شركت كرده بود نخستين كسي بود كه اخبار بدرالموعود را به مكه برد. صفوان به ابوسفيان گفت: به خدا سوگند من تو را آن روز از وعده دادن بازداشتم و اكنون آنان بر ما جسور شدند و تصور مي كنند به واسطه ضعف و ناتواني است كه از مقابله با آنان خودداري كرديم. از همين جا بود كه قريش دوباره به چاره انديشي و جمع اموال براي جنگ با پيامبر پرداختند و مقدمات جنگ خندق را فراهم كردند.

تخلف ابوسفيان از وعده اي كه به پيامبر و مسلمانان داده بود موجب سرشكستگي و تضعيف او شد و در بين طوايف عرب انعكاس بدي داشت. شعرا خُلْف وعده او را تقبيح كرده و به سرزنش وي پرداختند. كعب بن مالك گفت:

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 256

وَعَدْنا أَباسُفْيانَ بَدْراً فَلَمْ نَجِدْ لِمَوْعِدِه صِدْقاً وَ ما كانَ وافِياً

با ابوسفيان درباره حضور در بدر وعده گذارديم ولي او را در وعده اش راستگو نيافتيم، او وفاكننده به وعده خود نيست.

غزوه ذات الرقاع

ابن اسحاق 3/ 213 اين غزوه را قبل از بدر الموعد آورده است. واقدي 1/ 395 از جابر نقل مي كند كه مردي مقداري كالا براي فروش به مدينه آورد. از او پرسيدند متاعت را از كدام ناحيه آورده اي؟ گفت از نجد آمدم و در آن جا گروهي از قبيله نَمِر و ثَعْلَب را ديدم كه مردم را بر ضد شما جمع كرده اند. چون اين گفتار به اطلاع رسول خدا (ص) رسيد با چهارصد و يا به قولي هفتصد و يا هشتصد نفر از مدينه خارج شد. تا به محل آنان رسيد ولي هيچ كس را در آن جا نيافت، زيرا اعراب به قله هاي كوه رفته بودند. لذا بدون درگيري به مدينه بازگشت.

غزوه دومة الجندل

به گفته معجم ما اسْتَعْجَم 2/ 564 منطقه دُوْمَةُ الجَنْدَل در حدود هشتاد فرسنگي شمال مدينه قرار دارد. در صدر اسلام در آن جا بازارتجاري بزرگي بوده است. واقدي 1/ 402 درباره علت اين جنگ گفته است: رسول خدا تصميم گرفت به سرزمين هاي مرزي شام برود. به ايشان گفتند اگر به مرزهاي شام نزديك شويد مايه ترس قيصر خواهد شد. هم چنين خبر رسيد گروه زيادي در دومة الجندل جمع شده اند و نسبت به تجار و بازرگانان ستم مي كنند. گروهي از عرب نيز با آنان هماهنگ

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 257

شده و قصد حمله به مدينه را دارند. پيامبر با هزار نفر از مسلمانان آهنگ دومة الجندل كرد. شب ها راه مي پيمود و روزها خود را از انظار پنهان مي داشت. به نزديكي دومة الجندل كه رسيدند معلوم شد دشمن از آن جا كوچيده است و مسلمانان جز بر گوسفندان و شبانان ايشان دست نيافتند. اهل دومة الجندل نيز با اطلاع از ورود سپاه اسلام پراكنده شدند. پيامبر چند روزي در آن جا توقف نمود و دسته هايي به اطراف اعزام كرد.

مسعودي در التنبيه والاشراف/ 214 گويد: اين نخستين جنگ با روميان بود، زيرا اكَيدِر بن عبدالملك كِنْدي فرمانرواي دومة الجندل بر كيش نصرانيت و فرمانبردار هِرَقْل پادشاه روم بود و راه بر مسافران و بازرگانان مدينه مي بست.

خود آزمايي
اشاره

1. غزوه حمراء الاسد را توضيح دهيد.

2. سريه ابو سلمه را شرح دهيد.

3. حادثه رجيع را توضيح دهيد.

4. حادثه بئر معونه را شرح دهيد.

5. نتايج جنگ بني نضير را بيان كنيد.

6. كدام سوره از قرآن جنگ بني نضير را توضيح داده است؟

7. آيه چهل و سه سوره نساء درباره چه مطلبي است؟

8. نام هاي ديگر بدر الموعد چيست؟

9. ماجراي غزوات ذات الرقاع و دومة الجندل چه بود؟ به اختصار توضيح دهيد.

خلاصه درس

غزوه حمراء الاسد: جنگ حَمْراء الاسد دنباله و ادامه جنگ احد به شمار مي رود كه در نتيجه آن مشركان از ترس تعقيب مسلمانان شتابان گريختند.

سريه ابوسلمه، حادثه رجيع، حادثه بئر معونه نيز از اتفاقات اين ايام است.

جنگ بني نضير: تاريخ جنگ بني نضير را عروة بن زبير هفت ماه پس از جنگ احد دانسته ولي به نقل مشهور هفتم ربيع الاول سال چهارم هجرت بوده است. يهود بني نضير تصميم به قتل پيامبر گرفتند كه توطئه شان برملا شد و رسول خدا به جنگ آنان رفت و نهايتاً يهود

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 258

بني نضير به خواسته پيامبر گردن نهادند و از مدينه بيرون رفتند.

يهوديان بني نضير كشاورز بودند و بيشتر اموال آنان نخلستان و زمين هاي زراعي بود و چون اموالشان بدون جنگ و درگيري به دست آمده بود فَي ء و از خالصه رسول خدا به حساب مي آمد و متعلق به خود آن حضرت بود. پيامبر قسمتي از اموال آنان را بين مهاجران تقسيم كرد و به انصار جز دو نفر، سهل بن حُنيف و ابودُجانه انصاري كه نيازمند بودند به كس ديگر چيزي نداد. از همين زمان به بعد مهاجران كم كم از منازل انصار بيرون رفتند و زندگي مستقل تشكيل دادند. جنگ بني نضير دومين درگيري مسلمانان با يهود بود. اخراج بني نضير با توجه به قدرتي كه در مدينه داشتند ضربه شكننده اي به يهوديان وارد آورد و براي منافقان و مشركان نيز شكست غير مستقيم به حساب مي آمد، زيرا آنان اميد زيادي به يهوديان داشتند. نوشته اند منافقان به شدت ناراحت و غمگين شدند

بدر الموعد: اين غزوه به نام هاي بدر الآخره و بدر الثالثه نيز ناميده شده است. طبق وعده ابوسفيان در جنگ احد قرار شد قريش سال آينده در منطقه بدر با مسلمانان برخورد كنند. ابوسفيان از رفتن به سرزمين بدر و جنگ با رسول خدا اكراه داشت. اما سپاه اسلام به سرزمين بدر رفت و در آن جا هشت شب منتظر ابوسفيان ماند. مسلمانان مقداري كالاي تجاري كه همراه داشتند فروختند و سپس به مدينه بازگشتند. تخلف ابوسفيان از وعده اي كه به پيامبر و مسلمانان داده بود موجب سرشكستگي و تضعيف او شد و در بين طوايف عرب براي وي انعكاس بدي داشت.

درسنامه آشنايي با تاريخ اسلام، ج 1،

ص: 259

درباره مركز

بسمه تعالی
جَاهِدُواْ بِأَمْوَالِكُمْ وَأَنفُسِكُمْ فِي سَبِيلِ اللّهِ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ
با اموال و جان های خود، در راه خدا جهاد نمایید، این برای شما بهتر است اگر بدانید.
(توبه : 41)
چند سالی است كه مركز تحقيقات رايانه‌ای قائمیه موفق به توليد نرم‌افزارهای تلفن همراه، كتاب‌خانه‌های ديجيتالی و عرضه آن به صورت رایگان شده است. اين مركز كاملا مردمی بوده و با هدايا و نذورات و موقوفات و تخصيص سهم مبارك امام عليه السلام پشتيباني مي‌شود. براي خدمت رسانی بيشتر شما هم می توانيد در هر كجا كه هستيد به جمع افراد خیرانديش مركز بپيونديد.
آیا می‌دانید هر پولی لایق خرج شدن در راه اهلبیت علیهم السلام نیست؟
و هر شخصی این توفیق را نخواهد داشت؟
به شما تبریک میگوییم.
شماره کارت :
6104-3388-0008-7732
شماره حساب بانک ملت :
9586839652
شماره حساب شبا :
IR390120020000009586839652
به نام : ( موسسه تحقیقات رایانه ای قائمیه)
مبالغ هدیه خود را واریز نمایید.
آدرس دفتر مرکزی:
اصفهان -خیابان عبدالرزاق - بازارچه حاج محمد جعفر آباده ای - کوچه شهید محمد حسن توکلی -پلاک 129/34- طبقه اول
وب سایت: www.ghbook.ir
ایمیل: Info@ghbook.ir
تلفن دفتر مرکزی: 03134490125
دفتر تهران: 88318722 ـ 021
بازرگانی و فروش: 09132000109
امور کاربران: 09132000109