تاريخچه تشيع

مشخصات كتاب

مولف:آيت الله ناصر مكارم شيرازي

تاريخچه تشيع

مبدا پيدايش تشيع، عصر پيامبر (ص) و سخنان آن حضرت بوده است و اسناد روشني براي اين مطلب در دست داريم: از جمله بسياري از مفسران در تفسير آيه شريفه: «ان الذين آمنوا و عملوا الصالحات اولئك هم خير البرية، كساني كه ايمان آوردند و عمل صالح انجام دادند بهترين مخلوقات (خدا) هستند». [1] . اين حديث را از پيامبر اكرم (ص) نقل كرده‌اند كه فرمود: «منظور از اين آيه، علي (ع) و شيعيان اوست». از جمله مفسر معروف «سيوطي» در «الدرالمنثور» از «ابن عساكر» از جابر بن عبدالله نقل مي‌كند كه ما خدمت پيامبر (ص) بوديم كه علي (ع) به سوي ما آمد هنگامي كه چشم پيامبر (ص) به او افتاد فرمود: «و الذي نفسي بيده ان هذا و شيعته لهم الفائزون يوم القيامة، سوگند به كسي كه جانم به دست اوست او و شيعيانش رستگاران در روز قيامتند» سپس آيه «ان الذين آمنوا و عملوا الصالحات اولئك هم خير البرية» نازل شد و بعد از آن، هنگامي كه علي (ع) به مجلس اصحاب پيامبر (ص) مي‌آمد آنها مي‌گفتند: «جاء خير البرية، بهترين مخلوقات خدا آمد!» [2] . همين معني را «ابن عباس» و «ابوبرزه» و «ابن مردويه» و «عطيه عوفي» (با تفاوتهاي مختصري) نقل كرده‌اند. [3] . به اين ترتيب مي‌بينيم كه انتخاب نام «شيعه» براي كساني كه ارتباط با علي (ع) داشتند، در همان عصر پيامبر (ص) صورت گرفته، و اين نام را پيامبر (ص) به آنها داده است نه اين كه در عصر خلفا و يا در زمان صفويه يا غير آن پيدا شده باشد. ما در عين اين كه به فرق اسلامي ديگر احترام مي‌گذاريم و با آنها در يك صف جماعت نماز مي‌خوانيم، و در زمان و مكان واحدي حج بجا مي‌آوريم و در اهداف مشترك اسلام همكاري مي‌كنيم، معتقديم پيروان مكتب علي (ع) داراي ويژگيهايي هستند، و مورد توجه و عنايت خاص پيامبر (ص) بوده‌اند، به همين دليل ما پيروي از اين مكتب را برگزيده‌ايم. گروهي از مخالفان شيعه اصرار دارند كه رابطه‌اي ميان اين مذهب و «عبدالله بن سبا» برقرار كنند، و پيوسته اين سخن را تكرار مي‌كنند كه شيعيان، پيرو عبدالله بن سبا هستند كه در اصل يهودي بوده، و سپس اسلام را اختيار كرده! اين سخن بسيار عجيب است، زيرا بررسي تمام كتب شيعه نشان مي‌دهد كه پيروان اين مكتب كمترين علاقه‌اي به اين مرد ندارند، بلكه در تمام كتب رجال شيعه «عبدالله بن سبا» به عنوان مردي گمراه و منحرف معرفي شده و طبق بعضي از روايات ما، علي (ع) فرمان قتل او را به خاطر مرتد بودنش صادر كرده است. [4] . از اين گذشته اصل وجود تاريخي عبدالله بن سبا زير سؤال است و بعضي از محققان معتقدند او يك فرد افسانه‌اي است و وجود خارجي نداشته است تا چه رسد به اين كه بنيانگذار مذهب شيعه باشد [5] و به فرض كه او را يك مرد افسانه‌اي ندانيم از نظر ما فرد گمراه و منحرفي بوده است.

پاورقي

[1] سوره بينه، آيه 7.
[2] الدر المنثور، جلد 6، صفحه 379.
[3] براي آگاهي بيشتر به پيام قرآن، جلد 9، صفحه 259 به بعد مراجعه فرماييد.
[4] «تنقيح المقال في علم الرجال» در ماده «عبدالله بن سبا» و ساير كتب مشهور و معروف رجال شيعه.
[5] كتاب عبدالله بن سبا، نوشته علامه عسكري.

درباره مركز تحقيقات رايانه‌اي قائميه اصفهان

بسم الله الرحمن الرحیم
جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ في سَبيلِ اللَّهِ ذلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ (سوره توبه آیه 41)
با اموال و جانهاى خود، در راه خدا جهاد نماييد؛ اين براى شما بهتر است اگر بدانيد حضرت رضا (عليه السّلام): خدا رحم نماید بنده‌اى كه امر ما را زنده (و برپا) دارد ... علوم و دانشهاى ما را ياد گيرد و به مردم ياد دهد، زيرا مردم اگر سخنان نيكوى ما را (بى آنكه چيزى از آن كاسته و يا بر آن بيافزايند) بدانند هر آينه از ما پيروى (و طبق آن عمل) مى كنند
بنادر البحار-ترجمه و شرح خلاصه دو جلد بحار الانوار ص 159
بنیانگذار مجتمع فرهنگی مذهبی قائمیه اصفهان شهید آیت الله شمس آبادی (ره) یکی از علمای برجسته شهر اصفهان بودند که در دلدادگی به اهلبیت (علیهم السلام) بخصوص حضرت علی بن موسی الرضا (علیه السلام) و امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) شهره بوده و لذا با نظر و درایت خود در سال 1340 هجری شمسی بنیانگذار مرکز و راهی شد که هیچ وقت چراغ آن خاموش نشد و هر روز قوی تر و بهتر راهش را ادامه می دهند.
مرکز تحقیقات قائمیه اصفهان از سال 1385 هجری شمسی تحت اشراف حضرت آیت الله حاج سید حسن امامی (قدس سره الشریف ) و با فعالیت خالصانه و شبانه روزی تیمی مرکب از فرهیختگان حوزه و دانشگاه، فعالیت خود را در زمینه های مختلف مذهبی، فرهنگی و علمی آغاز نموده است.
اهداف :دفاع از حریم شیعه و بسط فرهنگ و معارف ناب ثقلین (کتاب الله و اهل البیت علیهم السلام) تقویت انگیزه جوانان و عامه مردم نسبت به بررسی دقیق تر مسائل دینی، جایگزین کردن مطالب سودمند به جای بلوتوث های بی محتوا در تلفن های همراه و رایانه ها ایجاد بستر جامع مطالعاتی بر اساس معارف قرآن کریم و اهل بیت علیهم السّلام با انگیزه نشر معارف، سرویس دهی به محققین و طلاب، گسترش فرهنگ مطالعه و غنی کردن اوقات فراغت علاقمندان به نرم افزار های علوم اسلامی، در دسترس بودن منابع لازم جهت سهولت رفع ابهام و شبهات منتشره در جامعه عدالت اجتماعی: با استفاده از ابزار نو می توان بصورت تصاعدی در نشر و پخش آن همت گمارد و از طرفی عدالت اجتماعی در تزریق امکانات را در سطح کشور و باز از جهتی نشر فرهنگ اسلامی ایرانی را در سطح جهان سرعت بخشید.
از جمله فعالیتهای گسترده مرکز :
الف)چاپ و نشر ده ها عنوان کتاب، جزوه و ماهنامه همراه با برگزاری مسابقه کتابخوانی
ب)تولید صدها نرم افزار تحقیقاتی و کتابخانه ای قابل اجرا در رایانه و گوشی تلفن سهمراه
ج)تولید نمایشگاه های سه بعدی، پانوراما ، انیمیشن ، بازيهاي رايانه اي و ... اماکن مذهبی، گردشگری و...
د)ایجاد سایت اینترنتی قائمیه www.ghaemiyeh.com جهت دانلود رايگان نرم افزار هاي تلفن همراه و چندین سایت مذهبی دیگر
ه)تولید محصولات نمایشی، سخنرانی و ... جهت نمایش در شبکه های ماهواره ای
و)راه اندازی و پشتیبانی علمی سامانه پاسخ گویی به سوالات شرعی، اخلاقی و اعتقادی (خط 2350524)
ز)طراحی سيستم هاي حسابداري ، رسانه ساز ، موبايل ساز ، سامانه خودکار و دستی بلوتوث، وب کیوسک ، SMS و...
ح)همکاری افتخاری با دهها مرکز حقیقی و حقوقی از جمله بیوت آیات عظام، حوزه های علمیه، دانشگاهها، اماکن مذهبی مانند مسجد جمکران و ...
ط)برگزاری همایش ها، و اجرای طرح مهد، ویژه کودکان و نوجوانان شرکت کننده در جلسه
ی)برگزاری دوره های آموزشی ویژه عموم و دوره های تربیت مربی (حضوری و مجازی) در طول سال
دفتر مرکزی: اصفهان/خ مسجد سید/ حد فاصل خیابان پنج رمضان و چهارراه وفائی / مجتمع فرهنگي مذهبي قائميه اصفهان
تاریخ تأسیس: 1385 شماره ثبت : 2373 شناسه ملی : 10860152026
وب سایت: www.ghaemiyeh.com ایمیل: Info@ghaemiyeh.com فروشگاه اینترنتی: www.eslamshop.com
تلفن 25-2357023- (0311) فکس 2357022 (0311) دفتر تهران 88318722 (021) بازرگانی و فروش 09132000109 امور کاربران 2333045(0311)
نکته قابل توجه اینکه بودجه این مرکز؛ مردمی ، غیر دولتی و غیر انتفاعی با همت عده ای خیر اندیش اداره و تامین گردیده و لی جوابگوی حجم رو به رشد و وسیع فعالیت مذهبی و علمی حاضر و طرح های توسعه ای فرهنگی نیست، از اینرو این مرکز به فضل و کرم صاحب اصلی این خانه (قائمیه) امید داشته و امیدواریم حضرت بقیه الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف توفیق روزافزونی را شامل همگان بنماید تا در صورت امکان در این امر مهم ما را یاری نمایندانشاالله.
شماره حساب 621060953 ، شماره کارت :6273-5331-3045-1973و شماره حساب شبا : IR90-0180-0000-0000-0621-0609-53به نام مرکز تحقیقات رایانه ای قائمیه اصفهان نزد بانک تجارت شعبه اصفهان – خيابان مسجد سید
ارزش کار فکری و عقیدتی
الاحتجاج - به سندش، از امام حسین علیه السلام -: هر کس عهده دار یتیمی از ما شود که محنتِ غیبت ما، او را از ما جدا کرده است و از علوم ما که به دستش رسیده، به او سهمی دهد تا ارشاد و هدایتش کند، خداوند به او می‌فرماید: «ای بنده بزرگوار شریک کننده برادرش! من در کَرَم کردن، از تو سزاوارترم. فرشتگان من! برای او در بهشت، به عدد هر حرفی که یاد داده است، هزار هزار، کاخ قرار دهید و از دیگر نعمت‌ها، آنچه را که لایق اوست، به آنها ضمیمه کنید».
التفسیر المنسوب إلی الإمام العسکری علیه السلام: امام حسین علیه السلام به مردی فرمود: «کدام یک را دوست‌تر می‌داری: مردی اراده کشتن بینوایی ضعیف را دارد و تو او را از دستش می‌رَهانی، یا مردی ناصبی اراده گمراه کردن مؤمنی بینوا و ضعیف از پیروان ما را دارد، امّا تو دریچه‌ای [از علم] را بر او می‌گشایی که آن بینوا، خود را بِدان، نگاه می‌دارد و با حجّت‌های خدای متعال، خصم خویش را ساکت می‌سازد و او را می‌شکند؟».
[سپس] فرمود: «حتماً رهاندن این مؤمن بینوا از دست آن ناصبی. بی‌گمان، خدای متعال می‌فرماید: «و هر که او را زنده کند، گویی همه مردم را زنده کرده است»؛ یعنی هر که او را زنده کند و از کفر به ایمان، ارشاد کند، گویی همه مردم را زنده کرده است، پیش از آن که آنان را با شمشیرهای تیز بکشد».
مسند زید: امام حسین علیه السلام فرمود: «هر کس انسانی را از گمراهی به معرفت حق، فرا بخواند و او اجابت کند، اجری مانند آزاد کردن بنده دارد».